Běloruské zelí 455: vlastnosti, zemědělská technologie a recenze odrůdy

O výhodách bílé zelí můžete hodně mluvit. Tato konkrétní zelenina se pěstuje ve všech zemích světa. A ruská kuchyně je plná receptů s bílým zelím. Čtvrtina veškeré zemědělské půdy je věnována pěstování bílého zelí. Je to jedna z hlavních druhů zeleniny používaná k léčbě žaludečních a duodenálních vředů.

Na výnos bílého zelí má vliv nejen dodržování pravidel zemědělské technologie zeleniny, ale také výběr odrůdy. Stojí za to koupit semena takové zeleninové rostliny, která se zakoření ve specifických klimatických podmínkách, poskytne vysoké výnosy navzdory katastrofám počasí a složení půdy. Důležitou roli hraje také odolnost zelí vůči chorobám.

Obsah:

Charakteristika běloruského zelí 455

Charakteristika běloruského zelí 455

Jednou z nejstarších a časem prověřených odrůd bílého zelí je Běloruská 455, získaná výběrem v polovině 20. století. Odrůda patří mezi středně sezónní druhy zeleninových plodin, protože hlávky zelí dosáhnou technické zralosti po 85-100 dnech.

Časná zralost závisí na oblasti pěstování, jejích klimatických vlastnostech. A výnosy se liší podle podmínek pěstování. Z jednoho metru čtverečního se sklízí 5 kilogramů zelí, někdy však až 8.

Popis zeleninové rostliny zahrnuje následující parametry:

 1. Velikost růžice je v průměru 70-88 centimetrů, je částečně roztažená do tvaru.
 2. Listy rostliny jsou ploché, zaoblené, šedozelené barvy.
 3. Hlavy zelí o vysoké hustotě o hmotnosti od 1,5 do 3,5 kilogramu.
 4. Zelí obsahuje až 10,5 procent sušiny.
 5. Uvnitř vidličky jsou listy zelenavě bílé, šťavnaté.
 6. Obsah cukru je 4,5 - 6,7 procenta, kyselina askorbová je až 39 miligramů.
 7. K moření se nejlépe hodí odrůda zelí Belorusskiy 455. Ale i čerstvé lze skladovat až do jara.

Zelí se pěstuje ve všech regionech kromě Severního Kavkazu. Čím vyšší je výnos odrůdy v Bělorusku, na Ukrajině, v pobaltských státech, ve středním pruhu a na jihu Ruska.

Vše o pěstování sazenic

Vše o pěstování sazenic

V oblastech s mírným podnebím a nestabilním počasím je lepší pěstovat sazenice zelí. U odrůdy Belorussky 455 je období setí sazenic od 5. do 10. dubna. Semena jsou uspořádána pomocí vytvrzovacího postupu, umístěna nejprve do horké vody s teplotou až 50 stupňů po dobu 20 minut, poté do studené vody po dobu 1-2 minut.

Aby se zabránilo plísňovým infekcím, jsou semena ošetřována roztokem Fitosporinu po dobu 8 hodin.

Pro zvýšení klíčivosti zelí je nutné semenný materiál máčet namočením do živných roztoků. K tomu použijte léky Epin, Zircon, Humát draselný. Po všech ošetřeních se semena promyjí pod tekoucí vodou a suší do stavu tekutosti.

Půdní substrát se nalije do nádoby připravené k setí sazenic. Rašelina nebo humus se berou jako základ půdy, přidává se zemina a písek.Sazenice se cítí skvěle ve směsi rašeliny a písku v poměru 1: 1. Není třeba přidávat minerální hnojiva. Kyselost půdy u zelí je pH 6,0 - 6,5. Den před výsadbou zeleniny je nutné půdní substrát vysypat roztokem připraveným ze 2 tablet Gamair nebo Alirin-B na 10 litrů vody.

