Surová řepa - složení, výhody a škody, pravidla aplikace a skladování

Řepu pěstuje mnoho zahradníků na svém dvorku. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že tuto kořenovou zeleninu lze použít nejen ke konzumaci, ale také jako léčivo a jako látku určenou k péči o pokožku a vlasy.

Ale než jej začnete používat, doporučujeme vám seznámit se s účinkem produktu na lidské tělo. Podívejme se blíže na prospěšné a škodlivé vlastnosti surové řepy.

Obsah:

Složení a užitečné vlastnosti surové řepy

Složení a užitečné vlastnosti surové řepy

Hlavním rysem řepy je, že má bohaté chemické složení obsahující významný seznam živin, vitamínů a minerálů. Složkami jsou také omega-3 mastné kyseliny, esenciální kyseliny, vitamíny A, M, skupiny B, K, PP, E.

Kromě toho je přítomen betain, který je výživný pro játra. Látka je obdařena makro- a mikroelementy:

 • Fosfor
 • Vápník
 • Hořčík
 • Sodík
 • Draslík
 • Selen
 • Měď
 • Zinek
 • Žehlička
 • Mangan

Užitečné video o vlastnostech řepy:

Rozlišují se následující užitečné vlastnosti syrové řepy:

 1. Organické kyseliny a vláknina stimulují fungování střev, normalizují výkon peristaltiky a normalizují metabolické procesy. Dochází ke zvýšení rychlosti a objemu žaludeční sekrece, což vede ke zlepšení chuti k jídlu.
 2. Působí jako přírodní projímadlo a také jako látka stimulující vylučování toxinů, toxinů, hnilobných bakterií. Pozoruje se také odtah radionuklidů, jiných těžkých látek a solí těžkých kovů, které mají tendenci se usazovat na stěnách krevních kapilár.
 3. Betain je jednou z pozitivních složek řepy. Blahodárně působí na funkci ledvin a jater. Jeho činnost je zaměřena na zlepšení krevního oběhu. Jíst řepu denně ovlivňuje stěny cév, což vede ke snížení krevního tlaku. Podobné opatření ovlivňuje neutralizaci předpokladů pro výskyt krevních sraženin.
 4. Při pravidelné konzumaci má řepa pozitivní účinek na nemoci aterosklerózy, Alzheimerovy choroby, osteoporózy, poruchy zraku a srdečních chorob,zabránění jejich vzniku nebo oddálení okamžiku jejich vývoje.
 5. Přírodní vitamíny a antioxidanty pomáhají tělu zvládat stresové situace, zvyšují imunitní obranu. Vápník navíc působí na kosti, pomáhá normalizovat nervový systém a normalizovat strukturu lidské svalové tkáně.

Také snadno stravitelné sacharidy obsažené v řepě jsou schopné nabít lidské buňky energií. Což dává pacientovi sílu vést normální život. Jedním z důležitých prvků v seznamu složek kořenové zeleniny je pigment betacyanin. Je vybaven schopností odolávat tvorbě buněk, které vyvolávají růst maligních novotvarů.

Obsah kalorií a nutriční hodnota produktu

Obsah kalorií a nutriční hodnota produktu

Výrobek má nízký obsah kalorií, protože má pouze 43 kcal. Řepa obsahuje pouze 0,17 g. tuky, bílkoviny 1,61 g., stejně jako sacharidy 9,56 g. vláknina je 22,8 gramů. Popel je přítomen v kořenové plodině 1,08 gr.

Nejlepší je jíst syrovou řepu; během vaření se vitamíny C, B9 a 5 odpařují.

Ale všechny ostatní přísady zůstávají plné. Ale také během tepelného zpracování je pozorována destrukce rostlinných vláken pevné báze, jako je vlákno, které je obzvláště obtížně stravitelné. Proto pokud vaříte řepu, pak ji mohou konzumovat lidé také se žaludečními potížemi a onemocněními slinivky břišní.

Můžete jíst syrovou řepu každý den?

K dosažení pozitivního účinku konzumace řepy nestačí jedna dávka. Chcete-li dosáhnout očekávaného výsledku, budete muset každý den zavést do stravy 50-70 gramů. živina.

