Jak pěstovat rande z kamene v běžném květináči

Dnes existují dva způsoby, jak vyzdobit dům nebo kancelář vysokou roztaženou datlí. Nejjednodušší možností by bylo koupit si rostlinu požadované velikosti a vzhledu, ale ekonomičtější a zajímavější je pěstovat ji sami. Jak je to ale možné v klimatu, které je daleko od tropického?

Obsah:

Výběr semen a jejich příprava k výsadbě

Výběr semen a jejich příprava k výsadbě

Jakákoli práce na pěstování rostlin vždy začíná výběrem semen a vytvořením nezbytných podmínek pro život. Jak pěstovat rande z kamene? Musíte si vybrat odrůdu vhodnou pro pěstování dlaně doma. Je to velmi jednoduché - stačí vyhledat data, která nebyla tepelně ošetřena.

Nejlepší je vzít si k tomu čerstvé datle, ale lze použít i suché ovoce, které se volně prodává na trzích.

Než si však koupíte sušené datle pro sazenice, měli byste se zeptat prodejce, zda podstoupili další vaření v cukrovém sirupu. Pokud by došlo k takovému tepelnému ošetření, pak semena již nebudou klíčit.

Příprava semen k výsadbě:

 • Po výběru datlí musí být semena zbavena buničiny, opláchnuta a mírně vysušena. Kolik semen mám vzít? Nejméně 6-10 kusů. Mnoho z nich vůbec nevyklíčí a některé z těch klíčků, které zahradníka stále potěší, v prvních letech zemřou.
 • Nyní musí být čisté kosti vloženy na několik dní do teplé vody a udržovány na slunci. Zkušeným zahradníkům se doporučuje, aby to dělali v zimním období, kdy rostlina stále nepotřebuje tolik slunečního světla jako v pozdějších fázích kultivace. A aby po celou dobu namočení kostí rande nedocházelo k hnilobě ani infekci, měla by se voda měnit 1-2krát denně.
 • Jakmile se semínka trochu usadí, můžete vnější skořápku propíchnout nebo otřít brusným papírem. Kosti jsou velmi tvrdé a aby voda pronikla dovnitř, je lepší záměrně narušit jejich integritu. Ale nemusíte mazat celou vrstvu - stačí jedna malá plocha. Poté jsou zrna opět odeslána do sklenice s vodou, kde by měla zrát další 2-4 dny.

Proces zrání můžete také urychlit jiným způsobem: na několik minut vložte kosti připravené k výsadbě v horké vodě s teplotou asi 80 stupňů. Jak víte, že semena jsou připravena k zasazení do půdy? Mírně bobtnají.

Podmínky pro pěstování datlovníku

Podmínky pro pěstování datlovníku

Před zasazením připravených semen datlí musíte provést několik jednoduchých příprav:

 • Najděte nejlepší kryté datlovník
 • Vyberte vhodný hrnec
 • Sbírejte půdu

Všechny dlaně - tropické rostliny... Jsou zvyklí na sluneční světlo a určitou vlhkost. To samozřejmě neznamená, že musíte ve vaně rostliny chovat bažinu. Je však třeba zajistit časté zalévání, například přímé sluneční světlo alespoň 3–4 hodiny denně. Nejlepší je pěstovat datle na jižní straně.

A zde hlavní obtíž spočívá ve skutečnosti, že datlovník je strom vysoký až 30 metrů. Samozřejmě za podmínek růstu v interiéru nikdy nebude vyšší než 2–3 metry a dokonce až do této hodnoty bude růst déle než 5 let.Aby však vývoj stromu nebyl poškozen, musí po celou dobu své životnosti přijímat sluneční světlo v požadovaném množství. A pokud na začátku mohou být mladé klíčky drženy v květináči na parapetu, pak později budete muset najít svůj vlastní slunný roh v domě pro datlovník.

Pokud jde o hrnce, neexistují žádná zvláštní doporučení pro jejich výběr. Hlavní věc, kterou je zde třeba vzít v úvahu, je to, že na samém začátku palma roste do kořene a teprve poté vyhodí listy. V rané fázi jsou všechny datlové kosti zasazeny do jedné velké postele a teprve potom bude každá potřebovat vlastní vanu.

Můžete si koupit půdu pro výsadbu semen. Prodává se v květinářství a je označen jako „pro palmy“, ale je lepší si ho vyrobit sami.

Za tímto účelem smíchejte syrové piliny, rašelinu a písek ve stejném poměru 1: 1: 1.

