Dámské prsty: hrozny, které lze pěstovat v zemi

Hrozny Dámské prsty, rozinky Shah, Bokalny. To vše jsou populární názvy starodávné populární odrůdy Husaine white. Láska zahradníků k této odrůdě je vysvětlena zvláštní harmonickou chutí bobulí, relativně nenáročnou povahou rostliny, bohatým výnosem a vynikající odolností proti přepravě.

Existuje několik nevýhod odrůdy, ale jsou významné. Za prvé, hrozny nejsou dobře přizpůsobeny chladným a mrazivým podmínkám, což znamená, že lze pěstovat pouze v horkém a vlhkém podnebí. Není to nic, co je Střední Asie proslulá nejlepšími sklizněmi dámských prstů. Zadruhé, tento typ kultury je vysoce citlivý na nemoci. Ale i tyto potíže s péčí lze vyřešit, pokud je to žádoucí. Podívejme se blíže na to, jak to udělat správně.

Obsah:

Výsadba, krmení, zalévání

Výsadba, krmení, zalévání

Místo přistání je slunné, chráněné před větrem. Protože se tato odrůda hroznů bojí mrazu, měl by se zvážit systém úkrytů na zimu. Výsadba vinné révy je lepší na jižním svahu nebo podél přirozené obranné zdi.

Dámské prsty patří ke kultuře střední sezóny.

Stojí za zmínku, že pěstování hroznů s bílými a zelenými plody v mírném podnebí je snadnější než u tmavých. To je způsobeno množstvím slunce potřebným pro dozrání ovoce.

Rostlina vyžaduje:

 • Hluboká vrstva půdy a povinné odvodnění.
 • Pokud je půda kyselá, musíte přidat vápno v množství 150 gramů na metr čtvereční plochy.
 • Můžete také přidat do substrátu kompost a hnojiva na minerálním základě.
 • Réva bude určitě potřebovat podporu. Obvykle se používají dřevěné sloupky, na které je drát natažen. Vzdálenost mezi jeho tyčemi by měla být asi 30 cm.

Plodina se vysazuje od poloviny podzimu do časného jara. U severnějších oblastí se doporučuje pěstovat hrozny na jaře, kdy pupeny ještě nekvitly. Odrůda Dámské prsty se vyznačuje intenzivním růstem, ale mladé výhonky dozrávají pozdě.

Mladá a slabá réva se na zimu přenese do skleníku a po skončení mrazu se vysadí do půdy.

Při výsadbě řízků je to důležité ujistěte se, že na úrovni kořenového systému se půda zahřeje na nejméně 10 ° C. Pokud je rostlina naroubována, musí být stonek prohlouben do půdy, aby místo roubování zůstalo na povrchu. Po výsadbě musí být hrozny napojeny a mulčovány. Nejlepší možností je kompost.

Pamatujte, že vinná réva zasadená ke zdi vyžaduje větší zalévání. Také hrozny vyžadují stálou přítomnost hořčíku v půdě.

Prořezávání odrůd dámské prsty

Prořezávání odrůd dámské prsty

Funkce hroznů Ladies Fingers je extrémně nízký počet procesů schopných produkovat ovoce. Proto bude hlavním prvkem v péči o odrůdu včas a kompetentní prořezávání.

Při provádění postupu musíte dodržovat základní požadavky:

 • Výhonky ponechané k plodení musí být bez poškození způsobeného chorobami i povětrnostními podmínkami.
 • Je nutné, aby vybrané výhonky byly zralé, tj. Plně prodloužené na délku.
 • Měly by být vybrány střední stonky. V dospělé rostlině budou mít průměr asi 10 mm.Příliš silné procesy se slabě ohýbají a často se lámou. Kromě toho na nich ovocné pupeny dobře nedozrávají. Příliš tenké větve nemají dostatečný přísun prvků pro výživu.
 • Je důležité dodržovat bezpečnostní opatření, aby nedošlo k poškození sousedních výhonků, protože rány na vytrvalých větvích se nehojí.
 • Chcete-li se zorientovat v počtu procesů, které je třeba ponechat, musíte spočítat počet očí.
 • Obvykle zbývá 8 až 12 kusů na metr čtvereční plochy.

