Velkoplodé maliny: nejlepší odrůdy a zemědělská technologie

Neexistuje žádný člověk, který by nemiloval maliny. Každý, kdo tvrdí, že neměl rád zralé bobule, prostě nikdy neochutnal zralé ovoce, které si sám vybral. Maliny - má nejen originální chuť, ale má také léčivé vlastnosti. Aktivně se používá při nachlazení jako antipyretikum.

Obsah:

Nejlepší odrůdy a jejich popis

Nejlepší odrůdy a jejich popis

Léto je čas na nepokoje barev, květin a ovoce. Voňavé maliny jsou jedny z prvních, které v zahradě přinášejí ovoce. Není to půvabné pro půdu, roste v jakékoli oblasti.

Maliny se liší v následujících typech:

 1. Tradiční - roste v jakémkoli klimatickém pásmu, poskytuje dobrý růst mladých populací, přináší ovoce jednou za sezónu. Bobule nejsou příliš velké. Objemy sklizně jsou průměrné. Vynikajícími představiteli jsou Malakhovka, Shosha, Slastena, Magician, News Kuzmina.
 2. Opraveno - miluje hojné zalévání, jasné slunce, vítá jarní prořezávání. Při odchodu na jaře může být z jednoho výhonku vytvořen celý keř. Reaguje pozitivně na trhání růstového bodu a uvolňuje postranní větve. Posledně jmenované také tvoří shluky. Produkuje dvě nebo tři sklizně, v závislosti na povětrnostních podmínkách. Často se stává, že druhý ovocný vaječník je chuťově bohatší. Jeho charakteristickým rysem je, že před zimou jsou všechny výhonky úplně odříznuty (Polyana, Morning Dew, Polka, Shugana, Golden Domes).
 3. Velkoplodé - vyznačují se masivním stonkem, bohatými vaječníky a velkými bobulemi. Každé ze šťavnatých plodů může vážit až 12-15 g. Při dobré péči je možné z jednoho keře sklízet až 10 kg. Délka vinné révy může být až 2 metry. U některých odrůd je nutné vytvořit podpěry nebo zajet v blízkosti (Hercules, Hussar, Yellow Giant, Bryansk, Giant, Patricia, Taganka).

Mezi všemi odrůdami se často volí velkoplodé druhy. Rozlišují se druhy malin s velkými plody, které jsou nejvíce preferovány zahradníky:

 • Patricia - vinná réva dosahuje délky 1,8 m. Listy jsou červenohnědé a velké. Na kmeni nejsou trny, což usnadňuje sklizeň, která dosahuje až 5 kg. Bobule jsou velmi velké, až 12-14 gramů, s jemným sametovým povrchem, podlouhlého vzhledu. Dobře se odděluje od stonku. Po zrání se dlouho nerozpadá. Špatně snáší dopravu. Při správné péči dokáže reprodukovat dvojnásobný výnos.
 • Obří - se liší ve velkých velikostech až do 25 gr. Díky stálému krmení a hojnému zalévání je keř schopen produkovat až 12 kg čerstvého produktu za sezónu. Nebojí se mrazu a nemoci ho nepřijímají. Jedinou nevýhodou poddruhu je, že v průběhu času bobule začaly ztrácet na velikosti a zmenšovat se. Měl by být vykořeněn a nahrazen novými výhonky.
 • Herkules - dozrává koncem srpna - začátkem září. Vyznačuje se dlouhými masivními výhonky (až 2 m). Na stoncích jsou umístěny četné ostré trny. Bobule jsou každá 5-10 gramů. každý, s hustou strukturou, dobře snáší přepravu. Produktivita z jedné révy - až 2 kg.
 • Žlutý obr.Název mluví sám za sebe - produkt je žlutý. Plody jsou velké a dosahují až 13 gramů. na váze, vytvořené na dlouhých stoncích do délky 1,5 m. Lze odstranit více než 8 kg čistého produktu. Vynikající tolerance skladování.

Prezentovaný poddruh se dobře přizpůsobuje jakýmkoli půdním podmínkám, snadno snáší mráz a sucho a prakticky není náchylný k škůdcům.

Pokud tedy chcete zasadit plodící keř, můžete si vybrat nejen podle načasování zrání, ale také podle druhů a hmotnostních charakteristik plodů.

Výsadba velkých malin

Výsadba velkých malin

Doporučuje se pěstovat maliny na otevřených slunných místech, ale za podmínky, že rostliny nebudou vystaveny stálému větru. Jinak nebudou žádné výsledky.

Místo výsadby by nemělo být mezi stromy nebo mezi řadami zeleninových plodin.

Obzvláště nežádoucí je těsná blízkost k rajčata, brambory nebo zahrada jahody, sdílejí škůdce, kteří mohou migrovat z plodiny na plodinu. Nedávejte na staré místo, kde předtím vyrostly maliny. Před výsadbou na tomto místě je nutné nechat půdu minimálně 5 let „chodit“. Na tomto obvodu je vhodné zasadit luštěniny, hořčici nebo řepku. Nesázejte tam, kde voda často stagnuje. Dlouhodobá stagnace vlhkosti je škodlivá pro kořeny malin, budou hnít.

