Nejoblíbenější popínavé rostliny pro letní chaty

Pro zahradníka můžete vždy najít něco zajímavého a neobvyklého. Chcete-li na svém webu vytvořit atmosféru, můžete přistupovat kreativně, například malovat obrázek. Je tedy možné vytvářet jedinečné krajinné objekty a dekorativní design území. Popínavé rostliny jsou jedním z cenných nástrojů této práce.

Obsah:

Popínavé rostliny - co to je?

Popínavé rostliny - co to je?

Zvláštnost popínavých rostlin spočívá v samotném názvu odrůdy. Tyto popínavé rostliny vypadají obzvláště výhodné pro oplocení. Jejich praktické použití jako zahradnického nástroje vám umožní vytvářet univerzální designové prvky. Popularita lezeckých druhů je způsobena řešením s jejich pomocí několik úkolů najednou:

  1. Dekorativní úkol. S těmito rostlinami můžete vytvořit různé možnosti pro „zelené“ ploty, které jsou vhodné jak pro malé ploty, tak pro velké ploty.
  2. Maskovat. Správným rozložením vegetace můžete vytvořit efektivní maskovací plot, pomocí kterého můžete skrýt nevzhledné předměty.
  3. Přístřeší. Popínavé rostliny se rychle šířily po celém území, pokrývaly stěny a ploty a rychle stoupaly podél svislých povrchů.

Široký výběr odrůd rostlin vám umožňuje vybrat nejlepší řešení pro konkrétní objekt. Aktivně se používají k vytváření různých krajinných kompozic.

Populární letničky a trvalky

Lezecká růže

Jednoleté odrůdy popínavých rostlin se používají k vytváření záhonů různých velikostí, jakož i k setí kompozic, které jsou umístěny na různých úrovních. Tyto rostliny jsou schopné rychle zvětšit svou hmotu a velikost, což jim umožňuje rychle vytvářet neobvyklé přírodní dekorace.

Obzvláště zajímavé jsou víceúrovňové budovy z podnosů s květinami. Lezecké rostliny se efektivně plazí a pokrývají nové prostory. Pečlivě navržené a složené kompozice jsou složeny z kvetoucích vinic a dalších druhů.

Vytrvalé rostliny poskytují zahradníkovi vynikající řešení problémů s dekorativním designem letní chaty.

Jeden z nejoblíbenějších druhů rostlin mezi horolezeckými zástupci je popínavá růže... Tento druh má mnoho odrůd, které v některých případech dosahují neobvyklých až neočekávaných barev. Tato odrůda vám umožňuje vytvářet četné kombinace pro každý vkus.

Pěstování trvalých popínavých rostlin není obtížné a je k dispozici i začínajícímu zahradníkovi. Semena stačí zasadit na osvětlené místo, do mírně upravené a oplodněné půdy. Pravidelné zalévání povede k aktivnímu rozvoji a růstu a rostlina dosáhne v co nejkratší době poměrně velké velikosti.

Jediné, co zahradník, který se začal věnovat pěstování popínavé růže, musí udělat, je připravit keř na zimní období. Budete tedy muset odříznout některé větve a vytvořit další úkryt před chladem.Populární vytrvalá popínavá růže obvykle kvete v červnu a trvá asi 1 měsíc. Zbytek času se keř vyznačuje hustými a bohatými listy, které jsou tak ceněné v krajinářském designu.

Clematis

Některé druhy, například New Down, kvetou celé léto. V procesu vývoje se tvoří dlouhé třímetrové větve, které jsou hojně poseté růžovými květy. Toto kvetení probíhá obzvláště jasně a krásně v těch oblastech, kde je dostatečné osvětlení. Kromě zmíněné popínavé růže se zahradníci často používají pro dekorativní práce. klematis.

Trvalka plamének má charakteristické květy ve tvaru hvězdy, které začínají kvést v prvních letních dnech a zůstávají v květu téměř celé léto.

Tvarované květy hustě pokrývají větve a naplňují keř širokou paletou odstínů. Ve svém vývoji vyžadují plamének úrodnou půdu a rovnoměrné stálé osvětlení. Takto probíhá proces růstu organicky a vytváří se velká a krásná rostlina. Pokud v procesu pěstování plamének dodržujete pravidla pro řezání větví a neustále sledujete stav keře, může kvetení trvat až do mrazu.

Pro milovníky lezení na vytrvalé rostliny nyní existuje mnoho různých druhů, které snášejí studené snímky docela klidně, udržují sílu a pokračují ve vývoji. Mezi takovými vzorky jsou obzvláště populární:

  • Dlouho kvetoucí "balerína" se speciálními bílými květy.
  • "Nelly Moser", jejíž lístky mají světle růžový odstín.
  • "Nikolay Rubtsov", jehož okvětní lístky lze rozpoznat podle speciálních rámečků na okvětních lístcích - takzvaného efektu "květ v květu".