Neexistuje způsob, jak jíst kořenovou zeleninu v surové formě, proto bylo vyvinuto mnoho užitečných receptů, které pomáhají a pomáhají léčit různé nemoci pomocí surové řepy.

Použití syrové řepy při vaření + recepty

Použití syrové řepy při vaření + recepty

Nejčastěji se ze surové řepy vyrábí saláty. To je způsobeno skutečností, že tento způsob získávání živin tělem je nejrychlejší. Navíc je taková porce považována za nejchutnější.

Existuje několik receptů používaných k jídlu syrové řepy pro lidi různého věku:

 • Mrkvový a řepný salát - měli byste si vybrat přísady: mrkev, řepa a cibule v poměru 2 až 2 a 1 díl cibule. Česnek je také představen podle preferencí chuti. Řepa a mrkev musí být oloupané a poté strouhané s jemným rozdělením nebo nakrájené na proužky. Cibuli je třeba rozřezat na půlkruhy a poté restovat na rostlinném oleji, dokud se stín cibule nezprůhlední. Česnek, pokud je zaveden, bude muset být nasekán a přidán do hmoty k cibuli, když je restován na pánvi v rostlinném oleji. Vařte ingredience po dobu 30 sekund a míchejte na ohni. Posledním krokem je kombinace cibule a zeleniny. Připravený salát je solený, v případě potřeby se přidá pepř a cukr. Před použitím salátu doporučujeme stát na chladném místě, aby byl vyživovaný.
 • Salát z řepy a ořechů. Pro jídlo budete muset zakoupit velkou řepu, potřebujete 0,1-0,2 kg jakýchkoli ořechů, 2 jablka a citron. Doporučuje se umýt a oloupat všechno ovoce a zeleninu, pak nastrúhat a přidat do nich ořechy, poté nalít veškerou šťávu vymačkanou z citronu. Salát můžete také dochutit olivovým olejem a poté přidat sůl. Pokud člověk miluje aroma z česneku, může zavést několik stroužků rozdrcených v lisu na česnek.
 • Salát v kombinaci ředkvičky a řepy - potřebujete obě ingredience stejné velikosti. Doporučuje se koupit bílou ředkvičku, ale můžete si koupit i černou. Ale před použitím produktu byste jej měli osolit, abyste se zbavili specifické hořkosti. Obě zeleniny se nastrouhají a poté se smíchají se zakysanou smetanou, pažitkou, nadrobno nasekanou a solí.

Správné použití produktu vám umožní zlepšit vaši pohodu a přispěje k lepšímu fungování vnitřních orgánů a systémů člověka.

Použití syrové řepy v medicíně + recepty

Použití syrové řepy v medicíně + recepty

Červená zelenina působí jako účinný prostředek v boji proti různým chorobám těla. Obzvláště významný je lék na nemoci horních cest dýchacích.

Vlastnosti použití řepy:

 • Při léčbě jaterních patologií je nutné do 24 hodin sníst alespoň 100-150 gramů. surová řepa. Hlavní věc je konzumovat produkt pouze na prázdný žaludek. Kromě toho je účinná šťáva z červené řepy v kombinaci s tekutinou z okurky a mrkve, které jsou smíchány ve stejném poměru. Výsledný produkt se doporučuje vypít před každým jídlem, 20 minut předem.
 • Pro terapeutický účinek na anginu pectoris byste měli připravit 0,2 kg strouhané řepy. Poté výsledný produkt smíchejte s 10 ml 9% stolního octa. Nechejte 2 až 4 hodiny stát, aby se odšťavňovalo. Výsledná látka vyžaduje vypláchnutí nejen ústní dutiny, ale také zadní stěny hrtanu. Je nutné pokračovat v léčbě, dokud příznaky onemocnění zcela nezmizí.

Použití syrové řepy v kosmetologii + recepty

Použití syrové řepy v kosmetologii + recepty

Červená kořenová zelenina dělá vynikající práci při omlazení a čištění horní pokožky. Surová řepa se proto často používá k výrobě různých masek.

