Holandská technologie pěstování rajčat, její podstata a výhody

Holland se stal jedním ze světových lídrů v pěstování zeleniny: moderní zemědělské technologie umožňují získat velké výnosy s vysoce kvalitním ovocem. Mnoho farmářů jde do Holandska, aby se učili ze zahraničních zkušeností a využívali je ve své vlastní praxi. Z celého vývoje je nejzajímavější holandská technologie pěstování. rajče: umožňuje získat až 65 kg vysoce kvalitního zralého ovoce na metr čtvereční půdy, takže si určitě zaslouží pozornost.

Obsah:

Základní principy nizozemské technologie

Základní principy nizozemské technologie

Holandská technologie zahrnuje nejen pečlivou péči o rostliny se správným vytvořením keře, ale také dodržování několika důležitých zásad, které mohou výrazně zvýšit výtěžek.

Zvažte základní principy pěstování rajčat pomocí holandské technologie:

 1. Pro výsadbu a pěstování sazenice nepoužívá se běžná půda. Nádoby, ve kterých budou sazenice vysazeny, jsou naplněny minerální vlnou namočenou ve vodě s komplexem živin. To vám umožní chránit mladé rostliny před škůdcia také jim poskytnout vše, co potřebují pro rychlý růst.
 2. V kontejneru s minerální vlnou, komplex vyvážený hnojivo... Musí zajistit jak dostatečný růst zelené hmoty, tak tvorbu plodů.
 3. Ve skleníku, kde rostou rajče, stoupá obsah oxidu uhličitého. Jak víte, je to nutné pro fotosyntézu rostliny, která jí dodává organické živiny.
 4. Při tvorbě ovoce hraje důležitou roli správné opylování. V Holandsku se k tomu používají speciální sršni: během období kvetení a tvorby ovocných vaječníků se do skleníku vypustí hmyz, který sbírá pyl a opyluje květiny.

Samozřejmě ne každý zahradník bude schopen implementovat všechna potřebná technologická řešení, ale některé prvky holandské technologie lze použít docela dobře. Vyvážená výživa rostlin, aktivní fotosyntéza a včasné opylování jsou klíčem k dobré sklizni, takže evropské zkušenosti vám umožní dosáhnout dobrého výsledku.

Nejlepší odrůdy rajčat pro pěstování

Nejlepší odrůdy rajčat pro pěstování

Ke skleníkovému celoročnímu pěstování jsou vhodné pouze středně velké a vysoké odrůdy, které se nazývají semi-determinant a neurčitý.

Ve skleníku se mohou stát obzvláště produktivní následující odrůdy:

 • Camry. Jedná se o vysoce výnosnou holandskou odrůdu hybridního původu, která dobře roste ve skleníkových podmínkách i v zimě. Stonka dorůstá až 250 cm, hmotnost plodu může dosáhnout 160 g. Plody mají jednotnou červenou barvu a zaoblený tvar, v blízkosti stonku není zelená skvrna.
 • Hanni Moon je odrůda růžových rajčat, hmotnost ovoce dosahuje 260 g.Doba zrání plodů je pouze 65 dní, takže odrůda je ideální pro pěstování ve skleníku. Plody mají příjemnou sladkou chuť, u stopky není žádná zelená skvrna. Odrůda je vhodnější pro pěstování na jaře a v létě.
 • Debut je časně zralá neurčitá odrůda salátu, vhodná pro pěstování ve skleníku. Plody o hmotnosti až 210 g mají kulatý tvar a rovnoměrně červenou barvu. Výnos odrůdy dosahuje 9 kg na metr čtvereční zahrady.
 • Raissa je časně zralý neurčitý hybrid s velmi vysokou stopkou, vhodný pouze pro skleníkový chov. Plody jsou malé velikosti, hmotnost od 140 g, barva - jasně červená. Zvláštností odrůdy je dlouhodobé skladování plodů: díky tvrdé slupce dobře snášejí přepravu a mohou dlouho lhát. Rajčata Raissa rostou dobře na téměř jakékoli půdě; speciální minerální substrát pro ně není nutný.

