Proč jde luk k šípu, co dělat a jak se mu vyhnout

Cibule je zelenina, kterou bez výjimky používají všechny ženy v domácnosti. Je dobrý jak čerstvý, tak nepostradatelný při přípravě mnoha pokrmů. Proto všichni zahradníci, kteří mají své vlastní pozemky, vždy pěstují tuto plodinu a snaží se zachránit úrodu co nejdéle.

Agrotechnologie cibule se neliší v žádných speciálních technikách, tato zelenina roste dobře, ale někdy existuje takový problém jako střelba. Současně cibule přestane růst a nad povrchem půdy se objeví silná a tvrdá šipka.

Proč luk jde do šípu, proč je špatný a co dělat - řekneme dále.

Luk šípy

Proč je střelba pro luk nebezpečná

Šíp je ve skutečnosti stejný stopka, ve které v průběhu času dozrávají nová semena. U mnoha odrůd cibule je to prakticky jediný způsob reprodukce. Šíp jako takový proto představuje nebezpečí pouze pro cibuli, když je cílem zahradníka získat cibuli.

Tyto šipky neumožňují správnému tvarování a vývoji žárovek. I když je možné získat úrodu, nebude se odlišovat dobrou udržovací kvalitou (bude ležet maximálně do poloviny zimy) a bude také o řád menší než při normálním vývoji.

Proč jde luk k šípu

Střílení, bohužel, není u této rostlinné plodiny neobvyklé, dalo by se říci, že je to hlavní problém při pěstování cibule. Existuje pro to několik důvodů.

Chyby úložiště semen

Kvůli těmto chybám často dochází k fotografování. Je jich několik.

 1. Při skladování cibulových sad je obtížné dodržovat teplotní režim. Pokud je výsadbový materiál najednou vystaven i mírným negativním teplotám, pak jednoduše zamrzne a ztratí vhodnost pro výsadbu. Pokud se skladování provádí při pozitivní teplotě, začnou růstové procesy v baňce. Pokud během skladování rostlina prošla fází přirozené vernalizace, pak ona, zasazená do půdy na jaře, určitě půjde na šipku. Navíc v teple malé žárovky aktivně dýchají, takže rychle vysychají. Sušené cibule nikdy nevyklíčí v půdě. Abyste tomu všemu zabránili, měli byste cibule skladovat při teplotě 0 stupňů. Velmi důležitá je také vlhkost vzduchu, která by během skladování osiva neměla překročit 90%. Jinak semeno začne klíčit, a když je zasazeno do země, objeví se květní stonky.
 2. Odrůda cibule - do značné míry také záleží na tom, zda zelenina půjde do šipky nebo ne. Pro výsadbu je vždy lepší zvolit odrůdy, které jsou určeny k výsadbě ve vašem regionu, tj. Pásmové. Budou lépe růst a ukládat se. Udržení kvality je určeno barvou kožních šupin: nejvíce ležící cibule má zlatou barvu, červené a bílé odrůdy nemají dobrou udržovací kvalitu.
 3. Správná doba sklizně sevky. Pokud jste pozdě se sběrem cibule ze země, pak se mladé cibulky začnou připravovat na zimování a pěstují si vlastní kořeny. To naznačuje, že došlo k narušení biologického rytmu. Sevok za takových okolností nikdy nepřežije.
 4. Skladování sazenic bez předběžného třídění. Pokud celková hmotnost sadby obsahuje příliš malé i velké cibule, je to špatné. Malé zaschnou a velké (1-3 cm) zůstanou za stejných podmínek vynikající. Proto je vhodné skladovat žárovky přibližně stejné velikosti.Kromě toho musíte během zimního období několikrát pořídit cibule a vytřídit ji. To je nutné k vyhození zkažených, vysušených a plesnivých cibulí.

Velikosti šití

Cibulové sady jsou před prodejem vždy kalibrovány. Zahrnuje rozdělení materiálu na frakce:

