Kořen celeru: popis, výsadba a péče

Celer je nedílnou součástí mnoha kulinářských pokrmů a léků. Aktivně se používá v mnoha oblastech lidského života. A jak se tato jednoduchá rostlina pěstuje? Pokusíme se na tuto otázku odpovědět v tomto článku.

Obsah:

Hodnota celeru

Hodnota celeru

Hlavní vlastností této kořeněné zeleniny je její chuť a jedinečná vůně... To je důvod pro zahrnutí celeru do přípravy kulinářských děl, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.

Celer používají zkušení kuchaři jako koření a jako přísada sama o sobě.

Díky svým vynikajícím kvalitám zní zeleninová a masová jídla zcela novým způsobem. Orgány rostliny jsou dobré pro přípravu různých salátů, pečení nebo ve formě vařené přílohy. Dokonce i kořen rostliny našel použití při vaření. Rostlina obsahuje velké množství fosforu a vápníku.

Celer je navíc zásobárnou následujících vitamínů:

 • V 9
 • ALE
 • V 1
 • PP
 • Z

Celer má příznivý vliv na práci žaludku. Obsahuje éterické oleje, které dodávají jídlu jedinečnou vůni a nepřekonatelnou chuť, urychlují sekreční funkci žaludku a stimulují stimulaci chuti k jídlu. Rostliny celeru mají nízký obsah kalorií, což znamená, že jsou ideální pro lidi s různými dietami.

Výhodou této rostliny je obsah speciálních látek v ní, které pomáhají snižovat produkci kortizolu v těle, což je hormonální sloučenina, která způsobuje stres.

V lidovém léčitelství se celer již dlouho používá jako omlazující a tonizující prostředek. Kromě toho použití surového celeru pomáhá zbavit tělo mnoha chorob.

Příprava semen

Příprava semen

Pěstování celeru je docela nepříjemné, ale účinek stojí za námahu. Prvním krokem při pěstování této rostliny je příprava semen. Semena celeru jsou docela křehká na účinky mnoha faktorů a docela rozmarná.

Každý zahradník by měl vědět, že vlastností celeru je rychlá ztráta klíčivosti.

Pokud najdete taková semena na farmě a nejste si jisti, že pocházejí z posledního roku formace, neměli byste je používat, protože nemusíte čekat na výhonky. Stejný výsledek lze očekávat i při nákupu semen v obchodě, pokud neoznačují poslední, ale předminulý rok.

Abyste se těmto potížím vyhnuli, zkuste si koupit semena nejpozději v posledním roce sběru nebo si ročně sbírejte svá vlastní. Nakupujte semena ve známých obchodech, nekupujte výrobky pochybné kvality!

Jak správně připravit semena celeru pro výsadbu:

 1. Vnější slupka celeru je impregnována některými druhy éterických olejů, které chrání jejich obsah před nepříznivými faktory.
 2. Kromě ochrany tyto éterické oleje výrazně zpomalují klíčení semen. Aby bylo možné rychle získat sazenice, musí být připravená semena na chvíli, obvykle jeden nebo dva dny, namočena ve vodě o pokojové teplotě.
 3. Klíčení semen lze dosáhnout tím, že je po určitou dobu necháte ve vlhkém hadříku bez přístupu slunečního světla. Sluneční paprsky mohou semena vysušit. Při umělém klíčení semen pečlivě sledujte obsah vlhkosti v látce, kterou lze v případě potřeby trochu nastříkat.
 4. Při namáčení semen pravidelně vyměňujte vodu, ve které jsou semena celeru umístěna.
 5. Nenechávejte semena po dlouhou dobu ve vodě, mohou úplně nabobtnat a ztratit klíčivost.
 6. Jakmile semeno kousne, můžete ho umístit do půdy, získat sazenice.

