Jak pěstovat sazenice okurky: příprava semen, půdy a výsadba v zemi

Aby okurky mohly sklízet co nejdříve, musí být pěstovány ze sazenic. Tuto akci může udělat i nezkušený zahradník. Pěstování okurek ze sazenic by mělo být prováděno v následujících fázích: příprava semen, příprava půdy, setí semen a péče o sazenice.

Všechny tyto akce musí být prováděny podle přísně stanovených pravidel. Potom okurky poskytnou nejen časnou, ale také bohatou sklizeň.

Obsah:

Vlastnosti přípravy semen

Vlastnosti přípravy semen

Před zasazením semen okurky je musíte vyrobit pečlivý výběr... V případě, že chcete použít domácí semena, musí být skladována při teplotě +16 stupňů. Splnění této podmínky umožní skladování semen po dobu až 10 let bez ztráty jejich kvality. Je třeba si uvědomit, že nejvyšší výnos okurek mohou poskytnout semena před 3-4 lety.

Pokud semena nejsou k dispozici doma, musí být zakoupena ve specializovaném obchodě. Pro získání první sklizně je nutné zvolit rané odrůdy této rostliny. Při nákupu okurek pro sazenice je nejlepší dát přednost hybridům, které patří do řady F1. To je způsobeno skutečností, že tyto odrůdy se vyznačují odolností, produktivitou a vitalitou.

Při výběru semen musíte věnovat pozornost také:

 • Jejich vzhled. Semena by měla být lesklá, velká a čistá.
 • Při nákupu semen musíte věnovat pozornost datu jejich vydání. Nedávejte přednost jednoročním semenům, protože jsou neproduktivní.
 • Aby bylo možné oddělit prázdná a nepoužitelná semena, musí být namočena ve slané vodě. V takové vodě budou plavat suchá semena a živá se utopí.
 • K ochraně mladých rostlin před houbovými chorobami musí být semena umístěna do slabého roztoku manganistanu draselného po dobu půl hodiny. Chcete-li aktivovat klíčení semen a získat přátelské výhonky, jsou před výsadbou namočeny po dobu 8 hodin.

Při výsadbě sazenic v dubnu je nutné zvolit pouze časné odrůdy okurek.

Pokud bude výsadba provedena na konci května, je nutné zvolit odrůdy, které se vyznačují odolností vůči různým chorobám. Při nákupu ošetřených semen se neoplatí připravovat je na výsadbu. Pokud mají semena jinou barvu, jsou zpracována se všemi potřebnými látkami, včetně růstového stimulantu.

Jak správně připravit půdu?

Jak správně připravit půdu

Dnes mají obchody širokou škálu směsí, které lze použít k pěstování semen okurky. Pokud není touha nebo příležitost koupit hotovou půdu, můžete ji snadno připravit sami.

Půda pro okurky:

 • K tomu musíte vzít jeden kbelík země, do kterého přidáte jednu sklenici popela, tři litry humusu a lžíci superfosfátu a promícháte.
 • Při výběru jílovité půdy je stále nutné přidat do této kompozice 1 až 2 litry písku.
 • Můžete si také vzít jeden kbelík půdy ze zahrady a připravit ji. Ředí se kbelíkem hnoje a stejným množstvím jemných pilin.
 • Při výběru rašeliny jako půdy je nutné ji neutralizovat. Za tímto účelem přidejte 50 gramů popela do jednoho kbelíku rašeliny.Chcete-li neutralizovat rašelinu, můžete také přidat jednu lžíci močoviny, dvě lžíce superfosfátu a jednu lžíci síranu draselného na kbelík půdy.

Když výsadba okurkových semen v krabicích je nutné do směsi přidat co nejvíce uvolňovacích prvků. Mezi takové prvky patří písek nebo piliny. Při plnění kelímků směsí je třeba dbát na jeho hustotu. Důvodem je to, že při přesazování okurek se hrudka země nerozpadá.

Výsadba semen a péče o sazenice

Výsadba semen a péče o sazenice

Suchá semena nebo semena, která se již vylíhla po probublávání, musí být zaseta do země, 2 kusy na plastový kelímek nebo hrnec. Abyste si byli jisti podobností semen, je nejlepší je postříkat. Tento postup zahrnuje umístění gázy nebo plátěného sáčku se semeny do nádoby s vodou. Ve stejné nádobě je nainstalován kompresor pro akvárium.

Probublávání proběhne do 18 dnů a poté jsou okamžitě vystoupeni.

Po zasazení semen musí být šálky nebo květináče uchovávány při teplotě +25 stupňů. K zajištění optimální teploty se často používají rašelinové hrnce. Jejich výška by neměla být větší než pět milimetrů. Je nutné prohloubit semena do půdy ne více než jeden a půl milimetru. Po zakrytí semen okurek půdou je dobře navlhčeno a šálky jsou pokryty tmavým filmem. Za optimálních podmínek se sazenice objeví po 4 dnech. Po objevení prvních výhonků se film odstraní, ale teplota se udržuje, dokud se děložní list úplně nerozloží.

Po rozvinutí dělohy teplota musí být snížena na +16 stupňů. Tato akce se provádí s cílem omezit možnost klesání nebo tahání sazenic. Dále musíte zvýšit teplotu na 18 stupňů. V noci musí být snížena na 13 stupňů.

Při tahání sazenic je nutné zvýšit osvětlení místnosti a snížit teplotu:

 1. Pokud sazenice nemají dostatek denního světla, musí zajistit další osvětlení. Chcete-li získat vysoce kvalitní sazenice a urychlit nástup plodu, je nutné zajistit v místnosti dobré osvětlení. Proto se používají zářivky.
 2. Ideální jsou také úsporné žárovky.
 3. Po vyklíčení semen musí být lampy umístěny 5 centimetrů od nich. Osvětlení se zapne ráno a po 7 hodinách se vypne.

Proces pěstování sazenic okurky trvá měsíc. Během tohoto období ona potřeba krmit dvakrát:

 • Poprvé musí být krmení provedeno dva týdny po klíčení. Za tímto účelem se odebere jedna lžíce močoviny a zředí se třemi litry vody. Pod každou rostlinu je nutné přidat 50 gramů tohoto roztoku.
 • Druhé krmení se provádí za týden. Za tímto účelem se nitrophoska a zalo používají v poměru 1: 2 (čajové lžičky) a zředí se 3 litry vody.

Po objevení prvních výhonků této rostliny je nutné ji vytvrdit. Tato akce se provádí tak, aby sazenice okurky mohly bezbolestně zakořenit v podmínkách otevřeného terénu. Proto se při výskytu sazenic teplota v místnosti sníží o 5-6 stupňů.

Zalévání je důležitým aspektem pěstování semen.

Měl by být vyráběn s mírou. Při zalévání je zamokření nebo stagnace vody nepřijatelné. Pro zalévání sazenic používá se usazená voda, jejíž teplota je 24 stupňů. Pokud se k zavlažování používá studená voda, lze očekávat úhyn sazenic.

Při výsadbě okurkových semen je bezpodmínečně nutné dodržet termíny. Pokud jsou semena vysazena ve vyhřívaném skleníku, musí být tato akce provedena nejpozději v polovině dubna.Sazenice se přesazují na trvalé místo ve stejném skleníku počátkem května. Výsadba semen pod filmem se provádí ve druhé dubnové dekádě. Při dodržení všech těchto pravidel bude pěstování sazenic okurky co nejproduktivnější a samotná rostlina poskytne dobrou a bohatou sklizeň.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Okurky