Masky vyrobené podle správného receptu pomáhají zvlhčit suché horní vrstvy pokožky, normalizovat fungování mazových žláz:

 • V některých případech se pacientovi doporučuje udržovat normální stav, zkušení kosmetologové doporučují kombinovat kašovitou hmotu červené zeleniny a mléka. Všechny přísady jsou brány ve stejném poměru. Výsledná látka je nutná k otření pokožky. Při každodenní péči o takové mléko bude pozitivní výsledek patrný za několik dní.
 • Omlazující maska ​​z červené řepy s přítomností zakysané smetany a žloutku z kuřecího vejce je docela účinná. K přípravě produktu budete potřebovat 0,5 lžíce. buničina z červené kořenové zeleniny. Směs je položena na přírodní bavlněnou látku, ve které jsou vyrobeny speciální štěrbiny pro oči a nos. Poté se hadřík s naneseným produktem rozdělí po obličeji. V této formě musí pacient sedět 1/2 hodiny. Po uplynutí požadované doby odstraňte všechny zbytky masky teplou tekoucí vodou. Hlavní věcí není přehánět schopnosti masky. Pokud přeexponujete doporučenou dobu, můžete po odstranění najít změnu odstínu pokožky. To je možné díky barvicímu účinku červené kořenové zeleniny.
 • Pokud je na pokožce akné nebo akné, doporučuje se kombinovat 3 polévkové lžíce, abyste se zbavili nevzhledného vzhledu a obnovili normální strukturu obličeje. strouhaná syrová řepa s 1/2 lžíce. jogurt bez přísad. Výsledný produkt se jemně nanáší na pokožku. Doba aplikace masky je 10 minut, poté je nutné pokožku z masky očistit studenou vodou.

Zeštíhlující řepa + recepty

Zeštíhlující řepa + recepty

Barvení ovoce je nejen účinné při léčbě nemocí nebo k odstranění nepříjemného vzhledu na obličeji, ale také pomáhá v boji proti zbavování se přebytečného tělesného tuku. To je způsobeno skutečností, že při každodenní spotřebě surového produktu v malých objemech se provádí intestinální čištění.

Chcete-li získat pozitivní účinek, budete muset dodržovat následující dietu:

 • Jezte salát z kořenové zeleniny k snídani.
 • Na oběd přidejte strouhanou hubenou hmotu bez přidání oleje a zeleninový salát.
 • K večeři doporučujeme dušenou zeleninu na pánvi a řepný salát s dalšími přísadami.

Kromě konzumace surového produktu stojí za to zavést do těla 2-2,5 litru. kapaliny.Jediná věc, kterou je třeba dodržovat, by neměla být delší než 3 dny. Poté si musíte udělat přestávku.

Řepná šťáva a její výhody

Řepná šťáva a její výhody

Pokud člověk konzumuje denní tekutinu získanou z řepy, vstupuje do těla velké množství živin. Výjimkou je vlákno.

Rozlišují se následující příznivé vlastnosti šťávy z červené kořenové zeleniny:

 1. Snižuje hodnoty krevního tlaku.
 2. Normalizuje fungování ledvin a jater.
 3. Stimuluje čištění krevních kapilár, blokuje tvorbu krevních sraženin, snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 4. Používá se při léčbě krku jako kloktadlo. Odhaluje pozitivní účinek díky baktericidnímu a protizánětlivému působení.
 5. V případě anémie se doporučuje léčba a také ve formě profylaktického činidla k normalizaci stavu pacienta.

Pokud má žena přerušený cyklus, může gynekolog předepsat použití řepné šťávy. Tento účinek umožňuje regulovat menstruační cyklus a také pomáhá bojovat proti mastopatii a přizpůsobit tělo ženy nadcházející menopauze.

Nedostatek tekutin je okamžik, kdy obsažené vitamíny a mikroelementy překročí přípustné normy nezbytné pro normální fungování těla. Zneužití produktu proto vede k negativním až agresivním účinkům na tělo.

Více informací o výhodách šťávy z červené řepy naleznete ve videu:

Jak správně pít řepný džus?

