Incarvillea: kultivační funkce a tipy pro péči

Incarvillea má další, známější název - zahradní gloxinie. Tato rostlina je známá mnoha zahradníkům kvůli svým nádherným jasným pupenům, které se stávají vynikajícím prvkem krajiny. Incarvillea byla pojmenována na památku slavného botanika Pierra D'Incarvilla, který v Číně shromáždil jedinečnou sbírku rostlin, jejichž perlou byla tato nádherná květina. Není těžké pěstovat zahradní gloxinii, tento druh se dobře zakořenil ve středním pruhu.

Obsah:

Druhy incarvillea a jejich vzhled

Druhy incarvillea a jejich vzhled

V Evropě to není příliš běžná rostlina, ale nyní se začíná vyskytovat častěji, protože si zaslouží nejbližší zájem zahradníků. Je známo pouze 14 druhů této květiny, mezi sebou se značně liší. Mezi nimi jsou roční a trvalé odrůdy, rostliny mohou být bylinné nebo polokeřové. Stonky všech druhů jsou vztyčené, mohou být jednoduché nebo rozvětvené.

Všechny druhy se vyznačují zesílenými oddenky, jako jsou jiřiny.

Zahradní gloxinie se pěstuje kvůli krásné zeleni a nádherným jasným pupenům, které mohou potěšit oko po dlouhou dobu. Květy jsou červené, růžové, bílé, žluté, navenek se podobají pupenům vnitřní gloxinie, což vysvětluje druhé jméno rostliny.

Dnes jsou nejběžnější čtyři druhy Incarvillea, které se pěstují v mnoha zemích:

 • Incarvillea grandiflora je velkokvětý druh. Výška této rostliny není větší než 30 cm, má jasně růžové pupeny se žlutým středem. Jedná se o zimovzdornou odrůdu, která dokáže přežít ruský chlad bez dalšího přístřeší.
 • Incarvillea delavayi - Incarvillea Delaway je běžnější odrůda, její výška je až 60 cm. Liší se péřovými listy, květy mohou mít tmavě růžový sliz, světle růžový odstín. Tento druh se neliší v zimní odolnosti, proto při jeho pěstování potřebujete znát ochranné technologie.
 • Incarvillea compacta - hustá incarvillea má fialové květy umístěné na krátkých stoncích, jejichž výška nepřesahuje 30 cm, má listy s celými laloky, jsou umístěny blízko kořene.
 • Incarvillea mairei - Incarvillea mairei je malá zimovzdorná rostlina, která potěší majitele velkými růžovými pupeny. Listy mají mírně členitý tvar, tento vzhled vypadá velmi kompaktně a elegantně. Je snadné ho pěstovat: tento druh přežije zimu docela klidně a za přítomnosti mulče klidně vydrží i drsné chladné počasí.

Všechny tyto druhy Incarvillea se vyznačují dlouhým kvetením: nové pupeny se mohou objevit po dobu 6-7 týdnů za sebou, to znamená téměř celé léto. V některých případech mohou kvést podruhé na samém začátku podzimu, pokud je rostlině poskytnuto vše potřebné pro dobrý růst.

Požadavky na péči o Incarvillea

Požadavek na péči o Incarvillea

Zahradní gloxinie není příliš náročná květina, ale pokud pro ni vytvoříte správné podmínky, můžete dosáhnout bujnějšího a bohatšího kvetení.Je důležité, aby si vybrala správné místo na zahradě: především je tato květina vhodná pro skalku a umístění na svazích, protože její kořeny se velmi bojí mokré.

I když ji zasadíte na záhony a květinové záhony, je třeba je zvednout nad úroveň země.

Aby bylo možné co nejdříve získat velké květy, doporučuje se poskytnout Incarvillea následující podmínky růstu:

 • Osvětlení. Chcete-li získat velké květiny, musíte si vybrat dobře osvětlené místo, můžete jej také pěstovat ve světlém částečném stínu. Přímé sluneční světlo není rostlině prospěšné, proto je důležité najít správnou rovnováhu.
 • Půda. Pro rostlinu je nejlepším řešením výživná písčito-hlinitá půda, ve kterém je nutné uspořádat drenážní vrstvu. Je vyroben z hrubého písku nebo jemného štěrku, proto můžete Incarvillea pěstovat ve skalnatých oblastech.
 • Zalévání je nutné s mírou, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Současně by půda neměla vyschnout.
 • Při přesazování rostlin je nutný vrchní obvaz: do půdy se musí aplikovat komplexní minerální hnojiva nebo organické látky. Pro tyto účely se často používá infuze divizny, která se navíc zavádí do půdy během aktivního růstu mladé rostliny. Je však důležité nepřehánět to: nadměrné krmení může snížit zimní odolnost Incarvillea.
 • Příprava na zimování. Ačkoli je zahradní gloxinie považována za odolnou rostlinu, musí vytvořit ochrannou vrstvu. Mulčování se provádí před mrazem, oddenek je pokryt asi 10 cm mulče: zahrnuje rašelinu, piliny, hobliny, spadnuté jehly atd. Když se oteplí, musí se odstranit ochranná vrstva, aby se zabránilo rozpadu oddenků. Mladé rostliny na zimu jsou nahoře uzavřeny obyčejnými plastovými plechovkami, které satanovi poskytují další ochranu před podzimními dešti.

