Jak pěstovat ananas doma: péče a reprodukce

Můžete pěstovat ananas bez ohledu na oblast pobytu a podnebí. Stačí si koupit ananas v obchodě a provádět jednoduché manipulace.

Obsah:

Výběr ananasu pro pěstování, příprava zásuvky

Výběr ananasu pro pěstování

K pěstování ananasu je vhodné kdykoli v roce, pokud je místnost teplá a je zde dostatek slunečního světla. Pokud region není v teplé klimatické pásmo, je lepší zasadit ananasy do konce jara nebo léta.

Chcete-li pěstovat ananas z ovoce, potřebujete jeho vrchol, také se mu říká korunka nebo růžice. Z ní bude pěstována nová rostlina.

Tajemství pěstování ananasu:

 • Nejprve si musíte vybrat ananas vhodný pro pěstování. Po příjezdu do supermarketu si musíte vybrat zralé ovoce. Listy by měly být zdravé, to znamená zelené, ne hnědé nebo žluté. Musí být pevní a pevní.
 • Ovoce musí být zralé. Nemusíte brát ananas se zelenou slupkou, měl by mít žlutozlatou barvu.
 • Přezrálý ananas také nebude fungovat. Chcete-li určit tento faktor, musíte přesunout jeden list. Neměl by se rychle vrátit do své původní polohy.
 • Ananas nemusí vždy zakořenit a začne růst. Abyste neztráceli čas zbytečně, je lepší vzít si několik druhů ovoce. Existuje spousta jídel s ananasem, takže to neztratí. Pokud všechny plody vyrostou, bude možné je předat příbuzným nebo přátelům.
 • Pod listy by neměly mít žádné výrazné šedé nebo hnědé skvrny. To je známka toho, že ananas je zamořen hmyzem.
 • Horní část musí být pečlivě oříznuta, aniž by se dotkla masa. Pokud se dužina dostane dovnitř, může vyvolat hnilobu zbytku rostliny. Nůž, kterým bude řezána zásuvka, musí být ostrý, aby nedošlo k žádnému poškození jádra.
 • Nahoře by nemělo být mnoho listů. Spodní listy jsou odstraněny, to znamená, že několik centimetrů holého kmene zůstává. Nyní je tato část ananasu odložena na čerstvý vzduch, aby trochu vyschla.
 • Po 3 dnech se horní část ananasu umístí do vody. Nemělo by to spadnout, voda pokryje plody jen pár centimetrů. Nyní musíte počkat, až se objeví kořeny.
 • Vzduch musí volně procházet do nádoby s vodou. Kořeny se objeví asi za dva týdny. Aby byl proces úspěšný, je nádoba odložena na suchém místě, kde dopadá málo slunečního světla. Postup je podobný jako při přesazování kaktusů, základna by měla trochu vyschnout.

Zakořenění vrcholu, péče o ananas

Zakořenění vrcholu ananasu

Dále může být zásuvka transplantována do země pro zakořenění. Průměr hrnce by měl být větší než průměr ananasu, ale ne výrazně.

Jakákoli drenáž je položena na dno hrnce, například keramzit. Pro pěstování ananasu doma bude fungovat jakákoli univerzální půda z obchodu. Musíte okamžitě vybrat místo, kde se budoucí rostlina bude vyvíjet, protože nemá ráda změnu prostředí a podmínek. Půdu si můžete připravit sami.

Bude zahrnovat:

 • Černozem
 • Písek
 • Dřevěné uhlí

Uvedené komponenty musí být brány ve stejném poměru. Rozeta je transplantována nejdříve o rok později, když se rostlina začne rozvíjet.Jak roste, bude také třeba ananas přesadit do čerstvé půdy a větší nádoby, ale ne příliš často.

Pokud rostlina již kvetla, pak již není transplantována, pouze dceřiné zásuvky. Neutralita půdy by měla být rovna 4,5-5,0. Dalším typem půdy, který funguje pro ananas, je mix pro orchideje.

Chcete-li pěstovat ananas doma, musí být teplota udržována nejméně 20 stupňů.

Díky svému původu rostlina miluje teplo a slunce. V létě se ananasový hrnec přesouvá na jižní stranu místnosti, v zimě je nutné další osvětlení zářivkami.

