Calistegia Flore Plena: pěstování a použití

Calistegia označuje vytrvalé popínavé rostliny. Východní Asie a západní Evropa jsou považovány za její vlast. Rostlina kvete krásnými růžovými pupeny od poloviny léta. Květy připomínají dvojité růže, které mohou dorůst až do průměru devíti centimetrů. Ne nadarmo jim lidé říkali „sibiřské růže“. Za příznivých podmínek může kalistegia růst za sezónu o tři až čtyři metry.

Obsah:

Vytrvalé rysy

Vlastnosti struktury rostliny

Zařízení se používá hlavně pro terénní úpravy svislých povrchů. Pomůže vám rychle a krásně uspořádat ploty a nevzhledné zdi na vašem osobním pozemku.

Hlavní výhody calistegia:

 • Rostlina ještě není ve světě zahradnictví příliš běžná, takže calistegia přitahuje pozornost svou originalitou.
 • Květy mají velmi krásný růžový odstín, který vypadá efektně na pozadí zelených stonků vinné révy.
 • Květ trvá poměrně dlouhé období - od července do září, takže kalistegia bude zdobit zahradu téměř po celé letní období.
 • Rostlina je nenáročná a snadno se o ni stará.
 • Rychlý růst společnosti calistegy bude schopen v co nejkratší době implementovat všechny designové nápady pro terénní úpravy lokality.

Kalistegia má velmi ráda světlé oblasti. Díky světlu kvetení začíná dříve a nekončí déle. Můžete zasadit rostlinu v částečném stínu, ale je důležité si uvědomit, že růst bude horší.

Vzhledem k tomu, že rostlina může dorůst až tři metry za sezónu, stojí za to opatrně se starat o podzemní bariéru, která zabrání zarostnutí kalistegie. K tomu stačí zasadit rostlinu do nádoby bez dna, která by měla být alespoň čtyřicet centimetrů hluboká. Před výsadbou musí být půda uvolněna, musí dobře procházet vodou a kyslíkem. Kromě toho je vhodné instalovat podpěry, díky nimž bude rostlina růst. Může to být obyčejný drát nebo pletivo, jehož průměr by neměl být větší než deset centimetrů.

Jak se správně starat o rostlinu

Jak se správně starat o rostlinu

Pro pěstování rostliny je vhodná sypká zahradní půda s vysokým obsahem živin. Kalistegia se bojí příliš vlhké půdy, proto by na místě neměla být žádná podzemní voda. Zjevnou výhodou kalistegie je schopnost kvést v prvním roce výsadby.

Tipy pro péči:

 • Je důležité, aby bylo v osázené oblasti dostatečné větrání a půda byla propustná pro kyslík. Zalévání by mělo být mírné. Rostlina může dobře přežít krátkodobé sucho.
 • Veškerá péče o kalistegii spočívá ve včasném sběru sušených květin. To musí být provedeno každých deset dní, protože sušené květenství kazí vzhled rostliny a narušuje další květinové vaječníky. Kromě toho je důležité révy ztenčit a řídit jejich růst a vytvořit tak čistý tvar.
 • Calistegia může růst na stejném místě až deset let. Proto je vhodné rostlinu krmit poměrně často - jednou týdně. K tomu obvyklý komplex minerální hnojivo... Vrchní obvaz v podobě popel... V létě můžete krmit kalistegii divizna... Rostlina velmi dobře reaguje na hnojení, réva začíná růst před našimi očima a kvetení zesílí.
 • Kalistegia je rostlina odolná vůči zimě. Zpravidla v zimě jeho stonky odumírají a probouzejí se s nástupem teplého počasí. Pro zimování může být rostlina pokryta suchým listím nebo mechem. To by však mělo být provedeno pouze během kruté a ne zasněžené zimy.
 • Calistegia nemůže být transplantována v létě, protože může během období aktivního vývoje zemřít. Podzim je vhodný čas na přesazování. Calistegia by měla být transplantována zpravidla každých deset let. Je důležité vzít v úvahu, že rostlina může silně růst a absorbovat okolní rostoucí květiny, proto byste ji neměli umisťovat do blízkosti záhonů a předzahrádek. Kořeny rostliny jsou ponořeny do země do hloubky asi 15 cm; na omezující nádobu lze použít až tři rostliny. Kořeny musí být pečlivě narovnány, navlhčeny a pohřbeny v zemi.

