Vlastnosti rostoucí balsamické jedle v zahradě

Jedle balzámová patří do rodiny borovic a patří k vždyzeleným jehličnanům. Takovou rostlinu poznáte podle jehel, které vyčnívají, šíří se různými směry a mají jasný rozchod. Kořenový systém je silný a šíří se na povrch. Proto horké jižní klima není pro tuto rostlinu vhodné. Rostlina se bude cítit pohodlněji v horách a nížinách. Je to rostlina velmi milující stíny a při správné péči může žít až 150-200 let.

Obsah:

Vše o výsadbě jedle balzámové

Vše o výsadbě jedle balzámové

Navenek má rostlina silný pyramidový tvar s nízkou korunou, který u starých stromů může mít zaoblený nebo bipartitní tvar. Kůra má šedivý odstín, pravidelně tam jsou pryskyřičné žíly. Větve jsou umístěny šikmo a směřují nahoru, existuje však také horizontální směr. Rostlina roste 15-25 centimetrů ročně. Doma však roste mnohem pomaleji.

„Mužské“ čípky jsou umístěny v dutinách jediným způsobem. „Ženské“ šišky mají svislé uspořádání a zahrnují semena a šupiny. Když semena dosáhnou své zralosti, pupen ztratí šupiny a ponechá kostru na větvi. Když je zralý, bud získává krásný fialový odstín. Pokud otřete větev stromu, pak na dlaních zůstane příjemná a voňavá vůně.

V přírodě existuje asi 20 odrůd takové rostliny, mezi nimi se rozlišují kultivované a divoké odrůdy:

 • Nejoblíbenější mezi zahradníky je trpasličí jedle... Taková rostlina má bizarní plochý kulatý tvar. Jasná smaragdová barva rostliny s jemnými otevřenými větvemi je vynikající ozdobou každé zahradní oblasti.
 • Další odrůda takové rostliny "Piccolo" je velmi podobná tvaru takové odrůdy. Má však modravou barvu se zeleným odstínem a větve jsou uspořádány radiálně a mírně se odchylují směrem dolů.
 • Další trpasličí druh se modrozelenými jehlami zvaný „Kiwi“ se nepochybně stane hlavním dekorativním prvkem zahrady.
 • Trpasličí odrůda Hudsonia má širokou korunu a husté větve. Tato odrůda má černozelený vrchol a modrozelené dno. Jehly jsou krátké, ale široké a mírně ploché.
 • Mnoho zahradníků dává přednost jedle jako Nana. Tato odrůda se může pochlubit výškou až 50 cm a zaobleným tvarem. Má vysokou toleranci odstínů a mrazuvzdornost. Ideální pro skalnatou zahradu, ale také se bude cítit skvěle ve speciálních nádobách.

Jedle je tedy vynikající pro terénní úpravy zahradní krajiny a obrovské množství prezentovaných druhů vám umožní zvolit jakékoli stylové řešení.

Když výsadba jedle je třeba vzít v úvahu kvalitativní složení jedle.

Rostlina miluje vlhkou a volnou půdu.

Zvláště pokud je půda těžká, musíte se postarat o drenáž, která se provádí následovně:

 • Do vykopaného otvoru se nalije drcený kámen o hloubce 20 centimetrů nebo rozbitá cihla.
 • Do další vrstvy se přidá hnojivo minerálního původu.
 • Poslední vrstva je přidána piliny.

Složení půdy je pečlivě vybráno a zahrnuje následující složky:

 • Jíl
 • Listová země
 • Humus
 • Rašelina
 • Písek

Rostlina je vysazena ve většině případů v uličkách v optimální vzdálenosti 4-5 metrů. Ve volnějších půdách je možné ji vysazovat ve vzdálenosti 3–3,5 metru a ve zhutněných půdách až do 2,5 metru. Výsadba rostlin musí být prováděna v jarním období - dubnu nebo v srpnu nebo na začátku podzimního období. Sazenice vysazené ve věku 5-10 let se přizpůsobují co nejrychleji.

Při výsadbě rostliny je třeba věnovat náležitou pozornost hloubce otvorů.

Neměla by být větší nebo menší než 60-80 cm. Při vytváření díry je důležité zaměřit se na velikost kómy v kořenovém systému. Celkově by přistávací jáma měla mít rozměry 50x50 nebo 50x60. Při ponoření rostliny do díry byste se měli pečlivě ujistit, že kořenový krček je na úrovni země.

