Tajemství pěstování manga ze semen doma

Mango je tropický ovocný strom pocházející z teplého podnebí. Indie je považována za jeho vlast. Mladý strom začíná přinášet ovoce, když dosáhne 10 let a pokračuje po celý život.

Obsah:

Charakteristika manga jako exotického ovoce

Vlastnosti manga jako ovoce

Mnoho stromů manga žije díky svým hlubokým, širokým a silným kořenovým systémům až 300 let. Koruna je široká, u dospělých zástupců může dosáhnout 40 metrů. Listy rostou z rozet, které jsou uspořádány na mnoha malých větvičkách.

Mladé listy jsou nažloutlé a narůžovělé, zralé listy jsou tmavě zelené. Jejich velikost může dosáhnout délky 30 cm.

Strom velmi krásně kvete a jeho mladí zástupci mohou mít dekorativní využití.

Okvětní lístky pupenů jsou zbarveny červeně nebo žlutě. Květy se shromažďují v květenstvích, které tvarem připomínají trsy, pouze nevisí dolů, ale stojí svisle. Mangový strom má mnoho různých druhů. V zásadě se liší velikostí ovoce, které ve zralé formě může dosáhnout 2,5 kilogramu.

Péče o mango

Péče o mango

Vzhledem k tomu, že domovinou rostliny je tropická země, musí být vytvořeny vhodné podmínky pro její růst. Mango je rostlina milující vlhkost, proto by mělo být zalévání umírněné, zvláště když přijde horko. Půda by však neměla být podmáčená. Ve vaně, kde roste strom, musí být dobrý odtok, aby přebytečná voda mohla pronikat do jímky. Ve stejném období je také nutné pravidelné postřikování listů stromu.

Mango miluje světlo, a tak je umístili na nejslunnější místo v domě. V letních měsících je možné jej vyvést na čerstvý vzduch, na balkon nebo terasu.

Strom netoleruje průvan a pokud jsou větve podmáčené, může být vystaven houbovým chorobám. Rostlina nepotřebuje prořezávání, ale když listy nebo větve vyschnou, jsou odstraněny. Chcete-li korunu nadýchat, můžete špetky výhonků sevřít.

Neměli byste se však nechat unést, abyste nezkazili rostlinu. Také na jaře lze mango krmit hnojivem pro palmy. Tento proces lze provést jednou za 10 dní.

Pěstování manga ze semen

Pěstování manga ze semen

Doma můžete bez námahy vypěstovat strom manga ze semene. Samozřejmě nezíská takovou velikost jako v přírodě a zřídka přinese ovoce a ovoce bude chutnat výrazně odlišně od originálu. Ale tato rostlina přinese velké potěšení.

Nejprve potřebujete:

  • Vyberte si správné ovoce, ze kterého se získá požadovaná kost. Mango by mělo být zralé, nebo spíše přezrálé. Doporučuje se nakupovat v období jaro-léto, kdy je pravděpodobnost nákupu zmrazeného produktu minimální.
  • Dále musí být kost pečlivě oddělena od dřeně. U přezrálých plodů by měl být okraj kosti popraskaný, opatrně jej otevřete a vyjměte vnitřek. Je to semeno zabalené do lehkého filmu. Pokud je kost neporušená, musí být pečlivě vyříznuta a provedeny stejné manipulace.
  • Semena manga klíčí ve vodě.Chcete-li to provést, musíte si vzít sklenici měkké vody a ponořit tam úplně získanou kost. Voda musí být měněna jednou za 2 dny, aby nezakysla. A po 7-10 dnech se objeví malý kořen a po dalších 7-10 dnech se tento kořen stane vhodným pro výsadbu v květináči.
  • Nádoba na výsadbu semen manga musí být vybrána hluboko, aby měl kořen velký prostor pro růst a vývoj.
  • Vhodný je univerzální substrát, který lze zakoupit v kterékoli květinářství. V hrnci s drenáží a půdou, která je již nalita do dna, je vytvořena prohlubeň, do které je pečlivě umístěna kost a posypána zeminou.
  • Semeno by mělo být páteří dolů, to je důležité. Je zcela pokryta zemí, napojena a umístěna na teplé, dobře osvětlené místo.

Musí být sledován obsah vlhkosti v půdě. Hliněná hrudka by neměla vyschnout, ale bažina by neměla být uspořádána. Jakmile se klíček objeví, musí být zalévání zvlášť pečlivě sledováno. Po zaschnutí malý klíček rychle uschne a zemře. Když se objeví listy, lze rostlinu postříkat měkkou teplou vodou.

Vlastnosti a použití manga

Vlastnosti a použití manga

V podstatě je mango ceněný pro své šťavnaté a chutné ovoce. Obsahují mnoho vitamínů a minerálů, které mají příznivý účinek na lidské tělo. Šťávy, kandované ovoce jsou vyráběny z manga, používá se v cukrářských a kosmetických výrobcích.

Na místech, kde tento strom roste, se také používají květiny, semena a kůra manga.

Obsahují látky, které pomáhají léčit některá drobná a závažná onemocnění. Ale tato rostlina má také toxické vlastnosti.

Při rozbití větve se uvolní šťáva obsahující toxické látky a při kontaktu s pokožkou způsobí podráždění. Při pěstování stromu doma se o něj proto starejte, velmi opatrně odstraňujte suché větve a listy.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Mango
Avatar uživatele Marisha345

Zítra půjdu koupit mango. Vždycky mě zajímalo pokusit se něco takového vypěstovat. S mandarínkovým stromem to nevyšlo, což je škoda. Nyní se pokusím vypěstovat mango, zejména proto, že toto ovoce opravdu milujeme. Teprve teď mě informace o jedu v listech matou, máme dvě kočky, které se najednou rozhodly kousat listy ..