Reprodukce calistegia

Reprodukce Calistegia

Calistegia se množí výhradně dělením, protože netvoří semena. Můžete reprodukovat následujícím způsobem:

 • Na podzim vykopejte keř.
 • Na zimu jej umístěte do krabice a uložte na chladném místě.
 • Na jaře (začátkem března) je nutné vyčistit kořeny staré půdy a rozdělit ji na pětimetrové kousky.
 • Řezy ošetřete popelem.
 • Poté jsou zasazeny do nádoby, pokryté fólií a umístěny na teplé místo.
 • První výhonky jsou sevřeny, když dosáhnou výšky pěti centimetrů.
 • Na konci jara jsou sazenice připraveny k výsadbě v otevřeném terénu.

První týden by měly být sazenice pokryty nádobami bez dna, aby jim poskytly čas na silnější růst.

Kontrola chorob a škůdců

Kontrola chorob a škůdců

Hlavními škůdci jsou hlemýždi a slimáci. Během období květu dosahuje koncentrace škůdců svého vrcholu, protože se živí květinami a listy rostliny. Můžete s nimi bojovat pomocí insekticidu, protože ruční sběr slimáků ze zarostlé a husté kalistegie není vždy dobrý nápad. Země kolem rostliny následuje mulčování suché jehly, takže pro slimáky bude problematické dostat se na listy. Kromě toho lze na místě zřídit lapače tmavého piva.

Nejběžnějšími chorobami kalistegie jsou hniloba a padlí.

Proti hnilobě lze bojovat jak mytím rostliny mýdlovou vodou, tak i použitím fungicidy... Plíseň je plísňová infekce, která začíná bělavým povlakem na listí rostliny. V procesu progrese jsou listy a stonky rostliny úplně pokryty květem, a pokud se podíváte pozorně, můžete vidět nejtenčí pavučinu. Jak nemoc postupuje, zežloutne a odumře zeleň, což se může stát až do smrti kalistegie. Je možné se nakazit padlí vzdušnou cestou, protože spory plísní mohou být přenášeny větrem na poměrně velké vzdálenosti.

Houba může také žít na spadaném listí, proto by měla být shromažďována a likvidována, bude to považováno za preventivní opatření proti padlí. Existuje vysoké riziko nákazy během vlhkého období a deštivého léta, kdy půda nemá možnost úplně vyschnout. Rovněž byste neměli příliš hnojit půdu hnojením dusíkem ve složení.

Preventivní opatření pro boj proti padlí:

 • Sběr a likvidace spadaného listí.
 • Odplevelení plevele.
 • Dobré větrání rostlin.
 • Dezinfekce zahradního nářadí.
 • Zalévání ráno.

Jak se můžete vypořádat s padlí, které již zasáhlo:

 • Postřik mléčnou syrovátkou.
 • Zpracování roztokem popela a pracího mýdla.
 • Kypření půdy a řídnutí rostlin.
 • Postřik roztokem jódu.
 • Použití fungicidů.

Nevyrábejte řešení pro několik aplikací, nelze je skladovat a jsou určeny k okamžitému použití po smíchání.

Aplikace calistegia

Aplikace calistegia

Calistegia může opletit širokou škálu svislých povrchů, jako jsou ploty, stěny, sloupky a sloupy. Základní pravidlo podpory je, že její průměr by neměl přesáhnout deset centimetrů. Poměrně zajímavou možností je výzdoba verandy a vchodových dveří domu. Calistegia bude vypadat skvěle jako pozadí nebo obrazovka.

Můžete také vytvořit krásný oblouk opletený rostlinou s rozkvetlými růžovými pupeny.

Calistegia se také používá v lidovém léčitelství, ale je třeba si uvědomit, že se jedná o jedovatou rostlinu a požití může tělu ublížit. Vlastnosti kalistegie jsou různé: má projímavý, hypnotický a hojivý účinek. Tinktury z této rostliny mají antiparazitické vlastnosti. Odvary se používají na horečku, rakovinu a různé druhy bolesti. Drcené listy mohou pomoci léčit furunkulózu.

Kalistegia se může stát skutečnou pýchou každého zahradníka a snadná údržba je jednou z nejvýznamnějších výhod této rostliny. S jeho pomocí můžete realizovat mnoho zajímavých, designových řešení pro výzdobu vašeho osobního pozemku a užít si krásného rozkvětu kalistegie téměř po celé letní období.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Trvalky | Calistegia