To jsou jen některé z odrůd, které jsou ideální pro pěstování podle nizozemské technologie. Potíž zahradníků je v tom semena mnoho odrůd je v maloobchodě obtížné najít a je nutné je objednat z dálky.

Je důležité nekupovat řemeslo: při výběru odrůd rajčat v obchodech musíte pečlivě prostudovat informace o výrobci.

Nejčastěji je nutné je objednat u velkých společností přes internet, některé odrůdy najdete pouze v zahraničí.

Rostoucí pokoj

Prostor pro pěstování rajčat

 

V zimním období sazenice se pěstuje po dobu 9 týdnů, na jaře se toto období zkracuje na 6 týdnů a v létě na 5. K získání zdravých a silných sazenic potřebuje najít prostornou a dobře osvětlenou plochu skleníku, spolehlivě uzavřenou před průvanem . Místnost by neměla být příliš horká nebo dusná: doporučujeme použít prostorný větraný skleník s možností regulace teploty.

Existuje několik dalších požadavků na skleník:

 • Je nutné v něm vytvořit příjemnou teplotu půdy, která se rovná přibližně 16 stupňům, a musí být neustále udržována. Z
 • Na jaře a na jaře začnou skleník zahřívat již 2 dny před výsadbou rostlin, aby dosáhli požadované teploty.
 • Místnost musí být čistá a prostorná a sklo musí být vyčištěno pro optimální osvětlení.

K výsadbě můžete použít sazenice v kazetových nádobách, ve dně musí být vytvořeny otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno je umístěna drenážní vrstva, poté jsou hrnce naplněny vrstvou minerální vlny hnojivo, měl by být dobře hydratovaný. Semena jsou umístěna do nádob, jsou pokryta vrstvou písku s vermikulitem nahoře, jeho tloušťka bude asi centimetr. Aby se zabránilo vysychání půdy, jsou květináče pokryty průhlednou fólií a umístěny do stínu.

Sazenice se objevují rychle a obvykle po 12 dnech je třeba mladé výhonky přesadit do trvalých nádob pro pěstování, někdy se k tomu používají speciální sáčky.

Malé nádoby se sazenicemi v zemi jsou umístěny tak, aby jejich okraje byly umístěny asi 2 cm nad úrovní země. To umožní stonku rostliny nepřijít do styku škůdci a vyhnout se znehodnocení. Na jednom metru čtverečním postele by nemělo být více než 2,5 rostlin. Vzdálenost mezi řadami rajčat ve skleníku je 70 cm, od cesty k cestě - 90 cm. V jedné řadě je vzdálenost mezi rajčatovými keři nejméně 55 cm. V opačném případě rostliny zažijí nedostatek slunečního světla, a to negativně ovlivní sklizeň.

Tvar vaječníků a plodů je do značné míry ovlivněn teplotou v místnosti:

 • V noci by mělo být 16-18 stupňů a během dne jej lze zvýšit maximálně o dva stupně.
 • Optimální teplota půdy je +18, což vám umožní zajistit dobrý stav kořenového systému.
 • Optimální vlhkost je 65-75%, pokud je místnost suchší, pak budou rajčata tvrdší s vláknitou buničinou.

Pro zajištění normální teploty a vlhkosti je v horní části skleníku instalován topný systém ve formě potrubí s ohřátou vodou. Topné těleso přenáší teplo na nosič a pouzdra se ohřívají shora dolů. To umožňuje přirozený růst a zabraňuje vylučování květin a vaječníků.

