Kiwi ze semen: tajemství pěstování na parapetu

Milovníci pokojových rostlin mohou ozdobit okenní parapet v domě nejen obvyklými dekorativními plodinami, ale také plodením exotických plodů: citrusových plodů, vinné révy atd. Jedním z druhů tropických rostlin, které můžete zkusit pěstovat na parapetu, je kiwi. Jeho druhé jméno je čínský angrešt, je to termofilní réva, která může vytvořit docela vhodné podmínky pro růst. Jak pěstovat kiwi ze semen vlastními rukama?

Obsah:

Vlastnosti pěstování kiwi

Vlastnosti pěstování kiwi

Kiwi je dvoudomá rostlina, takže pokud chcete získat ovoce, potřebujete alespoň dvě rostliny - samčí a samičí. Brzy nezačnou přinášet ovoce: kiwi obvykle kvete až šestý rok po vyklíčení semen.

Je možné určit, zda je tato rostlina samčí nebo samičí, až po odkvětu, proto je pro optimální výsledky vhodné zasadit několik vinic. Jako semínko si můžete vzít semena z obyčejných zralých plodů, které se nyní prodávají v obchodech v jakémkoli městě.

K pěstování doma jsou vhodné jakékoli odrůdy, takže semena mohou být získávána jak z „nadýchaného“, tak „plešatého“ ovoce.

Kiwi je jedním ze vzdálených příbuzní hroznůa potřebují přibližně stejné podmínky: rostliny potřebují hodně světla a tepla, proto je lepší je umístit na parapet v jižní části domu nebo bytu.

Nejlepší čas na klíčení semen je brzy na jaře. Klíčení semen závisí na tom, takže je lepší neodkládat výsadbu. V přírodě kiwi roste v oblasti s dlouhým teplým létem a úkolem domácího zahradníka je vytvořit pro něj nejpohodlnější podmínky.

Klíčící semena kiwi doma

Klíčící semena kiwi doma

Chcete-li získat výsadbový materiál, musíte:

 • Vezměte polovinu zralého ovoce kiwi, musíte z něj extrahovat asi 20 semen. Musí být zcela zbaveny buničiny, jinak by semena v zemi mohla začít hnít.
 • Pro promytí se semena vloží do gázy a promyjí tekoucí vodou. Doporučuje se několikrát propláchnout, aby se dužina odstranila co nejvíce.
 • Čistá semena se rozloží na talířek a suší se několik hodin.
 • Dále je musíte vyklíčit, proto musíte udělat následující:
 • Vata se umístí do talířku, který musí být navlhčen horkou vodou, na něj musí být položena semena. Současně by nemělo být hodně vody, mělo by to pouze dobře namočit vatu.

Talíř by měl být umístěn na slunném místě a zakryt fólií, aby se vytvořil mini skleník chráněný před průvanem. V noci je film odstraněn a ráno je nutné vatu znovu namočit a vrátit film na své místo. První klíčky semen kiwi budou trvat asi týden.

Dokud se objeví tenké bílé kořeny, je třeba rostliny přesadit do země.

Nejlepší půdní směs bude rašelina, humus, písek a trávník ve stejném poměru. Semena by měla být umístěna do malých samostatných nádob, umístěna na povrch půdy a posypána tenkou vrstvou zeminy. Nemusí být podbíjeno, jinak bude pro rostlinu obtížné prorazit na povrch. Plnění je nutné stříkat každý denaby byl neustále hydratovaný. Další ochranu před vysycháním lze zajistit instalací mini skleníku z řezané plastové láhve přes hrnce půdy.

Pěstování kiwi: základní pravidla

 základní pravidla

Opětovné přesazení do větších nádob se provádí, když má rostlina několik párů pravých listů, zatímco půda by měla obsahovat méně rašeliny a více trávníku. Při pěstování mladých rostlin je důležité vytvořit pro ně podmínky co nejblíže přirozeným, pak bude možné dosáhnout zdravého rychlého růstu.