Při pití džusu byste proto měli dodržovat určitá pravidla, abyste zabránili předávkování aktivními složkami světlé kořenové zeleniny:

 • Před vstříknutím kapaliny ji budete muset bránit 3 hodiny. Během této chvíle mají všechny sloučeniny, které mají agresivní vliv, čas těkat nebo se rozkládat.
 • Maximální možný objem za den by neměl být větší než 600 ml., Zatímco je povoleno vstřikovat až 0,125 litrů jednou.
 • Během přípravy kapaliny je třeba dbát na to, aby kořenová plodina nebyla studená. K získání kvalitního produktu potřebuje produkt pokojovou teplotu.
 • Nejlepšího účinku přípravku jako léku se dosáhne, pokud se šťáva pije 1/4 hodiny před jídlem.
 • Doporučuje se začít užívat šťávu z červené řepy v malých dávkách. To je nezbytné k identifikaci kontraindikací u pacienta a také k identifikaci nepřítomnosti nebo přítomnosti vedlejších účinků.

Kromě toho byste neměli výrobek používat současně s kyselými potravinami, stejně jako s pečivem nebo jinými výrobky z těsta připraveného z droždí.

Poškození a kontraindikace syrové řepy

Poškození a kontraindikace syrové řepy

Před zahájením léčby přípravkem stojí za to zjistit, jaké jsou kontraindikace a zda je přípravek schopen stimulovat výskyt poruch v těle.

 1. Měli byste vědět, že řepa ve velkém množství ovlivňuje střeva, oslabuje a vyvolává tvorbu průjmů.
 2. Také významná masa vyvolává vazospazmus.
 3. Je zakázáno používat produkt pacientů, kteří vykazují známky gastritidy a trpí vysokou kyselostí v zažívacích orgánech.
 4. Červená řepa pro urolitiázu se velmi nedoporučuje. Má tendenci vyvolávat pohyb solných kamenů vytvořených v močovodu.
 5. Měli by se mu také vyhnout lidé trpící cukrovkou. To je způsobeno skutečností, že kořenová zelenina obsahuje značné množství cukrů.

Jak si vybrat správnou řepu?

Jak si vybrat správnou řepu?

Při výběru vysoce kvalitního ovoce nasyceného živinami byste měli dodržovat následující pravidla:

 • Věnujte pozornost vzhledu ovoce - mělo by být husté, horní slupka není silná, bez promáčknutí, shnilých skvrn nebo viditelného poškození.
 • Stín řepy je tmavě červený tón s fialovým odstínem, což naznačuje přítomnost významného množství betainu.
 • Pokud existuje příležitost produkt prozkoumat na řezu, měl by být tón ovoce rovnoměrný.Bílý střed nebo mírné skvrny určitého odstínu naznačují přesycení ovoce hnojivy nebo různými druhy cukrové řepy nebo krmiva.

Pokud existuje příležitost koupit ovoce s bylinkami, je lepší si ho vybrat než starou kořenovou zeleninu. Stav listových čepelí naznačuje čerstvost řepy, zatímco listy mají nutriční vlastnosti v některých případech lepší než složení kořenové plodiny.

Nejlepší odrůdy řepy a jejich vlastnosti

Nejlepší odrůdy řepy a jejich vlastnosti

Červená řepa je produkt široce používaný pro pěstování zahradníky na jejich vlastních dvorcích. V tabulce je uveden významný seznam různých odrůd z hlediska zrání a kvality.

Odrůda, doba zrání Popis
Bordeaux 237 (brzy) Zraje za 99-120 dní, nebojí se mrazu. Středně velká, zaoblená zelenina. Dochuť je příjemná, sladká, dužina tmavá.
Modana (brzy) Zaoblený tvar, žádné kroužky ve vynikajícím stínu. Tón ovoce je vínový a dosahuje 130-260 gramů. Dosáhne požadované velikosti za 70-85 dní.
Bohemia (brzy) Chuťové vlastnosti odlišné od jiných odrůd se sladkou dochutí. Doba zrání je 75-83 dní. Existuje odolnost vůči období nemocí. Je uložen na dlouhou dobu.
Gurmán (střední) Připravenost je dosažena do 95 dnů od okamžiku vysazení semen. Nebojí se chladného počasí. Plody se doporučují k přípravě pokrmů, přípravků, k čerstvému ​​zavedení do stravy.
Neporovnatelný A 463 (střední) Nenáročná odrůda vykazuje vysoké výnosy. Plody jsou velké, kulatého tvaru. Buničina je chutná, šťavnatá, bez přítomnosti světelných prstenců.
Boyarynya (uprostřed) Sférický tvar ovoce je vysoce výnosný. Každá kořenová zelenina váží až 210-350 gr.
Renova (pozdě) Má válcovitý tvar, tenkou horní slupku, fialovočervenou dužinu a charakteristickou vůni. Hmotnost jednoho ovoce může být až 400 gramů.
Vrchní sestra Zedek (pozdě) Tmavá barva, ve vnitřní struktuře má slabé kroužky. Kořenové plodiny mají plochý kulatý tvar. Objem dosahuje až 0,3 kg. Plody jsou dobře skladovány, aniž by ztratily své původní kvality a vzhled.
Citadela (pozdě) Má středně dlouhý, válcovitý tvar, uvnitř lehký. Podle pravidel úložiště vydrží až do poloviny května, přičemž jeho vzhled a vnitřní složení se nemění.