Získávání sazenic celeru

Získání sazenic celeru

Chcete-li získat sazenice kořenového celeru, potřebujete:

 • Zasejte předem vyklíčená semena do připravené půdy. Půda by měla být skladována na podzim, nejlépe černou strukturovanou strukturou. Dokonale absorbuje vlhkost a umožňuje proudění vzduchu ke kořenům. Pokud jste na podzim nehromadili půdu, měli byste ji zakoupit ve specializovaných prodejnách.
 • Chcete-li získat sazenice kořenového celeru, můžete si půdu připravit sami. Smíchejte dva díly humusu se šesti díly rašeliny, přidejte trochu divizny a posypte jednou částí trávníku. Taková výživná půda pro sazenice může být také připravena na podzim a skladována doma. Chcete-li zvýšit úrodnost půdy, přidejte do připravené půdy trochu vermikompostu a pro zvýšení propustnosti vzduchu přidejte do půdy trochu písku.
 • Doporučuje se vysazovat semena kořene celeru pro sazenice od začátku února do poloviny března. V této době, kdy celá okolní příroda stále spí, budou mít semena čas na klíčení a proměnu na vynikající sazenice do začátku letní sezóny.
 • Naklíčená semena celeru jsou umístěna do připravené půdy, obvykle zabírá krabici, v řadách, přičemž mezi nimi je vzdálenost dvou centimetrů. Mnoho zahradníků používá párátka nebo zápalky, aby usnadnilo ukládání semen do půdy. S pomocí nich jsou v půdě vytvořeny malé otvory, do kterých jsou následně umístěna semena. Pak opatrně vezmou trochu půdy a zakryjí semena nahoře.
 • Pro urychlení produkce sazenic jsou zaseta semena pokryta fólií. Krabici se sazenicemi se doporučuje umístit na teplé místo, kam neproniknou sluneční paprsky. Pravidelně kontrolujte vzhled sazenic a v případě potřeby nastříkejte půdu v ​​krabici, aby se udržela její vlhkost.

V průměru jeden týden po zasetí semen v půdě se objevují sazenice... Jakmile najdete vznikající sazenice, musí být na světlo vyvedena krabička, ve které jsou umístěny sazenice kořenového celeru. Sazenice potřebují sluneční paprsky pro proces fotosyntézy, během níž sazenice přejdou do aktivního růstu. Parapet bude jasným místem pro krabici se sazenicemi.

Chladná teplota na parapetu bude stimulovat vytvrzování sazenic.

Optimální teplota pro sazenice kořene celeru je šestnáct stupňů Celsia. Nedoporučuje se udržovat sazenice při nižších teplotách, protože nemusí vykazovat aktivní růst a velký výnos.

Celerové výhonky jsou jako tenké stébla trávy, které se snadno ohýbají a lámou i od větru. Aby byla zachována jejich celistvost, mělo by se zalévání provádět postřikem sazenic z lahve s rozprašovačem.

Ponořte sazenice

Ponořte sazenice

S výskytem pravých listů na sazenicích, obvykle se objeví dva najednou, lze provést proces potápění sazenic. Chcete-li to provést, měli byste:

 1. Otevřete každou sazenici umístěním jejího samostatného hrnce. Při potápění na sazenicích je nutné stisknout hlavní kořen v oblasti jedné třetiny části.Ponořené sazenice jsou pokryty půdou na úroveň prvních dvou listů, přičemž brání usnutí růstového bodu.
 2. Před vysazením mladých rostlin na otevřeném poli mnoho zahradníků krmí sazenice. Připravuje se z organických nebo minerálních hnojiv. Infuze drůbežího trusu je také ideální pro sazenice. V městských podmínkách se krmení provádí humátovým roztokem zakoupeným v obchodech nebo speciálními komplexními hnojivy.
 3. Pro prevenci vývoje na sazenicích různých patogeny lze postříkat slabým roztokem manganistanu draselného nebo, jak lidé říkají, manganistanu draselného. Ponořené sazenice je třeba podle potřeby zalévat.

Zasazujeme do země

Zasazujeme do země

Výsadba hotových kořenových sazenic celeru na otevřeném terénu by měla být od poloviny května. Do této doby se půda dobře zahřeje a počasí je příznivé pro růst. Mladé rostliny kořenového celeru by měly být zasazeny do připravených záhonů, přičemž vzdálenost mezi nimi by měla být třicet centimetrů.