Můžete také použít jiné typy kypřičů půdy, například perlit. Na dně hrnců by vždy měla být drenáž. Vzhledem k tomu, že palma roste během transplantace, bude nutné složení půdy několikrát změnit.

Fáze transplantace: od semene po dlaň

Transplantační fáze

Navzdory skutečnosti, že bez řádné přípravy semen pro výsadbu se datlový strom vůbec nezvýší, může být zničen v každé důležité fázi. Po celou dobu životnosti palmy proto musí být vše děláno správně:

 1. Zralá semena jsou zaseta svisle do jedné velké vany v připravené půdě. Současně nemusí být hluboce pohřbeni a silně rozdrceni, stačí je jen lehce pokropit zemí.
 2. Shora musíte zakrýt mechem sphagnum, nebo si můžete vyrobit mini-skleník z plastové nebo skleněné nádoby. Mech však pomůže nejen vytvořit vhodný teplotní režim, ale také ochrání kost před škůdci.
 3. V této fázi musí být kosti neustále udržovány v teple při teplotě asi 30 stupňů a vysoké vlhkosti.
 4. První výhonky se objeví až po jednom a půl až dvou měsících. Pokud však po třech měsících nedojde k žádným výsledkům, kost by měla být vykopána a zkontrolována. Mohlo to zkysnout nebo se ukázalo jako životaschopné.
 5. Teprve poté, co mladé datlové palmy dorostou do výšky více než 10 cm, mohou být vysazeny. Každý strom je třeba přesadit do květináče o průměru 9-12 cm, přičemž se mění složení půdy pro tento strom. Nyní jsou to 4 části humus, 2 díly písku, 1 díl rašeliny a 2 díly trávníku a listové půdy. Požadavky na odvodnění a zavlažování jsou stejné.

Dokud strom nedosáhne věku 5 let, bude muset být přesazován jednou ročně, později až s růstem, což bude naznačeno vyčnívajícími kořeny ze země.

Při přesazování bude vždy nutné ořezat plstěnou vrstvu tvořenou kořeny.

Pouze tímto způsobem bude možné získat maximální míru přežití mezi mladými datlovníky.

Pravidla péče o datový strom

Pravidla péče o datový strom

Aby dlaň byla po celou dobu příjemná pro oči, měla by se o ni náležitě starat. Co má datlovník rád? Jako každý tropický strom jednoduše zbožňuje:

 • sluneční světlo
 • Mírná vlhkost
 • Měkká sypká půda
 • Občasné sprchy nebo otření listů vlhkým hadříkem
 • Vysoká teplota vzduchu
 • Prostor: Rostlina potřebuje hodně prostoru a nic by nemělo blokovat světlo.

Cokoli mimo rámec těchto doporučení může palmě ublížit. Jak víte, že se strom cítí nepříjemně? Jeho listy začaly zčernat. Nejčastěji se to děje kvůli nedostatku slunečního světla nebo při slabém zalévání. Ale koncept z okna může také přivést rostliny k nemoci... Proto je nemožné povolit prudkou změnu teploty v místnosti se stromem dat.

Jakmile se objeví první příznaky nepohodlného života rostliny, měly by být odstraněny chyby v její péči.

Někdy k tomu potřebujete pouze zvýšit vlhkost vzduchu nastříkáním stromu z postřikovače pouze vodou. V některých případech budete potřebovat malý vrchní obvaz v půdě, nejlépe je koupit ve specializovaných prodejnách. Při správné péči potěší datlovník oko po mnoho let.

Více informací naleznete ve videu.

Avatar uživatele Lima

Kolikrát jsme se s matkou pokusili zasadit semínka datlí do země doma, nevyklíčili. Vyklíčily citron, mandarinka a pomeranč. A vidět datum, to je jemnější. Na fotografii na začátku tématu vypadá palma krásně, ale nemůžete z ní získat domácí data.

Uživatelský avatar Igor S.

Největší výzvou pro mě bylo najít semena, tedy přírodní (nezpracovaná) data. Ty, které si koupíte v obchodě, nevyklíčí - zkontrolováno. Takže jsem se dohodl s obchodníkem na bazaru, přinesl mi tucet rande. Jen polovina z nich vyklíčila, ale nakonec se ukázaly jen 2 palmy (jednu jsem později dal).

Rostlina je velmi rozmarná, vyžaduje hodně péče a neustálé. V zimě to může bolet kvůli nedostatku světla a nízké vlhkosti. Ano, a máte pravdu - stejně nebudete čekat na rande v našich zeměpisných šířkách.