Campsis

Mezi vytrvalými popínavými rostlinami jsou „oblíbené“, které milují zejména zahradníci a návrháři. Z těchto typů stojí za to zdůraznit Číňany vistárie... Ve svém vývoji může tento druh dosáhnout délky asi 20 metrů. V létě je keř zdoben trsy fialových květů a jejich charakteristickým ovocným aroma. Větve keře jsou původně zkroucené ve směru hodinových ručiček.

Japonská vistárie má charakteristické vlastnosti, které jsou vyjádřeny růstem až 10 metrů a také se otáčejí kolem určité podpory ve směru hodinových ručiček.

Liána Kampsis oceňována pro svou odolnost vůči mrazu a schopnost konzervovat květiny až do podzimu. Jasně oranžové květy pokrývají keř v polovině června a zůstávají na něm po dlouhou dobu. Tyto miniaturní „gramofony“ jsou charakteristickým rysem této rostliny. Liana má vynikající odolnost vůči znečištění plyny a kouři, což stimuluje zájem o krajinářský design městských oblastí. V průběhu svého vývoje réva rychle roste a může postupně dobývat území od jiných rostlin. Díky včasnému prořezávání větví a aplikaci hnojiv si kut může po dlouhou dobu udržet kompaktní tvar a čistý vzhled.

Často se používají k ozdobení plotu místa a vytvoření jedinečného přírodního plotu zimolez... Je nenáročný a má zajímavý estetický vzhled. Zimolez dobře roste v osvětlené oblasti, ale je schopen zajistit harmonický vývoj v zatemněné oblasti. Zcela nenáročný na půdu, zimolez při mírném použití organická hnojiva vykazuje obzvláště silný růst.

Exotické popínavé rostliny

Cardiospermum

Existuje neuvěřitelně mnoho odrůd popínavých rostlin, které se používají při konstrukci místa. Zahradníci neustále experimentují s oběma známými druhy a pokračují v experimentování s neobvyklými a někdy upřímně exotickými druhy.

Mezi nimi je mnoho možností s jedinečnými funkcemi:

  • Ranní sláva nebo farbitis je neobvyklá popínavá rostlina s velkými nálevkovitými květy, které se velmi liší barvou (modrá, karmínová, růžová, fialová).Ve druhé polovině léta kvete ranní sláva, která udrží vytvořené květiny až do prvních podzimních chladu a mrazů. Současně zahradníci oceňují zejména obrovský průměr rozvinutého keře, který může dosáhnout 5 metrů.
  • Kardiopermum není široce známo. Tato jednoletá okrasná rostlina má jednu vlastnost, která stimuluje zájem zkušených zahradníků o ni. Keř má jedinečný tvar listu, který připomíná úhlednou krajku. Tato vyřezávaná zeleň vám umožňuje vytvářet jedinečné konfigurace v jakémkoli prostředí.
  • Teplomilné rostliny tohoto druhu kobei klíčit velmi rychle, ale patří mezi roční odrůdy. Po dobu 1 sezóny mohou větve kobei dosáhnout 5 metrů a vytvořit skutečný vzdušný zelený koberec. Rostlina obvykle kvete v druhé polovině léta a vývoj pokračuje až do prvního mrazu. Celá koruna stromu je obvykle pokryta zvláštními velkými květy ve formě zvonů. Zpočátku jsou květy nazelenalé, ale postupně zbarvují bíle nebo fialově.
  • Okřídlená tunbergie je také teplomilná vytrvalá rostlina. Navzdory své vytrvalé povaze se keř nejčastěji pěstuje jako roční typ. Rostlina má dlouhou dobu kvetení a je ideální pro dekorativní výzdobu různých předmětů.

Jak a kde můžete používat popínavé rostliny v zemi

Jak a kde můžete používat popínavé rostliny v zemi

Popínavé rostliny se používají k vytvoření přírodního stylového designu území. Používají se k dekoraci nejen přírodních předmětů, jako jsou stromy, které vypadají efektně, když jsou zarostlé takovými lezeckými keři. Obzvláště zajímavé vypadají kompozice, ve kterých je keř zarostlý budovami a různými strukturami.

Používají se také k vytváření jedinečných přírodních plotů. Vlastnosti rozsáhlých keřů vám umožňují fantazírovat a přicházet s novými možnostmi použití rostlin v krajinářském designu.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Trvalky | Rostliny

Poté, co se v zahradě objevil plamének v množství, začal jsem přemýšlet o dalších lezeckých trvalkách. Minulý rok jsem dostal popínavou růži, doufám, že přezimuje a potěší mě. Nyní jsem četl o vistérii, možná ji zkusím zasadit ...