Jak pěstovat rybíz: vlastnosti péče, reprodukce a prořezávání

Rybíz má zvláštní postavení v ruských zahradách a zeleninových zahradách. Na této planetě není tolik jiných míst na planetě jako my. Například v Austrálii navíc toto užitečné bobule vůbec neroste. Je zvědavé, že mezi nejbližší biologické příbuzné rybízu patří pivoňky a strom peněz. A starší bratr bobule je angrešt.

V análech starověkých ruských měst, jako je Pskov, se zmínka o rybízu objevuje od jedenáctého století. Rostlina se nazývala klášterní bobule, protože po pět století se keře pěstovaly výlučně na území klášterů, kde mniši využívali kulturu jako jídlo a pro léčebné účely. Hlavní druhy rybízu jsou černý, bílý a červený. Pokud jde o složení živin, všechny tři typy se liší. Je zajímavé, že každý věk člověka má svůj vlastní druh bobulí. Pro děti je tedy nejlepší použít černý rybíz, pro dospělé - červený a pro starší lidi je ideální bílý typ.

Obsah:

Péče o černý rybíz

Péče o černý rybíz

Tento druh plodin se vyznačuje dobrým výnosem, odolností proti chladu a nenáročností. Rostlina však potřebuje po celý rok trochu, ale neustálé pozornosti.

Podmíněně lze fáze péče rozdělit na:

 • Jaro, jehož účelem je připravit se na vegetační období.
 • Léto, vyžadující napájení a krmení.
 • Podzim, kdy je rostlina prořezána a připravena na zimu.

Na jednom místě může růst rybízový keř a dobře plodit až 15 let.

Předpoklady zahrnují dostatečné množství vlhkosti v půdě. Nadměrná vlhkost však vede k řadě chorob, včetně houbové povahy. Proto je důležité zvážit a zajistit dobrý odvodňovací systém.

V extrémních případech můžete omezit množství zalévání. Pak byste měli neustále uvolňovat a vytrhávat půdu a odstraňovat plevel. Další možností, která zkracuje dobu kypření a odstraňování plevele, je mulčování půdy. Optimální materiál pro tento postup humus.

Po mulčování okamžitě vyřešíte řadu problémů:

 • Zbavte se četných plevelů.
 • Udržujte stálou vlhkost půdy.
 • Přeskočíte povinné hnojení Země na podzim, protože humus je v tomto období pohřben na dostatečně hluboké úrovni a plní další krmné funkce.
 • Ušetřete svou vlastní energii snížením mzdových nákladů.

Mimochodem, nemůžete použít mulčovací techniku ​​se zvýšeným obsahem vlhkosti v podkladu. Při výsadbě se tedy musíte nejprve postarat o vytvoření drenáže a až poté přistoupit k mulčování.

Nakrmte keře nutné na podzim, před nástupem prvního mrazu. Zvláště pokud rostlina nebyla na jaře oplodněna. Používá se hnojivo obsahující minerální bázi.

Jednou z možností složení krmení tedy může být:

 • Ledek 9-11 g.
 • Superfosfát 25-30 g.
 • Draselná sůl 15-20 g.

Hnojivo se buď rozpustí ve vodě, nebo se přidá do půdy suché.K tomu je třeba vytvořit malé drážky hluboké až 15 cm ve vzdálenosti 25 cm od pouzdra.

Někteří zahradníci zásadně nepoužívají minerální hnojiva. Raději krmí rybízové ​​keře hnojem. Zde musíte být velmi opatrní při sledování podílu, kterým je jedna část kejdy ke třem dílům vody. Jinak můžete kořenový systém rybízu vypálit.

Tento typ krmení se provádí dvakrát ročně. Obvykle po odkvětu a po sběru bobulí.

Pouze pokud dodržíte jednoduchá pravidla péče, černý rybíz velkoplodých odrůd vás nadchne množstvím a chutí plodiny.

Nuance v chovu bílých a červených odrůd

Chov bílých a červených odrůd

Tyto druhy rybízu se liší od černého rybízu v rozdílech v procesu intenzity růstu a plodnosti.