 • 8-14 mm - Tyto cibule jsou nejlepší volbou pro výsadbu v zimě. Jejich hlavní výhodou je absence střelby. Existuje však také riziko - bez jakéhokoli úkrytu zamrzne malé zimní setí. Pro jarní výsadbu není malá sada vhodná - bude růst dlouho a nebude možné získat velké, plnohodnotné žárovky. V tomto bude hrát negativní roli minimální přísun živin a malé množství vlhkosti v horní vrstvě půdy (a je tam zakomponován malý výsev).
 • 14-21 mm - střední část je ideální jak pro zimní výsadbu, tak pro jarní výsadbu. Pokud je cílem na jaře zasadit cibuli, musíte si koupit takový zlomek. Míra přežití je vynikající a zároveň je vyloučena střelba. Zralé žárovky se ukáží jako velké, v tom hraje roli ve skutečnosti, že v semeni byla dostatečná síla pro růst.
 • 21-24 mm - hrubá frakce. Pokud je taková sada vysazena v zimě, je vhodné to udělat pouze za účelem získání zeleně. S vynikající mírou přežití v půdě nelze vyloučit střelce. Pokud rostete příliš brzy, riziko se zvyšuje. Pokud však šípy odstraníte včas, získáte dobrou úrodu.
 • 24-30 mm - hrubá frakce se používá výhradně k výrobě zelených. Proto cena - je mnohem nižší než cena všech předchozích frakcí. Takový sevok sedí na zeleni jak na podzim, tak na jaře.
 • 30-40 mm - cibule se vysazuje pouze proto, aby se získala zelenina.

Při nákupu sady je kromě velikosti důležité věnovat pozornost následujícím bodům:

 1. Cibule by neměla vylučovat cizí pachy (plísně, hniloba atd.).
 2. Barva by měla být rovnoměrná, bez bělavých skvrn.
 3. Sevok by měl být suchý, bez kořenů a zelených výhonků.

Šípový luk

Data přistání

Porušení dat výsadby je považováno za jeden z hlavních důvodů střelby z luku. Neexistují však žádná přesná data přistání. Dokonce i v jedné oblasti se data přistání mohou významně posunout jedním nebo druhým směrem, v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Jediný způsob, jak určit, že je čas zasadit sevok - toto je stupeň zahřátí Země. Když je již dostatečně teplo, začněte s výsadbou. Je-li zasazen brzy a ve studené půdě, luk přejde do šípu.

Pokud budou zasazeny pozdě, nebudou tam žádné plnohodnotné žárovky. Sady cibule menší než 3 cm musí být vysazeny od posledních dubnových dnů. Pokud zasadíte zimní cibuli, sníží se riziko hrotů šípů.

Ale takové přistání je možné pouze na těch místech, kde jsou mírné klimatické podmínky. V oblastech, kde panují silné zimy, není zimní výsadba vhodná: střelba se během zimování stane jakousi ochrannou reakcí na zamrznutí kořenového systému.

Nedostatek vlhkosti během vegetačního období je také jedním z důvodů střelby, i když méně častý. Jedním z důvodů je také přebytek dusíku v půdě.

Proč luk jde do šípu a zbarví žlutě

Pokud je vše pomocí šípů víceméně jasné, pak někdy nastane další problém - cibule začne na postelích žloutnout přímo. Existuje několik důvodů pro tento jev:

 • Nedostatečné zalévání. S nástupem horkých dnů, na začátku léta, musíte cibuli zalévat alespoň dvakrát týdně. Postupně lze počet zalévání snížit na jednou týdně (ve druhé polovině léta). Když nastane trvalé sucho, zalévání by mělo být častější a hojnější. Cibuli zalévejte pod kořen, nejlépe ráno.
 • Nedostatek mikro a makro prvků v půdě, dusík. V takovém případě bude peří cibule krátké, silné a nažloutlé barvy. Aby se tomuto účinku zabránilo, musí se do záhonů s cibulí přidávat dusíkatá nebo organická hnojiva.
 • Poškození škůdci.Zde pomůže pouze ošetření sevky před výsadbou (v případě hlístice kmenové), ošetření insekticidy (z cibulového můry, cibulového mouchy, cibulovitých třásněnek).
 • Cibule nemoci. Před výsadbou je nutné půdu zpracovat, odstranit nekvalitní cibule před výsadbou, pokud se objeví nemocné rostliny, spálit je.

Co dělat, aby se zabránilo střelbě z luku

Aby se zabránilo vzniku zbytečných stopek, je třeba dodržovat pravidla.

Odstranění uvedených chyb

Nejprve musíte správně skladovat cibulové sady v souladu s doporučenou teplotou a vlhkostí. Kromě toho musíte vybrat velikost sady, která odpovídá konečnému cíli výsadby cibule. Pokud se jedná o výrobu cibule z tuřínu, vyberou se cibulky střední frakce. Pro pero jsou také vhodné větší (levnější) varianty. Kromě toho je důležité dodržet data výsadby - mělo by to být provedeno pouze tehdy, když se půda dostatečně zahřeje.

