Proč je bílá ředkev užitečná a jak ji pěstovat na zahradě

Ředkvička je běžná zahradní rostlina, která se v Rusku pěstuje velmi dlouho. Je to nejen chutná součást mnoha salátů a studeného občerstvení při vaření, ale také cenný zdroj živin: obsahuje obrovské množství vitamínů, specifických éterických olejů, je také ceněn jako lék na kašel a řadu dalších nemoci. Zároveň je kupodivu horší v popularitě ředkevi když je mnohem snazší ji vypěstovat. Pokud vás zajímá přesně bílá ředkev, pěstování a péče nebude vyžadovat velké úsilí.

Obsah:

Obecný popis bílé ředkvičky

Popis bílé ředkvičky

Ředkvička je dvouletá brukvovitá rostlina, která má dlouhou historii divokého pěstování v mnoha částech Evropy a střední Asie. Rostlina tvoří kořenovou plodinu v prvním roce života, ve druhém roce dává zaoblené semena... Kořenová plodina může mít širokou škálu barev: černou, bílou, fialovou a zelenou. Většina odrůd má vysoký obsah éterických olejů, což dodává kořenové zelenině štiplavost a hořkost, což z ní dělá dobré občerstvení stimulující chuť k jídlu.

Ze všech druhů druhů je daikonská bílá ředkev považována za nejexotičtější. Má čistě bílou šťavnatou dužinu a vyznačuje se speciální sladko-kořeněnou chutí. Daikon je však více podobný tuřínu a bílá ředkev známá Rusům je poměrně vzdálený příbuzný.

Bílá ředkev je jednou z nejnáročnějších a nejodolnějších rostlin, snadno snáší téměř všechny klimatické podmínky.

To umožňuje jeho pěstování ve středním Rusku a na Sibiři; vhodné podmínky pro něj lze vytvořit i v severních oblastech. Pokud začnete setí včas a kultivaci organizujete správně, můžete v jedné sezóně získat dva sklizeň... Existuje poměrně mnoho odrůd bílé ředkvičky, nejběžnější z nich jsou "Sloní tesák" a "Minovase".

Jedná se o rostlinu odolnou vůči chladu, která vydrží mrazy na půdě až do -5 stupňů, výhonky začínají růst již při +4. Většinu bílých odrůd lze připsat zimě, jsou dobře skladovány a sklízejí se až do pozdního podzimu. Tato rostlina si zaslouží dobrou péči a dobrá sklizeň obohatí vaše každodenní menu.

Bílá ředkev: reprodukce a péče

Rostoucí bílá ředkev

Pro dobrý růst a velké okopaniny musí ředkev zajistit dobré podmínky. Miluje vlhké jílovité půdy, bohaté na humus, do značné míry závisí na množství živin v půdě sklizeň.

Nejlépe roste v oblastech, kde byl dříve pěstován. jahoda.

Země musí být pečlivě vykopána, hloubka vykopané vrstvy je nejméně 30-35 cm, nedoporučuje se růst ředkvičky na místech, kde rostla zelí nebo ředkev, jinak bude rostlině nedostatek živin.

Péče o bílou ředkvičku je založena na několika základních principech:

 1. Zimní odrůdy se začínají vysazovat od 25. června, období výsadby končí 10. července. Semena by měla být hnědá: pokud jsou černá nebo šedá, obvykle to znamená, že začalo hnití, což snižuje klíčivost.
 2. Semena hnízda 3-4 kusů jsou zasazena na postel a mezi těmito hnízdami by mělo zůstat alespoň 15 cm. za 5-6 dní po vzniku výhonků budete muset provést první ředění a ponechat pouze nejsilnější rostliny zahrada.
 3. Bílá ředkev vyžaduje důkladné a hojné zalévání, lze ji provádět jednou týdně. Množství vody na metr čtvereční lůžka dosahuje 10-12 litrů, takže rostlina přijímá dostatek vody a pupen zůstává vlhký po dlouhou dobu.
 4. Pro krmení používat hlavně minerální hnojivaBěhem vegetačního období se provádějí dva obvazy. Poprvé hnojiva aplikují se po výskytu prvních listů, podruhé - 25. - 30. den po prvním krmení, do této doby se kořeny obvykle začínají formovat. Ke krmení budete potřebovat 20 g močoviny, 15 g chloridu draselného a superfosfát v množství 60 g.
 5. Pro dobrou sklizeň budete muset pravidelně pečovat o výsadbu. Budete muset smazat pleveleaby kořenovým plodinám nezabíraly užitečné místo, pravidelně se shlukujte a uvolňujte půdu.
 6. Sklizeň zimních odrůd začíná v polovině září, kdy ředkev vytvoří husté kořeny o průměru 3-4 cm a více. Po sklizni z kořenových plodin je nutné setřásat se zemí, vrcholy se z nich odříznou, zatímco samotná kořenová plodina by se neměla poškodit.

