Pěstování zázvoru doma: tipy a triky

Zázvor je vytrvalá bylina, která vypadá jako ostřice nebo rákos. Málokdo viděl zázvorové květiny, ale při správné péči může dobře kvést. Jeho květy jsou oranžové nebo hnědé. Velký oddenek je pokryt listím. Stonky jsou dlouhé a vztyčené. Rodina zázvoru zahrnuje asi 140 různých druhů. Předpokládá se, že slovo „zázvor“ znamená „rohatý kořen“.

Obsah:

Obecné informace a historie zázvoru

Obecné informace a historie zázvoru

Neexistují žádné přesné informace, kam k nám tato rostlina přišla. Někteří považují Indii za rodiště zázvoru, jiní - souostroví Bismarck. Ve starověku zázvor používá se jako lék a jsou neuvěřitelně drahé. Ve starověkém Řecku se sloužilo jako koření výhradně v bohatých domech.

Kořen zázvoru obsahuje velké množství éterických olejů, které mu dodávají jedinečnou chuť.

Pěstování zázvoru doma je nyní docela možné. Ale jednou bylo neuvěřitelně obtížné získat tento kořen. Arabové pečlivě schovávali místa, kde drahocenný zázvor rostl, a zahalili jej různými legendami. Ujistili cizince, že zázvor je mimo dosah, že je v zemi troglodytů na konci Země a že je pečlivě střežen příšerami.

Alžběta I., anglická královna, měla velmi ráda zázvor. Byla to ona, kdo oblíbil zázvorníky, což všechny děti stále zbožňují. Existuje legenda o neuvěřitelných vlastnostech zázvoru. Kdysi dávno se do sebe zamilovala krásná dívka a ušlechtilý mladík. Během jejich noční procházky do ní zavál závistivý studený vítr, který zmrazil dívku.

Život ji začal opouštět. Potom mladý muž šel na východ hledat lék. Tam potkal Devu, stvoření poslané bohy, aby zkoušeli lidi. Dev mladého muže dlouho kontroloval, ale všechny útrapy a útrapy vydržel. Za to mu Dev slíbil, že svého milovaného vyléčí, a ukázal mu bizarní květ, varoval, že hodnota této rostliny není v listech nebo květinách, ale v kořeni. Mladý muž z toho udělal odvar a dívku vyléčil.

Jak pěstovat zázvor doma

Jak pěstovat zázvor doma

Pěstování této cenné rostliny doma nebude obtížné, stačí dodržovat několik základních pravidel:

 1. Kupte si kořen s živými pupeny ve specializovaném obchodě. Vložte ji na chvíli do teplé vody a pak ji jemně nakrájejte na malé kousky. Řez může být posypán dřevěným uhlím nebo jednoduše vysušen.
 2. Zázvor by měl být vysazen brzy na jaře nebo v zimě. Umístěte kořenové pupeny nahoru do země (libovolné půda pro zeleninu). Vyberte dostatečně velký hrnec. Nahoře posypte ledviny tenkou vrstvou zeminy.
 3. Zřídka je nutné zalévat zázvor, než se objeví první výhonky. Půda by měla být mírně vlhká, jinak kořen zhnije. Při výsadbě je vhodné stanovit drenáž, aby absorbovala vlhkost.
 4. Se vznikem sazenic můžete začít hnojit.
 5. V létě může být zázvor vystaven vzduchu, ale nevystavujte jej přímému slunečnímu záření. Světlo by mělo být rozptýlené.
 6. Jedná se o teplomilnou a vlhko milující tropickou rostlinu, proto by měla být během horka často zalévána a v chladném období je frekvence zalévání snížena. V horkém období můžete stříkat zázvor.
 7. S příchodem podzimu musí být rostlina přenesena do interiéru a umístěna na dobře osvětleném místě. Zalévání by mělo být omezeno na minimum. Stonky a listy začnou vysychat, což stimuluje vývoj kořenů.
 8. Zázvor plně vyroste do 8 měsíců od výsadby. Jak rostou, listy budou vhodné do salátů. Ale pokud chcete získat velký kořen, je lepší neřezat listy.

Pokud neplánujete čekat na kvetení, můžete oddenku vykopat po vadnutí stonků. Musí se umýt, sušit a konzumovat podle vaší chuti.

Květy zázvoru nejsou často vidět, ale se správným obsahem může zázvor kvést.

Pokud pěstujete zázvor kvůli kráse, a ne kvůli léčebným vlastnostem kořene, nemusíte na zimu vykopávat oddenek. Na jaře bude opět dávat malé výhonky, které budou potřebovat vodu a pravidelně krmte... Po několika letech, při správné vlhkosti, osvětlení, napájení a krmení, zázvor rozkvete.

Použití kořene zázvoru

Použití kořene zázvoru

Zázvor se používá v medicíně, kosmetologii a vaření.

Kromě své chuti má kořen zázvoru mnoho léčivých vlastností:

 • Protizánětlivý a analgetický účinek. Zázvor je součástí některých léků proti kašli a nachlazení, zlepšuje imunitu, zmírňuje bolesti svalů a kloubů.
 • Spazmolytické působení. Díky této vlastnosti zázvoru je vynikajícím lékem na bolesti hlavy.
 • Léčivá akce. Odvar z kořene zázvoru může mít na pokožku léčivý účinek.
 • Diaphoretická akce. Zázvor je užitečný při nachlazení a chřipce, odstraňuje toxiny z těla.
 • Tónovací efekt. Posiluje a tonizuje tělo, používá se ve formě koupelí a obkladů k udržení tónu pleti.
 • Zázvor je také známý svou schopností zmírnit kinetózu (nevolnost, závratě), zvýšit chuť k jídlu a léčit neplodnost. Předpokládá se, že Portugalci dali tento kořen otrokům, aby zvýšili jejich plodnost.
 • Při gastritidě a jiných onemocněních trávicího systému můžete pít zázvorový čaj. Pomáhá také při toxikóze těhotných žen, ale pouze v prvním trimestru, po kterém musí být příjem čaje zastaven.
 • Zázvorový éterický olej je již dlouho uznáván jako elixír mládí. Používá se v aromaterapii, masáži, přidává se do vody při koupeli. Olej zahřívá pokožku, zlepšuje krevní oběh. Nemůžete však použít čistý zázvorový olej. Ředí se jakýmikoli základovými oleji, například lněným olejem nebo olejem z pšeničné klíčky.

Alkoholická tinktura zázvoru se používá při hubnutí, stejně jako tonikum a tonikum.

Čerstvý zázvor je třeba velmi opatrně oloupat, aby nedošlo k poškození vrchní vrstvy, protože obsahuje největší množství vitamínů... Zázvor vám pomůže osvěžit dech a je mnohem zdravější než běžná guma. Pokud to pro vás chutná příliš tvrdě, můžete si ho trochu přetřít přes zuby.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Zrzavý
Izza avatar

Myslel jsem na to dlouho! Zázvor má mnoho využití, takže ho musíte opravdu pěstovat.

Uživatelský avatar Alena

Kamarádka dokázala vypěstovat zázvor z kousku kořene obchodu, nejdříve jej dala do igelitového sáčku na světlo a když se objevily pupeny, zasadila ho do květináče.