Ultra-zralé odrůdy rajčat: popis a kultivační vlastnosti

Rajčata zůstávají jednou z oblíbených zelenin v Rusku: žádná zeleninová zahrada se bez ní neobejde, navíc se používá pro pěstování ve skleníku. Chovatelé vyšlechtili desítky odrůd, které se liší velikostí, barvou a chutí plodů, ale stále je jednou z hlavních charakteristik časná zralost. Většina ruského území se nachází v zóně rizikového zemědělství, proto výnos přímo závisí na předčasném dozrávání. Jaké odrůdy rajčat s velmi časným zráním byste si měli vybrat pro svou zahradu?

Obsah:

Popis několika ultrakrátkých odrůd

Popis několika ultrakrátkých odrůd

Pro začátečníka je těžké pochopit pravidla pro výběr odrůd, zvláště když si uvědomíte, že dnes existují stovky rajčat. Některé z nich získaly rozsáhlé volání a jsou známé každému zahradníkovi.

Mezi nejběžnější a nejoblíbenější odrůdy patří následující odrůdy rajčat:

 • Odrůda "Golden Brush" vám umožní každý rok získat vynikající sklizeň velkých plodů ve tvaru hrušky bez zbytečných výdajů. Rostlina dosahuje výšky jeden a půl metru, bude muset vázat. Hmotnost jednoho ovoce je asi 30 gramů, vynikající chuť je zaručena pro rajčata.
 • Odrůda "Sweet banda" láká zahradníky svou velkou vytrvalostí: je schopna růst i v podmínkách omezeného zalévání a jasného slunce, výška keřů může přesáhnout jeden a půl metru. Odrůda dává malé plody, dozrávají velmi rychle.
 • Odrůda "Mandarin" předpokládá žlutou barvu plodů a v jednom vaječníku může být více než 10. Plody jsou velké, rostlina bude potřebovat povinný podvazek a svírání. Jedna z výhod: rostlina vytváří vaječník i v obtížných podmínkách.
 • Odrůda "Present F1" produkuje velmi velké ovoce, hmotnost každého z nich může přesáhnout 170 gramů. Rostlina potřebuje náležitou péči, plody jsou dobře skladované a budou mít vynikající chuť.
 • "Poznaň" je další časně zralá odrůda, výška astenie může dosáhnout 200 cm. Velké chutné plody lze použít čerstvé i ke konzervování.

Odborníci potvrzují, že správně vybraná odrůda je pouze 10% úspěchu při pěstování zeleniny, protože každé rostlině je třeba věnovat náležitou péči a pozornost. Velmi rané odrůdy rajčat vyžadují speciální půdu, protože rostliny musí ve velmi krátké době získat z půdy všechny potřebné živiny.

Pravidla pro krmení odrůd s časným zráním

Pravidla pro krmení odrůd s časným zráním

Nejběžnější praxí je pěstovat odrůdy raných rajčat ve sklenících: to vám umožní výrazně prodloužit dobu výsadby a získat co nejdříve první sklizeň. Právě odrůdy raného zrání se používají k prodeji při pěstování skleníků, což se může stát výnosným rodinným podnikem.Jedním z prvních pravidel je, že skleník musí být dobře osvětlený a majitel musí zajistit, aby rostliny měly dostatek světla.

Skleník by neměl být zastíněn stromy nebo budovami, proto je důležité zvolit pro něj správné místo.

Dokonce i na podzim je nutné začít s přípravou půdy: přidávají se k ní superfosfátová a dusíkatá hnojiva rozpuštěná v kbelíku s vodou. Půda musí být kypřena do hloubky 30 cm, ale ani tak se nesmí odklonit.

Plán hnojení bude dále vypadat takto:

 1. Na konci března nebo na začátku dubna je půda znovu vykopána a je do ní zavedeno malé množství potašových hnojiv. Sazenice mohou být vysazeny pouze tehdy, když teplota půdy dosáhne alespoň 10 stupňů. Pro výsadbu musíte připravit sazenice, jejichž věk je 45-50 dní.
 2. 10 dní po vylodění musíte připravit roztok nitrophoska v množství dvou polévkových lžící na 10 litrů vody. Výsledné řešení je rozděleno na 10 keřů a rostliny jsou oplodněny. Takové řešení bude nutné znovu použít, až se již objeví květiny, a rostliny budou potřebovat sílu, aby vytvořily vaječníky.
 3. Na začátku plodování se provede poslední krmení: v malém množství se na něj používají síran hořečnatý a potašová hnojiva. Je důležité dodržovat dávkování roztoku podle pokynů výrobce hnojiva.

Při správném krmení rostlina rychle dokončí svůj roční cyklus a za krátkou dobu můžete získat krásné a chutné plody.

