Zimní roubování hroznů: vlastnosti a výhody

Je užitečné a zábavné pěstovat dobrou odrůdu hroznů vlastníma rukama. Jedním ze způsobů šíření kultury je roubování.

Obsah

Očkování: podstata a význam postupu

 podstata a význam postupu

Hrozny lze rozmnožovat, pokud je část jedné rostliny naroubována na révu nebo kmen jiné. Výhonek, který je naroubován, se nazývá potomek. Hroznem, který hraje roli bazy, je podnože.

Výsledkem postupu je získání organismu, který kombinuje vlastnosti dvou různých odrůd. Nemíchají se a nezasahují do sebe. Spodní část je stará rostlina a horní část je nová s vlastními vlastnostmi.

Keř, na kterém se zakořenilo několik různých druhů hroznů, se nazývá kytice.

Očkování je považováno za záludnou záležitost. Ti, kteří se nebáli to zvládnout, mají nesporné výhody postupu:

 • Na naroubovaných rostlinách ovoce se objeví dříve. Hned příští rok po výsadbě bude možné hodovat na prvních trsech.
 • Vysoké výnosy. Seskupení hroznů a samotné bobule jsou větší.
 • U některých odrůd začíná ovoce dozrávat rychleji.
 • Tímto způsobem je poměrně snadné pěstovat obtížně rostoucí, vzácné a vzácné druhy rostlin.
 • To je příležitost zcela omladit vinici.

Záchrana keřů po mechanických úrazech. Nárazový vítr, mráz a hlodavci mohou zničit všechny rostliny. I silně poškozené hrozny mají šanci oživit po naroubování. Je to mnohem jednodušší než vykořenit keře a znovu zasadit oblast.

Region, ve kterém sazenice roste, je důležitý. V jižních oblastech je roubování metodou zvyšování odolnosti proti suchu, prevence fyloxery. Kořenový systém obnovené rostliny je odolnější vůči mšicím, které se živí mízou. Škůdce infikuje nejen kořeny, ale také listy: keř uschne a zemře.

Na nedostatečně odvodněné půdě severních oblastí pomůže tento postup porazit vysokou vlhkost a kyselost. Souběžně se zvyšuje doba aktivního růstu a vývoje keře. Nová rostlina získaná po roubování si zachovává všechny své pozitivní vlastnosti a získává nové.

Výhody zpracování zimních hroznů

Výhody zpracování zimních hroznů

Všechny rostliny mají období povinného biologického klidu (říjen - leden) a vynucené (únor - konec března). Vývoju hroznů ve druhém časovém období brání nepříznivé povětrnostní podmínky. Keř je připraven růst, ale zima pokračuje. Rostlina čeká.

Tato vlastnost kultury se úspěšně používá pro zimní roubování. Postup je známý jako „stůl“, protože musíte pracovat ne na zahradě, ale v místnosti, u stolu. Jedná se o vylepšenou kopulaci - spojení kořenového systému jedné odrůdy a potomstva jiného druhu do jednoho celku. Nová metoda si získala o nic menší popularitu než letní pučení a jarní roubování pomocí řízků.

Operace, která se provádí v zimě, má maximální výhody.

Nevýhody jsou přinejmenším.V 90-95% úspěšně roste podnož spolu s potomkem. Čas štěpení je krátký. Již po 12–14 dnech je výsledek viditelný: existuje možnost opakovat neúspěšný pokus.

Pokud porovnáme zimní postup a letní pučící, pak v prvním případě období pěstování sazenic... Za pouhý 1 rok se místo dvou získá plnohodnotné jednoroční focení.

V důsledku podzimních prací se téměř všechny pupeny zakořenily. Mnoho rostlin se však v zimě ztratí. Zvlhnou, vytrhnou nebo zničeny mrazem.

Klíčem k úspěchu se zimním štěpováním jsou:

 • Znalost technologie.
 • Dobré podnože a štěpy.
 • Dobře zvolený čas do práce.
 • Provedení stratifikace.
 • Kvalitní nástroj.

Roubování hroznů stolní metodou má výhody, díky kterým si získává stále více fanoušků.

Příprava materiálu pro zimní roubování

Příprava materiálu pro zimní roubování

Řezání řízků - důležitý bod, na kterém přímo závisí úspěch celého podniku. Vyberte si zralou révu žlutohnědého odstínu s tvrdou a suchou kůrou. Výhonky vytvořené na ovocné révě budou dělat. Stopky jsou připraveny o délce 55 cm a průměru 6-12 mm. Jsou pečlivě (chrání ledviny) očištěny od antén a nevlastních synů. Plátky jsou vyrobeny z obou konců: jeden je 0,5 cm pod uzlem a druhý je o několik centimetrů vyšší.

Řízky lze posypat pískem a umístit do jámy (hloubka 60 cm). S příchodem silných mrazů se budete muset postarat o izolaci.

Potomek je také uložen v polyethylenu s přídavkem mokrých pilin. Teplota je asi 00 ° C. Zásoba se připravuje na podzim, po čekání na spadnutí listů. Obrobky jsou řezány tak, aby se kmen zvedal 10 cm nad kořeny.

