Co je topinambur, jak je užitečný a komu je kontraindikován?

Topinambur - Je to zelenina, o které každý slyšel, ale ne každý ví, jak je užitečná. Kromě vynikající chuti má ovoce léčivé vlastnosti, které pomáhají zvládat různé nemoci. Doporučuje se používat jako přísadu pro vaření, stejně jako pro použití v kosmetice a tradiční medicíně. Před použitím se ale doporučuje předem se seznámit s pravidly sběru a skladování a určit kontraindikace.

Obsah:

Topinambur - co to je a jak to vypadá?

Topinambur - co to je a jak to vypadá?

Topinambur je rostlina, která má sklon žít déle než jeden rok. Patří do rodiny Astrovů díky své květině, která je na vysokém stonku a vypadá jako heřmánek. Keř dobře přežívá drsné zimy a může růst v jakýchkoli nepříjemných podmínkách.

Ke konzumaci nebo jako součást receptů se používá pouze kořenová zelenina topinambur. Pokud jej nevykopete ze svého známého místa, neztratí své léčivé vlastnosti, ale pouze zvýší svůj objem. Keř byl do Ruska přivezen ze Severní Ameriky v 18. století. Topinambur má různá jména: topinambur, hliněná hruška nebo hlízovitá slunečnice.

Kořenová zelenina svým vzhledem připomíná oddenky zázvoru a pokud jde o chuť, mnozí ji dávají vedle jablka nebo brambor se sladkou dochutí.

Pozemní stonek má tendenci se táhnout 1,5-4 metry a končí slunnou květinou. Ve spodní části rostliny je střídavě uspořádáno mnoho listových desek. Listové desky mají drsný povrch s malou pichlavou hromadou. Dřík je silný, schopný odolat i těm nejsilnějším větrům a pronikavému průvanu.

Kořenová část má silnou strukturu, na které se jako shluky tvoří hlízy produktu se stejným názvem. Mají podlouhlý tvar, často různého vzhledu. Celkově se pěstuje asi 300 různých druhů rostlin, včetně hybridních odrůd. Jsou vhodné pro lidskou spotřebu a krmivo pro domácí zvířata. Někteří zahradníci také pěstují rostlinu jako dekorativní výzdobu svého osobního pozemku. V Rusku nejčastěji najdete pouze 2 odrůdy: Interest a Skorospelka.

Složení a užitečné vlastnosti topinamburu

Složení a užitečné vlastnosti topinamburu

Jíst nebo vyrábět léky na jejím základě má příznivý účinek na lidské tělo. Rostlina obsahuje mnoho různých živin a významný seznam vitamínů. Kořenová zelenina je dietní produkt používaný k dietě lidem, kteří se snaží zhubnout. Jeho obsah kalorií je pouze 61 kcal na 100 g. produkt.

Seznam užitečných látek zahrnuje takové minerály a vitamíny jako PP, C, A, skupina B, fosfor, vápník, hořčík, zinek, draslík, železo. Jsou přítomny aminokyseliny a řada organických kyselin.

Pro své léčivé vlastnosti je hliněná hruška cennější než řepa nebo brambory.

Pro léčebné účely se používají nejen kořenové plodiny, ale také listy a stonek. K takovýmto příznivým vlastnostem dochází díky chemickému složení rostliny.

Rozlišují se následující užitečné vlastnosti, které mají příznivý účinek na osobu:

 • Blahodárně působí na trávicí orgány, neutralizuje nepohodlí a pomáhá vyrovnat se se záněty.
 • Působí cholereticky a příznivě působí na žaludeční sliznici a obnovuje poškozené oblasti.
 • Čaj, který obsahuje topinambur, podporuje odstraňování nahromaděné vlhkosti, která blokuje tvorbu otoků dolních končetin v těle, ke kterému dochází při nesprávném fungování ledvin a srdečního svalu.
 • Pokud produkt pravidelně používáte, dochází k normalizaci mikroflóry gastrointestinálního traktu.
 • Odstraňují toxické látky z těla, které mají tendenci se usazovat v těle lidí trvale žijících v kontaminovaných oblastech a teritoriích. Díky této vlastnosti jsou soli těžkých kovů, cholesterolu a toxinů vylučovány z vnitřních orgánů.
 • Normalizuje práci myokardu a pomáhá zlepšit rychlost průtoku krve při arytmii nebo ateroskleróze.
 • Dlouhodobé užívání přípravku způsobuje pokles krevního tlaku. Proto lidé trpící hypotenzí.
 • Příznivý účinek látky je zaměřen na nervový systém, který pomáhá normalizovat spánek, zvládat stresové situace.
 • Kořenová plodina je zaměřena na zlepšení produkce hemoglobinu, proto se doporučuje zahrnout jej do stravy jako profylaxi anémie způsobené nedostatkem železa.
 • Má významný vliv na mužskou potenci, obnovuje mužskou sílu. Normalizuje reprodukční funkci.