Takže ledviny, následně tvořící trsy bobule jsou dvakrát nebo dokonce třikrát odolnější než podobné části v keře s černým ovocem... Bobule jsou také rovnoměrně rozloženy po celé rostlině, na rozdíl od odrůd s černými plody, kde je sklizeň seskupena hlavně na vnějších větvích, blíže ke koncům.

Výhodou bílého a červeného rybízu je menší zahuštění keře, což znamená delší životní cyklus rostliny.

Je v průměru o pět let vyšší než u odrůd černého rybízu. To je způsobeno skutečností, že v těchto dvou typech kultury je počet nově se objevujících mladých výhonků nižší. V péči mezi červeným a bílým rybízem nejsou žádné zvláštnosti, protože druhy se od sebe liší pouze barvou bobulí.

Rostlina preferuje hlinité a písčito-hlinité půdy. Není tak citlivý na vlhkost půdy, ale potřebuje více světla. U bílého a červeného rybízu je důležité časté odplevelení, protože plevele se svými silnými kořeny způsobují úrodu značné škody.

Rybízové ​​keře jsou také krmeny hnojivy:

 • Pokud se superfosfáty a chlorid draselný dostanou do půdy na podzim, pak jsou na jaře vhodnější dusíkatá hnojiva.
 • Je třeba poznamenat, že rybíz těchto druhů vyžaduje zvýšené množství hnojiv. V opačném případě rostlina oslabuje, rychlost růstu klesá, což vede k nízkým výnosům i osvědčených odrůd.
 • Je obzvláště důležité oplodnit keře v prvních třech letech, kdy se rychle tvoří kořenový systém a výhonky.

Výsadba rybízu je nejlepší v září:

 • Drážky dovnitř půda by měla být provedena předemaby se půda trochu usadila.
 • Po výsadbě musíte dobře zhutnit půdu, abyste odstranili všechny dutiny, a poté na keř nalijte kbelík s vodou.
 • Současně se sazenice prořezávají a na povrchu zůstávají pár pupenů. Mulčovat lze také bílý a červený rybíz.
 • Černý rybíz je horší než tyto druhy, pokud jde o odolnost proti mrazu a odolnost vůči chorobám.
 • Zajímavé červený rybíz neradi roste vedle černé, raději žije vedle keřů angreštu.
 • Další vlastností rybízu je potřeba prořezávání keře, navíc brzy na jaře, kdy se na větvích ještě nevytvořily pupeny.
 • Doporučuje se také vybudovat speciální podpěry pro větve, které se často zlomí pod tíhou bobulí.

Prořezávání a šíření rybízu

Prořezávání a šíření rybízu

Pro udržení úrovně výnosu rybízu je nutné prořezávání. Je nutné odstranit staré, slabé a neproduktivní větve, aby se mohly intenzivně rozvíjet silné mladé výhonky.

Kroky prořezávání:

 • První prořezávání se provádí po přesazení rybízového keře na trvalé místo. Účelem tohoto procesu je nastolit rovnováhu mezi kořenovou částí keře a nadzemím, protože rovnováha je narušena přesazením rostliny. Dalším úkolem premiérového prořezávání je probudit a vyprovokovat výskyt mladých výhonků z podzemní části.
 • Další prořezávání se provádí po roce. To se provádí za účelem vytvoření tvaru pouzdra. Podruhé jsou odstraněny všechny nerozvinuté a slabé výhonky, takže zůstávají dva páry silných výhonků.Z nich bude základna keře vytvořena v budoucnu.
 • Pětileté děti se každý rok stříhají a odstraňují i ​​mladé výhonky, pokud jsou zlomené, zastíní produktivní větve nebo zahušťují úrodu.

V bílém a červeném rybízu si procesy, které se stávají základními větvemi, zachovávají svůj apikální růst déle. Produktivní pobočky mají také vysokou účinnost po delší dobu.

Rybíz se množí vrstvení a řízky. Metoda osiva neumožňuje zachovat odrůdové vlastnosti plodiny.

