Co je dobré na odrůdě rajčat s hovězím srdcem - recenze, výhody a nevýhody

Srdce rajčatového býka je známé již dlouho a recenze zahradníků o něm jsou jen dobré. Jedná se o rajčata s velkým ovocem s neobvyklou atraktivní chutí a zvláštní vůní. Hovězí srdce je pochoutka, která patří k salátovým dresinkům. Existuje několik druhů rajčat, které se liší barvou ovoce.

Rajčata Býčí srdce

Popis odrůdy

Odrůda je ve státním rejstříku od roku 2003. Je schválen pro pěstování ve všech regionech země a je určen pro pěstování ve sklenících i na otevřeném poli. Jedná se o středně pozdní odrůdu, ve které první plody dozrávají po 130 dnech od okamžiku, kdy se ze semen objeví výhonky.

Toto rajče je určeno pro skleníkové a otevřené pole. V oblastech s horkým podnebím je lepší pěstovat „býčí srdce“ venku, zatímco v mírném podnebí je nejlepší volbou skleník.

Křoví neurčitý typšíření. V interiérech dorůstají až 180–200 cm a venku až 120–130 cm. Kořen je hluboký, silný. Stonky jsou silné, lehce pýřité, s velkými listy. Průměrná listnatost. První shluk ovoce na keři je položen na 8 nebo 9 listech. Jeden kartáč obsahuje až 5 rajčat. Pokud je keř pěstován v jednom stonku, nezůstane na něm více než 10 kartáčů.

Dnes existují následující odrůdy odrůdy:

 • „Srdce zlatého býka“ - plody ve tvaru žlutého kužele. Průměrná hmotnost rajčat je od 400 do 750 g;
 • „Hovězí růžové srdce“ - barva ovoce je sytě růžová. Jejich hmotnost je asi 1 kg. Rajčata dozrávají o něco později než jiné odrůdy. Nejžádanější odrůda odrůdy;
 • „Srdce skotu je bílé“ - plody jsou bílé, mírně nažloutlé. Hmotnost až 900 g. Plodnice je dlouhá a končí ihned po nástupu prvního mrazu;
 • "Oranžové hovězí srdce" - rajčata bohaté oranžové barvy, vážící až 1 kg. Rostliny jsou schopné po určitou dobu snášet nedostatek vlhkosti;
 • „Srdce černého býka“ - barva ovoce je tmavě vínově hnědá. Jejich hmotnost je až 700 g. Rajčata pozdě dozrávají. Jeho zvláštnost není jen v barvě, ale také ve skutečnosti, že plody na všech kartáčích dozrávají téměř současně.

Odrůdy hovězího srdce se pěstují prostřednictvím sazenic ve všech regionech.

Charakteristické rysy

Hlavním rozlišovacím znakem této odrůdy je, že na jednom keři se tvoří plody různých tvarů a velikostí. V prvních kartáčích jsou rajčata ve tvaru srdce s výrazným ostřením koruny a v následujících jsou zaoblené.

Rajčata hovězího srdce se také liší od většiny odrůd svou sladkostí a zvláštní, téměř nepostřehnutelnou kyselostí.

Vlastnosti ovoce, výnos

 • Rajčata jsou velká. Hmotnost plodů odstraněných ze spodních kartáčů je asi 500 g a z horních - od 250 g do 120 g. Jednotlivé plody mohou dosáhnout hmotnosti 800 - 1 000 g, k tomu dochází poměrně často, ale pouze za podmínek správné kultivace. Masitá rajčata s několika semínky, šťavnatá. Barva ovoce závisí na odrůdě. Klasická barva je červená se zelenou skvrnou na řapíku. Existují také žluté, oranžové, černé a bílé odrůdy odrůdy.
 • Povrch plodu je povolen hladký i žebrovaný. Bez ohledu na odrůdu je šupka ovoce hladká, ne silná a tenká.Zralá rajčata lze po vyjmutí skladovat až 2 týdny, pokud nejsou poškozena. Přezrálá rajčata by měla být konzumována okamžitě, protože mohou ležet v průměru ne déle než 30 hodin.
 • Při pěstování ve skleníku je výnos odrůdy vyšší. V interiéru z keře bude možné sbírat až 12 kg ovoce a na otevřeném terénu - pouze 4 kg. Abyste dosáhli maximálního výnosu, srdce býka by mělo být pěstováno na mříži. V tomto případě je nutné správně vytvarovat keř, odstranit zbytečné nevlastní rodiče a kontrolovat počet ovocných kartáčů.
 • Odolnost rajčat vůči chorobám, zejména houbovým, je nízká, proto jsou spodní plody často infikovány nadměrnou vlhkostí. Je nemožné jíst nemocná rajčata, a proto je při porušení zemědělské technologie výnos výrazně snížen.
 • Hlavním účelem odrůdy je salát. Plody nejsou vhodné pro celé polotovary kvůli své velké velikosti. Současně mají šťávy, rajčatové pasty a kečupy vyrobené z „hovězího srdce“ vysokou chuť. Barva ovoce zároveň neovlivňuje chuťové vlastnosti.