V zimě může být teplota 15 stupňů, ale ne méně. Optimální teplota je mezi 16-18 stupni. První ovoce na domácím ananasu se objeví asi za 4 roky. V závislosti na podmínkách se toto období může prodloužit nebo zkrátit. Doba zrání jednoho ovoce je 6 měsíců. Když se objeví, musíte přestat hnojit a narušit strom. Pokud rostlina neroste tak aktivně, lze použít organická hnojiva. Minerály jsou dočasně opuštěny.

Když uplyne období plodení, rostlina vyroste a zemře na další dva nebo tři roky.

Lze také zakořenit nové výhonky a získat více stromů. Budou se zakořenit mnohem rychleji než ze zásuvky a plody se objeví dříve. Ananas miluje vlhkost. Pravidelně se stříká. To je zvláště důležité, pokud v místnosti běží baterie.

Top dressing and watering ananas:

 • Zalévání se provádí přímo do výstupu. Dvě třetiny výstupu jsou naplněny vodou při pokojové teplotě. V teplé sezóně, během období aktivního růstu, by měla být voda na výstupu neustále. Asi po měsíci jej lze odtud vyjmout a nahradit čerstvějším.
 • Na jaře a v létě dvakrát vrchní obvaz se aplikuje měsíčně... Je zakoupeno speciální hnojivo vhodné pro všechny rostliny z čeledi bromeliad. Zředí se vodou a zavádí se také do výstupu.
 • V zimě je ananas velmi zřídka napojen, to se provádí jednou týdně. Aby voda nepřispívala k hnilobě listů, přidává se do vody.

Reprodukce ananasu

Reprodukce ananasu

Ananas můžete množit jinými způsoby. Jsou tři z nich:

 1. Růžice
 2. Střílí
 3. Semena

Pokud je první možnost vhodná pro všechny, pak jsou následující možnosti obtížnější. Hledání semen nebo rostoucího stromu je obtížnější. Boční výhonky jsou odříznuty z ananasu ihned po objevení kořenů. Již bylo zmíněno, že po odkvětu rostlina zemře, takže je třeba odříznout výhonky, než rozkvetne ananas.

Bazální výhonky se objevují před kvetením, obvykle ne více než tři. Když dosáhnou délky alespoň 20 cm, odříznou se ostrým nožem. Místo řezu se ošetří dřevěným uhlím a nechá se uschnout na čerstvém vzduchu.

Jelikož se ananas doma často nepěstuje, doporučuje se přidat do dřevěného uhlí stimulant.

Začněte rootovat pouze když se plátky uzdraví. Jinak by únik mohl hnít. Za prvé, výhonky jsou zasazeny do země. Směs je složena tímto způsobem: na dně je položena zemina, pak listová země, humus a písek. Není třeba míchat komponenty, vše je rozloženo ve vrstvách.

Někteří pěstitelé praktikují zakořenění postranních výhonků ve volných směsích s přídavkem písku. Musíte také sledovat teplotu půdy, měla by být alespoň 25 stupňů.

Výhonky v květináči jsou pokryty fólií. V takovém případě by se fólie neměla dotýkat rostliny. Film pomůže rozptýlit sluneční světlo a zachytit vlhkost a teplo.

První kořeny lze vidět až po několika měsících, takže musíte být trpěliví. Rostlina by měla být pravidelně „ochutnávána“, film by měl být na několik minut odstraněn pro větrání a měla by být udržována vlhkost půdy.

Když dojde ke zakořenění, objeví se několik mladých listů. Nyní můžete rostlinu přesadit do samostatného květináče. Je důležité nezapomenout na dobré odvodnění.Kvetení nepřijde dříve než za tři roky.

Ananas lze také množit semeny:

 • Záležitost je složitá, ale docela skutečná. Nemusí být zakoupeny v obchodě, ale jsou extrahovány přímo z dužiny ovoce. Semena se promyjí roztokem manganistanu draselného a vysuší se.
 • Semenný substrát se připravuje z následujících složek: listová zemina, rašelina, písek. Semena jsou hluboká několik centimetrů. Poté je nádoba pokryta fólií nebo sklem.
 • Ananas lze přesadit do samostatných nádob, když dosáhnou výšky 6 cm. Dále se postupuje stejně jako v předchozím případě.

Pěstovat exotickou rostlinu doma není tak těžké. Ananas je nejen krásný, ale také velmi zdravý.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Ananas