Hydrangea "Lední medvěd": tajemství pěstování keře

Hortenzie vědecky nazývané „Hydrangea“. Což v překladu z řečtiny znamená „plavidlo s vodou“ („hydor“ - voda a „angos“ - plavidlo). Toto jméno bylo dáno květině kvůli podobnosti semenných lusků s džbánem nebo bankou. A podle legendy byla rostlina pojmenována po sestře knížete římské říše Hortense.

Hortenzie „lední medvěd“ se stala známou před čtyřmi lety. Je výsledkem holandského výběru odrůd Limelife a Grandiflora. Květina dostala své jméno díky svěžímu sněhově bílému květenství. Tato hortenzie si právem vysloužila uznání, protože se může stát ozdobou každé zahrady.

Obsah:

Charakteristické rysy hortenzie

Výrazné rysy hortenzie ledních medvědů

Panicle hortenzie "Polar Bear" je považována za nejúspěšnější odrůdu. Představuje ji keř nebo malý strom, vysoký a široký až 150 cm, během kvetení vytváří rostlina iluzi lehkosti a vzdušnosti. Silné výhonky spolehlivě drží těžké čepice květin a neohýbají se, což vám umožní zachovat dekorativní efekt květiny bez použití dalších opatření pro instalaci podpěr.

Velké květy jsou rovnoměrně rozloženy po celém keři a rostlina získává vzhled obrovské kytice.

"Polární medvěd" kvete uprostřed léta a potěší svou barvou až do samého mrazu. Na začátku kvetení jsou květy bílé s lehce zeleným odstínem a postupem času získávají krémovou barvu, která na pozadí bohatých zelených eliptických listů vypadá efektně.

Další výhody tohoto hortenzie jsou:

 • dobrá mrazuvzdornost - rostlina zimuje klidně při teplotě minus 25 stupňů
 • nenáročnost - péče o hortenzii je snadná a s tímto úkolem se dokáže vyrovnat i nezkušený začátečník
 • odolná imunita vůči chorobám a škodlivému hmyzu
 • rychlé a úplné zotavení po zimním zmrazení
 • přilákání opylovačů do zahrady - květina je vynikající medonosná rostlina

Metody reprodukce

Pravidla chovu a tajemství výsadby

K šíření hortenzií se používá řada metod:

 1. Výstřižky... Řízky by měly být řezány ze středně velkých jednoročních výhonků, které se při ohýbání nezlomí. Silnější a zralejší větve se zakoření méně nebo se vůbec nezakoření. Příznivým obdobím pro zakořenění řízků je polovina léta. Pokud je řezání řízků prováděno počátkem léta, před kvetením, pak jsou na základně fragmentu řezány částí loňského výhonku - "paty". Sadbový materiál je zakořeněn ve slabě kyselém substrátu absorbujícím vlhkost, který je reprezentován dvěma částmi rašeliny smíchanými s jednou částí hrubozrnného písku. Pro udržení půdní vlhkosti je jeho povrch pokryt mechem sphagnum.
 2. Reprodukce pomocí vrstvení. Vrstvy se získají ohnutím větví hortenzie k zemi a jejich upevněním v horizontální poloze.Pro tyto účely můžete připravit drážku. Z výše uvedeného musí být výhonky dobře pokryty půdou. V případě potřeby musí být mateřské pouzdro upevněno ve svislé poloze. Vhodným obdobím pro takové manipulace je jaro nebo pozdní léto. O rok později nezávislý mladý keř s vlastním kořenový systémkteré lze oddělit od hlavní rostliny.
 3. Rozdělení oddenku. Tato metoda je vhodná při transplantaci dospělé hortenzie. Za tímto účelem vykopat zdravé, dobře vyvinuté keře, vyčistit kořeny od země a rozdělit kořen na několik fragmentů, přičemž na každé části zůstanou 2-3 růstové pupeny. Řezy se zpracují roztokem manganistanu draselného a usadí se. Tento postup se provádí v období jaro-podzim.
 4. Metoda osiva. Je poměrně obtížné šířit hortenzii semeny a „lední medvěd“ a další odrůdové květiny jsou nepraktické. Neexistuje žádná záruka, že si tyto rostliny udrží všechny odrůdové vlastnosti. Často degenerují.

