Zelené brambory - co je zdraví škodlivé, značky a pomoc v případě otravy

Brambory jsou nejoblíbenější mezi zeleninou. Je těžké si představit výživu moderního člověka bez tohoto produktu. Zůstává základem našeho jídelníčku po stovky let. Ale můžete se také otrávit plody brambor, pokud se v nich hromadí jedovatá látka - solanin. Podívejme se blíže na to, jak jsou zelené brambory nebezpečné pro lidské zdraví.

Obsah:

Důvody pro ekologizaci bramborových hlíz

Důvody pro ekologizaci bramborových hlíz

Při sklizni brambor je část plodiny zelená. Obvykle se jedná o brambory, které byly na povrchu Země po dlouhou dobu. V některých jsou zelené skvrny tak bledé, že jsou téměř neviditelné. U jiných jsou zelené jasně viditelné, protože zcela ovlivňují hlízy.

Pod vlivem ultrafialového záření se v rostlinných organismech produkuje chlorofyl.

To je vidět na příkladu rostlinných listů. Ale v plodech čeledi Solanaceae dochází za určitých podmínek také k tvorbě látky. Procesy fotosyntézy v hlízách brambor jsou zahájeny, když:

 • Během růstu v zahradě jsou plody na povrchu kvůli mělké výsadbě.
 • Sklizená plodina se suší v místnostech, kam pronikají sluneční paprsky.
 • Solanin se vyrábí z důkladně umytých hlíz.
 • Zelenina je infikována škůdci, patogenními mikroorganismy.
 • Pole byla ošetřena velkým množstvím minerálních hnojiv.
 • Zelenina je skladována nesprávně v suterénech, kde je dostatek přirozeného světla.

Při umělém osvětlení se tvoří chlorofyl, ale pomaleji. Pro chemické procesy uvnitř hlíz jsou zapotřebí ultrafialové a infračervené paprsky.

Výsledkem ekologizace hlíz bude akumulace alkaloidového jedu - solaninu - v nich. Je nebezpečný pro člověka a nachází se v zelenině patřící do čeledi Solanaceae.

Proč jsou zelené brambory pro tělo nebezpečné?

Proč jsou zelené brambory pro tělo nebezpečné?

Předpokládá se, že mírně zelené hlízy brambor nepředstavují pro člověka nebezpečí. Ale není tomu tak. Pokud takové brambory neustále jíte, dojde v těle k hromadění jedu. A to povede k depresi centrálního nervového systému.

Solanin působí negativně na mozek. Pomáhá měnit složení krve, ničí červené krvinky, což přispívá k nástupu horečky, dehydratace. Tento stav může být pro člověka smrtelný.

Podle studií, pokud 100 gramů hlíz obsahuje 40 gramů jedu, vede to k smrti.

V mladých bramborách se obvykle nachází až 10 gramů toxické látky, ale při skladování se zvyšuje její množství v hlízách.Na jaře se zvyšuje riziko otravy tímto produktem. V případě mírné otravy se tělo snaží jedů zbavit. V tomto případě se u osoby vyvine zvracení a průjem. Závažné případy podléhají léčbě pouze v nemocnici.

Užitečné video o škodlivých vlastnostech zelených brambor:

Jak ořezávat zelené hlízy pro lidskou spotřebu

Je nutné vařit bramborové pokrmy, když jsou již zralé. Při vykopávání mladých brambor často pociťují hořkost a svíravou chuť. To naznačuje velké množství solaninu v hlízách. Je nutné začít zeleninu jíst včas.

Když bylo na podzim vykopáno hodně zelených brambor, naznačuje to, že pole bylo špatně zasypáno a část úrody byla na povrchu pod paprsky slunce. Pokud se zeleň rozšířila na čtvrtinu hlízy, je lepší ji vyhodit. A malé ostrovy zeleně lze odříznout spolu s očima.

Je žádoucí, aby část zbývající po čištění byla na řezu bílá nebo narůžovělá.

Silné ztmavnutí řezu poté, co na něj bylo nakapáno kyselinou octovou nebo amoniakem, naznačuje vysoké procento solaninu v bramborách. Proto se nedoporučuje jíst. Je lepší hrát na jistotu, odstranit zelené hlízy z vykopané plodiny, než se později nechat otrávit.

Mohou být zelené brambory smažené?

Mohou být zelené brambory smažené?

Ze zelených hlíz nemůžete vařit pokrmy. Smažené brambory, špatně očištěné od zelených skvrn, nebudou potěšení, budou chutnat hořce. A poté mohou začít problémy se žaludkem a střevami.

Jíst smažené brambory ze zelených hlíz může způsobit křeče v žaludku a střevech.

Játra trpí otravou a mastnými jídly. Osoba se obává nevolnosti, zvracení, řídké stolice. Pokud byla většina brambor jedovatá, bude otrava těžká. Pak musíte urgentně zavolat sanitku.

Rozkládá se solanin během vaření?

Rozkládá se solanin během vaření?

Solaninová látka se vyznačuje tím, že se během vaření nezničí. Může být zneškodněn pouze vysokými teplotami tisíců stupňů.

Máte-li vařené zelené hlízy, aniž byste je odloupali, stěží je můžete použít k jídlu. Budou chutnat velmi hořce. A voda, která zbyla po vaření, bude obsahovat hodně solaninu. Nemělo by se to dávat ani domácím mazlíčkům.

Můžete jíst vařené brambory, ale dobře očištěné od zelených.

Výrobek je nebezpečný pro ženy během těhotenství a kojení. Vařené brambory nemůžete jíst na jaře, kdy se v plodech nahromadilo mnoho toxinů. Vedou k vážným poruchám ve fungování těla u starších osob a dětí.

