Malé triky při pěstování sazenic pepře

Pepř k nám přišel z pobřeží Mexika. Vzhledem k tomu, že se jedná o jižní rostlinu, milovníci letních chat se zajímají, jak správně pěstovat sazenice pepře. Může to být sladké a hořké, ale hlavní body jsou u všech odrůd stejné.

Obsah:

Příprava semen a půdy

Příprava semen

Příprava sazenice pepře začít se angažovat v únoru až do poloviny května. Semena pepře ztrácejí klíčivost po třech letech skladování. Před výsadbou je třeba je vytřídit, poškodit a odstranit.

Aby bylo možné zkontrolovat, zda je semeno vhodné k výsadbě, musí být umístěno do 3% roztoku soli (na 1 litr 30 gramů).

Semena, které se po 7 minutách vznášejí, lze odhodit. Semena, která se usadila na dně, se odstraní, promyjí se vodou, vysuší se a začnou se připravovat k setí.

Semeno předem vyleptané v manganistanu draselném a ošetřené růstovým stimulátorem je namočeno v teplé vodě. Semena se položí na hadřík a umístí se na teplé místo, například na radiátor. Je důležité uchovávat semena ve vlhkém prostředí. Semena pepře klíčí 1,5 až 2 týdny. Namočená semena můžete dát na 2 hodiny do termosky s vodou o teplotě 40 stupňů.

Pro správné pěstování sazenic pepře použijte následující typy podkladů:

 • Hotové půdy. Nejspolehlivější možností výsadby jsou půdní směsi připravené speciálně pro papriky. Vyhnou se poškození způsobenému infekcemi a škůdci.
 • Samo připravená půda. Zkušení letní obyvatelé připravují substrát na bázi půdy, humusu a rašeliny. Pokud se rozhodnete připravit půdu sami, neberte půdu z oblasti, kde se v předchozím roce pěstovaly noční stíny, a důkladně ji rozlijte roztokem manganistanu draselného.
 • Kokosový substrát. Dobré pro pěstování papriky
 • Rašelinové tablety. Velmi pohodlná volba pro setí semen. Při přesazování a vychystávání se rostlina spolu s tabletou jednoduše přemístí do velké nádoby.
 • Půda s přídavkem hydrogelu. Přidáním hydrogelu do půdy udržíte vlhkost v půdě déle. K tomu se přímo do půdy přidávají koule již nabobtnalé ve vodě. Pokud přidáte suchý granulát, pak když bobtnají, mohou vytlačit zemi z mísy.

Kvalita v budoucnu a sklizeň do značné míry závisí na správné přípravě na výsadbu sazenic, proto je třeba tomuto procesu věnovat zvláštní pozornost.

Výsadba semen a péče o sazenice

Výsadba semen v půdě

Chcete-li správně pěstovat sazenice pepře, musíte věnovat pozornost všem růstovým faktorům:

 • Půda.
 • Vlhkost vzduchu.
 • Osvětlení.
 • Top dressing.

Pro pěstování sazenic pepře se používají speciální boxy, rašelinové hrnce a plastové kelímky.

Řemeslníci navrhují výsadbu semen i do majonézových sáčků. Nejdůležitější věc zajistěte dobrý odtok v nádrži pomocí písku a malých oblázků a nezapomeňte do dna vyrazit díry. Tím se zabrání stagnaci vody během zalévání a hnilobě kořenů.

Půda se rozlije teplým, slabým roztokem manganistanu draselného. Semena pepře připravená k setí jsou rozložena ve vzdálenosti 2 centimetrů do malých rýh, pokryta půdou o 1 centimetr a mírně zhutněna.Aby se sazenicím zajistila nejpohodlnější teplota (25-30 stupňů) a vlhkost, jsou krabice s nimi pokryty filmem nebo skleněnou tabulí a umístěny na teplé místo.

Za dobrých podmínek se první výhonky objeví do 10 dnů. Když se objeví, krabice se přeskupí na světlo a krycí materiál se zvedne, aby se zabránilo hromadění kondenzace. Sklo se odstraní, když se převážná část sazenic vyrovná a začnou se objevovat první páry listů. Pokud se po dvou týdnech neobjeví ani jeden semenáč, pak semenáč selhal.

Je třeba zajistit, aby byla půda vždy dobře navlhčena.

Zalévejte sazenice vodou pokojovou teplotu po dobu nejméně jednoho dne. Při zalévání je nutné zabránit zamokření podkladu. Pro udržení příjemné vlhkosti se nastříká zelená hmota nebo se použije zvlhčovač vzduchu. Při větrání nepoužívejte průvan a použijte krycí materiál.

S výskytem sazenic začnou být osvětleny, nejprve se to děje nepřetržitě pomocí zářivek. Pro zajištění dostatečného světla pro sazenice je nutné udržovat okna čistá a vyrobit reflexní clony z fólie. Jak roste, je zelená hmota doplněna světlem ráno a večer, takže celková délka dne je 12-18 hodin.

Rostliny můžete krmit každých 10 dní poté, co se objeví první listy dusičnanem amonným.

