Jak začít s ekologickým zemědělstvím - tipy a triky

Mnoho lidí chce pěstovat ekologicky, aby snížilo množství pesticidů nalezených v nakupovaných potravinách zelenina a ovoce... Tato metoda je charakterizována malým množstvím hotovostních nákladů, které to umožňuje každému občanovi naší země.

Obsah:

Vlastnosti zajišťující podmínky pro růst rostlin

Vlastnosti zajišťující podmínky pro růst rostlin

Pro dosažení dobrých výsledků v organickém pěstování rostlin je nutné dbát na dobrou strukturu půdy. Musí mít vysokou propustnost vzduchu, díky čemuž bude zelenina plně zásobena živinami.

Poskytnutím dobré a zdravé půdy získáte silné a produktivní rostliny.

Při použití chemikálií zpracovává se Toxinové půdy nejen pronikají do potravy, ale také zabíjejí různé užitečné mikroorganismy v půdě, což neumožňuje rostlinám plně růst a rozvíjet se. Při ekologickém pěstování zeleniny a ovoce je předpokladem dobré osvětlení. Proto by měl být výběr místa pro pěstování proveden tak, aby na něj dopadalo světlo po dobu šesti hodin nebo déle.

Připravuje se postele pro ekologické pěstování zeleniny nemusí být půda vykopána. Kupodivu to zní, ale půda nemusí kopat. Vyžaduje uvolnění nejvyšší kvality. Proto jej lze propíchnout nebo uvolnit vidlemi. Rozteč řádků od plevele vyrobeno pomocí ploché frézy.

Přípravné práce spočívají ve vyrovnání postelí a prostoru mezi nimi v poměru 1: 2:

 • Šířka postele by měla být do 40 centimetrů.
 • Rozestup řádků mezi postelemi by měl být přibližně 80 centimetrů.

Pokud používáte stejné záhony pro ekologické pěstování rostlin, eliminujete tím nutnost vykopávat půdu, protože se v půdě hromadí humus, který jí dodá kyprost a vlhkost.

Dalším krokem je mulčování řádků. To vyžaduje použití:

 • Piliny
 • Humus
 • Zvětralá tráva
 • Rašelina

Měli byste začít organicky růst s malým zahradním záhonem, který můžete postupně pěstovat.

Vlastnosti výběru rostlin

Vlastnosti výběru rostlin

Výběr rostlin v ekologickém pěstování je docela důležitý. Neměli byste kupovat první, které vám přijdou pod ruku semena... Mohou špatně vystoupit a dát malý sklizeň... Volba typu kultury se také provádí s maximální odpovědností.

Musíte si pamatovat, že některé druhy rostlin se mohou odlišovat nemoci a škůdcise kterými musíte bojovat s přírodními látkami. Mezi tyto rostliny patří rajčata.

Chcete-li snížit potíže s ekologickým pěstováním, je nejlepší zvolit odrůdy zeleniny, které jsou odolné vůči chorobám a škůdcům.

Informace o odrůdě konkrétní rostliny najdete na obalu se semeny nebo v katalogu při jejich nákupu.

Pro rychlejší růst rostlin a vysoký výnos je nutné udělat krmení:

 • V tomto případě je použití chemických složení přísně zakázáno.
 • Nejvhodnějším hnojivem pro ekologické zemědělství je kompost nebo hnůj.
 • Je nutné aplikovat tato hnojiva v malém množství, jinak můžete spálit kořeny rostlin, což povede k jejich smrti.
 • Nahradit minerální hnojiva velmi často se používají zelená hnojiva. Pomocí těchto látek je možné nejen hnojit, ale také potlačovat plevel.

Při výběru bohaté a úrodné půdy pro ekologické pěstování rostlin se můžete obejít bez vrchního oblékání. Pokud se aplikuje velké množství hnojiva, počet škůdců se výrazně zvýší. Rostliny, které rostou pomalu, jsou lépe schopné bojovat proti různým škůdcům a chorobám.

Rotace rostlin

Rotace rostlin

S ročním přistání rostliny na stejném místě, riskujete ztrátu výtěžek rostliny. To je způsobeno skutečností, že v místech neustálého výsadby stejné rostliny se hromadí její charakteristické nemoci, což může vést nejen ke snížení výnosu, ale také ke smrti samotných rostlin.

Je nutné každý rok změnit místo výsadby rostliny v konkrétním záhonu.

Za tímto účelem můžete použít speciální tabulku, která označuje pořadí výsadby rostlin na postelích.

Některé druhy rostlin jsou schopné trpět stejnými chorobami. Vylodění takové rostliny na stejném místě jsou přísně zakázány. Vylodění lilek, rajče, brambory a pepř by neměly být vyráběny na stejném místě. To platí také pro meloun, squash, okurky, dýně.

Péče o rostliny

Péče o rostliny

Pro získání bohaté sklizně během organického pěstování je nutné zajistit kvalitu péče pro rostliny. K ochraně rostlin před houbovými chorobami se používá mulčování:

 • Tento postup vám také umožňuje kontrolovat plevel co nejúčinněji.
 • Mulčovací vrstva by měla být do 2,5-5 centimetrů.
 • Nejběžnějším používaným organickým pěstováním je biologicky rozložitelný mulč z organických materiálů.

Plevel je schopen přilákat škůdce, kteří nesou různé druhy nemoci... Kromě toho snižují množství živin a vlhkosti v půdě, což negativně ovlivňuje růst a vývoj organických rostlin. Proto musí zahradník provádět kontrolu plevelů nejvyšší kvality.

Zalévání rostliny jsou velmi důležité pro ekologické pěstování:

 • Zalévání musí být provedeno správně, jinak to negativně ovlivní rostliny.
 • Zalévání se provádí pouze pod kmenem rostlin. To je způsobeno možností přilákat různý hmyz a nemoci mokrým listím.
 • Proto je nutné vyloučit zavlažování zavlažováním. Přívod vody by měl být proveden pomocí hadice, která je umístěna v jejich kufru.

Aby zajistily plné kvetení a dobrou sklizeň rostlin, musí se živit kyslíkem. Tato akce se provádí skrz kořeny. Proto by výsadba rostlin na postelích měla být prováděna ve velké vzdálenosti od sebe. Prevence různých druhů plísňových chorob bude dosaženo dobrým prouděním vzduchu. Za účelem přívodu vzduchu do kořenů rostliny se provádí pravidelné odplevelení záhonů.

Pokud rostete na okrajích záhonů květiny, pak můžete zvýšit počet prospěšného hmyzu přitahovaného k postelím, který nejen ochrání zahradní plodiny před škůdciale bude také opylovat rostliny.

Nejčastěji se ekologické pěstování kombinuje s měsíčky, cínie, nasturtium, fialová echinacea atd. Ekologické pěstování rostlin je pečlivá práce. Ale dá vám to příležitost jíst organická, rostlinná jídla.

Více informací naleznete ve videu.