Jak pěstovat arašídy doma - od výsadby po péči

Pěstovat doma něco neobvyklého, exotického, ale užitečného je snem mnoha zahradníků a květinářů. Arašídy jsou termofilní a nepěstují se ve velkém množství v ruském podnebí, ale je docela možné se pokusit je pěstovat doma. Arašídové keře jsou malé, takže je velmi výhodné pěstovat je doma.

Obsah:

Příprava a výsadba půdy

Příprava a výsadba půdy

Pěstování arašídů doma má své vlastní vlastnosti. Někteří zahradníci dávají přednost výsadbě arašídů v otevřeném terénu, ale dobře rostou v prostředí bytů. Kromě toho doma nejsou žádní ptáci, kteří často poškozují nebo dokonce ničí úrodu.

Zahradníkům, kteří nevědí, jak pěstovat arašídy doma, se doporučuje, aby nejprve zjistili vlastnosti samotné rostliny.

Je to teplomilná, exotická rostlina. Nelze jej nazvat vrtošivým, ale je třeba vzít v úvahu některé jemnosti:

 • Je nutné zasadit arašídová jádra vyklíčilo... Surový ořech si můžete vybrat sami, ale je lepší koupit semena ve specializovaném obchodě, kde zaručují klíčení semen a určují odrůdu.
 • Semeno by mělo být vloženo do vody a měla by být přidána kapka epinu pro lepší klíčení. V této formě jsou semena ponechána přes noc. Ráno měknou a objevují se první kořeny.
 • Půda pro arašídy by měla být lehká a dobře absorbovat vlhkost. Arašídy se používají k sušení a nemají rádi podmáčení, stejně jako jílovité půdy, které zadržují vodu.
 • Nejlepší je připravit pro arašídy směs písku a humusu v poměru 50–50. Můžete se také postarat o odvodnění, abyste zabránili hromadění vlhkosti v zemi.
 • Pro přistání je lepší zvolit široký kontejner. Arašídy mají jednu vlastnost: jak roste, její stopka se ohýbá k zemi a prohlubuje se v ní, z ní se budou vyvíjet plody, proto musí být hrnec dostatečně široký, aby noha mohla snadno dosáhnout na půdu.
 • Semena se prohloubí do mírně navlhčené půdy o 2-3 cm a poté se na chvíli zakryjí sklem nebo filmem. Semena mohou být vysazena v krabici nebo v různých květináčích najednou.
 • Klíčící semena by měla být opatřena dostatečným množstvím tepla a světla. Nemusí klíčit, pokud je teplota nižší než 20 stupňů.

Tipy pro péči

Tipy pro péči

Arašídy nelze nazvat rozmarnou a rozmarnou rostlinou. Péče o arašídy vyžaduje standard: pravidelný, ale ne hojný zalévání, dostatečné množství světla, krmení, odplevelení.

Chcete-li pěstovat arašídy a získat sklizeň, musíte rostlině poskytnout podmínky, na které je zvyklá:

 1. Arašídy milují světlo. Mělo by být dostatek světla, v zimě musíte použít umělé osvětlení... Ve stínu arašídy nerostou a nepřinášejí ovoce. Při nedostatečném osvětlení se růst rostlin výrazně zpomaluje. Nicméně v horkém odpoledni je lepší vytvořit světlý částečný odstín, a když slunce opustí svůj zenit, znovu otevřete rostlinu.
 2. Pokud větev s vaječníkem nespadne na zem, lze ji mírně ohnout a zajistit pomocí podpěr. Pokud je hrnec úzký, přidejte hrnec zeminy navíc.
 3. Arašídy jsou jednoletá rostlina, takže po sklizni bude nutné znovu zasadit. Rostlina dává veškerou sílu plodu.
 4. Arašídy nemají rádi hodně vlhkosti.Během období aktivního růstu se zalévá jednou týdně a poté, co je rostlina dobře zakořeněná, měla by být napojena podle potřeby, když je půda v květináči úplně suchá. Není nutné rostlinu stříkat, snáší sucho snáze než podmáčení.
 5. Pro arašídy je nutné vytvořit příznivé podmínky a teplé klima. Teplota v místnosti by měla být 20-25 stupňů, ale ne nižší, jinak začne období spánku. Pokud arašídy rostou na parapetu, musíte zvolit nejteplejší a nejslunnější stranu a také vyloučit průvan, který je pro rostlinu škodlivý. Teplo může také nepříznivě ovlivnit keře. Za optimální teplotu se považuje teplota od 20 do 30 stupňů.
 6. Jakmile se vaječník potopí k zemi, musí být půda opatrně brambora... Zalévání je nutné, pokud je země suchá. Je třeba se vyhnout stagnaci vlhkosti, aby vaječník nehnil.

Užitečné vlastnosti a použití arašídů

Užitečné vlastnosti a použití arašídů

Jakmile keř začne vysychat, můžete sbírat sklizeň. Rostlina je úplně vykopaná a vysušená spolu s vrcholy. Po úplném vysušení můžete plody oddělit. Je nemožné pěstovat kilogramy arašídů doma na parapetu, s největší pravděpodobností bude sklizeň malá, ale domácí a zcela přirozená.

Samozřejmě se nejčastěji arašídy jedí smažené, přidávají se do koláčů a pečiva.

Arašídy mají poměrně vysoký obsah kalorií, ale obsahují velké množství živin.

Doporučuje se používat v dávkování, arašídy pak budou prospěšné, ale při nadměrné konzumaci může vést k obezitě.

Přínosné vlastnosti:

 • Arašídy obsahují velké množství bílkovin a tuků, aminokyselin, mnoho vitamínů (A, B1, B2, E, PP, D). Je však třeba připomenout, že arašídy si zachovávají většinu svých prospěšných vlastností pouze v surové formě; při smažení se většina výhod ztratí.
 • Arašídy obsahují velké množství antioxidačních látek, které chrání tělo před účinky volných radikálů. Spotřeba arašídů v malém množství je prevencí chorob srdce a cév a také rakoviny.
 • Existují další užitečné vlastnosti arašídů: má uklidňující účinek na nervový systém, pomáhá rychle obnovit sílu a zvyšuje potenciál u mužů.

Arašídové máslo se nejen konzumuje v potravinách, ale také se používá jako prostředek tradiční medicíny. Příprava oleje bude v tomto případě odlišná. Přírodní mastné arašídové máslo se používá k mazání ran a abscesů, aby se hojily rychleji.

Arašídy mohou být silným alergenem, zejména pokožkou. Může způsobit reakce, otoky, kašel. Malé děti by měly dávat syrové arašídy opatrně, protože by mohly způsobit zažívací potíže.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Arašíd
Uživatelský avatar Egorr

Před pár lety se objevil nápad pěstovat arašídy pro osobní spotřebu na parapetu. Ale nevyšlo to moc dobře, zpočátku byl problém s klíčením a druhá várka dávala normální výhonky, ale po výsadbě rychle odumřela, myslím, že na tuto rostlinu byla na okno příliš zima.