Proč je černá mšice na okurkách nebezpečná a jak s ní účinně zacházet

V procesu pěstování okurek se zahradník často potýká s různými problémy. Jedním z nejčastějších problémů je napadení zeleninové plodiny černou mšicí.

Na pozadí léze se listové desky zvlňují. Škůdce vysává šťávu ze zelené hmoty a vyvolává zežloutnutí listů, zpomaluje růst keřů a zastavuje tvorbu vaječníků. Aby nedošlo ke ztrátě sklizně, je důležité co nejdříve přijmout opatření k eliminaci škůdců.

Černé mšice na okurkách

Co je to za škůdce

Tělo škůdce připomíná tvar polokoule nebo vajíčka. Mšice mohou dorůst až do 0,3-0,8 mm. Kůži těla jsou průhledné a měkké. Na povrchu těla jsou tuberkulózy a chloupky různých délek.

Ústní aparát mšice je proboscis, pomocí kterého je parazit schopen prorazit povrchovou tkáň rostliny a dostat se do mízy. Mšice dávají přednost umístění na spodní straně listových desek, stonků a vrcholků mladých výhonků.

Poznámka! Mšice vydávají sladkou tekutinu, která přitahuje mravence.

Poškození okurek

Napadení mšicemi je možné pozorovat ve druhé polovině léta. Na konci července se mšice aktivně množí a nacházejí se v celých koloniích na spodní straně listových desek. Škůdce poškozuje okurkové keře a způsobuje:

 • žloutnutí a kroucení plechových desek;
 • zpomalení růstu zeleninových plodin;
 • ztráta rázu zelených ploch;
 • nedostatek vaječníků;
 • smrt keřů;
 • odpadávání z plodů.

Mšice vylučuje sladkou šťávu, která podporuje lepení listových desek. Kapalina přitahuje různé zahradní škůdce.

Známky poškození okurek

Mezi hlavními znaky naznačujícími porážku keřů mšic stojí za to zdůraznit:

 • vzhled malých otvorů na listových deskách;
 • zkroucení, zažloutnutí a sušení listových desek;
 • zkrácení internodií;
 • zpomalení růstu keřů;
 • snížená plodnost;
 • deformace vrcholků výhonků.

Je velmi důležité včas identifikovat škůdce a použít metody k jejich eliminaci.

Metody boje s černými mšicemi na okurkách

Existují různé metody kontroly škůdců, které mohou zničit keře a připravit majitele o plochu plodiny. Níže najdete nejúčinnější metody hubení hmyzu.

Mechanické

Mechanická metoda nakládání s mšicemi je docela účinná. Odborníci doporučují používat jej brzy. Za tímto účelem se hmyz odmyje z listových desek silným tlakem vody. Kromě toho můžete zničit škůdce rukama. Proces je dostatečně snadný. Než budete s tím pokračovat, je nutné odstranit hmyz z listových desek.

Mechanická metoda se používá po dobu 2-4 dnů, aby se zcela zničili škůdci a nepoškodily zelené plochy.

Pasti na mšice jsou stejně účinné. Za tímto účelem se používá netkaný materiál nakrájený na proužky (perfektní je jak bavlněná tkanina, tak tapety). Šířka pásů dosahuje 12-15 cm, stonek sazenic je zabalen do spirály z netkaného materiálu, na který je nalepena lepicí páska z much.

Poznámka! V zahradnických obchodech je k dispozici speciální gel.Je však třeba mít na paměti, že takový materiál se rychle spotřebuje a v dusném období vysychá.

Chemikálie

V případech, kdy jsou metody lidového a mechanického zpracování bezmocné, odborníci doporučují používat chemické metody, aby nedošlo ke ztrátě úrody.

Mezi nejúčinnější chemikálie, které mohou pomoci vyrovnat se s mšicemi na okurkových listech, patří:

 1. Aktaru je systémový insekticid, který má enterosolventní účinek a patří do kategorie neonikotinoidů.
 2. Biotlin je insekticid obsahující imidakloprid.
 3. Tanrek je systémové insekticidní činidlo patřící do kategorie neonikotinoidů.
 4. Jiskra zlata je systémové insekticidní činidlo se střevními kontaktními účinky.
 5. Spark je lék, který obsahuje permethrin a cypermethrin.
 6. Cyperus je chemická látka, která patří do kategorie pyrethroidů.
 7. Fufanon je lék, který patří do třídy organofosforových sloučenin a obsahuje malathion.