Odrůda Hovězí srdce na křoví

Jak pěstovat sazenice

Vzhledem k tomu, že od vyklíčení do začátku plodení trvá značnou dobu, je nemožné bezohledným způsobem pěstovat „býčí srdce“. Výjimkou jsou jižní oblasti, kde se vysoká teplota vzduchu udržuje od poloviny jara do konce září. V ostatních oblastech by v době výsadby měly být rostliny od 50 do 70 dnů. Čím dále na sever roste oblast, tím starší by měly být keře v době výsadby.

Semena lze zasít do krabiček v drážkách nebo do květináče o objemu 200 ml se 2 semínky (později zůstane silnější rostlina). Půda je optimálně využívána pro průmyslovou výrobu určenou pro sazenice zeleninových plodin.

Před zasetím musí být semena dezinfikována a také substrát, do kterého budou zasazeny. Půdu lze kalcinovat v troubě při 70 stupních po dobu 30 minut. Semena jsou namočena po dobu 20 minut do silného roztoku manganu. To stačí k usmrcení jakékoli plísně, která může být přítomna.

Semena jsou pohřbena v zemi do hloubky 1 cm, poté je krabice s nimi nebo paleta s kelímky pokryta polyethylenem, aby se vytvořil efekt skleníku, a umístí se na teplé místo. Po vzejití se polyethylen odstraní.

Sazenice se potápějí ve fázi 2-3 pravých listů. Pro každou rostlinu se používá 500 ml nádoba. Vrchní obvaz se provádí týden po transplantaci a poté - jednou za 14 dní se složitým složením pro sazenice rajčat, přísně dodržovat pokyny výrobce.

Začnou tvrdnout sazenice 10 dní před vystoupením na trvalé místo. Za tímto účelem se odvádí na čerstvý vzduch - nejprve po dobu 30 minut, poté se tato doba postupně prodlužuje na 12 hodin.

Jak pěstovat rajčata

Pěstování rajčat se provádí podle podobného schématu, jaký se používá u většiny odrůd. Rostliny musí zajistit včasné a dostatečné zalévání, krmení, štípání a vázání.

Přistání

V době výsadby je výška sazenic keřů od 20 cm do 25 cm, je optimální, pokud existuje vyhřívaný skleník, protože v tomto případě můžete rajčata vysadit na trvalém místě brzy, v polovině dubna. To umožní, aby keře rostly rychleji, abyste získali maximální výnos. Mezi rostlinami ve skleníku je ponechána vzdálenost 50 cm a při pěstování na otevřeném poli 30 cm. mezera mezi řadami rajčat je 50 cm, maximální hustota výsadby je 3 rostliny na 1 m2.

U rajčat jsou připraveny díry hluboké 15 cm, do každého je přidán humus nebo humus. Sazenice se vysazují, je-li to nutné, odtrhnou spodní listy, aby nezasahovaly do prohloubení stonku. Po výsadbě jsou rostliny zality teplou vodou, která se usadila alespoň jeden den. Jeden keř potřebuje 2-3 litry.

Semena rajčat Býčí srdce

Péče

 1. Zalévání 2krát týdně je obvykle dostatečné.Pokud v extrémním horku půda rychle vysychá, zvyšuje se množství zálivky. Uvolňování, aby se zlepšil přísun kyslíku do kořenů, se provádí po každém zalévání. Poté, pokud je to nutné, se vytrhnou plevele. Při pěstování na otevřeném terénu je půda po zalévání mulčována.
 2. Vrchní obvaz začíná 2 týdny po transplantaci. K tomu byste měli použít infuzi kuřecího hnoje nebo komplexní organické hnojivo. Druhé ořezávání se provádí 10 dní po vytvoření prvních vaječníků. Pro ni je přijato řešení hnoje. Potřetí se také používá řešení hnoje, kterým se během zrání rajčat napojují keře.
 3. Šlapání umožňuje získat velké plody s vysoce kvalitními indikátory. Pokud je odrůda rajčete neurčitá, pak po vytvoření 10 kartáčů na rostlině je její růst zastaven sevřením koruny.
 4. Pokud je rajče pěstováno na jednom stonku, jsou odstraněny všechny nevlastní synové. Pokud je keř vytvořen do dvou stonků, pak je první nevlastní syn ponechán a sevřen, čímž zastaví růst po vytvoření jednoho kartáče. Aby se rostlina méně nezranila, je lepší nevlastní syny nevylomit, ale sevřít je a zastavit jejich růst, jakmile velikost dosáhne 5 cm.
 5. Keře by měly být přivázány ke svislé mříži nebo silným kolíkům dostatečné výšky. Aby nedošlo k poškození stonku při jeho uvázání na kůlu, vezměte širokou měkkou pásku, která se používá k upevnění každé 2 listy.
 6. Opylování v nepřítomnosti hmyzu se provádí nezávisle pomocí štětce. To je obvykle nutné pouze při pěstování rajčat ve sklenících.

