Zahradnictví na jaře: čištění, prořezávání a výsadba

V zahradě je práce kdykoli během roku. Ale na jaře je toho obzvlášť hodně, kromě toho je tak radostné, že i únava na konci pracovního dne je příjemná. Koneckonců, příroda se probouzí a dává naději na dobrou sklizeň, získávání nových rostlin. Tam by měl strom sklízet první rok, zde bude kvést květina nebývalé krásy, pro kterou už několik let loví. Ale to bude později. Mezitím musíte pomoci splnit si své sny.

Obsah:

Základní práce na jaře v zahradě

Základní práce na jaře v zahradě

S příchodem jara začíná každý zahradník obnovovat „pořádek“ ve své zahradě:

 • Na jaře, kdy se sníh ještě neroztavil, ale stal se porézní, musíte jej pošlapat v kruzích kmene stromu. To zabrání tomu, aby se tam myši usadily. A uličky je třeba co nejdříve vyčistit. Chcete-li to provést, posypte je popel... Po roztavení sněhu se roztaví také voda v blízkosti kmene, ale neodteče do sousední rokle, ale bude absorbována do uličky. Pokud se v blízkosti kmene vytvoří kůra, je opatrně odstraněna vidlemi. Nestojí za to pokrýt kmeny stromů mulčováním hnoje přes sníh, protože pak se sníh pod ním roztaje mnohem déle a strom se zpozdí ve vývoji.
 • Na jaře by už měly být větve mladých stromů nabílené vápnem. To je ochrání před spálením a zničením škůdci... Nemá smysl bělit „na květnové prázdniny“, protože v této době jsou větve již pokryty listy.
 • Jehličnany také trpí spálením sluncem. Musí být zastíněny. Vytrvalé květiny, zejména dvouletky druhého roku života, nejsou spokojené s jasným sluncem a náhlými změnami teploty. Jejich kořeny jsou často vystaveny. Před nástupem tepla jsou pokryty sněhem nebo mulčovány humusem a poté přesazeny.
 • Rány od pily, námrazy a poškození hlodavci jsou pokryty zahradním lakem.
 • Shromažďují odpadky, polámané větve a zbytky listí aplikované během zimy. Hrábě hřeben jahody... Odtrhnou další knír, který vyrostl z místa. Odstraňte všechny staré listy.
 • Všechny přístřešky jsou odstraněny: z hrozny, růže a další rostliny. Pokud teplota vzrostla výrazně nad nulu a přístřešky nejsou odstraněny, kořeny mohou hnít.
 • Hrozny se nechají uschnout a umístí se na podložku. Růže jsou pečlivě a opakovaně zkoumány. Nejprve je ořízněte a nemilosrdně odstraňte všechny větve s tmavými skvrnami. Odřízněte pod bodem. Kořenové výhonky jsou odstraněny, aby šípky neutopily odrůdové větve.
 • Chryzantémykteré byly uloženy ve sklepě, jsou vyvedeny na světlo, aby se ve tmě neroztahovaly. Zkontrolujte stav georgií, mečíků. Můžete je nainstalovat během klíčení v pilinách.
 • Kontrolují trávníky. Pokud je to nutné, zasejte trávníkovou trávu, která byla předtím smíchána se zemí. Musíte zasít „do bahna“ a pravidelně zalévat. Pečlivě hřebenají trávníky hrábě, aby nevytáhly kořeny nožů. Země musí být suchá. Na trávníku by neměly být žádné stopy.
 • Na jaře tráví očkování stromy. Kolíčky na prádlo se sklízejí na podzim a skladují se ve sklepě. Načasování se může lišit v závislosti na typu stromu a způsobu roubování.
 • Oplodněte rostliny. Použijte k tomu humus, kompost, minerální hnojiva... Jsou pohřbeni v půdě na podzim a na jaře se doporučuje nechat je jako kompost.Musíte to však udělat po rozmrznutí a zahřátí půdy.
 • Stromy a keře jsou zpracovávány z pilníků, mšic a jiných škůdců, které snižují výnos. Můžete použít nitrofen (před přestávkou). Spojky bource morušového jsou odstraněny. Z nemocí jsou nejškodlivější monilióza, strup, kokokomykóza. Stromy jsou ošetřeny přípravky obsahujícími měď.
 • Vysévají se semena, která prošla stratifikace ve sklepě. Ale to se děje poté, co se teplota vzduchu dostatečně zvýší.

Pravidla a vlastnosti jarního prořezávání na zahradě

Prořezávání stromů

Tvorba koruny stromů a keřů začíná v zimě sněhem, jakmile pomine hrozba silných mrazů. Čas potřebný k ořezávání stromů závisí nejen na ploše zahrady a počtu stromů v ní, ale také na tom, jak se koruny stromů v mladém věku vytvářejí správně.

Pokud zahradník dodržoval všechna pravidla prořezávání, pak na jaře musíte pouze upravit postup.