Základní požadavky na kiwi:

 1. Hliněné kóma by nemělo být dovoleno vyschnout, proto musí být zajištěno rovnoměrné zalévání. Aby nedošlo k poškození rostlin a aby byla zajištěna stálá vlhkost po celém povrchu Země, je lepší použít spíše zavlažovač než běžnou konev. Můžete předem vypočítat přesný počet stisknutí stříkací pistole, aby bylo množství vody při každém zalévání stejné.
 2. Kiwi vyžaduje dlouhé denní hodiny, proto by květináče měly být umístěny na jižních parapetech. Pokud není dostatek přirozeného světla, lze hodiny denního světla prodloužit pomocí zářivky. Zimní osvětlení je nejlépe umístit vodorovně.
 3. Organické sloučeniny se používají jako vrchní obvaz: potřebujete biohumus nebo můžete použít kompost. Obvykle by se organické hnojení mělo provádět jednou ročně, pokud se k výsadbě používá živná půda. Aby rostlina neustále přijímala živiny, lze kolem vyrostlého výhonku vykopat příkop, do kterého se vloží hnojiva. Během zalévání budou postupně proudit ke kořenům a zajišťovat zdravý růst.
 4. Kromě toho je v létě rostlina vybavena komplexním minerálním hnojivem: bude třeba krmit přibližně jednou týdně nebo jednou za 10 dní.
 5. Aby byla réva silná, je nutné pravidelně svírat vrchol: stimuluje to vzhled bočních procesů.
 6. Kiwi má široké listy, takže každá rostlina vyžaduje samostatný hrnec, aby neblokovaly sluneční světlo. Klíčky se obvykle natahují poměrně rychle re-transplantace provedeno již 4 týdny po objevení prvních listů.

Důležité podmínky pro dobrou sklizeň

Důležité podmínky pro dobrou sklizeň

Liana potřebuje správné umístění. Zabírá to dost místa, proto bude nejlepším místem pro pěstování izolovaný balkon. Je nutné uspořádat podporu, po které může réva stoupat, může být vyrobena s rámem balkonového okna tak, aby vypadala krásně. Celková délka každé révy může být až 7 metrů.

K získání ovoce musí být květiny opylovány: v přírodě tuto práci provádějí včely a čmeláci; ve skleníku a ve vnitřních podmínkách se musí o opylování starat majitel.

Pokud se ukáže, že je příliš mnoho samčích rostlin, lze na ně naroubovat pupeny ze samičích rostlin, aby získaly plody. Chcete-li získat dobrou sklizeň, budete potřebovat 1 samčí rostlinu pro 5-6 samičích rostlin, takže pokud je poměr špatný, je lepší transplantovat „oči“. Dost dobře se zakořenili, takže metoda zvýší výnosy.

Je nutné neustále kontrolovat listy, aby se:

 • Včas identifikovat vzhled houby a přijmout opatření k čištění listových čepelí.
 • Kiwi se může nakazit škůdci z jiných pokojových rostlin, proto by inspekce měly být prováděny tak často, jak je to možné, a pokud je to možné, udržujte rostliny v dostatečné vzdálenosti od ostatních pokojových plodin.
 • Na podzim je vhodné odstranit staré výhonky: pokud větve vinné révy již přinesly ovoce, je lepší je odstranit. Tím se vytvoří prostor pro nové výhonky a réva nezestárne: to jí umožní přinášet ovoce po mnoho let.

Pokud se kiwi pěstuje na verandě nebo na neizolovaném balkonu, musíte se v zimě postarat o ochranu vinné révy před chladem. Po prořezání výhonky jsou z mříží odstraněny, je třeba je zabalit, aby mohly klidně přežít chladné období. Na jaře, po probuzení, budou aktivně dávat mladé výhonky.

Samotné pěstování kiwi není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Čínský angrešt není příliš rozmarná kultura a je docela možné vytvořit pro něj vhodné podmínky doma. To hosty překvapí lahodným ovocem, které je pro mnohé stále v zahraničí exotické.

Více informací o výsadbě sazenic kiwi najdete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Kiwi