Rajčatový bulharský zázrak: popis, výsadba a péče

Bulharská rajčata jsou ceněna pro svou vynikající chuť, šťavnatou dužinu a velké množství ovoce. Pěstovat takové rajčata, jsou nutné určité podmínky. Proto je pro rajčata nejvhodnější vnitřní půda, ačkoli v jižních oblastech jsou také vysazeny na otevřených postelích.

Velké výnosy ovoce se získávají z neurčitých druhů rajčat. I na malé ploše můžete úspěšně pěstovat bulharskou zázračnou odrůdu, která obdržela velké množství velkých plodů. Rajčata jsou ceněna pro své přínosy pro zdraví. A kolik skvělých jídel můžete udělat z velkých rajčat? Z nich se na zimu připravuje rajčatová šťáva, omáčky, kečup.

Obsah:

Vlastnosti a výhody odrůdy

Vlastnosti a výhody odrůdy

Bulharská zázračná rajčata si získala popularitu mezi obyvateli léta díky jejich snadnému pěstování a vynikající ovocné chuti. Rajčata patří mezi středně sezónní druhy rostlinných rostlin. Sklizeň malinových rajčat můžete získat po 110 - 120 dnech od okamžiku, kdy se objeví první výhonky.

Tyto vlastnosti zeleninových plodin jsou zajímavé jako:

 • Výška keře je 1,8–2 metry.
 • Tvar ovoce má podobu steaku, zaobleného zploštěním.
 • Hmotnost rajčete je za dobrých podmínek pro růst od 400 gramů do kilogramu.
 • Šťavnatá pevná dužina s 5% obsahem sušiny.
 • Chuť rajčete je skutečně rajče - sladká s mírnou kyselostí.

Bulharské zázračné rajče je vybráno pro pěstování, protože má řadu výhod:

 1. Rostlina tvoří mnoho květinových štětců, což pomáhá získat až 15 kilogramů rajčat na metr čtvereční.
 2. Odrůda je odolná proti pozdní plísni, protože keře, vázané na mřížoví nebo kolíky, jsou dobře větrané.
 3. Dlouhá plodící fáze rajčat vede k prodloužení období pro používání čerstvých rajčat vytržených z keře.
 4. Tvorba keře se provádí odtržením všech nevlastních synů.
 5. Vynikající chuť červeného ovoce je oceňována čerstvá a připravená na zimu.

Vzhledem k pozitivním aspektům pěstování bulharské zázračné odrůdy, její chuti, si můžete bezpečně vybrat semena rajčat pro svůj web.

Podmínky a pravidla pro pěstování semen rajčat pro sazenice

Podmínky a pravidla pro pěstování semen rajčat pro sazenice

Stejně jako všechna rajčata je lepší pěstovat bulharský zázrak semenáčkem:

 • Vaření sazenic rajčat by mělo být staré 60-65 dní. Semena rostlinných rostlin se vysazují, dříve připravená a chráněná před chorobami, nepříznivými povětrnostními podmínkami. Za tímto účelem se semena vytvrzují umístěním nejprve do teplé vody, poté do studené vody. Pro dezinfekce semeno se na půl hodiny umístí do růžového roztoku manganistanu draselného. Po ukončení procedury se semena promyjí pod tekoucí vodou a vysuší.
 • Urychlete klíčení semen a klíčení rajčat. Za tímto účelem rozložte semena rajčat na jednu polovinu vlhkého ubrousku a zakryjte ji druhou polovinou nahoře. Aby se zabránilo vysychání semen, ubrousek je pravidelně navlhčen vodou. Třetí nebo pátý den se objeví rostlinné klíčky.
 • Získaný univerzální substrát se nalije do nádoby a zředí se zeminou ze zahrady. Pokud je půda zcela odebrána z lůžek, je týden před výsadbou rozlita roztokem manganistanu draselného nebo vroucí vody. Při výsevu do plastových kelímků nezapomeňte na drenážní vrstvu. Nedovolí, aby v nádobě stagnovala vlhkost. Po rozlití půdy teplou vodou vytvořte otvory hluboké jeden až dva centimetry a vložte do každé dvě nebo tři semena bulharského zázračného rajčete. Semena jsou pohřbena v krabicích ve vzdálenosti dvou centimetrů.
 • Krycí nádoby s filmem, jsou umístěny na teplém místě, zalévání sazenic z lahve s rozprašovačem. Jakmile sazenice trochu vyrostou, film se odstraní a nádoby se přenesou na lehké parapety. Sazenice potřebují dlouhé denní světlo 12 hodin.