Aby rostlina poskytovala hojnou úrodu, musí být půda lehká, volná, vzdušná a plná minerálů. Pokud je půda nasycená kyselostí, měla by být před umístěním maliny oplodněna vápencem. Doporučuje se přidat až 0,5 kg na 1 m2. Hlavní podmínkou dobrého růstu keřů a dobrých výnosů je absence plevele, zejména pšeničné trávy. Navíc vysávají živiny ze substrátu a vyčerpávají ho.

Agronomové vyvinuli algoritmus pro nezbytnou tvorbu půdy:

 • Příkop je vykopán až 1,5 m široký, ne více než 30 cm hluboký.
 • Vrstvy rašelinové půdy, humus ze zatuchlých listů, staré piliny, kompost... Mezi vrstvami musí být nalita běžná zahradní půda.
 • Je možné přidat dřevěný popel, jakož i zavedení minerálních hnojiv ve formě rozptýlení granulí.

Aby velkoplodé odrůdy neztratily své původní vlastnosti, musíte se řídit některými zvláštnostmi výsadby. Můžete ji zasadit kdykoli - na podzim, na jaře a v létě.

Před výsadbou musí být sazenice zkrácena na 40-50 cm na výšku od země. Kořeny jsou důkladně otřeseny ze země a narovnány na novém místě. Dřík musí být navíc prohlouben o 3 cm, poté jej hojně zalévat a zakrýt pilinami nebo humusem. Přestože je rostlina poměrně nenáročná, ale kvůli hojnému výnosu musíte pečlivě vybrat místo a pečlivě jej zasadit na připravené místo.

Tipy pro péči

Tipy pro péči

Maliny vyžadují zalévání, krmení, prořezávání a kypření. Pokud pravidelně provádíte takové události, pak keř nezůstane v dluhu a potěší vás lahodným ovocem:

 1. Zalévání by mělo být prováděno často, zejména na jaře, kdy se výhonky začínají probouzet ze zimního spánku a mláďata se vylamují ze země. Nezapomeňte na zavlažování v horkých letních dnech.
 2. Na jaře se také musíte postarat o kypření půdy. Tento postup je nutný, aby se do kořenů dodalo více vzduchu a živin. Jakmile půda poroste plevelem, dojde k jejímu vytržení, což je také příznivým okamžikem pro růst a vývoj keře.
 3. Během období aktivního růstu je nutné provést další krmení. Během období růstu a plodení se obvykle provádí 2-3 obvazy. První je představen brzy na jaře. Je třeba připravit - kuřecí trus, smíchaný s lžičkou ledku, zředěný v kbelíku s vodou. Doporučuje se používat dusíkatá hnojiva - jednou za měsíc, buď na jaře nebo na podzim. Po období sklizně je nutné hnojení potašem.Před kvetením musíte krmit komplexním hnojivem - nitroammofosem nebo Zdravnem. To umožní vytvoření velkého počtu pupenů.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci

Chcete-li získat úhledné, šťavnaté bobule, které se nebudete stydět nabídnout k prodeji, uchovat je celé nebo si jen pochutnat na šťavnatém ovoci, musíte sledovat zdraví keře.

Přestože je rostlina imunní vůči chorobám a škůdcům, při nedostatečné péči se může nakazit a zemřít.

Nezapomeňte věnovat pozornost stavu výhonků a listů. Rozlišují se následující škůdci a patogenní bakterie:

 • Malinový brouk je hmyz, který přezimuje v zemi. Jejich vzhled si všimli v květnu. Jsou malým škůdcem se šedými oválnými tvary. Brouk zpočátku jí květiny a listy, poté se pohybuje uvnitř pupenů a jí je zevnitř. Po takové invazi bobule prudce poklesly v množství a zbývající jsou nasyceny larvami.
 • Ledvina můra - malý motýl se skvrnami na křídlech položí larvy na stonky. Ty se živí pupeny, užírají na stonku a pronikají dovnitř a sestupují podél něj ke kořenům. Tak, zranění celé rostliny od kořenů po pupeny, jíst její obsah.
 • Kmenová muška - její aktivita začíná koncem května - začátkem června. Klade vajíčka do paždí listů, vylíhlé larvy se živí cestou do středu kmene a živí se jeho jádrem.
 • Spider roztoč - splétá síť z vnitřní strany listu a vysává všechny šťávy ze zeleně. List časem vyschne a spadne.
 • Weevil je brouk, který klade potomky na pupeny. Larvy, které se živí jemným jádrem, rostou a zvyšují populaci brouků.
 • Chloróza - listy žluté, výrazně zdeformované. Je nutné provést vrchní obvaz komplexní hnojiva.
 • Fialová skvrna - objevuje se na listech, doprovázená odlupováním horních vrstev stonku. Výhonky musí být rychle řezány a spáleny. Poté nastříkejte kapalinou Bordeaux.

Když se objeví takoví škůdci jako stonková moucha nebo ledvinová můra, výhonek se rozšíří na jednom místě a vytvoří bouli. Poškozený výhonek musí být odstraněn u kořene, aby nezůstalo ani konopí. Spalte všechno. Na začátku tvorby pupenů se doporučuje postříkat keře roztokem tansy.

Hlavní věcí je tedy včas si všimnout vznikajících škůdců nebo chorob a použít metody boje proti nim.

Více informací naleznete ve videu:

Allov avatar

Moje snacha má takovou malinu. Opravdu ji obdivuje, ale nejsem z ní moc nadšený. Naše nejběžnější maliny jsou mnohem chutnější a voní více voňavě. Tenhle vypadá jako plastický, krásný, ale nemá chuť ...