Vrcholy, které zůstaly po létě, jsou odstraněny. Samozřejmě je lepší je odlomit na začátku léta, zatímco jsou stále měkké a nejsou lignifikované. Zlomené, mrazem poškozené nebo nemocné větve jsou odstraněny. Vystřihněte do prstenu ty, které rostou uvnitř koruny, nebo se otřete o sousední větve. Nejčastěji se jedná o vrcholy, které si dříve nikdo nevšiml.

Tipy na prořezávání:

 • Hroznová nejlépe stříhat na podzim. Pokud se vám to ale nepodařilo, musíte si pospíšit, než začne tok mízy. Samozřejmě bude trochu „plakat“, ale stále je to lepší, než nechat keř nezkrácený. Všechny loňské řasy jsou nakrájeny na tři pupeny.
 • Maliny a ostružina nejlépe prořezávat na jaře. Ale pro ni není zásadní rozdíl. Oříznuto v závislosti na typu. Odrůdy, které jednou přinášejí ovoce, se stříhají do výšky 1,2 m se stromovou korunou o 1,5 m. Postranní větve jsou ponechány dlouhé 20–25 cm. Remontant lze řezat dvěma způsoby. Pokud chtějí sbírat dvě malé plodiny, nechají výhonky loňského roku. Chcete-li dosáhnout maximálního výnosu na podzim, zastřihněte keř úplně. Mladé výhonky budou silnější a budou mít vysoké výnosy. Suché stonky ostružin jsou odstraněny, loňské jsou svázané, rozřezané na 1,2 - 1,5 m. Možná některé z nich budou zmrzlé a budou vyříznuty později.
 • Pobočky rybíz, angrešt je snížen o třetinu délky loňského růstu. Vystřihněte úplně staré větve. Větve by měly zůstat v křoví tři roky (můžete počítat podle počtu ročních přírůstků).

Výsadba stromů a keřů

Výsadba stromů a keřů

I v zimě se vysévají sazenice jednoročních květů. Jakmile půda vyschne, ponořte se viola, karafiát, další dvouletky. Na konci dubna jsou mladé keře přesazeny ze skleníku, kde byly pěstovány v loňském roce. Jsou vysázeny nové stromy a keře. Je lepší připravit jámy na podzim. Ale to málokdy dělá kdokoli. Sazenice se často vysazují ve spěšně připravených jamách. Půda se po chvíli usadí a odlomí kořeny. Proto je lepší nespěchat s nákupem sazenic, než se připravená půda v jámě usadí. Nebo nakupujte a skladujte ve sklepě na pár týdnů.

Vlastnosti přistání:

 • Velikost jámy je velmi důležitá. To lze snadno identifikovat pohledem na kořen rostliny. Jáma bude dvakrát větší. Kopou pod vysokými stromy o průměru a hloubce nejméně 1 m. U hroznů a keřů bude stačit 60 cm.
 • Horní vrstva půdy je položena samostatně. Země je smíchána se shnilým hnojem, popelem, hrstkou organická hnojiva... Musíte dávat pozor na kyselost půdy. Pokud je kyselý pro strom, který tam vyroste, přidejte hašené vápno. Na dně jámy je vytvořen val. Na něj je umístěna rostlina, kořeny jsou rozloženy po svazích mohyly. Nainstalujte jeden nebo dva kolíky. Budou podporovat strom. Opatrně přikryjte připravenou zeminou. Svázají strom.
 • Rybíz při výsadbě jsou položeny pod úhlem 45 stupňů. ALE angrešt nastavit svisle.
 • Zasazené stromy a keře jsou hojně zalévány a mulčovány hnijícím hnojem.Keře vysazené na podzim se prořezávají a ponechávají až 4 velké pupeny, ze kterých se později vytvoří větve.
 • Křoví maliny zasadil mělký, protože kořenový systém je povrchní. Zaléváno, mulčováno humusem nebo rašelinou. Poté jsou řezány ve výšce 40 cm, což umožní vývoj kořenového systému a příští rok potěší sklizní.
 • Gladioli, chryzantémy lze pěstovat, jakmile se půda zahřeje a přestane se držet pohromadě v rukou. Cannes a georgíny by měly být vysazovány současně s bramborami. Letničky se vysazují podle jejich mrazuvzdornosti.

Pokud je zahrada ohrožena opakujícími se mrazy, můžete stromy zachránit pomocí hromád kouře. K tomu se hromadí loňské listy, které se při poklesu teploty zapálí. Jahody lze zachránit zakrytím rostlin starými novinami.

Více informací naleznete ve videu:

Avatar Lera1

Pro mě je prořezávání stromů nejobtížnější, obvykle se bojím stromu ublížit, proto se snažím odstraňovat pouze zvadlé větve, které jsou již viditelné a které nekvetou a nezezelenají.