Hlavní nevýhodou používání chemikálií k boji proti mšicím je nemožnost použití ovoce po dobu 14-30 dnů. Chemické prvky, které jsou obsaženy ve složení přípravků, se mohou vylučovat během právě takového časového období. Pokud plodina již visí na křoví a je připravena k jídlu, měla by být sklizena a vyhozena.

Chemické metody hubení škůdců se doporučuje používat pouze v případech, kdy nebylo možné se mšic zbavit jiným způsobem.

Deratizace okurek

Biologický

Biologické látky jsou považovány za neméně účinné v boji proti mšicím. Mezi nejoblíbenější léky patří insekticidy podle typu:

 1. Aktofit - obsahující aversectin C a patřící do třídy avermektinů a biologických pesticidů.
 2. Fitoverma je entericidní insekticid obsahující aversectin C.
 3. Sparks Bio je enterický insekticid patřící do třídy avermektinů a biologických pesticidů.
 4. Akarina je insekticid intestinální kontaktní skupiny.
 5. Bitoxibacilin je intestinální pesticid, který patří do kategorie bakteriálních insekticidů.

Důležité! Po použití biologických produktů musíte počkat na sklizeň pouze 4-5 dní. Po stanovené době můžete ovoce odstranit a jíst.

Lidové způsoby

V případech, kdy je na keřích okurek pozorováno velké množství vaječníků, je lepší opustit používání chemikálií a použít škůdce lidovými metodami. Lidové metody jsou nejen účinné, ale také naprosto bezpečné.

Hořký pepř

Mšice netolerují hořké papriky dobře, takže tato metoda může pomoci zbavit se napadení škůdci. K přípravě produktu budete potřebovat:

 1. Rozemlejte 3 feferonkové lusky.
 2. Nalijte 9-10 litrů vody do kbelíku.
 3. Míchejte nasekaný pepř v tekutině.
 4. Kapacita se na jeden den přenese do teplé místnosti.
 5. Po stanovené době se tinktura filtruje.
 6. Do vody je třeba přidat malé množství popela, 55-60 ml tekutého mýdla a pár kapek jódu.
 7. Důkladně promíchaná kapalná kompozice se nalije do rozprašovací lahve. Večer jsou okurkové keře ošetřeny infuzí feferonky. Kapalina by měla přijít do styku pouze s plechovými deskami. Je nepřijatelné nalít kompozici pod kořen.

Pro zvýšení účinnosti infuze feferonky se do směsi doporučuje přidat 45 g tabákového prachu.

Česnek

Vůně česneku je pro škůdce nepříjemná. Chcete-li připravit vysoce efektivní infuzi, budete muset oloupat a nasekat 0,6 kg česneku a nalít suroviny do hrnce, jehož objem dosahuje 3 litry. Nádoba je až po okraj naplněna teplou vodou. Nálev se nechá stárnout asi 5 dní, poté jej můžete napnout a zpracovat keře.

Hořčice

Hořčici lze použít k zabíjení černých mšic. Horký produkt (10 g) se zředí v 1000 ml vody.Tinktura stárne 3 dny. Po stanovené době se do kapalné směsi přidá 600-750 ml převařené vody a 50 ml tekutého mýdla. Zeleninová kultura se zpracovává s výslednou směsí pomocí rozprašovací lahve.

Tinktura z vlaštovičníku

Chcete-li připravit infuzi, musíte si koupit 0,3 kg suchého bylinného vlaštovičníku. Odborníci doporučují používat pouze kořenový systém a listové desky rostliny. Jemně nasekejte surovinu a vložte ji do kbelíku.

Nádoba je naplněna 10-11 litry vody. Když vědro zakryjete víkem, můžete ho vyjmout do teplé místnosti. Po několika dnech se tinktura filtruje, poté se kapalina nalije do stříkací lahve pro další postřik okurkových pouzder.

Poznámka! Vlaštovičník je vybaven zvláštností uvolňování toxických látek. Proto je důležité zacházet s trávou v rukavicích. Všechna zařízení, která přišla do styku s vlaštovičníkem, jsou důkladně omyta saponátem na mytí nádobí.

