Zahradnický kalendář: základní zahradničení na podzim

Podzimní práce na chatě jsou důležité jak pro rostliny, tak pro lidi. Právě v této době přichází horké období sklizně, skladování a zpracování ovoce. Na podzim by měla být cítit vyhlídka na budoucí sklizeň. Pokud ovocné stromy a květiny dobře přezimují, pak se na jaře začnou efektivně rozvíjet a růst.

Jakmile přijde podzim, nastal čas, aby obyvatelé letních období intenzivně pracovali. Musíte se postarat o to, co se během léta pěstuje. Konzervování ovoce a zeleniny trvá hodně času. Rostliny zahrady, zeleninové zahrady však také vyžadují pozornost a péči. Význam podzimních prací je nepochybný, ale musíte své záležitosti rozdělit tak jasně, abyste nezapomněli na hlavní věc.

Obsah:

Práce na letní chatě v září

Práce na letní chatě v září

Září je oblíbeným měsícem pro zahradníky, ukazuje to, jak dobře si v létě odvedli práci. Každý den musíte plánovat, abyste měli čas udělat všechno:

 • Je nutné sbírat jablka a hrušky odrůd pozdního podzimu, když jsou snadno oddělitelné od stonku, malované barvou charakteristickou pro konkrétní odrůdu. Sklizeň se provádí za suchého počasí. Plody jsou odstraněny opatrně, bez tlaku, pak vydrží dlouho. Plodina se okamžitě roztřídí a umístí do kartonových krabic nebo dřevěných krabic. Nejlepší je posypat jablka a hrušky. piliny.
 • Shnilé plody a staré větve jsou zničeny, aniž byste je nechali na zahradě.
 • Je také nutné okamžitě krmit jabloně a hrušky, aniž byste to odkládali na později. Pod každý strom se dováží až pět kilogramů organická hnojiva... Bude stačit deset gramů potaše a čtyřicet gramů na metr čtvereční superfosfátu. Zavedení minerálů pomůže stromům přežít zimu a vstoupit do příštího roku s obnovenou energií.
 • Pro bobulové keře - rybíz, angrešt - musíte vykopat půdu a zavést organické a minerální hnojiva... Je lepší kopat uličky keřů vidlemi.
 • Pro remontant jahody připravte roztok divizny v poměru 1:15 nebo ptačí trus - 1:30. Trochu to přidávají popel... Je lepší zavést výživné substráty do drážek umístěných podél výsadby.
 • Pro hrozny nejlepším hnojivem bude hnůj, který se aplikuje při kopání půdy rychlostí šest kilogramů na metr čtvereční.
 • Je také nutné postříkat zahradní stromy a keře roztokem, pro jehož přípravu vezmou pět set gramů močoviny a sedm set gramů chloridu draselného v kbelíku s vodou. Postup pomůže chránit rostliny před houbovými chorobami, napadením škůdci: mšice, roztoč.
 • Za slunečných dnů můžete kmeny stromů vybělit.
 • Na konci měsíce jsou stromy prořezávány a odstraňovány mrtvé a staré větve. Řezané odřezky rybízu lze zasadit do země a ponechat na nich dva pupeny.
 • Stonky maliny svázané a ohnuté k zemi, aby se nezlomily pod vlivem sněhových závějí.
 • Zalévání zahrady se provádí od prvních zářijových dnů. Stupeň vlhkosti můžete určit vykopáním díry hluboké čtyřicet centimetrů. Vezměte odtud hrudku země a zmáčkněte ji v ruce. Pokud zůstane hustý, nerozpadá se, musí se zavlažování zastavit.
 • Výsadba se provádí na zahradě česnek na zimu. Hřebíček je uzavřen do hloubky šesti až osmi centimetrů, nahoře posypán humusem. A postele s petržel, salát, kopr, zakryjte fólií bazalky, aby zelenina zůstala déle svěží.
 • V posledních zářijových dnech jsou cibule mečíků vykopány a umístěny do dobře větrané místnosti pro sušení. Budou muset do měsíce vyschnout.
 • Ve stejném období se na kyselé půdy přidává hašené vápno.

Práce v září je považována za nejdůležitější pro přípravu rostlin na nadcházející jaro a pro skladování sklizně ovoce a bobulí.

Jaké práce na zahradě a na zahradě je třeba provést v říjnu

Jaké práce na zahradě a na zahradě je třeba provést v říjnu

Polovina podzimu v zahradě je poznamenána bohatým opadem listů, takže veškeré úsilí by mělo směřovat k čištění, protože právě na starých listech zůstává hmyz - zahradní škůdci - v zimě. Větve, hnědé listy se shrabávají na hromady a spalují se. Část listí je položena v kompostovacích jámách, odkud bude na jaře odebrán humus k oplodnění zahradních rostlin.