Další růst a vývoj rajčat závisí na správném zasazení semen.

Jak se starat o sazenice?

Jak se starat o sazenice?

Hlavním problémem při pěstování sazenic v krabicích je, že to potřebujete. potápět se... Chcete-li to provést, odstraňte slabé výhonky, abyste nepoškodili kořenový systém silných výhonků. Ředění sazenic se provádí, když jsou na rajčatech dva skutečné listy. Sazenice jsou opatrně odstraněny ze společné nádoby pomocí tyčinky a přeneseny do samostatné nádoby. Sazenice jsou prohloubeny na sedm laločnaté listy.

Aby sazenice zesílily, přidávají minerální hnojiva lžíce na pět litrů půdní směsi.

Během vývojového období se sazenice rajčat bulharského zázraku krmí dvakrát: deset dní po ředění a příště s intervalem dvou týdnů. Používají se minerální komplexy sestávající z močoviny, síranu draselného a superfosfátu.

Sazenice rajčat budou silné, pokud budou pravidelně zalévány, uspořádat další osvětlení fytolampy... A teplota vzduchu v místnosti by měla být v rozmezí 22 - 24 stupňů Celsia. V době, kdy jsou rajčata zasazena do země, by měly být sazenice vysoké 30 centimetrů se stonkem silným jeden centimetr. Na stonku sazenic je až osm listů a jeden květinový shluk.

Kdy a jak přesadit rajčata do země?

Kdy a jak přesadit rajčata do země?

Je-li hrozba nočních mrazů konečně pryč, je nutné zasadit sazenice rajčat do země. V závislosti na regionu se načasování výsadby rajčat bulharského zázraku pohybuje od druhé poloviny května do první dekády června.

Pokud jsou zasazeny v květnu, je lepší použít metodu šikmé výsadby. Poté můžete stonky rostlin zakrýt zemí. Rajčata mohou pod přikrytím vydržet jeden nebo dva dny. Jakmile je půda odstraněna, stonky jsou vzpřímené. Keřové rajče můžete zakrýt papírovými čepičkami a okraje pneumatiky pokropit zeminou.

Sazenice rajčat jsou vysazeny do otvorů o rozměrech 30x30x30 centimetrů. Stojí za to dát do hrsti dvě hrstky humusu, 50 gramů dřevěný popelsmícháním s rašelinovou půdou. Schéma výsadby neurčitého bulharského zázraku 70x70 centimetrů.

Pro snadnější péči o rajčata je lepší použít metodu výsadby stužkou.

Ponořte sazenice rajčat do země k prvnímu pravému listu. Pokud jsou stonky sazenic příliš dlouhé, můžete jít hlouběji. Zbývá zalévat rostliny a pod každým keřem nalít dva až tři litry vody. Nejlepší je zasadit rajčata večer, aby rychleji rostla a nedostala se na slunce. Bulharská zázračná rajčata se dobře zakoření, pokud jsou včas a správně zasazena do země.