Před vysazením semen pro sazenice byste se proto měli nejprve seznámit se všemi odrůdami a vybrat si správnou odrůdu.

Metody a pravidla ukládání

Metody a pravidla ukládání

Aby kořenová plodina neztratila své původní kvality, je třeba dodržovat základní požadavky na skladování produktu:

Způsob skladování Funkce úložiště
Ve sklepě Kořenová plodina by měla být položena na podlahu ve formě rozptýlení, ale předtím musí být místnost vyčištěna, zametena a dezinfikována. Pokud je to možné, můžete na policích vyložit řepu ve formě pyramidy.
V krabici s pískem V této formě lze kořenovou plodinu skladovat po dobu 12 měsíců. Písek brání vlhkosti v přístupu k plodům, což brání procesu stárnutí. Vhodné jsou také plastové nádoby a dřevěné bedny.
V plastových sáčcích Jediné, co je třeba udělat, je zajistit, aby se v pytlích netvořila kondenzace. Proto je nutné udělat díry po celém obvodu a nalít dovnitř piliny nebo hořčičný prášek.
V lednici Doba konzervace tímto způsobem je omezená: pouze 1,5–2 měsíce.

Při správném a racionálním skladování neztratí kořenová plodina své kvality a chuťová data.

Surová řepa tedy není při správném používání tělu jen prospěšná, ale může také způsobit újmu. Proto se po použití přípravku na bázi červeného produktu doporučuje pečlivě sledovat probíhající procesy v lidském těle. Hlavní věcí je řádně připravit produkt podle receptu a aplikovat ho v souladu s doporučeními.

Kategorie:Zelenina | Řepa
Avatar Lera1

Ráda jím vařenou řepu, kterou jen nastrúhám, ale kvůli urolitiáze ji nejím příliš často. Možná se podobná pravidla vztahují pouze na syrovou řepu?

Uživatelský avatar Daria

Řepa je velmi dobrý produkt na hubnutí. Z nějakého důvodu mě více přitahuje v zimě. Boršč a saláty s řepou každý den. Ale mám rád vařené jídlo víc. Je méně stravitelný v surové formě, může bolet žaludek.

Uživatelský avatar Oleg

Myslím, že sklenice čerstvé šťávy z červené řepy je velmi zdravý a povzbuzující nápoj, zejména ráno. Bohužel, stejně jako všechno ostatní užitečné, není příliš chutné, takže do něj musíte přidat mrkvovou šťávu.

Goshia avatar

A jednou jsem zkusil syrovou řepu a teď jím, jen vařenou. Možná je v něm méně živin, ale řepa bude mnohem chutnější. Ti, kteří pravidelně jedí řepu, nikdy nemají zácpu.

Avatar uživatele Lima

Nemám rád syrovou řepu. Jím to jen vařené - připravím z toho salát, přidám ho na vinaigrette, boršč. Vařená řepa mě oslabuje a dokonce i surová řepa. Samotné tělo nabádá, v jaké formě a co je.

Marina avatar

Letos mám velkou sklizeň řepy. Skladuji to ve sklepě, ale stále měkne. Používám ho jen do boršče a na saláty, strouhaný s česnekem a majonézou. Nikdy jsem to nezkoušel syrově, teď se pravděpodobně rozhodnu experimentovat.