Hlavní práce v říjnu:

 1. Do poloviny října můžete vysazovat jabloně, hrušky, švestky, rybíz, angrešt, třešeň... Sazenice budou mít čas před zimou zesílit a v zimě ztvrdnout. Aby mladé výhonky nezamrzly, jsou nastrčené na výšku třicet nebo čtyřicet centimetrů.
 2. Pokud byly na začátku října sklizeny zimní odrůdy jablek a hrušek, pak jsou stromy hojně zalévány, přičemž pro každý případ se používají tři až čtyři vědra. A rybíz, angrešt, jahody lze nastříkat horkou vodou. To pomůže rostlinám odolat poškození mrazem.
 3. V říjnu pokračují práce s cibulovitými a hlíznatými kvetoucími rostlinami. Vykopali jiřiny, mečíky... Zasazeno tulipány, hyacinty.
 4. Pro vytrvalé květiny jsou na zimu připraveny přístřešky. Vybledlé květenství, listy jsou odstraněny z růží, hortenzií, rododendronů a keře jsou zabaleny ochrannou fólií. Pomůže to zabránit zmrznutí květin a vrstvě spadaného listí, které se vylijí na výsadbu okrasných keřů.
 5. Vykopávají zahradní půdu a přinášejí popel, hnůj, minerální hnojiva... Hloubka kopání by měla být nejméně třicet centimetrů. Hnůj se aplikuje v oblastech, kde bude růst brambory... Lůžka připravená na zeleninu jsou pokryta fólií, takže při tání sněhu se rychleji zahřívá.
 6. Berry keře jsou připraveny na zimu tím, že je pokryjí vrstvou vrcholů, slámy nebo hnoje. Před přístřeškem jsou větve ohnuté k zemi. Vinné révy se prořezávají, čímž se odstraní nezralá část. Potom se výhonky odvíjí od kůlu a ukládají se do zákopů, posypané vrstvou humusu dvacet centimetrů a poté zeminou. Lze nahradit hoblinami z humusového dřeva. Před položením vinné révy je bezpodmínečně nutné zkontrolovat jeho stav. Musí to být suché, jinak výhonky zemřou.

Hlavním úkolem zahradníka v říjnu je výsadba ovocných stromů a keřů bobulí, příprava rostlin na zimní období.

Příprava zahrady na zimní zimu v listopadu

Příprava zahrady na zimní zimu v listopadu

V mnoha regionech přichází listopad s mrazem a sněhem. Proto je lepší, když by měla být příprava letní chaty na zimní podmínky dokončena do prvních listopadových dnů:

 • Pokud to počasí dovolí, bude muset letní obyvatel dokončit to, co neměl čas dokončit - zakrýt bobulové keře, vytrvalé květiny, aplikovat hnojivo, přesazovat stromy.
 • Ořez ovocných stromů lze provést také v listopadu a odstranit suché a nemocné výhonky. Nevyhnutelností je také odstranění nadměrného růstu. Současně jsou sekce vyčištěny a dezinfikovány roztokem síranu měďnatého. A s velkou řeznou plochou - se zahradním hřištěm.
 • U roubovaných ovocných stromů jsou kolíky nahrazeny vyššími, čímž se uvolní vazebný materiál v místě roubování. Zároveň se sklízí řízky, které se použijí k roubování.
 • Práce s vytrvalými květinami zahrnuje ořezávání nadzemní části. U phloxu, akonitu, echinacey jsou stonky sníženy o deset centimetrů a u ostatních může být konopí 2-3 centimetry. Prasnice na zimu lupina, měsíček, cosme.
 • Oteplování růžových keřů začíná, když se teplota vzduchu zastaví na minus osm. Ovocné stromy jsou připoutány pomocí střešní plsti nebo nylonových punčochových kalhot. To ušetří jabloně a hrušky před hlodavci. Zajíci se nepřiblíží ke stromům, pokud jsou svázáni tlapkami jehličnatých stromů. V tomto případě by jehly měly směřovat dolů.
 • Listopadové slunečné počasí umožní dokončit sanitární prořezávání rostlin a kopání kruhů v blízkosti kmene. Kolem rostlin, které netolerují mráz, položte vrstvu mulče pomocí suchého listí nebo kůry stromů.
 • Listopad je nejlepší čas na sekání trávníku. Tráva nebude mít čas růst před nástupem chladného počasí a poté zmrznout. Současně můžete zasít plešaté oblasti trávníku, protože hmyz nebude mít čas je zničit.
 • Příprava umělé nádrže spočívá v postupu jejího uvolnění z vody. Většina je vypuštěna a na dno jsou umístěny kulatiny nebo plastové lahve naplněné vodou. Hluboké rybníky jsou zbaveny listí, rostliny v květináčích jsou přeneseny na teplé místo. V hlubokém rybníku mohou ryby přežít zimu pod silnou vrstvou ledu.

Poslední podzimní měsíc umožní dokončit všechny práce na zahradě a klidně počkat na příští jaro.

Více informací naleznete ve videu:

Uživatelský avatar Sladký

Podzim je pro zahradníka obtížné, ale zároveň radostné období. Téměř tři měsíce děláte něco, co kopete, kopete, veslování, hrabání, třídění a děláte poslední konzervaci. Ale v zimě, jako králové a královny: všechno je tam.

Uživatelský avatar Mironych

Obvykle kopám postele na podzim. A co - je čas, ne jako na jaře, kdy je každá hodina vzácná. Současně používám hnojiva, s přihlédnutím k tomu, která plodina byla sklizena a co rostlo, protože různá zelenina vybírá živiny různými způsoby. A na jaře si hned nebudete pamatovat, co zde rostlo ... A hnojiva se přes zimu trochu rozpustí v půdě a budou se vstřebávat snadněji a rychleji.