Pokud réva trpela zimním chladem, mělo by se přesně určit, zda jsou poškozené oči nebo dřevo.

Někteří zahradníci doporučují ponechat na křoví více očí, aby tak vyrovnali ztrátu některých z nich po mrazu. Jiní odborníci se naopak domnívají, že ponechání rezervy zvyšuje zbytečný počet operací, protože ze spících a postranních pupenů intenzivně dochází k mnoha procesům.

Samotná technika prořezávání má také určitá pravidla:

 • Řez musí být naprosto čistý. K tomu se používá nejostřejší nůžky.
 • Prořezávání starých větví by mělo být provedeno tak, aby oblast rány byla minimální. K tomu je nejlepší řezat v pravém úhlu.
 • Také staré stonky nejsou řezány příliš blízko základny.
 • Mladé výhonky musí být odstraněny nad spodním okem. Vzdálenost od něj by měla být mezi 1 a 3 cm.

Problémy s pěstováním

Problémy s pěstováním

U odrůdy Dámské prsty je nejčastější porážka padlí. Hrozny jsou odolnější vůči plísním, ale může také nastat. Třetím běžným onemocněním odrůdy je hniloba bobulí.

U hroznů je důležité vzít v úvahu vznikající příznaky problémů v komplexu a sledovat vývoj po jejich projevech.

To je způsobeno skutečností, že mnoho známek různých nemocí je si navzájem velmi podobných. Nemoci kultury mohou být dočasné, často se rozvíjející během jedné sezóny a chronické. U hroznů Dámské prsty se vyznačují sezónními onemocněními. Výskyt nemocí je obvykle způsoben povětrnostními podmínkami, a proto lze předvídat možné obtíže.

Preventivní a kontrolní opatření jsou:

 • V neustálém větrání keřů.
 • Léčba účinnými léky, jako je Amistar.
 • Primární postřik kapalinou Bordeaux.
 • Okamžité odstranění infikovaných listů rostlin.

Odrůda dámských prstů je tedy docela vhodná pěstování a šlechtění... Sklizeň je navíc velká: jeden svazek podlouhlých velkých bobulí váží půl kilogramu. Za všech podmínek zadržení můžete s jistotou očekávat štědrou a chutnou odměnu.

Více informací o výsadbě hroznů najdete ve videu.
 
Kategorie:Rostoucí | Hrozny
Manažer88 avatar

 

Sladkost dětství. Měli jsme takové hrozny. S dobrou péčí přináší ovoce po dlouhou dobu - až 5-8 let, a pak, bohužel, začíná umírat.

Anna fotka uživatele

Miluji to hroznové víno! ale tady na našem severozápadě neroste a nebude růst. Některé modré odrůdy jsou vysazeny v našich dachách - velmi, velmi koláč.

Uživatelský avatar seos1003

Opravdu chci pěstovat tuto odrůdu hroznů ve své zahradě, ale klima není vůbec vhodné. V zimě vše zamrzá.

Uživatelský avatar Ksenia

Tuto odrůdu hroznů miluje celá moje rodina a samozřejmě i já. Jen to nepěstuje, je neustále nemocný. Na listech se objevují bílé skvrny, nevíme, co dělat. Vystačíme si pouze s hrozny z trhu, a proto je chceme pěstovat vlastníma rukama.

Řekněte mi, jak chránit tuto odrůdu před mrazem, jinak mi loni ztuhla. Odrůda je dobrá, chci, aby porodila)

Inga avatar

Musíte na zimu zakrýt hrozny agrofibrem. Praktické, pohodlné a co je nejdůležitější, mráz nedosáhne ledvin.

Jak moc miluji tuto odrůdu, okamžitě mám vzpomínky na léto a altán pod vinicí. Kromě toho je nejen chutné, ale také zdravé. Hroznové semínko dokonale čistí tlusté střevo, odstraňuje toxiny a toxiny z těla. A také s jeho pomocí se můžete zbavit nadváhy.

Skvělá odrůda. Velmi chutné, ve stejné odrůdě roste v zemi. Ale jen pro zalévání by bylo hezké kopat potrubí do země ve svislé poloze. Při zavlažování naplňte potrubí vodou. Je to tak, že voda jde hlouběji do země.