Jak a kde rostou mandle?

Ne každý, ale mnozí, když jedí jakoukoli zeleninu, ořechy nebo ovoce, přemýšlejí o tom, jak v přírodě roste rostlina, která dává tyto plody?

Obsah:

Obzvláště takové otázky mohou být samozřejmě zajímavé v případě, že je tato kultura exotická nebo její pěstování není typické pro podmínky těch oblastí, kde žijeme.

Lidé se často zajímají o to, jak mandle rostou, kde rostou, jaké podmínky by pro ně byly příznivé, kdyby byly pěstovány ve vlastní zahradě.

Mandle: obecné informace

V přírodě mohou mandle růst a jak keř, a jako poměrně vysoký strom - od 4 do 10 metrů.

kde rostou mandle

Všichni známe mandlová jádra, která chutnají skvěle, ale ne každý má to štěstí, že vidí rozkvetlé mandlové stromy. A je tu co vidět: mandlové keře jsou velmi hustě pokryty květinami, jsou poměrně velké a mají jemnou bílo-růžovou barvu.

Po odkvětu jsou na rostlinách vázány plody - peckovice. Skořápka ovoce není jedlá; mandlová jádra se konzumují.

Rozlišovat mandle dvou typů:

  • se sladkým ovocem;
  • s hořkým ovocem.

Sladká jádra se konzumují čerstvá a používají se k přípravě různých kulinářských pokrmů. Kromě toho se z mandlových semen vyrábí vynikající mandlový olej, který má řadu příznivých vlastností a používá se v mnoha odvětvích kosmetologie.

Hořké mandle jsou jedovaté! To je způsobeno skutečností, že obsahují kyselinu kyanovodíkovou. Nemůžeš je jíst.

Bohužel je téměř nemožné vizuálně odlišit jeden druh mandlí od druhého. Pokud si tedy nejste jisti původem mandle, nejezte ji.

Kde rostou mandle?

Mandle lze klasifikovat jako rostliny milující teplo. V podmínkách střední zóny a na sever od ní, pokud jsou pěstovány, pak pro dekorativní účely. Bohužel jarní mrazy a silný vítr, které jsou charakteristické pro střední pruh, mají na plod mandlí poněkud nepříznivý vliv.

kde rostou mandle

Mandle jsou rozšířené v regionech na Kavkaze, na Krymu a ve střední Asii. Jedná se o území s teplým podnebím, přítomností masy horských svahů, sutinových půd, kde nejčastěji rostou mandle.

Jak pěstovat mandle

Pokud se po výše uvedeném chcete pokusit pěstovat mandle, budete muset zjistit, jaké podmínky jsou pro vývoj a růst této rostliny nejpříznivější.

Pokud jde o půdu, je jílovitá, hlinitá, těžká půda jsou schopny velmi rychle zničit výsadby. Doporučuje se připravit na výsadbu místo, kde půda patří písečné hlíně bohaté na živiny humus.

Pokud vysazujete několik stromů najednou, musíte si uvědomit, že v budoucnu mohou hodně růst. Proto mezi sazenicemi bude nutné zajistit vzdálenost 6-9 metrů.

kde rostou mandle

Kromě toho, že koruna stromů roste dobře, roste jejich kořenový systém ještě více. Má povrchovou strukturu a může být větší než koruna.

Pokud je oblast pěstování mandlí často vystavena suchu, je nutné stromy pravidelně zavlažovat.

Sklizeň mandlovníků je spousta legrace. Po dozrání se peckovice otevřou a aby bylo možné shromáždit jádra, bude nutné každý strom setřást.

Vlastnosti plodení

Za správných podmínek pěstování lze plody na mandloních stromech získat za 3-4 roky. Ve věku asi 6 let mohou stromy poskytovat bohaté výnosy, ale vrchol plodnosti nastává v pevnějším věku stromů - 20–30 let.

U starých stromů (starších 65 let) je plodnost výrazně omezena. A přibližná délka života mandlí je asi 130 let.

Šíření mandlí

V přirozených podmínkách růstu se mandle množí semeny a vegetativně, to znamená kořenovými výhonky nebo novými výhonky na pařezech.

Pokud mluvíme o reprodukci v kultuře, pak ve školkách jsou mandle často chovány semeny a rostou z nich sazenice.

Je třeba si uvědomit, že příliš vlhké klima může negativně ovlivnit kultivaci tohoto stromu. V takových podmínkách jsou mandlové stromy velmi často napadeny houbami nemoci.

V zimě jsou mandle schopné odolat mrazům až do -25 stupňů, jeho květy však nepřežijí ani -2-3 stupně mrazu. Proto, pokud je takové snížení teploty na jaře během období květu charakteristické pro vaše klimatické pásmo, pak můžete na sklizeň mandlí zapomenout.

Mandle jsou navíc velmi milující rostlinou. Pokud se pěstuje s nedostatečným osvětlením nebo v zahuštěných výsadbách, když každý strom dostává málo slunečního světla, pak se jeho koruna deformuje, celkový vzhled stromů se stane neuspořádaným, jako koště.

Kategorie:Rostoucí | Mandle
Avatar Lera1

Pokud se v kosmetologii používá mandlový olej, v jaké formě je to obvykle? Velmi si dávám pozor na éterické oleje, protože způsobují alergie a často bolesti hlavy.