Sled pěstování rajčat

Sled pěstování rajčat podle holandské technologie

Po přesazení začíná velmi důležitá fáze - tvorba keře, na kterém přímo závisí množství a kvalita plodů. Zařízení musí splňovat několik požadavků:

 1. Stopka by neměla být příliš tenká ani příliš silná, to je zajištěno správným vyvážením glazura a dobré osvětlení.
 2. Při správném vegetativním vývoji bude stopka květu hrozna krátká, květy budou odmítnuty.
 3. První shluky květů by neměly mít více než 10 listů.
 4. Technologie pěstování rajčat vyžaduje řádně organizovanou glazura - na něm závisí tvorba plodů a jejich velikost. Na rajče velké a šťavnaté, zalévání by mělo být pravidelné, ale ne příliš hojné: nejlepším řešením by bylo vybavit automat odkapávací systémkrmení malým množstvím vody pod každým keřem.
 5. V některých případech je pohodlnější uspořádat zavlažování brázdy rajčat: podél nich jsou položeny plastové trubky s otvory, které jsou připojeny k zavlažovacím hadicím. To umožňuje dodávat a distribuovat určité množství vody po brázdě, aby každá rostlina získala dostatek vlhkosti. Teplota vody je asi 16 stupňů.
 6. Intenzita zavlažování závisí na mnoha podmínkách: jedná se o množství slunečního světla, vlhkost vzduchu a větrání místnosti. Optimální režim se vyvíjí se zkušenostmi: v prvních letech bude zahradník schopen identifikovat a opravit chyby, aby dosáhl ideálních podmínek pro vytvoření dobré sklizně.
 7. Holandská technologie předpokládá listovou vrchní obvaz rostliny: k tomu se rostliny postříkají minerálními roztoky, včetně roztoku boru a hořčíku, krmení se provádí jednou týdně. Nesprávný vztah mezi úrovní kyselosti a obsahem uhličitanu vápenatého v půdě by neměl být povolen - vede to k hnilobě plodů.

Tajemství pěstování rajčat v Holandsku

Tajemství pěstování rajčat v Holandsku

Při pěstování rajče v Holandsku používají několik zvláštních tajemství ke zvýšení výnosu a jeho zlepšení:

 • Rostliny vyžadují pečlivou kontrolu. Poškozené a nemocné listy z nich musí být okamžitě odstraněny, aby se zabránilo šíření chorob.
 • Kartáče na květiny vyžadují ořezávání... V prvních klastrech není ponecháno více než 5 květů, v následujících - ne více než 6. Pokud je příliš mnoho vaječníků, rostlina nebude mít dostatek síly na pěstování plodů a budou malé.
 • Vysoký výnos je zajištěn rovnoměrným přirozeným opylováním. Nikdo nedělá svou práci lépe než hmyz a v Holandsku se pro ni používají čmeláci a sršni. Jsou vypouštěny třikrát týdně v místnosti s kvetoucími rostlinami, čímž se zabrání neplodným květům.
 • Plodina se sklízí ráno, můžete ji sklízet 4krát týdně. Plody jsou ukládány do košů nebo krabic s pěnou položenou na dně: zabráníte tím rozdrcení dolních rajčat a všechny plody budou zcela bezpečné.
 • 10 dní před koncem sklizně jsou stonky pokryty ethylenem - to urychlí zrání posledních plodů a lze je sklízet rychleji.
 • Po sklizni je skleníková místnost zbavena starých rostlin a musí být co nejdříve připravena na opětovnou výsadbu. Bush je zcela odstraněn, složení půdy musí být dezinfikováno nebo úplně vyměněno. Poté můžete postup opakovat, výsadbu semena pro sazenice a opět poskytuje všechny podmínky pro optimální růst.

Holandská technologie umožňuje pěstovat rajčata po celý rok a velké zemědělské firmy úspěšně provádějí celé cykly, které umožňují sklizeň dobré sklizně několikrát ročně.

Moderní technologie umožňuje plně kontrolovat vnitřní teplotu a vlhkost za účelem vytvoření optimálních podmínek a dosažení dobrého růstu.

V soukromé domácnosti není snadné vybavit plně funkční systém, ale všechny investice do něj se vyplatí. Hotový produkt je vhodný pro komerční implementaci a tato technologie se může stát základem pro zahájení vlastního podnikání.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Zajímavá technologie, Nizozemsko sleduje nejen počet nevlastních dětí, ale také počet květů v rajčatových květenstvích. O této metodě jsem dnes četl poprvé. Nedostatek půdy pro výsadbu sazenic je trochu zarážející. V letošním roce bude nutné provést experiment ve skleníku s rajčaty.