Pokud však bylo rozhodnuto zasít semena hortenzie, měl by být postup proveden brzy na jaře:

 • semenný materiál není stratifikován
 • semena jsou rozložena na povrchu půdy a lehce posypána pískem
 • plodiny se pravidelně stříkají z rozprašovací lahve

Klíčky se objeví do měsíce. Pro plný růst se krmí komplexním roztokem hnojiva... Na podzim mladé rostliny dosahují 35-45 cm a mohou být vysazeny na otevřeném terénu, dobře zakrytém na zimu, kde se zakoření a přežijí zimu.

Pravidla přistání

Pravidla přistání

Pro výsadbu je vybráno stínované místo. Sazenice hortenzie můžete vysazovat od jara do podzimu. Hlavní podmínkou pro efektivní zakořenění jsou zdravé a suché kořeny. Činnosti by měly být prováděny za oblačného a chladného počasí, protože v horku se rostliny špatně zakořenily.

Půda by měla být mírně kyselá. Proti tomuto efektu můžete bojovat umístěním rašeliny a půdy pro azalky do výsadbových otvorů ve vrstvách. Nebo si můžete substrát připravit sami smícháním rašeliny, listového humusu a kompostu ve stejném množství. Druhá složka je často nahrazena síranem draselným nebo superfosfátem.

Výsadby musí být hluboké nejméně půl metru a průměr 60 cm.

Kořeny se před výsadbou zkracují a výhonky se stříhají na 3 až 5 pupenů. To přispívá k vývoji svěží koruny. Sazenice jsou umístěny do otvorů, pokryté půdní směsí, napojeny a mulčování.

Jako mulčování můžete použít film, piliny, jehličí nebo slámu. To zajišťuje optimální výměnu vzduchu a zabraňuje tvorbě kůry. Pokud se používá hortenzie "Lední medvěd" živý plot, pak by měl být interval mezi keři asi dva až tři metry, Na záhonech - vzdálenost může být větší.

Poskytování kompetentní péče o rostliny

Poskytování kompetentní péče o rostliny

Hydrangea "Lední medvěd" nelze nazvat vrtošivou rostlinou, ale aby se květina mohla správně vyvíjet a mít velkolepý vzhled, je třeba splnit některé podmínky:

 1. Zavlažování Hortenzie milují vlhkost, takže zalévání by mělo být pravidelné a hojné. Rostliny by měly dostávat asi 30 litrů vody týdně. Pro prevenci nemocí se do zavlažovací vody přidá trochu manganistanu draselného.
 2. Top dressing. Můžete krmit hortenzie divizna a komplexní hnojiva. Postupy se provádějí souběžně se zaléváním.
 3. Uvolnění. Pro správný vývoj rostliny musí její kořeny poskytovat přístup ke kyslíku. Za tímto účelem byste měli pravidelně uvolňovat horní vrstvu půdy do hloubky asi pěti centimetrů.
 4. Mulčování... Mulčování pomáhá chránit kořeny před přehřátím a udržuje vlhkost. Jako krycí materiál lze použít piliny, rašelinu nebo jehličí.
 5. Převod. Provádí se podle potřeby, pokud je rostlina nemocná nebo získala zanedbaný vzhled v důsledku stáří. Je zvykem pořádat akce brzy na jaře, dokud nezačnou růst mladé výhonky.
 6. Tvorba koruny.Keře hortenzie "Lední medvěd" mají tendenci hustnout. Chcete-li vyloučit takový vývoj událostí a dát křovím čistou korunu, mělo by se každé jaro provádět preventivní prořezávání. Během procedury jsou odstraněny poškozené výhonky a větve rostoucí do hloubky nebo vyčnívající do stran. Takové prořezávání přispívá nejen k tvorbě koruny, ale také zajišťuje úplnou výměnu vzduchu a zvyšuje imunitu rostliny. A květiny nerostou menší.
 7. Na podzim se provádí omlazující prořezávání. Větve starých keřů jsou vyříznuty na 2-4 pupeny a poškozené a sušené výhonky jsou na jaře odstraněny. Vrcholů loňských poboček by se nemělo dotknout.

