Lilek: odrůdy, setí pro sazenice a péče

Lilek patří do rodiny lilku. Jejich domovinou je Indie a v Evropě se objevila až v 19. století. Mnozí považovali plody této rostliny za jedovaté, a proto se dlouho nepoužívali k jídlu.

Vlastnosti lilku

Vlastnosti lilku

Vlastnosti lilku

V dnešní době je lilek široce používán při vaření. Jsou vařené v troubě, nakládané a konzervované. V mnoha zemích se tento výrobek používá tak často, jako například rajčata, které také patří do rodiny hnízd.

Popis lilku:

 • Lilek je jednoletá rostlina.
 • Jeho oddenek je vláknitý, silně roste na měkkých volných půdách. Jeho délka může dosáhnout 1,5 metru.
 • Na těžkých jílovitých půdách roste kořen pouze 50 cm.
 • Stonky lilku jsou silné, rozvětvené, silně pubertální. Mít
 • dospělé rostliny se základ ztuhne.
 • Barva stonků závisí na druhu rostliny. Pro mnohé jsou zelené a na špičkách větví fialové. K dispozici jsou také zcela fialové keře.
 • Výška keře může dosáhnout 1,5 metru.
 • Listy lilku jsou velké, liší se tvarem a velikostí v závislosti na odrůdě. Jsou oválné, vejčité a podlouhlé, pevné a štěrbinové.
 • Středně velké květy jsou obvykle fialové, světle fialové nebo růžové.
 • Plodem je velké bobule, které může mít tmavě fialovou, hnědou, bílou, červenou nebo zelenou barvu.
 • Velikost a tvar ovoce závisí na odrůdě. Jsou kulaté, válcovité, podlouhlé a oválné.

Odrůdy lilku

Odrůdy lilku

Popis nejoblíbenějších odrůd lilku:

 • Nadir. Toto je raná odrůda rostlin. Plody dozrávají 2 měsíce po přesazení. Keře jsou malé až do výšky 05 metrů, středně rozvětvené. Plody se nacházejí hlavně na spodní části rostliny. Jejich tvar je válcovitý, pokožka je lesklá, lesklá a hladká. Podle velikosti mohou plody dorůst do délky o 18 cm na šířku o 6 cm, jejich dužina je lehká, něžná, bez hořkosti.
 • Negus. Raná odrůda lilku. Zraje 70 dní po výsadbě sazenic. Výška keře je průměrná a dosahuje 50 cm, větve jsou silné, rozvětvené. Plody jsou jasně fialové barvy, oválného tvaru, s tvrdou, lesklou slupkou. Buničina je lehká a bez hořkosti.
 • Paříž. Platí také pro rané odrůdy, dozrávají 70 dní po výsadbě. Keře jsou vysoké, až 80 cm, rozvětvené se silným stonkem. Plody mají podlouhlý válcovitý tvar, dorůstají do délky o 30 cm na šířku - o 6 cm, slupka je tmavě fialová, lesklá. Buničina je lehká, bez hořkosti.
 • Labuť. Odrůda je v polovině sezóny. Plody dozrávají 3,5 měsíce po vyklíčení. Keř je vysoký, až 70 cm, středně rozvětvený. Listy jsou velké, podlouhlé, zbarvené do světle zeleného tónu. Malé květy jsou natřeny bíle. Plody této odrůdy jsou také bílé barvy. Mají válcovitý tvar, na délku rostou o 22 cm, na šířku o 7 cm. Maso je jemné, lehké, nemá hořkou chuť.
 • Japonská červená. Tato raná odrůda je odolná vůči nízkým teplotám. Proto je pro výsadbu v otevřeném terénu také vhodná průměrná teplota zahřátí.Zrání ovoce nastává 3 měsíce po vyklíčení. Bush je vysoký, rozvětvený, rozšiřující se. Výška rostliny může dosáhnout 80 cm, listy jsou velké, zbarvené světle zeleným tónem. Plody jsou kulaté, mírně zploštělé. Jejich kůže je neobvykle červená nebo oranžová, lesklá a hladká. Buničina je žlutá, bez hořkosti, něžná.
 • Černý pohledný. Týká se odrůd v polovině sezóny podle období zrání. Ovoce lze sklízet 4,5 měsíce po vyklíčení. Keř je středně rychlý, rychle rostoucí, až 60 cm vysoký, listy jsou velké, oválně podlouhlé, malované zeleně. Plody jsou hruškovitého tvaru. Jejich kůže je černo-fialová, lesklá, lesklá. Buničina má nazelenalý odstín, hustý.