Oddenky rostlin, když zemní část zemře, jsou vykopány a odeslány do skladu ve sklepě, jako jiřina.

Není obtížné zorganizovat dobré podmínky pro tuto rostlinu, protože neklade žádné zvláštní požadavky. Stačí, abyste se řídili obecnými doporučeními, aby se incarvillea zakořenila a začala potěšit majitele velkými, zajímavými květinami.

Reprodukce zahradní gloxinie

Reprodukce zahradní gloxinie

Tuto rostlinu lze množit několika způsoby: semeny, řízky, někdy používám rozdělení oddenků.

Zkušení zahradníci dávají přednost práci se semeny, protože touto metodou můžete dosáhnout zajímavých nových barevných kombinací v pupenech a umožní vám to provádět vlastní šlechtitelské práce. Někteří tvrdí, že pouze rozmnožování semen vám umožní získat nejodolnější a životaschopné rostliny.

Incarvillea rychle roste, takže transplantační úsilí se velmi brzy vyplatí.

Semena se umístí do země do hloubky 1 cm a dobře se napojí. Po týdnu můžete počkat, až se objeví první výhonky: sazenice se obvykle objevují nerovnoměrně. V budoucnu mohou být klíčky, které získaly sílu, snadno přesazeny do otevřeného terénu v záhonu. Výběr se provádí, když rostlina již má skutečné listy. Sazenice se příliš dobře nezakořenily, takže mnoho zahradníků okamžitě umístí semena Incarvillea do otevřeného terénu - v tomto případě může být rychlost klíčení ještě vyšší.

Mnohem častěji se používá množení řízkyprotože toto je nejjednodušší metoda pro začínající zahradníky:

 • Jeden velký a zdravý list je pro něj vyříznut z růžice listů, která by měla mít také část stonku.
 • Konec řezání musí být ponořen do speciálního roztoku, který podporuje rychlý růst kořenů, takové přípravky se prodávají ve speciálních lékárnách a obchodech.
 • Po výsadbě stonek dává kořeny po dobu nejméně 2-3 týdnů a plně vytvořená růžice listů s stopkami se objeví až od příštího roku.
 • Po roce rostlina vytvoří hlízovité kořeny, které lze později použít k reprodukci.

Na začátku jara nebo na začátku podzimu můžete použít tento typ chovu, jako rozdělit keř:

 • Lopatou nebo nožem je oddenek rozdělen na části, takže na všech procesech jsou růstové body pro nové výhonky.
 • Poté je výsledné semeno pohřbeno v půdě, kořenový límec by měl být umístěn asi 5 cm pod povrchem.
 • Výsadba v zemi by měla být prováděna až poté, co teplota dosáhne 18-20 stupňů, jinak se oddenek nemusí zakořenit.

Používání incarvillea na místě

Používání incarvillea na místě

Incarvillea je úžasně krásná rostlina, ze které se dá snadno udělat královna jakékoli zahrady... Zahradní gloxinie otevírá bohaté příležitosti pro květinové dekorace, zvláště pokud se na místě pěstuje několik druhů najednou. Je umístěn v skalních zahradách, protože vypadá skvěle mezi kameny, může být také umístěn na různých kopcích.

Vlasti této květiny je Čína, takže může být nejlepším řešením, pokud je dům vyzdoben v orientálním stylu.

Tato rostlina vyzdobí místo velkými květy s příjemnou vůní a lze vybrat odrůdy podle barvy pupenů. Je pro něj snadné najít místo v blízkosti domu, může být umístěno v květinové zahradě a integrováno do celkové kompozice. Kromě toho jej lze umístit samostatně, pak se incarvillea stane dobrou dekorativní výzdobou webu a bude vždy na dohled.

Více informací naleznete ve videu.
 
Uživatelský avatar Julia2705

Pěstuji Incarvillea první rok. Nejprve jsem koupil semínka a pak jsem viděl hlízu v obchodě - koupil jsem ji. Z hlízy se rychle rozřezaly složité listy a brzy se objevil stopka. Květy se otevřely, když stopka byla asi 15 cm, a postupem času se zvýšila na 50 cm. Nyní semena již dozrávají v luscích. Tato rostlina se mi moc líbí. Z 9 semen - pouze 2 kusy, doufám, že je uvidím příští rok kvést. Mladé rostliny na zimu asi nevykopu, jen je zahřeji.