Péče o jedle

Péče o jedle

Aby rostlina po dlouhou dobu potěšila svým vzhledem, potřebuje další péči. Po započtení dvou let po okamžiku výsadby je nutné použít univerzální minerální hnojivo. Doporučuje se zalévat jedle 2-3krát za sezónu. Celkový objem vody pro zavlažování by měl být 15-20 litrů. Během období sucha je vhodné provádět pravidelné stříkání každé 2-3 týdny.

Nepoužívejte nadměrně zalévání, protože půda netoleruje nadměrnou vlhkost.

Mladé sazenice musí být uvolněny, udržovat vzdálenost 25-30 cm, čas od času je důležité mulčovat půdu pilinami, rašelinou poblíž kruhů kmene ve vzdálenosti 5-8 centimetrů.

S nástupem jara je nutné zpracovat výhonky odstraněním sušených větví. Korunám stromů je nutné dát půvabný tvar až na jaře. V prvním roce po výsadbě je rostlina na zimu pokryta smrkovými větvemi. Čím zralejší je rostlina, tím méně bude potřebovat ochranu před mrazem. Obecně je rostlina nenáročná na péči, přesto se doporučuje dodržovat určitá pravidla.

Chovné vlastnosti

Chovné vlastnosti

Rostlina se množí pomocí semen.

Semena se sklízejí na začátku zrání pupenů. Semena se vysazují na podzim nebo v zimě, poté, co jsou semena konečně připravena a leží ve sklizeném stavu po dobu 30-40 dnů. Semena se obvykle skladují po dobu jednoho roku při pokojové teplotě.

Reprodukce může být také provedena pomocí vytrvalých řízků, které jsou odstraněny z horní části rostliny.

Kořeny řízků však klíčí po osmi nebo devíti měsících. Tvorba koruny se vyskytuje přirozeně. Zpočátku se rostlina vyvíjí poměrně pomalu, ale po 5-10 letech se růst znatelně zrychluje a do dospělosti roste znovu pomalu. Když se větve jedle dotknou půdy, vytvářejí vrstvení.

Semena jedle vyžadují další stratifikaci:

 • Tento postup spočívá v uchování semen ve vlhkém substrátu.
 • Jako mokrý podklad lze použít písek nebo perlit.
 • Je nežádoucí přenášet budoucí plodiny přímo z chladu do tepla.
 • Je nutné postupně zvyšovat teplotu, aby se rostlina přizpůsobila novým podmínkám.

Při výběru jedle pro reprodukci je nutné správně vybrat odrůdu. Ve středním pásmu naší země velmi často mrzne bílá jedle. A trpasličí odrůdy jsou odolnější vůči mrazu. Jedle upřednostňuje námořní klima, protože nedochází k prudkému kolísání teploty a vlhkosti.

Na zahradním pozemku jedle zdobí místní krajinu. Chcete-li šířit rostlinu sami, musíte znát určité triky, jinak nebude chata zdobena podobným dekorativním prvkem. Nezapomeňte pečlivě studovat strom na přítomnost škůdců a včas s nimi bojovat. Pěstování jedle nezahrnuje vysoké náklady a nadměrnou fyzickou námahu.

Vlastnosti rostlin

Vlastnosti rostlin

Jedle má obrovské množství užitečných vlastností... Nejprve se z něj získává jedle olej, který má příznivý účinek na dýchací orgány a používá se jako inhalační prostředek. Vůně jedle pomáhá lidem s respiračními chorobami vyrovnat se s jejich onemocněním.

Tento lék uklidňuje nervový systém. Taková rostlina je nepostradatelná pro kašel, rýmu, což přispívá k optimálnímu vylučování sputa. Balsamická jedle je hlavní složkou kanadského balzámu. Jedlová pryskyřice je silné antiseptikum.

Pomocí takového nástroje můžete dezinfikovat ránu, ošetřit řezné rány a oděrky.

Taková rostlina je nepostradatelná při stavbě zahrad a parků, protože se může pochlubit bujným a půvabným tvarem a ušlechtilou barvou lesklé zeleně. V městském prostředí však pociťují nepohodlí z množství znečištěného vzduchu. Jedle se dobře hodí k ostatním stromům střední cesty - javory, břízy, borovice a všemožné keře. Ideální pro stříhání živých plotů.

více informací o prospěšných vlastnostech jedle zjistíte sledováním videa.

Kategorie:Rostoucí | Jedle