Péče o lilek

Péče o lilek

Pro výsadbu musíte vybrat místo, kde v předchozím roce rostly okopaniny, zelí nebo se uklonit. Také se doporučuje, abyste lilek na 3 roky nesázeli na staré místo. Vybraná oblast by měla být jasná a dobře zahřátá sluncem. Optimální teplota pro většinu odrůd je 20-25 stupňů, při poklesu nebo zvýšení teploty o 3-4 stupně může vaječník spadnout.

Zalévání lilku:

 • Lilky jsou rostliny milující vlhkost, zalévání by proto mělo být pravidelné a bohaté, zejména v horkém období.
 • V deštivém počasí je řez.
 • Po každém zalévání se doporučuje uvolnit půdu v ​​blízkosti keřů - to ji obohacuje o kyslík.

Je také nutné odstranit plevele. To platí zejména po dobu 3–5 týdnů po transplantaci. Doporučuje se krmit lilkovými keři dusíkatými hnojivy. Když se objeví pupeny, můžete přidat trochu minerálního obvazu.

Aby na keři dozrály velké a silné plody, doporučuje se špičku sevřít a nechat několik silných větví.

S bohatým kvetením se plody vytvoří malé. Proto můžete odstranit malý počet květů.

Výsev lilku pro sazenice

Výsev lilku pro sazenice

Lilek se množí semeny v plodech. Na trhu existuje mnoho různých odrůd této rostliny. Můžete si koupit několik z nich a zasadit je na sazenice. Většina odrůd produkuje velké a chutné lilky.

Sazenice se vysévají v časných jarních měsících. Před výsadbou ve skleníku by mělo trvat 2 měsíce po vyklíčení semen. Velké rostliny jsou již zasazeny do země, takže pokud zde není skleník, musíte počkat 3 měsíce. S tímto výpočtem se semena vysévají pro sazenice.

Před setím musí být semena vydezinfikována.

Za tímto účelem se nalijí roztokem manganistanu draselného po dobu 30 minut, poté se 24 hodin udržují ve vlhké gáze. Semena lze dále zasadit do připravené nádoby. Po zasetí se budoucí sazenice přenesou na světlé místo. Aby silné klíčky vyklíčily, musí rostliny zasáhnout 13-14 hodin. V březnu a dubnu jsou dny krátké, takže musíte zapnout speciální umělé osvětlení.

Je také nutné udržovat správný teplotní režim. Když se semena vylíhnou a objeví se malé klíčky, prostředí by se mělo zahřát na 17 stupňů. Tento režim je udržován po dobu 1–2 týdnů. Dále se ve dne místnost, kde jsou sazenice umístěny, zahřeje na 20-25 stupňů, v noci by teplota měla být do 17 stupňů.

Je velmi důležité správně a pravidelně zalévat sazenice:

 • Po výsadbě se tento proces provádí pomocí rozprašovací lahve.
 • Půda by měla být vlhká, ale ne bažinatá.
 • Poté, co se klíčky objeví, je nutné je napojit na kořen, aniž byste se dotkli listů.
 • Voda se nejlépe používá měkká a teplá.
 • Spolu se zaléváním lze k posílení rostliny použít fluoridová hnojiva. Vrchní oblékání se provádí jednou za 2 týdny..

Dva týdny před výsadbou sazenic v půdě je třeba ji ponořit. Za tímto účelem je každý jednotlivý výhonek přenesen do své vlastní nádoby o objemu nejvýše 0,6 litru.Do takových hrnců se nalije směs zeminy, kde vyroste směs lilku a sazenice zakoupená ve speciálním obchodě. Když přenášíte rostlinu do květináče, můžete trochu zkrátit kořen, což umožní posílení keře.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci

Ze škůdců nejvíce ohrožuje lilek bramborový Colorado. Pro něj je lilek chutnější než brambory... Abyste se takovým problémům vyhnuli, je nutné zvolit místo výsadby mimo brambory. Keře můžete také ošetřit nálevem nebo odvarem z pelyněk nebo vlaštovičníku. Chemikálie Doporučuje se použití přípravků 3 týdny před tvorbou vaječníků.

Jinak se na ovoce dostanou škodlivé látky a stanou se nevhodnými pro lidskou spotřebu.

Rostlina je také náchylná k napadení roztoči a mšicemi. To se stává zřídka, ale stojí za to pravidelně tuto rostlinu kontrolovat, aby bylo možné včas ji vyléčit.

Nemoci v rostlině jsou s nesprávnou péčí. Se silným přetečením nebo nedostatečným zaléváním keř klesá květiny. Totéž se děje za zvýšených teplot nebo za chladného počasí.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zelenina | Lilek