Kdy sázet brambory: správné načasování velké sklizně

Brambory jsou základní ingrediencí mnoha pokrmů, takže bez nich je v kuchyni docela těžké se obejít. Nazývá se také „druhý chléb“, a to není náhoda. Strava mnoha obyvatel naší planety se skládá hlavně z tohoto potravinářského produktu. Samozřejmě, abyste měli tento produkt vždy na stole, musíte ho zbohatnout sklizeň... A proto musíte znát přesný čas jeho přistání, protože na tom hodně záleží. V tomto článku zvážíme nejpříznivější dobu pro výsadbu této plodiny.

Obsah:

Co potřebujete vědět o výsadbě brambor

Co potřebujete vědět o výsadbě brambor?

Jeden z faktorů, na nichž budoucí sklizeň přímo závisí brambory, je čas jeho přistání. Pokud je tento parametr zohledněn správně, pak pravděpodobnost získání hojnosti sklizeň brambory se významně zvyšují. Při nedbalém postoji k načasování výsadby brambor je jeho budoucí výnos výrazně snížen kvůli nepříznivým podmínkám prostředí, které negativně ovlivňují klíčení této rostliny.

U velké sklizně je velmi důležité vzít v úvahu načasování výsadby brambor.

Mnoho lidí načasovalo výsadbu brambor přímo na nadcházející květnové svátky. Důvodem je velké množství volného času, které je tak nutné během pracovního týdne. A pokud počasí nezklame, přistání ve většině případů nastane v tuto chvíli. Spoléhání se na květnový víkend ve skutečnosti není vždy správné. Protože do této doby nemusí být půda zralá nebo budou přetrvávat ranní mrazy, což může negativně ovlivnit klíčení brambor.

Volba dat přistání:

 • Včasná výsadba v nevytápěné půdě zpomalí vznik sazenic v rostlinách.
 • Pokud dojde ke zpoždění výsadby, může se odpařit veškerá půdní vlhkost, která obohatila půdu během tání sněhu.

Tyto faktory ovlivní také budoucí sklizeň, proto je nutné je dodržovat. Kromě nich existují různé houbové choroby, které ovlivňují brambory, pokud nejsou dodržena přesná data výsadby. Je také třeba si to pamatovat a vzít v úvahu tento parametr.

Proto byste neměli zanedbávat stanovená data výsadby, jinak bude mnoho vašeho úsilí zbytečné.

A pro ty amatérské zahradníky, kteří nevědí, kdy ještě potřebují sázet brambory stojí za to si tento článek přečíst podrobněji. Jedná se o přesná data výsadby, o kterých si nyní povíme.

Příznivé období pro výsadbu

Příznivé období pro výsadbu

Podle mnohaletých pozorování profesionálních zahradníků a zahradníků je optimální načasování výsadby brambor období, kdy se půdní vrstva zahřeje do hloubky deseti centimetrů. Právě tato hloubka odpovídá hloubce výsadby hlíz bramboru. Současně by teplota těchto půdních vrstev měla dosáhnout asi osmi stupňů nad nulou. Z tohoto důvodu první sazenice.

Obvykle do této doby nejsilnější ranní mrazy, které mají tak negativní vliv na klíčení brambor, již skončily.

K zahřívání půdy na uvedené kladné teploty dochází v různých obdobích jarního období. Rozhodujícím faktorem je zde klima a období nástupu tohoto jara. Na začátku jara se načasování výsadby brambor provádí ve většině případů v dubnu a při dlouhodobém tání sněhu nebo výskytu nízkých teplot se postup přistání přesouvá do poloviny května nebo dokonce do posledního desetiletí. Proto stojí za to sledovat počasí a pokusit se seznámit s předběžnou předpovědí několik dní předem. Podle aktuální předpovědi počasí můžete posoudit data přistání brambory.

Lidé mají také svůj vlastní kalendář počasí, který přímo ovlivňuje načasování výsadby brambor. Takový kalendář se nazývá „lidový“ a byl testován dlouhodobými pozorováními počasí. Při určování načasování výsadby brambor také stojí za to se spolehnout.

Období začátku výsadby brambor podle národního kalendáře je následující:

 • Prořezávání březových listů
 • Kvetení pampelišky
 • Kvetoucí třešeň ptačí
 • Aktivní ptačí píseň
 • Zahřívání nádrží

Všechny tyto znaky naznačují začátek období květu brambor a zahřátí půdní vrstvy na požadované teploty. Mimochodem, ohřev půdní vrstvy je poměrně nepředvídatelný proces, protože tento parametr často závisí na zeměpisném umístění oblasti, kde se plánuje pěstování takové plodiny. Obvykle, čím dále na jih se osada nachází podle jejího umístění na mapě, začíná dřívější výsadba brambor.

Jaký je výsledek výsadby brambor v optimální době?

Jaký je výsledek výsadby brambor v optimální době?

Pokud zahradníci a zahradníci podporují parametry uvedené v textu a rostlině brambory ve správný čas s největší pravděpodobností získají největší výnos za nejnižší cenu. Tento parametr přispívá k výskytu raných výhonků na bramborách (po měsíci) a minimálnímu zapojení lidské práce. A mrazy, podle znamení, do této doby jsou téměř úplně oslabeny.

Tajemství získání dobré sklizně brambor:

 • Pro začátek stojí za to vysadit ty bramborové hlízy, které již vyklíčily a poskytly významné klíčky.
 • Pak vařené semena brzy brambory a po nich - pozdě. Současně zahradníci stejným způsobem provádějí sklizeň: nejprve brzy brambory a později pozdě.
 • Naklíčené brambory vypučí rychleji, zvláště pokud jsou zasazeny do zavedených výsevních šťáv.
 • Termíny výsadby, určené lidovými znameními, obvykle spadají přesně na začátek května. Nejoptimálnějším obdobím pro pěstování brambor je tedy právě první květnová dekáda.
 • Někdy se toto období posune na dřívější nebo pozdější, ale je třeba s ním počítat před přistáním. Jedině tak získáte sklizeň brambor, která vám bude stačit nejen na jídlo, ale i na prodej.

Než začnete sázet brambory, měli byste pečlivě prostudovat nadcházející předpověď počasí, která vám řekne nejen načasování výsadby brambory, ale také přísně omezí váš čas na různé povětrnostní podmínky.

Více informací o tom, jak pěstovat brambory, najdete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Brambory
Allov avatar

Nějak jsem nevěděl, že potřebuji také příznivý čas na brambory. Zasadíme to, až přijde jaro a zahrada je suchá a připravená k výsadbě. Musíme se to pokusit zasadit správně.

Uživatelský avatar Vladislav111

Stejně jako autor článku si myslím, že je pošetilé spoléhat se na konkrétní měsíc, v tomto případě na květen. Navíc v různých regionech je tento měsíc jiné počasí a liší se rok od roku. Ale to je u lidových znamení jisté, sám si sadím brambory, poslouchám národní kalendář.

Goshia avatar

V našem regionu jsou brambory vysazovány velmi brzy, v dubnu, a někteří zahradníci, dokonce i na konci března.Zde je hlavní věc, že ​​zelené výhonky nezmizí během mrazu. Brambory se sklízejí, když keře začaly vysychat, obvykle v srpnu.