Vlastnosti pěstování sazenic:

 • Semena jsou pohřbena v zemi o 1 centimetr. Vzdálenost mezi otvory by měla být 3 centimetry.
 • Teplota vzduchu pro klíčení zelných semen je 18–20 stupňů Celsia. Po vzniku se sníží na 8 stupňů.
 • Takto se sazenice temperují po dobu osmi dnů a poté potápět, umístění v květináčích o rozměrech 6 centimetrů. V tomto případě je nutné prohloubit sazenice zelí až k listovým listům. Zahradníci doporučují, aby po sklizni bylo lepší posypat půdu v ​​nádobě čistým kalcinovaným říčním pískem. To pomůže udržet sazenice před houbovou infekcí.
 • Sazenice zeleniny se vyvíjejí rychleji při teplotě 13 stupňů během dne a 10 v noci.
 • Fotofilnost zelí je známá, proto je za oblačného počasí nutné uspořádat další osvětlení fytolampy... Jsou instalovány ve vzdálenosti 15 centimetrů od sazenic a ponechány po dobu 12 hodin.
 • Během růstu vyžadují sazenice pravidelné zavlažování, jehož frekvence se týden před výsadbou sníží. Neuškodí ani krmení močovinou a síranem draselným. Hnojiva se užívají po jedné polévkové lžíci a zředí se v kbelíku s vodou. Na jeden hrnec stačí 200 ml živného roztoku.

V době, kdy jsou sazenice přesazeny do země, by měly být sazenice dobře vyvinuté. kořenový systéma stonky mají 5-6 listů. Odrůda Belorusskaya 455 pevně snáší nízké teploty, proto se sazenice úspěšně rozvíjejí a jsou zcela zachovány až do výsadby na zahradě.

Podmínky a pravidla pro výsadbu sazenic v zemi

Podmínky a pravidla pro výsadbu sazenic v zemi

Sazenice bílého zelí se vysazují do země, když jsou sazenice ve věku 30-40 dnů. Plocha pro zelí je na podzim zorána do hloubky 22 centimetrů.

Humus se aplikuje na zoranou půdu nebo kompost kbelík na metr čtvereční. Je lepší zasadit sazenice zelí na nové místo každé čtyři roky. Nejlepší předchůdci kultury jsou brambory, hrášek, rajče, pepř.

Zelná odrůda Belorusskiy 455 se snadno aklimatizuje a začíná se vyvíjet rychleji než její sousedé.

Při opětovné výsadbě sazenic by měla být půda v záhonech vlhká. Vzor přistání pro středně pozdní druhy je 70x70 nebo 60x60 centimetrů. Do díry přidejte 500 gramů humusu, 3 gramy dusičnanu amonného, ​​5 gramů superfosfátu a 4 gramy draselné soli. Zavřete sazenice do hloubky děložních listů. Po výsadbě jsou sazenice hojně napojeny, aby se lépe zakořenily.

Doporučení pro péči o bílé zelí

Doporučení pro péči o bílé zelí

Výtěžek zelí, stav, hustota hlávek zelí závisí na správné péči o rostlinu:

 1. Polévejte zeleninu hojně, namočte půdu do hloubky 40-50 centimetrů. Stanovte obsah vlhkosti v půdě zkoumáním spodních vrstev do hloubky o 20 centimetrů. Pokud jsou suché, pak je zalévání špatné. Nadměrná vlhkost vede k praskání hlav. Zalévání se zastaví 2 týdny před sklizní.
 2. Odplevelení se provádí za účelem kontroly plevelů. Vhodné také pro hubení plevele herbicidy.
 3. 10 dní po výsadbě se zelí krmí divizna v poměru 1: 7 nebo ptačí trus – 1:15.
 4. Po dvou až třech týdnech organická hnojiva chován jiným způsobem: divizna v poměru 1: 5, trus ptáků - 1:12. Do jamky se nalije litr živného roztoku.
 5. Superfosfát (20 gramů), draselná sůl (15 gramů), dusičnan amonný (40 gramů) se zředí z minerálních hnojiv v kbelíku s vodou.
 6. V následujících postupech se používá pouze draselná sůl a dusičnan amonný, což zvyšuje koncentraci prvků dvojnásobně.
 7. Keře zelí musí být uvolněny po zalévání a déšť déšť, odstranění husté kůry z povrchu půdy.