Pro dočasné skladování může být ředkvička chlazena; může ležet až 20 dní. Pro delší úsporu je umístěn ve sklepě a posypán pískem. Zimní kulatá bílá ředkev může být skladována celou zimu jako mnoho jiných odrůd.

Kultivační pravidla se pěstují velmi dlouho a pro zimní a letní odrůdy se budou mírně lišit. Pokud jsou letní odrůdy vysazeny příliš pozdě, nemusíte vůbec čekat na kořenovou plodinu: rostlina vydá veškerou energii na květinový šíp. Nejde jen o teplotu půdy, ale také o pokles denního světla. Pokud plánujete sklízet kořeny na podzim a dlouhodobě je skladovat, musíte zvolit správnou odrůdu.

Užitečné vlastnosti bílé ředkvičky

Užitečné vlastnosti bílé ředkvičky

Proč je pro vás bílá ředkev dobrá? Tato rostlina je známá velmi dlouho: byla pěstována ve starověkém Řecku a starověkém Egyptě a všude s ní bylo zacházeno jako s cenným potravinářským produktem. Je přirozeným zdrojem phytoncidů - látek, které ničí bakterie způsobující choroby, takže pomáhá zlepšit imunitu a používá se k boji proti nachlazení.

Kromě toho má několik dalších cenných vlastností:

 • Obsahuje hodně vitamínu C a více. Přírodní vitamíny probouzí vitalitu těla a pomáhají mu bojovat s nemocemi. Ředkvička obsahuje mnohem více vitamínů než mnoho jiné kořenové zeleniny.
 • Jeho obsah kalorií je pouze 36 kcal na 100 g, což z něj činí vynikající dietní produkt. Vysoký obsah vlákniny pomáhá aktivovat střeva, téměř všechny zahradní rostliny z brukvovité rodiny se používají ke zlepšení fungování trávicího traktu. Jíst před večeří zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá vám lépe ochutnat jiná jídla.
 • Je zdrojem řady stopových prvků: obsahuje hořčík, fosfor, železo, draslík a mnoho dalšího. Toto složení má příznivý účinek na krev, použití ředkvičky pomáhá bojovat proti anémii a obnovuje sílu.
 • V lidovém léčitelství se již dlouho používá jako účinný lék proti kašli. Zahřívá, má léčivý účinek a probouzí obranyschopnost těla.
 • Jedná se o vynikající přírodní lék na potírání onemocnění žlučových kamenů, cholecystitidy, různých onemocnění ledvin atd. Jedná se o skutečnou přírodní lékárnu, kterou lze velmi snadno pěstovat ve své vlastní zahradě.

Vlastnosti bílé ředkvičky jsou o to cennější, že se nejčastěji konzumuje čerstvá a nepodléhá žádnému tepelnému ošetření.Může se jíst s olejem a solí, saláty se strouhanou ředkvičkou budou velmi chutné a zdravé. Kromě toho se jedná o kořeněné koření, které lze spolu s křenem a hořčicí podávat k pokrmům z teplého masa. To vše z něj dělá velmi užitečnou rostlinu, které mnoho lidí nezaslouženě nevěnuje pozornost.

Kontraindikace pro použití

Kontraindikace pro použití

Ředkvička však není ve všech případech užitečná. Jelikož se jedná o poměrně silnou drogu, má také své vlastní kontraindikace.

Seznam není příliš dlouhý:

 • Žaludeční vřed, gastritida, stejně jako zánětlivá onemocnění trávicího systému v akutní fázi. Protože ředkev obsahuje velké množství éterických olejů, působí dráždivě na sliznici, což je pro zánět nepřijatelné.
 • Těžké srdeční onemocnění a selhání ledvin. Ředkvička aktivuje životní procesy, ale to je užitečné pouze pro relativně zdravé lidi. Dodatečná stimulace může vést k exacerbaci stávajících chorob, pokud zašla daleko.
 • Stejně jako všechny rostlinné produkty je také alergenem. Pokud existují známky přecitlivělosti, je lepší odmítnout jíst bílou ředkvičku.

Pokud pochybujete o tom, že to bude pro vás užitečné, je lepší se poradit s odborníkem, stejně jako před použitím jakéhokoli účinného léku. Ve většině případů má příznivý účinek na tělo, ale pokud existují pochybnosti, je lepší to neriskovat. V každém případě je důležitý rozumný přístup k množství.

Bílá ředkev je vynikajícím pomocníkem v boji proti různým chorobám a jejich prevenci.

Můžete pomoci svému tělu překonat mnoho nemocí, pokud využijete tento úžasný dar přírody.

Více informací naleznete v ideu.

Kategorie:Zelenina | Ředkev
Uživatelský avatar Láska

Ve své zahradě už dlouho pěstuji bílou ředkvičku. Jíme to s potěšením a pro léčbu. Vynikající lék na kašel: odřízněte víko ředkvičky, vyberte střed a nalijte jej medem, trvejte na tom, zavřete víko. Poté výslednou směs medu a ředkvičkové šťávy vypijte jednu lžíci 3-4krát denně.