Péče o skleníkové rostliny

Péče o skleníkové rostliny

U odrůd s časným dozráváním je důležité nejen dodržovat režim krmení, ale také vytvořit nejpohodlnější podmínky. Protože se tyto odrůdy nejčastěji používají při pěstování ve skleníku, je třeba při péči o skleníky dodržovat několik požadavků:

 • Sníh a led by měly být z povrchu skleníku odstraněny co nejdůkladněji. Nejen, že brání průchodu slunečního světla a vytápění skleníku, ale také zvyšují zatížení jeho rámu.
 • Je nutné zkontrolovat materiál stěn skleníku, zda neobsahuje třísky a praskliny, a také sledovat stav nosných konstrukcí. U moderních stacionárních skleníků se častěji používá pórovitý polykarbonát, který se však postupem času stává méně trvanlivým.
 • Je důležité zajistit, aby křídla do sebe zapadala co nejtěsněji. Většina odrůd rajčat je citlivá na průvan, takže studený vzduch vstupující do skleníku může mít na ně neblahý vliv.
 • Mezi sazenicemi musí být ponecháno dostatečné místo: vzdálenost mezi rostlinami v jedné řadě by neměla být menší než 20 cm a mezi řadami rajčat - nejméně 40 cm. Výsadba se provádí, když teplota vzduchu v skleník dosahuje 10 stupňů. V budoucnu bude nutné regulovat teplotu vzduchu: během kvetení během dne by mělo být alespoň 22 stupňů a v noci by nemělo klesnout pod 12 stupňů.

Důležitý tip: ke zvýšení počtu vaječníků praktikují zkušení zahradníci samoopylení keřů.

Chcete-li to udělat, během kvetení musíte projít a každé dva dny lehce protřepat každý kvetoucí keř. To umožní výrazně zvýšit výtěžek z každého pouzdra a současně nejsou nutné zbytečné náklady na pracovní sílu. Metoda je také dobrá v tom, že vám umožňuje zachovat základní vlastnosti každé odrůdy.

Několik tajemství dobré sklizně časně zralých odrůd

Několik tajemství dobré sklizně časně zralých odrůd

Velmi časná zrání rajčat obvykle nemusí dále urychlovat zrání ovoce, ale pokud je to žádoucí, můžete mírně zkrátit čekací dobu. K tomu budete potřebovat speciální vnitřní kořenový obvaz: malé množství kyseliny borité, síranu manganatého, síranu měďnatého a síranu zinečnatého se zředí ve 120 litrech čisté vody. Výsledný roztok musí být použit pro postřik rostlin a provádí se pouze ráno za zamračeného dne.

Další tajemství: pro urychlení zrání můžete použít slabý roztok jódu: zředěním 20 kapek jódu v 10 litrech vody a rostliny jsou napojeny touto kompozicí. Jedná se o náhradu za pravidelné zavlažování: v půdě bude dostatek vlhkosti, takže již není nutné zalévat keře obyčejnou vodou.

Pro zvýšení proudění vzduchu a světla zahradníci trhají spodní listy rostliny.

Jsou odstraněny na úroveň prvních plodů. Pokud po výskytu velkého počtu vaječníků rostlina nadále kvete, přebytečné květiny jsou odstraněny: to umožní, aby keř zbytečně neztrácel energii a plody budou větší. Každý zahradník má svá vlastní tajemství, aby dosáhl dobré sklizně. Zkušenosti hrají důležitou roli a každá nová sezóna vám umožní naučit se nová tajemství pěstování rajčat.

Novinky odrůd raného dozrávání

Novinky odrůd raného dozrávání

Šlechtitelské práce nyní pokračují a v posledních letech bylo vyšlechtěno několik nových ultrarozených odrůd. Pro experimenty na zahradě můžete zakoupit rajčata následujících odrůd:

 • „Miracle of the Earth“ je raná zralá odrůda s velmi velkými plody: jejich hmotnost může být až 500 gramů. Keře mohou dorůst až dva metry, rostlina snáší dočasné sucho a teplotní extrémy. Další plus: plody jsou dostatečně silné a během přepravy nebudou praskat.
 • Odrůda "Chutný" je vhodná na otevřeném terénu, výnos z jednoho keře může přesáhnout 5 kg. Krásné velké vínové plody osloví každého znalce, jsou také vhodné k pěstování na prodej ve skleníku.
 • Odrůda "Balcony Miracle" je určena pro vnitřní pěstování, protože rostliny jsou speciálně chovány poddimenzované. Malé keře vypadají krásně, mohou být vynikající výzdobou pro parapet, který navíc poskytne dobrou sklizeň.

Pro experimenty v zahradě lze použít nové odrůdy; lze jim přidělit malé oddělené postele.

Předčasné dozrávání odrůd rajčat vám umožní získat první sklizeň velmi brzy as náležitou péčí můžete dosáhnout velkého počtu plodů z každého keře. Nevzdávejte se experimentování: pěstování rajčat je v moci každého zahradníka a můžete dosáhnout vynikajících výsledků.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Ze všech odrůd raných rajčat, které jsou uvedeny v článku, bych zvolil „Present F1“. Plody dozrávají velmi brzy a velikost rajčat je prostě úžasná. Péče o rajčata této odrůdy je stejná jako u jiné zeleniny.