Péče o úrodu je jednoduchá, jednoduchá pro začínající zahradníky.

Možné narůstající problémy

Možné narůstající problémy

Mezi časté problémy při pěstování zeleninových plodin patří výskyt zelných chorob:

 • Houba černohnědá často infikuje rostliny, a pokud se infekce rozšíří, zelí zemře. Zákerné nemoci lze předcházet použitím čerstvé a dezinfikované půdy na zelná lůžka. Ošetření semen horkou a studenou vodou je součástí prevence černé nohy.
 • Spodní část stonku vysychá a ztmavne, když je infikována phomosis. Kořen rostliny se postupem času stává hrubým, mechovým. Boj s nemocemi musí být léčen fungicidní přípravky.

Rád útočí na výsadby mouchy bílého zelí nebo naběračky. Larvy hmyzu obzvláště poškozují výsadby a hlodají listy rostliny. Škůdců se můžete zbavit postřikem insekticidními přípravky.

Pokud budete dodržovat pravidla zemědělské technologie, problémy s pěstováním zeleninových plodin nevzniknou.

Kvůli nesprávné péči vznikají problémy s pěstováním zelí. Přestože je Belorusskaya 455 odolná proti praskání, nadměrná vlhkost může způsobit prasknutí zelí. Přesušená půda vede k tomu, že se vidličky špatně zkroutí a nemají čas na technickou zralost, vyschnou.

Různé výhody a recenze

Různé výhody a recenze

Odrůda bílého zelí Belorusskaya 455 má mnoho výhod. Obyvatelům léta se doporučuje zvolit plodinu pro pěstování, protože poskytuje vysoké výnosy šťavnatých hlávek zelí s vynikající chutí. Je těžké vybrat k nakládání lepší než to zelí. A čerstvé vidličky umístěné v suterénu pro skladování se nezhoršují a zachovávají si své užitečné vlastnosti až do jara.

Při pěstování zelí je zaznamenána jeho odolnost vůči nízkým teplotám, proto je možné sazenice vysadit na záhony v polovině května při zasetí v březnu až dubnu

... Kultura je zřídka vystavena chorobám a zelí a lopatka na ni mohou zaútočit před škůdci.

Zemědělci si vybírají odrůdu Belorusskaya 455, protože je vhodné se o ni starat pomocí technologie. A hlávky zelí získané na podzim se vyznačují vynikajícím prodejním vzhledem a dobrou přepravitelností. Jedna z nejlepších odrůd pro zimní skladování je známá obyvatelům léta, testována na stránkách. A ne nadarmo zůstává na vrcholu popularity díky svým vysokým kvalitám.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Zelenina | Zelí
Uživatelský avatar Alena

Pěstujeme běloruské zelí každý rok a to je pro nás ta nejlepší odrůda. Hlavy zelí vždy rostou rovnoměrně a hustě. Tato odrůda je velmi chutná a svěží a je skvělá pro kvašení.

Uživatelský avatar Zhenya

Běloruské zelí má skutečně krásný a atraktivní tvar hlav, roste vysoký a u nás mírně protáhlý, nemá hrubé ani široké žíly.

Katty avatar

Moje běloruské zelí je letos drsné a tvrdé. Sundal jsem si ho po prvním mrazu, ale teď bylo počátkem listopadu tak teplo, že jsem ho musel sundat bez mrazu, protože nastal čas konzervovat daču. Uvařil jsem zelnou polévku - sotva jsem ji uvařil. Uvidím, jak to bude fermentováno. A toto je nejstabilnější odrůda.