V žádném případě byste neměli vysazovat rostliny blízko sebe. V takovém případě byste neměli počítat s bohatou sklizní. Sledujte hladinu růstového bodu nad povrchem půdy, nesmí být pohřben. Při dodržení těchto jednoduchých pravidel bude výsledná kořenová zelenina poměrně velká a zalitá ústy.

Vysazené celerové rostliny musí být hojně zalévány vodou při pokojové teplotě.

Ideálním obdobím pro výsadbu rostlin celeru je klidný, teplý večer nebo zamračený den. V obou případech budou rostliny po určitou dobu zbaveny účinků škodlivého slunečního záření a budou se schopné přizpůsobit podmínkám otevřeného prostoru. V případě nočních chladu by měly být rostliny celeru na otevřeném poli zakryty. K tomu jsou ideální broušené plastové lahve.

Malé triky pro pěstování kořenového celeru

Malé triky pro pěstování kořenového celeru

Kořenový celer je poměrně rozmarná rostlina a abyste získali dobrou úrodu kořenů, musíte znát některé triky péče o ni. Vlhkost milující celer je vybíravý ohledně množství vlhkosti v půdě. Proto byste to měli sledovat a zabránit vysychání půdy, ve které roste. Celé léto musíte rostliny hojně zalévat, pak budou kořeny dobře růst a vyvíjet se. Zalévání by mělo být prováděno jemným, tichým proudem, který by měl směřovat pod kořen.

Rostliny celeru kořenového se nesmí kopírovat. V některých případech je nutné setřít přebytečnou půdu z okopanin. Tento postup by se měl provádět zejména během období zahušťování kořenových plodin rostliny.

Kořenový celer miluje všechny druhy krmení:

 • V průměru se rostliny během růstu krmí až čtyřikrát.
 • Pomocí vrchního obvazu na začátku léta, kdy je rostlina na otevřeném poli, stimuluje posílení jejího kořenového systému.
 • Následné krmení podporuje růst samotné kořenové plodiny.
 • Obvykle, po deseti dnech od výsadby sazenic, se celer krmí připravenou bylinnou infuzí. Následně je vhodný ke krmení infuze kuřecího hnoje nebo bohatého na mikro- a makroelementy. infuze divizny.
 • Poslední obvaz lze provést superfosfátem nebo kyselinou boritou.

Po celou dobu růstu celeru je nutné uvolnit půdu vedle něj. Tento postup dokonale ovlivní pronikání vzduchu a vlhkosti do kořenů rostliny.

U rostlin kořenového celeru je důležité oříznout postranní kořeny a listy. Zbavit se rostlin postranních kořenů, které vůbec nepotřebuje, lze provést uvolněním kořenových plodin z přebytečné půdy. Tato událost přispívá k rozšíření okopanin.

V první dekádě září byste měli začít odřezávat vnější listy rostliny.To pomůže rostlině přestat plýtvat organickou hmotou a nasměrovat ji přímo do kořenové plodiny.

Sklizeň může začít od začátku října do poloviny října. I když se v noci začaly objevovat první mrazy, kořeny celeru se nebojí. Rostliny vydrží podzimní teploty až tři stupně pod nulou. Znát tyto malé triky, můžete získat bohatou sklizeň kořenového celeru za minimální cenu.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Celer
Uživatelský avatar Julia2705

Při pěstování kořenového celeru musíte několikrát odříznout další kořeny vycházející z kořenové plodiny. Půdu je třeba očistit a přebytečné kořeny odříznout nůžkami na nehty, rány nechat 15 minut zaschnout a poté půdu znovu naplnit, jak byla původně, už ne.

Uživatelský avatar Egorr

Chuť celeru mám moc rád, neustále ji používám, zejména k přípravě salátů a masových pokrmů. Pěstování ale nefunguje moc dobře, i když jsem mnohokrát objednával drahá semena, možná je to opravdu rychlá ztráta jejich klíčivosti.