Pozemní část rostliny je ošetřena slabě koncentrovaným roztokem manganistanu draselného. Hrozny se umisťují do pilin nebo písku, teplota se udržuje na 00 ° C.

Jako základ pro roubování můžete použít sazenice nebo vegetativně množené výhonky... U vysoce kvalitního materiálu je tloušťka kmene na křižovatce 7-8 mm, délka rozvětveného kořenového systému je od 12 do 15 cm. V zimě není možné pěstovat hrozny bez řádné péče o přípravu surovin.

Budování stolů: kdy začít?

Stolní hroznové pučící

Načasování roubování je určeno typem sazenic (vegetativních, lignifikovaných), které chtějí získat z naroubovaných stonků nebo podnože. Počkají až do poloviny prosince a začnou pracovat se zelenými sazenicemi, jejichž kořenový systém je uzavřen v sáčku nebo kontejneru. V této době se pupeny většiny druhů rostlin již „probudily“ a jsou připraveny se vyvíjet.

Pokud jsou v chladničce očkována, je povolen dřívější start. Začátek se odkládá na konec ledna, kdy se po roubování plánuje stratifikace, přistání v zemi.

Ideální doba pro zákrok je obecně od začátku do poloviny března.

Během tohoto období se začnou aktivovat biologické procesy sázecí materiál nahromaděné plastové prvky, ze kterých se tvoří kalus a kořeny. Zpoždění je plné poklesu míry přežití spojovaných částí. Zvýšení teploty na 6–70 ° C vede k tomu, že hrozny začínají „dýchat“, zásoby plastových látek jsou vyčerpány.

Řezy skladované v lednici (ledovec) se roubují do konce dubna. Práce se zastaví 25-30 dní před výsadbou sazenic na trvalé místo. Začátek postupu závisí na podmínkách skladování sklizně hroznů.

Zimní očkování: příprava na operaci

Zimní roubování

Před samotným postupem spojování různých odrůd je důležité připravte si výsadbový materiál... Zanedbání tohoto kroku povede k pozdní tvorbě kalusu. Potomek osvobozený od páskování jednoduše spadne ze základny.

Příprava řízků:

 1. Vyjměte ze skladu 7 dní před očekávaným datem očkování.
 2. Vydržte několik dní ve vlhkém prostředí (piliny, mech).
 3. Namočte na 3-4 dny a ponořte je do vody (15-170 ° C) na čtvrtinu jejich délky. Zakryjte nádobu nebo ji spojte polyetylenem.Doporučuje se přidat včelí med do kapaliny (3-5 g / l); heteroauxin (0,03-0,05 g / l).
 4. Pro posílení slabých řízků se v kapalině rozpustí manganistan draselný (0,15 - 0,2 g / l).
 5. Zvýšení teploty na 25 až 280 ° C zrychlí otok očí. V takovém případě by jim nemělo být dovoleno růst.

O připravenosti stopky svědčí oteklé oči, které se vizuálně liší od mrtvých (následně odstraněných).

Základna je připravena o 3-5 dní dříve. Předúprava zásob:

 1. Zkraťte růst na hroznech a nechte pár očí.
 2. Aktualizujte řezy v kořenovém systému a zachovejte je co nejvíce.
 3. Namočte na 2 dny do vody.
 4. Umístěte do krabic. Mezi sazenicemi je materiál zadržující vlhkost.
 5. Zakryjte fólií.
 6. V průběhu 5-7 dnů postupně zvyšujte teplotu na 22-240 ° C.

Zásoba se považuje za připravenou k chirurgickému zákroku, pokud zbývající oči narostou na 1 až 1,5 cm. Sazenice, které jsou silně vysušené nebo zmrazené, se znovu oživí zvýšením teploty na 280 ° C. Po 9-10 dnech tyto výhonky zkontrolujte. Povinnou událostí před očkováním je příprava veškerého rostlinného materiálu.

Vylepšená kopulace: technologie

 technologie

Postup pro zimní roubování:

 • Vyberte si potomka a podnoží stejného průměru.
 • Na nich s ostrým nožem jsou řezy provedeny šikmo. Měly by být rovné, 3 cm dlouhé.
 • Chubuk je zkrácen o 2 ledviny.
 • Na čerstvých řezech obou odrůd hroznů se řezy provádějí nožem. Výsledkem budou „jazyky“.
 • Stonka je spojena se základnou tak, že drážky jazyků „zapadají“ do sebe a kambiální vrstvy se shodují.
 • Vakcína je skrytá pod polyethylenem.
 • Horní část řezu je zpracována zahradní hřiště.
 • Doporučuje se použít voskování křižovatky.
 • Roubovaná kultura se vloží do krabic a nechá se zahřát na 15-20 dní. Oddenky jsou posypané mokrými pilinami.

Se znalostí kopulace může být rostlina úspěšně naroubována. Ne příliš dobrá nebo poškozená odrůda nemusí být vykořeněna. Zimní štěpování je skvělý způsob, jak oživit váš keř.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Hrozny