Kontrola chorob a škůdců

Kontrola chorob a škůdců

„Lední medvěd“ zřídka onemocní. Často se vyvíjejí při nedodržování zemědělských technik a zamokření. Nejběžnější jsou:

 • Tracheomykotické vadnutí je houbové onemocnění, které postihuje kořeny a krevní cévy rostliny. Výsledkem je narušení výměny materiálu, květ vadne a vysychá. Patogen může žít v rostlinných zbytcích po mnoho let. Zasažené rostliny by měly být zničeny. Jako preventivní opatření musíte odstranit všechny organické zbytky.
 • Padlí - příčinou onemocnění je houba. Projevuje se jako žluté skvrny na listech. Když se objeví příznaky, rostlina je ošetřena fungicidní přípravky a omezit zalévání.
 • Septoria - vyvíjí se během vegetačního období. Vypadá to jako malé hnědé skvrny na listech, které se následně spojují a pokrývají celou plochu listu. Toto onemocnění způsobuje vysychání hortenzie. K léčbě nemoci se rostliny postříkají fungicidním roztokem a půda se oplodní manganistanem draselným.
 • Rot - ovlivňuje kořenový systém a šíří se do všech tkání květu, což vede k jeho smrti. Pro ošetření hortenzie je zapotřebí transplantace, při které se odstraní všechny poškozené části a sekce se pokropí aktivním uhlím. Dále je květina ošetřena fungicidními přípravky a zalévá se.
 • Chloróza - projevuje se v důsledku nedostatku železa. Tkáně listů ztrácejí barvu a žíly nezmizí a zůstávají čisté. Komplexní krmení s vysokým obsahem železa květině pomůže.
 • Hortenzie často infikují běžné a evropské raky, které jsou nepřítelem všech listnatých a dřevin. Projevuje se vývojem ulcerativních lézí, místo nichž se na kůře tvoří výrůstky. Nevyhnutelně vede ke smrti rostliny.

Ze škůdců mohou hortenzie napadnout hlemýždi, třásněnky, roztoče, lesklé žluté listové brouky, kopřivy, listové červy, larvy a můry. Slintající penny a štěnice domácí se pravidelně usazují na mladých rostlinách.

Preventivně se provádějí preventivní ošetření proti škůdcům roztoky fungicidních a akaricidních přípravků, nasazují se pasti, ničí zasažené rostliny nebo jejich části.

Použití hortenzie „Lední medvěd“ v krajinářském designu

Použití hortenzie „Lední medvěd“ v krajinářském designu

Hydrangea "Polar Bear" se harmonicky hodí do každé zahrady, takže je obzvláště oblíbená u návrhářů krajiny:

 • Hortenzie vypadá dobře v jednotlivých výsadbách a v aranžování květin a také se používá k dekoraci živých plotů.
 • Často se nachází v zahradách vyzdobených v „ruském stylu“ - pár z nich lze vytvořit: Bříza, vrba, šeřík nebo javor... Hortenzie je také příznivě kombinována s jehličnany a kvetoucími trvalými keři.
 • Hortenzie často doplňují uličky a zdobené okraje zdobené zimostrázem, japonským šeříkem a alpským rybízem.

Hydrangea "Lední medvěd" si rychle získala lásku zkušených zahradníků a začátečníků díky své nenáročnosti, odolnosti proti mrazu a mnoha chorobám. K vyzdobení zahrady velkolepými živými kyticemi stačí dodržovat standardní pravidla zemědělské technologie.A také hortenzie „Lední medvěd“ se často používají k řezání vysokých stopek, které mohou na dlouhou dobu oživit jakýkoli interiér.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Trvalky | Hortenzie