Pěstování hroznů doma je možné

Jednou z mála rostlin pěstovaných od starověku jsou hrozny. Zmínky o něm lze nalézt v nejstarších záznamech téměř každého národa na světě žijícího ve středním pásmu subtropického podnebí.

Pěstování této plodiny se dříve provádělo ve speciálně určených oblastech s příznivou půdou a vhodnými přírodními podmínkami. Dnes dovednost pěstování rostlin dosáhla takové dokonalosti, že je možné pěstovat hrozny doma.

Chcete-li to provést, musíte si pořídit vhodné řízky: na podzim, během žloutnutí listů, byste měli odříznout požadovaný počet dřevitých řízků až do délky 6 internodií. Poté přichází proces přípravy odřezků pro skladování na zimu.

Řezy jsou svázány do svazku s nylonovou nití a umístěny do dezinfikovaných (opařených) jehličnatých pilin, takže jsou do nich vloženy všechny procesy. To vše je umístěno v plastových sáčcích, těsně uzavřených. Pouze špičky odřezků zůstávají otevřené.

Nejlepším skladovacím místem pro připravené řízky je chladnička, skladovací teplota je od 0 do +2 stupně. Po celou dobu skladování by měly být řízky kontrolovány na plísně, poškození jehličnatých pilin a zčernalé skvrny. Všechny negativní projevy by měly být odstraněny, piliny by měly být pravidelně měněny a řízky by měly být opláchnuty silným roztokem manganistanu draselného.

Pěstování hroznů doma se poněkud liší od výsadby půdy. V únoru až březnu jsou řízky připraveny k výsadbě. Chcete-li to provést, musíte je očistit od pilin, zkontrolovat čerstvost a bezpečnost a ponořit je do roztavené vody na několik dní. Poté je lepší rozdělit řízky na několik menších se 2 až 3 pupeny, protože vysoké řízky nejsou vhodné pro domácí pěstování.

Nyní musíte vytvořit kořenový systém. K tomu je vhodnější substrát z jehličnatých pilin. Řezy se ukládají s pilinami do plastového sáčku nebo nádoby tak, aby nahoře byla pouze 1 ledvina, zbytek je schován připraveným substrátem. Teplota podkladu by měla být 25 stupňů. Pokud neexistují žádné skleníkové podmínky, umístěte nádobu na chladič a po 2–3 týdnech zapněte lampu LB-20 přes hrozny.

Poté, co se objeví růst, který zajistí silný kořenový systém, jsou hrozny zasazeny do speciálně upravené půdy.

Kategorie:Rostoucí | Hrozny
Uživatelský avatar Wika

Ve skutečnosti se pravděpodobně musíte velmi snažit, abyste pěstovali hrozny doma, a je také žádoucí, aby přinášelo ovoce alespoň v malém množství.