Doporučení pro péči o rajčata

Doporučení pro péči o rajčata

Po výsadbě je po celou vegetační dobu o odrůdová rajčata pečlivě postaráno:

 1. Aby se zabránilo rozvoji plísňových infekcí, rostliny se 14 dní po výsadbě ošetří dvouprocentním roztokem bordeauxská kapalina... Opakujte postup po 10 dnech ještě dvakrát.
 2. U vysokých rajčat je zapotřebí podvazek. Připevněte stonky ke kolíkům několikrát za sezónu pomocí provázku. Ve skleníku se připravuje mříž, která pomůže umístit vysoké stonky rajčat. Bulharský zázrak je kompaktní a umožňuje rychlejší vývoj.
 3. Indeterminanty jsou tvořeny sevřením, zanecháním jednoho, méně často dvou stonků. Nepotřebné výhonky jsou odstraněny, když dosáhnou délky tří až pěti centimetrů. Chcete-li urychlit zrání rajčete počátkem srpna, přitiskněte vrcholy a ponechejte dva nebo tři listy nad horním květinovým kartáčem.
 4. Výtěžek velkých rajčat se zvyšuje, pokud jsou rajčata krmena včas. Poprvé zředěný v poměru 1: 5 divizna nebo ptačí trust - 1:15. Poté se každé dva nebo tři týdny přidá do každého keře rajčat litr živného roztoku. Hnojiva se připravují zředěním superfosfátu (60 gramů), dusičnanu amonného (40 gramů), draselné soli (15 gramů) v kbelíku s vodou. V dalších postupech se množství minerálů sníží na polovinu.
 5. Rajčata pravidelně zalévejte, abyste snížili frekvenci vlhkosti před kvetením. Pokud květiny spadnou, potom se nevlastní synové odstraní a aplikují se hnojiva obsahující fosfor a draslík. Je lepší snížit množství dusíku. Nedostatek vlhkosti, živin ovlivňuje pokles květů. Rajčata budou sladší, pokud dozrávající plody budou zbaveny stínu listů.

Pokud se o bulharská zázračná rajčata staráte správně, pak vás keře začátkem srpna potěší velkými sladkými plody.

Nemoci a škůdci rajčat

Nemoci a škůdci rajčat

Rajčata mají dostatek nemocí, pokud povětrnostní podmínky nejsou vhodné pro růst nebo je péče špatně organizována:

 • Bakteriální rakovina se vyskytuje v důsledku naočkování nemocného materiálu. Na řezu stonků je vidět vaskulární hnědnutí a plody jsou pokryty hnědými skvrnami s trhlinou uprostřed a bělením tkání kolem. Nemocné rostliny jsou vytaženy a zničeny. Zbytek rajčat je ošetřen antibakteriálními léky.
 • Pokud jsou listy rajče zvlněné a mají tvar trubice, pak jsou rostliny postiženy plísňovou infekcí. Tyto rostliny jsou nemocné a trpí nedostatkem fosforu a vlhkosti. Mnoho malých stříbřitých skvrn na listech rajčete také naznačuje plísňové onemocnění. Jak se nemoc vyvíjí, listy vysychají. Aby se zabránilo infekci, je nutné při prvních známkách nastříkat keře kapalinou Bordeaux. Zpracování probíhá třikrát s intervalem deseti dnů.
 • Pokud je nutné rajčata zbavit hniloby, mozaiky listů, je nutné plevele včas odstranit a rostliny zpracovat fungicidy Typ Fitoverm.

Škůdci napadají rajčata bulharský zázrak mšice, roztočspunk. Je nutné bojovat proti parazitům insekticidní látky, postřik roztokem pracího mýdla, tabákového prachu.

Pokud přistání rajče jsou dobře větrané, přijímají dostatek vlhkosti a výživy, pak v jejich vegetačním období nebudou žádné problémy.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Zelenina | Rajče
AnnaAlimova avatar

Tento druh rajčat znám, určitě chutná výborně. Ale ne vždy se mi podaří je pěstovat, očividně připouštím chyby v péči. Letos se držím rad v tomto článku.

Goshia avatar

Tato odrůda rajčat se nám velmi líbí pro její chuť a velkou velikost. Po sklizni sazenic je nakrmíme dusíkatými hnojivy, a když se objeví květiny, přejdeme na nitroammofosku. Rajčata navíc zaléváme hojně, ale dvakrát týdně, aby se jejich kořeny dobře vyvíjely. Pravidelně přitlačujeme keře a připevňujeme je k vysokým tyčím zaraženým do země.