Věnujte pozornost výběru místa, kde se mají řízky zasadit. Je obecně známo, že pro lepší zakořenění je lepší dát přednost oblasti se stínem. V případě rybízu má toto pravidlo výjimku.

Doporučení pro chov rybízu:

 • Keře zasazené na slunci následně přinesou mnohem větší úrodu a bobule budou sladší.
 • Pokud byl keř přesto zasazen ve stinném sektoru, můžete bezpečně přesadit mladou rostlinu na lepší místo pomocí intenzivního osvětlení.
 • Černý rybíz se lépe zakořenil než červený rybíz. Nemůžete vzít výhonky, ze kterých se plánuje připravit řízky z poškozených a nemocných keřů.
 • Rybíz se množí dělením keře. Tato metoda není populární. Uchýlí se k němu pouze v případě nedostatku sadby zvláště cenných odrůd.
 • Propagace rostliny vrstvením se používá horizontálních, obloukových a vertikálních přípravků.

Dělení zelenými řízky je díky vysoké intenzitě výsadby třikrát až čtyřikrát produktivnější.

Tato metoda se používá pro nové, ale také hybridní odrůdy... Obecně platí, že reprodukční technika rybízu je podobná rozdělení všech ovocných a bobulových keřů.

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci

Zkušení zahradníci doporučují zvolit odrůdové keře jakéhokoli druhu rybízu, a to nejen chutí bobulí, jejich velikostí a hojností sklizně, ale také úrovní odolnosti proti škůdcům a chorobám.

Škůdcům nejčastěji infikující kulturu, zahrnují mšice, zlaté brouky a housenky můry. Z nemocí nebezpečných pro rybíz lze jmenovat rez kalichovou, padlí a antraknózu. Ačkoli listy rostliny trpí především, v budoucnu budou onemocnění ovlivňovat počet a velikost plodů.

Pojďme se tedy blíže podívat na některé druhy chorob a škůdců.

Anthracnose z rybízu.

 • Na listech se objevují drobné hnědé skvrny.
 • Vyznačují se také lesklou tuberositou.
 • Splyne velké množství skvrn.
 • Listy vysychají a rozpadají se.
 • Toto onemocnění je houbové povahy.
 • Nejčastěji keře onemocní anthracnózou červený rybíz. Půda v oblastech s postiženými keři je ošetřena síranem měďnatým. Plodnice je postříkána kapalinou Bordeaux.

Můra housenky.

 • Hmyz je nebezpečný jak pro rybíz, tak pro angrešt, proto se můra také nazývá angrešt.
 • Housenky růžové barvy hlodají sloupcem pestíku a usazují se ve vaječníku rybízu, následně konzumují dužinu a semena bobulí.
 • Později housenky zezelenají.
 • Přítomnost parazitů můžete určit vyhledáním sušených bobulí a pavučin kolem nich.

Mezi metody boje patří přímý sbírání škůdců z keře... Při výsadbě keřů se doporučuje dodržovat ředění. Rostlinu můžete nastříkat melathionem.

Roztoč. Černý rybíz je obzvláště citlivý na toto onemocnění. Hlavním příznakem škůdce jsou zvětšené pupeny, které vypadají jako popcorn. Listy z nich vypadají slabé a zdeformované.

Nejprve musíte k výsadbě použít pouze zdravé řízky a vrstvy.

V boji proti parazitům infuze česneku pomůže... Nejlepší je odstranit postižené ledviny. Jak vidíte, pěstování rybízu nepředstavuje žádné zvláštní potíže a rostlina patří k nenáročné kultuře ovoce a bobulí.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Rybíz
Anna fotka uživatele

Miluji černý rybíz! je tak lahodná a aromatická. Nikdy jsem si nemyslel, že by mohly existovat nějaké rozdíly v péči o rybíz různých barev, vždycky dělaly všechno stejné pro všechny keře. Teď to budu vědět, díky.

Inga avatar

Každé dva roky omlazujeme každý keř. Odřízněte větve úplně až ke kořenu. Bobule jsou pak velké a chutné. Pokud to není provedeno, pak se keř začne hrát.