Pampeliška řešení

Kořenový systém rostlin je rozdrcen a kombinován s malým počtem jemně nasekaných pampeliškových talířů. Kompozice se nalije do nádoby a naplní se vodou. Po 3 hodinách infuze se kapalina filtruje a nalije do rozprašovací lahve pro zpracování okurkových pouzder.

Pro zvýšení účinnosti kompozice se doporučuje přidat do ní malé množství tabákového prachu.

Odvar z řebříčku

K vaření budete potřebovat:

 1. Rozemlejte 800 g čerstvého řebříčku a nalijte do hlubokého kastrolu.
 2. Bylinu zkombinujte s 2 000 ml vroucí vody.
 3. Nádoba je zakryta víkem a ponechána přes noc v teplé místnosti.
 4. Po stanovené době se směs nalije do kbelíku s vodou a důkladně se promíchá.
 5. Desky z okurkových listů jsou hojně postříkány lidovými prostředky.

Cibulové šípy

Po oloupání půl kbelíku cibulových šípů je opláchněte pod tekoucí vodou a naplňte teplou vodou. Po infuzi roztoku po dobu jednoho dne se doporučuje jej napnout a kombinovat se 6 kapkami jódu a 2 čajovými lžičkami manganistanu draselného. Řešení pro ošetření keřů by mělo získat sytě růžový odstín.

Křen s tabákem

Při masivní invazi škůdců zahradníci doporučují používat křen a tabák. K přípravě infuze budete muset zkombinovat 500 g makhorky, 80 ml křenu a 12 litrů horké vody. Kapalina je nalita několik dní. Po stanovené době se do roztoku přidá 90-100 ml tekutého mýdla.

Zeleninová kultura se postříká tinkturou pomocí rozprašovací lahve. Malé množství tabáku může být rozptýleno po postelích, kde jsou zasazeny okurky.

Nuance boje s černými mšicemi

Níže naleznete informace o vlastnostech boje proti černým mšicím na okurkách, které jsou zasazeny ve sklenících a na otevřené zahradě.

Ve skleníku

Za účelem zpracování keřů zasazených ve skleníkových podmínkách by zpracování mělo probíhat dvěma způsoby:

 • chemikálie;
 • lidový.

Chemická metoda zpracování v uzavřeném terénu umožňuje rychle eliminovat černé mšice z plechových desek. S malým počtem škůdců se můžete omezit na postřik keřů mýdlovou vodou, která nepoškodí úrodu. K přípravě roztoku budete muset rozdrtit 350 g pracího mýdla a zředit ho v 9 litrech vody a čekat na úplné rozpuštění. Na přání můžete použít dehtové mýdlo.

V otevřeném poli

U venkovních okurkových keřů se doporučuje používat chemické metody hubení škůdců. Insekticidy se nejúčinněji vyrovnají s problémem napadení černými mšicemi na keřích rostoucích v otevřené posteli.

Listy okurky napadené mšicemi

Profylaxe

Dodržováním preventivních opatření můžete zeleninovou plodinu chránit před invazí škůdců, jako jsou černé mšice.

 • Při výsadbě okurek je důležité dodržovat doporučení odborníků.
 • Během procesu pěstování je důležité pečovat o zeleninovou plodinu.Doporučuje se systematicky aplikovat vrchní obvaz, zvlhčit půdu a umístit keře na dobře osvětlených místech.
 • Odborníci doporučují vysadit česnek a cibuli, měsíčky a měsíček poblíž okurkových keřů.
 • Při výběru zóny pro výsadbu semen stojí za to upřednostnit oblasti, kde se v posledních letech nepěstovaly melouny a okurky.
 • Území je před výsadbou zkontrolováno, aby se zjistily mraveniště a jejich další zničení.
 • Při pěstování plodin ve skleníku by měly být dřevěné prvky předem ošetřeny vápnem.

Mšice, které útočí na okurky, jsou nepříjemností, kterým se lze vyhnout. Dodržování pravidel zemědělské technologie a včasná kontrola keřů za účelem identifikace škůdců zabrání invazi černých mšic, které mohou zničit úrodu.

Nejlepší prostředky pro mšice na okurkách:

Kategorie:Zelenina | Okurky
Uživatelský avatar Oleg

S černými mšicemi bych mechanicky nebojoval, prostě to nevyřeší problém s jejich larvami, dříve či později v tomto případě můžete očekávat porážku celé zahrady a někdy se mšice mohou přesunout k dýním a cuketám.