Jak pěstovat Císařský válcový v zahradě?

Imperata je druh okrasných rostlin z čeledi Gramineae. Nejznámější je Imperata Cylindrica, kterou aktivně využívají krajinní designéři. Zahradníci upřednostňují volbu Cylindrical Emperor kvůli snadné kultivaci a velkolepému vzhledu, který je schopen diverzifikovat panorama zahrady. Pro zvláštní tvar a barvu listů, stejně jako pro jejich jasné uspořádání mezi lidmi, byla kultura přezdívána „Red Lightning“.

V přirozených podmínkách růstu je Imperata známá jako plevel, který rychle roste a zaplňuje prázdnou půdu. Houštiny těchto obilovin je obtížné překonat a kvůli jejich tuhé struktuře je nejedí žádná zvířata. Jak se šíří, kultura vytlačuje veškerou zeleň, což ztěžuje hnízdění ptáků, a tvrdé, ostré listy zraňují zvířata.
Dnes rostlinu najdete téměř ve všech teplých oblastech, ale šíření Impery začalo z Číny a Japonska. Díky své široké distribuci se kultura nazývá odlišně: kogonská tráva, alang-alang, kazaro, Imperata Reed, červená krvavá japonská tráva.
Obsah:

Vzhled impera válcového tvaru

Vzhled impera válcového tvaru

Imperata Cylindrical označuje vytrvalé rostliny s tvrdými a traumatickými listy. Listové desky se chlubí na vysokých stoncích a kvůli svému tvaru jsou často přirovnávány k čepeli nože.

Plodina může dorůst až do výšky 80 cm a vypadat krásně kveteně - i když je to poměrně vzácný jev.

V krajinářském designu je obzvláště oblíbená odrůda "Red Baron" - velmi účinná obilovina se vzpřímenými vzpřímenými listy, která dorůstá až do půl metru. Mladá zeleň má jasně zelenou barvu s červenými špičkami, jejichž barva je na konci sezóny intenzivnější. Jak císař roste, listy se stávají úplně šarlatovými a na ostrém slunci - téměř vínové. Tato vlastnost příznivě odlišuje rostlinu mezi okrasnými trávami.

"Červený baron" není charakterizován kvetením a tvorbou semen. Ale velmi zřídka můžete stále vidět jeho kvetení ve formě načechraných stříbrných klásků, které vytvářejí výhodný kontrast s listy.

Jak množit a přesazovat rostlinu

Jak množit a přesazovat rostlinu

Aby rostlina vždy zůstala dekorativní, je důležité správně vybrat oblast, kde bude růst, a dodržovat doporučení odborníků:

 1. Místo, kde se plánuje zasadit Cylindrický císař, musí být dobré osvětlení od rána do večera. Právě sluneční světlo přispívá k produkci výrazného červeného pigmentu, pro který se rostlina pěstuje.
 2. Půda nehraje zvláštní roli, hlavní je, že má dobrou drenážní kapacitu. Neměla by být povolena stagnace vlhkosti, jinak by mohly kořeny hnít.
 3. Chcete-li zasadit rostliny, musíte vykopat díru, která je dvakrát větší než kořeny. Na dno jámy se položí vrstva minerální hnojiva... Do středu díry je umístěna rostlina, která je pokryta půdou a podbíjí ji vrstvu po vrstvě.Po výsadbě je třeba zalévat rostlinu a půdu kolem ní mulčování.
 4. Kultura obilovin je docela mrazuvzdorná, ale ve skutečnosti je termofilní. Příznivé podmínky pro růst jsou teploty vzduchu v rozmezí 22-28 stupňů s relativní vlhkostí.

Reprodukce císaře se provádí rozdělením oddenku dospělých zástupců, kterým se podařilo významně růst a ztenčit ve středu. Jaro je vhodný čas na odloučení. K provedení postupu je třeba provést řadu akcí:

 • keře opatrně vykopávají a kořenový systém rozřezávají na několik částí
 • pod výsadbou jsou vykopány díry hluboké 15-20 cm, jejichž dno je hnojeno minerálními sloučeninami
 • vysadit sadbový materiál

Pokud je postup proveden správně a kořeny rostliny nebyly poškozeny, pak do měsíce na místě chlubí několik dalších mladých keřů Cylindrického císaře.