Komplexní krmení dusíkatá, draselná a fosforová hnojiva musí být provedena před výsadbou v otevřeném terénu. Sazenice pepře jsou docela rozmarné a abyste mohli pěstovat silné sazenice, musíte vynaložit velké úsilí a dodržovat všechna pravidla.

Sbírání a kalení

Sbírání sazenic pepře

Pokud jde o sběr mladých výhonků mezi zahradníky, bude existovat diskuse. Oponenti trvají na tom, že poté pepř zpomalí růst a vynakládá energii na obnovení kořenového systému. Zastánci však tvrdí, že po ponoru rostliny lépe zvyšují vegetativní hmotu a přijímají více živin.

Sazenice pepře se potápí, když se objeví první pravé listy, asi tři týdny po zahájení pěstování.

Sazenice se opatrně odstraní z dobře navlhčené půdy, drží ji za horní listy o jednu třetinu, hlavní kořen se odstraní a přenese do samostatných nádob o objemu asi 200 mililitrů. Velké pokrmy jsou k ničemu, protože kořeny mohou hnít nebo vytvářet přebytečnou zelenou hmotu. Snažte se zajistit, aby se kořen neohýbal a byl dobře roztažený. Stonka je pohřbena téměř k prvním listům, půda je nalita, zhutněna a napojena.

Někteří doporučují provést další výběr, když mladá sazenice naplní celý objem nádoby kořeny. Mladý výhonek se přenese do velké mísy.

Sbírání je také výhodné, protože rostliny vysazené v samostatných šálcích se snadno od sebe oddělují. Pepper se nerad dotýká svého souseda listy a začíná se táhnout nahoru a utrácet růstovou energii.

Temperování vám umožní získat silné sazenice, které jsou odolné vůči vnějším faktorům prostředí.

Asi měsíc před výsadbou začíná být výsadbový materiál vystaven otevřenému slunečnímu záření, což postupně zvyšuje dobu expozice.

Za tímto účelem jsou krabice vyvedeny na balkon nebo je otevřeno okno. Současně je nutné zajistit, aby sazenice nespadaly pod průvany, které na ně mají negativní vliv a nevykazují nedostatek vlhkosti. Popsané akce nejsou nutné, ale jejich použití vám umožní pěstovat dobré sazenice a získat bohatou úrodu.

Přistání v zemi

Přistání v zemi

Sazenice jsou připraveny k přesazení nejméně za 60 dní. Sazenice 70-80 dnů staré dávají vysoký výnos. Rozhodnutí o vylodění provedeno vizuální kontrolou.

Rostliny by měly být neporušené, mít 10–12 listů, vysoké 20–30 centimetrů.

V polovině května se papriky vysazují ve skleníku nebo ve skleníku a začátkem června v otevřeném terénu. Jedním z problémů, s nimiž se může zahradník setkat, je přerůstání.Abyste tomu zabránili, měli byste při sběru sazenic odříznout kořeny a nezneužívat hnojení, zejména dusík. Pokud rostliny přerostou, měla by se snížit zálivka a snížit okolní teplota.

Papriková náplast by měla:

 • Buďte dobře osvětleni.
 • Mějte volnou půdu.
 • Chraňte před průvanem a větrem.
 • Mají pH ne více než 6.

Před přesazením jsou sazenice dobře rozsypány, aby bylo možné rostliny jemně odstranit. Sazenice se přenášejí z nádob společně s hliněnou hrudou. Pepř je citlivý na poškození kořenového systému. Sazenice jsou opatrně přeneseny do otvorů, pokryty zeminou a mulčováním, poté jsou postele hojně napojeny.

Vzdálenost mezi řádky je 50-79 centimetrů, v řádku mezi paprikami 40 cm.Pokud je vzdálenost mezi rostlinami menší, budou se cítit nepohodlně a protáhnout se. Hloubka kotvení je přibližně stejná jako před transplantací.

Sladká a hořká paprika se vysazuje na různých místech, aby se zabránilo křížovému opylení.

S pravděpodobností nočních mrazů musí být přesazené papriky zakryty. Krycí materiály se také používají k ochraně před jasným slunečním světlem poprvé po transplantaci.

Hlavní potíže při pěstování papriky čekají na letní obyvatele ve fázi pěstování sazenic. Po přemístění na otevřený povrch se hlavní péče omezuje pouze na včasné zalévání, ochranu před škůdci a následnou sklizeň.

Pěstování pepře docela pečlivá práce. Pokud jsou však dodrženy všechny požadavky a doporučení, postele vás potěší množstvím masité, pestrobarevné a zdravé sklizně paprik.

Ve videu se můžete dozvědět spoustu tipů, jak zasadit sazenice pepře.

Kategorie:Rostoucí | Pepř
Manažer88 avatar

Hlavní věcí není naplnit sazenice, správně vybírat a dodržovat teplotní režim. Pokud je půda přeplněná nebo přeplněná hnojivy, stonek sazenice může zčervenat nebo zčernat.

Uživatelský avatar Alena

S pěstováním sazenic paprik nemám žádné zvláštní potíže. V obchodě kupuji půdu pro výsadbu, semena jsou většinou moje vlastní, nedělám vrchní oblékání v květináčích a všechno roste dobře.