Jsou zelené hlízy vhodné k výsadbě?

Jsou zelené hlízy vhodné k výsadbě?

Solanin v bramborách je ochranou proti patogenním houbám, larvám škůdců. Koneckonců, jed na ně působí také destruktivně. Proto je lepší pěstovat hlízy na poli zeleně.

Za tímto účelem se provádí kalibrace sadby. Hlízy osiva jsou rozmístěny na světle, takže začíná produkce solaninu a objevují se klíčky. S touto přípravou na výsadbu se výnos brambor zvyšuje o 20 procent.

Brambory se začnou kalibrovat jeden měsíc před zahájením zahradních prací.

Během této doby budou hlízy akumulovat látky nezbytné pro lepší vývoj. Sázecí materiál vydrží lépe až do výsadby. Ozeleněné hlízy nehnijí. Po výsadbě nebudou hlodavci poškozeny. Zelené brambory by se neměly jíst, ale jsou považovány za nejlepší semeno pro výsadbu.

Příznaky otravy solaninem, nebezpečí pro člověka

Příznaky otravy solaninem, nebezpečí pro člověka

K otravě alkaloidem solaninem dochází, když se hromadí v těle v množství 20 gramů nebo více. Po 3-4 hodinách, nejméně po 8 hodinách, se objeví příznaky otravy. Mezi ně patří přítomnost:

 • žaludeční křeče a bolesti
 • zvracení, zvýšené slinění
 • průjem
 • závrať
 • onemocnění
 • dušnost

Srdeční frekvence člověka se mění nahoru nebo dolů. Žáci se rozšiřují.Při těžké otravě alkaloidy začínají křeče, objevuje se zmatek až do jeho ztráty.

Existuje nebezpečí, že osoba může zemřít. Dítě bude mít dostatek 2-4 miligramů jedu na kilogram hmotnosti, aby se to stalo nenapravitelným. Je lepší se vzdát konzumace zelených hlíz, než riskovat svůj život a zdraví členů rodiny.

První pomoc při otravě

První pomoc při otravě

Je možné zachránit solanin před působením jedu, pokud jsou při prvním náznaku přijata opatření:

 1. Nejprve ze všeho, když tým záchranné služby cestuje, se umývá žaludek. Jsou nuceni vypít až 5-6 litrů teplé vody s přídavkem manganistanu draselného nebo mořské soli. Na 5 litrů vody si vezměte 2 lžíce soli. Poté, co oběť vypije vodu, stiskněte lžící kořen jazyka a pokuste se vyvolat zvracení. Mytí se provádí dvakrát až třikrát.
 2. Sorbenty pomohou zbavit se toxinů: aktivní uhlí, Polysorb, Smecta.
 3. U příznaků srdečního selhání, zvýšené srdeční frekvence je nutné podat srdeční léčbu.
 4. Pokud oběť ztratila vědomí a začala mít křeče, je nutné mu do úst vložit rukojeť lžíce a obmotat ji obvazem nebo kapesníkem. To pomůže zastavit poruchu dýchání v důsledku křečí žvýkacích svalů.

Při poskytování první pomoci můžete zachránit člověka před otravou před smrtí.

Více informací o solaninu a jeho obsahu v zelenině naleznete ve videu:

Jaká zelenina obsahuje solanin?

Kromě brambor se solanin nachází v rajčatech, lilku, paprikách a tabáku. Proto není nutné jíst příliš přezrálé nebo nezralé ovoce. Pokud se pokožka z lilku změnila na hnědo-zelenou a semena uvnitř ztmavla, je lepší plody zlikvidovat.

Solanin lze nalézt v paprikách, když nejsou zralé. Určité procento toxické látky je také v zelených rajčatech. Jakmile začnou získávat mléčnou zralost, množství alkaloidu se sníží.

Jedovatá látka se nachází v hnízdě, drogy. Nejezte plody rostlin, protože to povede ke smrti.

Musíte vědět o účinku solaninu na tělo, jak je to nebezpečné. A při použití plodů čeledi Solanaceae je nutné je vyšetřit na obsah jedu. Zelené brambory se často nacházejí na pultech obchodů. Při konzumaci hlíz obsahujících solanin je třeba postupovat opatrně.

Kategorie:Zelenina | Brambory
Avatar uživatele Lima

Když kupuji brambory, vždy se ujistím, že tam není zelená. Pokud narazím na mírně zelený brambor, hrubě nakrájím slupku, pokud pod ní uvidím zelenou, vyhodím ji. Zdraví je dražší.

Avatar Lera1

Nikdy jsem si nemyslel, že zelené brambory obecně přinášejí nebezpečí pro lidské tělo. Jak zabránit ekologizaci brambor při pěstování, co je třeba pro to udělat?

Goshia avatar

Když kupuji brambory, vždy se podívám na barvu slupky a zelenou, kterou neberu. Pokud narazím na několik zelených brambor, odříznu to - to je místo, pokud je postižená oblast malá. Pokud je na bramboru hodně zelených, vyhodím to.

Uživatelský avatar Zemlyanika

Zelené brambory nejíme, ale ani je nevyhazujeme, ale zasadíme je na jaře (pokud budou žít až do jara). ale obecně od dětství jsem slyšel, že zelené brambory jsou jed. A chuť není jedlá. I když hodíte jeden brambor, může to pokazit pokrm.

A 20 gramů solaninu je kolik brambor je na kousky? Předtím jsem nevěděl, že zelené brambory jsou tak nebezpečné. V našem obchodě se často prodávají hlízy se zelenými stranami, neplatí pro obchody hygienické normy?