Vlastnosti kultivace a možné obtíže

Neexistují žádné kultivační vlastnosti, které by odlišily odrůdu od ostatních velkoplodých rajčat. Problémy mohou nastat kvůli potřebě manuálního opylování, protože „býčí srdce“ není samoplodná rajče. Potíže lze také zaznamenat kvůli náchylnosti k řadě nemocí.

Nemoci a škůdci

„Býčí srdce“ není vysoce odolné vůči chorobám a škůdcům. Z tohoto důvodu musí být rajčatové keře pravidelně zpracovávány, aby se jim zabránilo, a jsou postříkány roztokem Bordeauxské kapaliny. Zpočátku by jeho síla měla být 3% a blíže k dozrávání plodů - 1%.

Pokud nechcete používat chemikálie, můžete rajčata nastříkat směsí syrovátky a jódu. V tomto případě 10 litrů vody potřebuje 2 litry séra a 15 kapek jódu. Zpracování se provádí každé 2 týdny i po dešti.

Nuance pěstování na otevřeném poli a ve skleníku

Při pěstování rajčat bez přístřešku bude třeba věnovat zvláštní pozornost mulčování půdy, aby se zabránilo ztrátě vlhkosti. Současně bude kvůli nižší vlhkosti vzduchu na otevřeném místě riziko plísňových patologií nižší. U rostlin ve skleníku bude třeba věnovat větší pozornost léčbě nemocí.

Zejména by měl být prováděn velkorysý postřik na spodní části rajčete a jeho spodní části. Kromě toho stojí za zmínku, že „býčí srdce“ začne v uzavřeném terénu přinášet ovoce dříve a počet plodů z keře se několikrát zvýší, protože rostlina bude větší.

Rajčata z hovězího srdce

Sklizeň a aplikace plodiny

Rajčata by se měla sklízet řezáním nůžkami spolu se stopkou, což mírně prodlouží trvanlivost. Ovoce na jednom klastru nemusí vždy dozrávat společně.

Současně musí být zralá rajčata odstraněna bez čekání na zbytek na kartáči, protože zralé plody na keři rychle ztrácejí své kvality. Rajčata lze konzumovat čerstvá nebo připravená na džusy, omáčky a kečupy.

Výhody a nevýhody odrůdy

profesionálové

Minusy

Velká velikost ovoce

Potřeba podvazku

Vysoká chuť

Potřeba připnout

Vysoká klíčivost semen

Odolnost vůči chorobám

Výtěžek

 

Přátelské zrání plodů

 

Recenze zemědělců

 • Vladimír:

Býčí srdce „Již dlouho vysazuji několik keřů pro čerstvou spotřebu. Chutné ve všech odrůdách, v jakékoli barvě.

 • Irina:

Dobrá odrůda s vysokými výnosy a lahodným ovocem. Na saláty - nejlepší volba.

Rajčata z hovězího srdce jsou vysoce výnosnou odrůdou pro čerstvou spotřebu a řadu přípravků. Vyznačuje se vysokou chutí a různými ovocnými barvami. Vhodná pro otevřenou i uzavřenou půdu, odrůdu lze pěstovat v různých oblastech.

Video recenze odrůdy:

Kategorie:Zelenina | Rajčata
Uživatelský avatar Ivan Sergeev

Tato odrůda rajčat mi byla známa již dlouho. Pokud jde o výnos, je to opravdu jeden z nejlepších, ale nejsem nadšený jeho chutí a plody jsou příliš masité, takže se z nich získává příliš hustá šťáva.

Avatar Lera1

Mám rád tento druh rajčat podle mého vkusu, cena na trhu je obvykle přijatelná, ale nějak se mi ho nikdy nepodařilo vypěstovat, ale myslím si, že tento druh není tak rozmarný jako „růžová“ rajčata.

Goshia avatar

Rajčata této odrůdy se vyznačují nejen velkou velikostí ovoce, ale také příjemnou chutí. Pěstujte tato rajčata, nejlépe ve dvou stoncích. Velikost rajčat a doba jejich zrání nebudou výrazně ovlivněny.

Uživatelský avatar Galina Ivanovna Likarovskaya

Minulý rok jsem ji zasadil do skleníku a jen do zahrady. Ve skleníku je výnos lepší. Nevlastní dítě. Odrůda je oblíbená kvůli nedostatku přebytečné kyseliny. Všechny byly použity čerstvé na saláty.

Dobrá odrůda rajčat. Jedním z jeho hlavních lákadel je vysoký výnos a velké, masité plody. Polovinu rajčat jsem zasadil do skleníku a polovinu později do otevřeného terénu. Všude se dobře vyrostly. Jedinou funkcí je, že je třeba je svázat dvakrát. Vzhledem k tomu, že plody jsou velmi velké a větve jsou přitahovány k zemi. Chutná šťavnatě, lehce, používá se do salátů. Vzhledem k tomu, že si myslím, že jsou velmi velké na švů, a jednoduše nezapadnou úplně do bank.