Křídový yzop: kultivace, aplikace a vlastnosti

Od biblických dob byl mezi kořeněnými bylinami známý zástupce rodiny Yasnotkov, křídový yzop. Tato rostlina má nejen specifickou vůni, ale může se také stát zahradní ozdobou. A jeho příznivé vlastnosti se používají v lidovém léčitelství. Proto stojí za to pěstovat yzop na letní chatě, abyste ocenili výhody a krásu bylinné kultury.

Křídový yzop není bez důvodu uveden v Červené knize, protože rostlina se ve volné přírodě vyskytuje jen zřídka. Jeho populace trpí vývojem křídových lomů v důsledku výstavby silnic. Na pastvinách je jí ve velkém množství ovce a kozy. Ale abyste se seznámili s prospěšnými vlastnostmi rostliny, můžete na místě pěstovat yzop. Je nenáročný na údržbu a stane se ozdobou krajiny.

Obsah:

Popis druhů a podmínek jejich pěstování

Popis druhů a podmínek jejich pěstování

Vzhledem k úzkému ekologickému omezení yzopu křídového se nachází pouze na výchozech křídy středoruských nížin. Usazuje se na útesech a svazích, které se skládají z uvolněného křídového substrátu. Rostlina se pěstuje v botanických zahradách, chová se také v chatkách.

 • Trvalka vysoká od dvaceti do padesáti centimetrů má mnoho pubertálních válcovitých stonků.
 • Výhonky se pohybují od kořene a jejich počet se rok od roku zvyšuje.
 • Úzké listy rostliny s plochými okraji jsou pokryty chlupy. Od června do srpna je tráva pokryta modrými, méně často bílými květy.
 • Jejich koruny jsou pubertální a shromažďují se ve stlačených květenstvích. Na místě kvetoucích klásků zůstává na podzim trojúhelníková hnědá matice obsahující semena.

Rostlina láká včely svou vůní. U listů a květů se používá ve vaření, v medicíně. Ale popularita křídového yzopu je stále malá, zahradníci ji neocenili na její skutečné hodnotě. Křída yzopu preferuje lehkou, volnou půdu. Tráva roste nejlépe na otevřených slunečných místech, ale rád bude i částečný stín. Nebojí se spalujících paprsků slunce, je odolná vůči suchu.

Půdy pro křídový yzop se nejlépe volí s vápenatými.

Tráva se v mokřadech cítí nepříjemně. Před jarní výsadbou trvalky je pozemek vykopán a přináší až pět kilogramů humusu na metr čtvereční. Půda by měla obsahovat jak draselnou sůl, tak superfosfát (dvacet gramů na metr čtvereční). Na jaře, před výsadbou, musíte oblast vykopat a přidat hnojiva - močovinu nebo dusičnan amonný. Složité hnojivo jako např Kemira.

Na zimu lze yzop nechat nekrytý. Odolává nízkým teplotám, velmi zřídka zamrzá kvůli mokru, pokud je zasazen do nízkých oblastí. Na jednom místě může tráva růst od čtyř do šesti let. Pak se výsadba začne zmenšovat. Proto se rozmnožování rostliny provádí přenesením yzopu na jiné místo.

Tipy pro reprodukci a péči

Tipy pro reprodukci a péči

Křídový yzop se množí několika způsoby:

 1. Semena rostlin jsou umístěna do hloubky jednoho centimetru brzy na jaře. Mezi řádky je ponechána vzdálenost nejméně padesát centimetrů. Sazenice se získávají týden nebo dva po zasetí.
 2. Sazenice se vysazují v dubnu potápění ve fázi dvou nebo tří listů. Před výsadbou na otevřeném terénu by sazenice měly žít 45 dní. A na podzim budou rostliny silné a odolné.
 3. Vegetativní metoda reprodukce zahrnuje rozdělení tříletého keře na části. Každý je zasazen samostatně, dobře zakopaný v zemi. Ke posílení kořene a stimulaci vývoje náhodných procesů se keře hnaly. Chov lze provádět během léta.
 4. Řízky jsou zapojeny na jaře a odřezávají větve dlouhé deset centimetrů od výhonků. Pro zakořenění jsou řízky zasazeny do písčitého substrátu, přičemž se volí stínovaná oblast. Teprve poté, co se objeví kořeny, je křídový yzop transplantován na trvalé místo.

Sázení trávy je snadné. Skládá se z odplevelení a uvolnění půdy podle potřeby. Keře jsou napojeny pouze ve velmi suchých obdobích. Ale bez vrchního oblékání yzop bude špatně kvést. Proto se na jaře zavádí dusičnan amonný, superfosfát, draselná sůl. Hnojiva se odebírají na metr čtvereční v rozmezí 10-20 gramů.