Zpracování před výsadbou

Předpěstování sad cibule je stejně důležité. Takové zpracování je nezbytné pro samorostlé a konzervované sazenice. Ten, který byl zakoupen ve firemním obchodě, již pravděpodobně prošel procesem zpracování. Existuje několik způsobů, jak připravit sadu pro výsadbu:

 1. Namáčení v soli. Tato technika urychlí klíčení, zvýší odolnost vůči chorobám, škůdcům a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Na 1 litr vody vezměte 20-30 g soli a namočte sevok do tohoto roztoku po dobu 3-4 hodin. Před výsadbou cibuli osušte.
 2. Zahřívání sady je metoda zabraňující fotografování. Noviny můžete rozložit na horkém místě doma, před oknem a pokropit je cibulovými sadami připravenými k výsadbě. Vlnitý papír můžete jednoduše položit na baterii a takto vysušit. Dva týdny zahřívání se provádí při teplotě +20 stupňů, pak další dva - při teplotě +40 stupňů.
 3. Kalení - takové opatření zvýší odolnost sazenic proti kolísání teplot jara. K tomu si připravte dvě nádoby s vodou. Jeden je naplněn vodou s teplotou vody +45 stupňů, cibule je na něm umístěna po dobu 15 minut. Poté se sada přenese do nádoby se studenou vodou na 10 minut. Po důkladném vysušení jsou semena připravena k výsadbě v půdě.

Nestřílející odrůdy

 1. Troy je sada pro rané zrání. Žárovky jsou kulaté - světlé až tmavě zlaté barvy. Chuť je mírně kořeněná. Vynikající kvalita uchování, lze skladovat až 4 měsíce. Vysazují se jak v zimě, tak na jaře. Odolnost proti střelbě - extrémně vysoká.
 2. Radar je hybrid z Holandska. Sedí v zimě. Tvar je plochý, barva šupin je žlutá, chuť je výrazná kořeněná. Cibule rostou - až 300 g. Vysoká odolnost proti střelbě.
 3. Žlutá Senshui je dílem chovatelů z Japonska. Sedí také v zimě. Má plochý tvar, bohatou žlutou barvu a štiplavou chuť. Odolný nejen proti střelbě, ale také proti padlí.

Zelená cibule bez šipek

Co dělat, pokud luk již vystřelil šípy

Pokud cibule již šipky uvolnil, musí být okamžitě a co nejdříve odstraněny. Nezapomeňte, že šíp vždy bere živiny z cibulí. Pokud jsou na cibulovém lůžku vidět první šipky, musíte zvýšit zálivku.

Jak můžete použít šipky

Cibulové šípy samozřejmě není nutné vyhazovat. Jsou ideální pro přípravu zeleninových pokrmů, jako je zeleninový guláš, francouzský ratatouille, saláty, koláče a další. Na zimu můžete sušit cibulové šípy.

Tipy od zkušených letních obyvatel

 • Při výběru doby výsadby se musíte zaměřit na březové pupeny. Když už praskly a objevily se listy, znamená to, že Země je již dostatečně teplá a můžete zasadit sevok.
 • Intenzivní zalévání je nutné pouze před vytvořením cibulovin (přibližně v polovině června).
 • Střelba je většinou způsobena nesprávným uložením. Soupravy je nutné zahřát a vytvrdit. Před výsadbou můžete sadu držet v +60 stupních vody. Pokud se objeví šipky, musí být oříznuty.

Podívejte se na související video:

Kategorie:Zelenina | Cibule
Goshia avatar

Máme nějaký luk, který jde také do šípu. Všiml jsem si toho - záleží na velikosti sady. Čím větší je, tím vyšší je pravděpodobnost, že se luk dostane do šípu. Příští rok budu experimentovat s cibulí.

Sady se mi nikdy nepodařilo uložit samostatně - vždy nakupuji na trhu a nemyslím na další zpracování. Ale šípy neustále odstraňuji, ale příští rok chci zasadit odrůdu Radar. Zajímalo by mě, jak bude růst, když bude zasazen v zimě.

Avatar Lera1

Říkáme těmto „šípům“ „dýmky“, pokud je nakrájíte a smažete na rostlinném oleji, ukáže se to velmi chutné a neobvyklé, zkuste to, myslím, že se vám bude líbit i toto jednoduché jídlo.

Avatar Lera1

Říkáme těmto „šípům“ „dýmky“, pokud je nakrájíte a smažete na rostlinném oleji, ukáže se to velmi chutné a neobvyklé, zkuste to, myslím, že se vám bude líbit i toto jednoduché jídlo.