Organizace řádné péče

Organizace řádné péče

Imperata Cylindrical se vyznačuje svou nenáročností a svému majiteli nezpůsobuje problémy. Je však důležité omezit násilnou povahu rostliny, aby nerostla po celém místě, a dodržovat několik doporučení:

 1. Na konci každé sezóny musíte utratit prořezávání obilné keře, ponechávající asi deset centimetrů nad zemí.
 2. Vystřihněte čistě zelené výhonky, aby kultura nedegenerovala.
 3. Keře, které ztratily dekorativní efekt, je třeba vykopat a omladit dělením.
 4. V suchém počasí potřebuje rostlina mírné, ale pravidelné zavlažování, které by mělo být přerušeno, jakmile nastane chladnější počasí.
 5. Pokud jde o obvazy, stačí je aplikovat dvakrát během celé sezóny. Imperata má pozitivní přístup ke komplexu minerální hnojivakteré lze zakoupit v květinářství. Pokud jsou půdy, na kterých rostliny rostou, dostatečně úrodné, není krmení nutné.
 6. Další výhodou okrasných obilovin je jejich silná imunita vůči chorobám a škůdcům. Kvůli tvrdému listí škodlivý hmyz raději obchází rostliny. Jedinou věcí, které může kultura ublížit, je rozpad kořenů, kterému lze snadno zabránit dodržováním režimů zalévání.

Častým problémem, s nímž se zahradník může setkat, je zmrazení úrody v zimě s nedostatkem sněhové pokrývky. Pokud je podnebí v regionu proměnlivé, je vhodné rostliny na zimu zakrýt smrkovými větvemi.

Při opětovné výsadbě rostliny musíte zajistit stabilní zavlažování, aby byla půda vlhká po dobu dvou až tří týdnů.

To se vysvětluje skutečností, že pro císaře je docela těžké zakořenit se a vlhkost jí pomáhá zvyknout si. Aby se zabránilo hnilobě kořenů, měly by být výsadbové otvory vybaveny kvalitní drenáží, která odstraní přebytečnou vlhkost z kořenového systému rostliny.

Císař jako zahradní dekorace

Císař jako zahradní dekorace
Zahradní designéři aktivně používají „Red Lightning“ v různých kompozicích (vypadá obzvláště působivě na plochách stylizovaných jako japonské zahrady):

 • Neméně efektu lze dosáhnout, pokud při zdobení mixborders použijete světlé cereálie, abyste do dekorativní kompozice umístili akcenty. Když je Imperata osázena ostrovy, vypadá dobře s obilovinami stříbřitě žlutých odstínů.
 • Ohnivě červené keře dokonale zapadají do kompaktních zahrad s pestrými listnatými rostlinami. Když se na konci sezóny mnoho rostlin rozdělí svou dekorativností, Imperata Cylindrical si zachová jasný barevný vzhled a zaujme hlavní místo v kompozici a oživí blednoucí barvy.
 • Rostlinu příznivě zahajují také jasně zelené jehličnany a velkolisté keře. Hodí se k nízko rostoucímu půdnímu krytu a plíživým plodinám, které stojí na pozadí s barevnou skvrnou.Skladby Imperata s jasmínem žlutým, cypřišem, polní, pestrou dřišťál jsou krásné.
 • Kultura milující teplo se také úspěšně pěstuje v chladném podnebí a vysazuje pestré keře do kontejnerů, které se během mrazů přemisťují do areálu zimní zahrady.
 • Imperata Cylindrical je ideální volbou pro zdobení umělých nádrží a vytváří iluzi báječného jezera. Kromě dekorativnosti je schopen zajistit nádrž, zejména pokud se na místě často hrají děti. Koneckonců, tvrdé ostré listy jsou schopné citlivě poškrábat pokožku a odradit malé fidgety a domácí mazlíčky, aby se k ní přiblížili.
 • Tyto dekorativní obiloviny se také používají v kytičních kompozicích a při přípravě zimních herbářů.

Při výsadbě císaře v zahradě je třeba mít na paměti, že s rychlým růstem se rostlina vyvíjí pomalu a barevné obiloviny dosáhnou svého největšího dekorativního efektu až ve čtvrtém roce života. Ale to je více plus než mínus. Nakonec kultura postupně mění své barvy a zahrada bude každý rok vypadat individuálně.

Kromě dekorativních vlastností císaře má také léčivé vlastnosti.

Odvar z jejích oddenků používají lidoví léčitelé k léčbě onemocnění jater, žaludku a ledvin, stejně jako dýchacích cest, angíny a nachlazení. Při pěstování císaře na zahradním pozemku proto pěstitelé květin získávají také univerzální domácí lékárničku.

Při zdobení zahradních pozemků dekorativními obilninami můžete zajistit jejich barevnost od časného jara do pozdního podzimu. Ve skutečnosti, i když jsou sušené, cereálie neztrácejí svůj dekorativní efekt. A všestrannost aplikace dokáže dokonale zapadnout do jakéhokoli designu s různými motivy.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Trvalky | Císař