Každoroční sečení keřů yzopu pomůže formovat korunu trvalky a ozdobit ji oblastí.

Preventivní prořezávání se provádí také na jaře, aby se po zimě odstranily poškozené a slabé výhonky. Tráva je sekána dvakrát nebo třikrát za sezónu. Řezané stonky jsou položeny ve stínu pod baldachýnem a vysušeny. Pro skladování se sušený yzop umístí do vzduchotěsné nádoby.

K získání semen rostlin se sekání provádí od druhého roku života trávy. Jakmile semena začnou hnědnout, rozpadnou se. Pokud semena nesklidíte, rozptýlí se po místě a náhodně vyklíčí.

Vlastnosti, aplikace v medicíně, vaření

Vlastnosti, aplikace v medicíně, vaření

Polotovary sušené byliny křídového yzopu obsahují éterické oleje, které mají silný zápach podobný kafru a terpentýnu. Bylina navíc obsahuje glykosidy, třísloviny a pryskyřice. Z vitamínů ve sto gramů yzopu - více než padesát miligramů kyseliny askorbové, osm - karoten.

Jaké vlastnosti má rostlina:

 1. Baktericidní vlastnosti rostliny jsou známé. Nálevy a odvary z listů a květů uklidňují, stimulují střeva. Kloktají bolestí v krku, oči si umývají zánětem spojivky.
 2. Bylinné obklady pomáhají zmírnit příznaky zánětu kloubů, hojit rány, vředy a eliminovat otoky.
 3. Tinktura z yzopu léčí chronickou kolitidu, vylučuje červy. Chcete-li zmírnit chuť k jídlu, zmírnit příznaky zánětu v žaludku, střevách, připravte si nápoj ze dvou čajových lžiček trávy na 250 mililitrů studené vody a přivedete k varu.

Koření je kontraindikováno pro těhotné ženy, protože způsobí předčasný porod nebo potrat. A pro lidi s poruchami nervového systému bude i vdechování výparů yzopu škodlivé.

Při vaření se kořeněné bylinky přidávají do masa, ryb a zeleninových pokrmů.

Vůně yzopu se hodí zejména u luštěnin. Bylina je vhodná k dochucení klobás, majonéz, tvarohových dezertů. Může být smíchán s petržel a celer... Kořeněné nápoje lákají svou originální vůní a chutí. Vzhledem k přítomnosti éterických olejů v yzopu se používá k výrobě parfémů a likérů.

Abyste si mohli užít blahodárné vlastnosti křídového yzopu, jeho aroma, musíte na místě pěstovat trávu. Vůně přiláká včely a bylinkový med je vynikající. Proto je rostlina zaseta poblíž včelínů. Díky výsadbě trvalek řeší problém opylování zahradních rostlin. Po yzopu lze vysadit další plodiny, protože půdy v místech, kde rostou, se stávají výživnými, kypřicími.

Použití v krajinářském designu

Použití v krajinářském designu

Svěží zarostlé křídové yzopové keře se stanou skutečnou ozdobou zahrady:

 • Pokud provádíte účes, který jim dává originální tvar, můžete vybrat část trávy dovnitř skalky, na alpských skluzavkách.
 • Výsadba yzopu na svazích, útesy poblíž umělé nádrže vypadá zajímavě.
 • Ostrůvky modrých květů budou zdobit zelený koberec trávníku.
 • Vysoké keře kvetoucích yzopů se používají k vytvoření hranic webu a jeho rozdělení na zóny.
 • Modré květenství se hodí k jiným pěstovaným rostlinám - delphinium a hortenzie.

Použití trávy v zahradě vám umožní měnit styly zahrady a dodávat krajině přirozený vzhled.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Trvalky | Yzop
Goshia avatar

Nemyslím si, že tato rostlina je tak vzácná, ve vedlejším domě zcela zabírá betonový záhon a mimo město jsem ho také několikrát viděl Hyssop. Nevěděl jsem, že tato rostlina má tolik užitečných vlastností a že je vhodná pro pikantní koření, masové a rybí pokrmy.

Uživatelský avatar Tigranyan

Skvělá rostlina. Nezapomeňte ji zasadit do své zahrady, můžete do záhonu. Tuto bylinu používáme jako úžasné koření do masových pokrmů. Lze přidat také do polévek. Doporučeno!

Avatar Lera1

Jak jsem pochopil, bylina je v lidovém léčitelství velmi užitečná, nějak mi připomínala jeden druh trávy, která je považována za plevel. Může tato tráva sama růst na poli, nebo jsem se mýlil?