Topinambur má antioxidační vlastnosti díky přítomnosti různých kyselin v něm: malinová, jantarová, jablečná, fumarová. Seznam složek obsahuje 8% křemíku, což uspokojuje denní potřebu tohoto prvku pro tělo.

Kromě toho obsahuje topinambur inulin, který pomáhá udržovat lidskou vitalitu. Tato látka není schopna zvyšovat hladinu cukru v krvi. Díky tomu je produkt doporučován pro použití především u pacientů trpících diabetes mellitus.

Aplikace v tradiční medicíně + recepty

Odvar z topinamburu

Díky svým léčivým vlastnostem má rostlina schopnost provádět následující akce:

 1. Snižte hladinu cukru v krvi u člověka.
 2. Zlepšete krevní oběh.
 3. Zvyšte ochrannou funkci těla.
 4. Zabraňuje vývoji mutovaných buněk v těle.
 5. Zlepšuje schopnost vnímat vnější svět.
 6. Snižte pH trávicích orgánů.
 7. Blokovat rozvoj bolesti kloubů.

Pomocí topinamburu je možné léčit onemocnění, jako je gastritida, onemocnění tenkého střeva, enteritida, pankreatitida, kolitida, žaludeční vředy, duodenitida a polyartritida.

U diabetes mellitus se doporučuje použití topinamburu preventivně i pro léčebné účinky u obou typů onemocnění: vrozených i získaných. U prvního typu pacientů je nutné jej používat syrový, stejně jako ve formě odvarů a čerstvé vymačkané šťávy z okopanin. Pozitivní účinek je možný pouze tehdy, pokud je lék používán po delší dobu.

Video vám představí užitečné vlastnosti topinamburu:

Inulin, který je součástí kořenové zeleniny, má příznivý účinek na stav glukózy a snižuje její hladinu v krvi. Tento efekt se odráží v blahobytu člověka.U diabetiků lékaři předepisují jídlo, vařené nebo syrové kořeny před každým jídlem po dobu 15 minut.

Při léčbě kloubů je křemík prospěšný pro tělo, které je ve výrobku přítomno v dostatečném objemu. Proto neustálé používání kořenové zeleniny může snížit bolestivé nepohodlí při radikulitidě a revmatoidní artritidě.

K léčbě lidovými prostředky se doporučuje používat odvar na bázi sušených hlíz nebo surové kořenové zeleniny. K přípravě látky budete muset vzít 3-4 středně velké hlízy, které jste předtím vymyli. Umístěte je do samostatné nádoby, podlejte studenou vodou a vařte 20 minut. Poté, co potřebujete vývar precedit a nechat vychladnout. K ošetření se používá pouze chlazená kapalina.

Sušené hlízy se rozmělňují na prášek nebo mouku. Lék vyrobený na bázi topinamburu pomáhá při hypertenzi, cholecystitidě, anémii a pankreatitidě. To bude vyžadovat 6 lžiček. prášek, nalijte 1 litr. vodu a vaříme 30 minut. Pijte vývar 3krát po jídle na 1 polévkovou lžíci. do 7 dnů.

Topinambur v kosmetice + recepty

Topinambur v kosmetologii

Vzhledem k tomu, že topinambur obsahuje mnoho vitamínů a živin, často se používá pro kosmetické účely. Aktivně ovlivňuje pokožku hlavy a pokožku a zlepšuje jejich stav.

Topinambur pomáhá regenerovat poškozené buňky horních vrstev epidermis, vyrovnává barevný tón pokožky.

Jeho účinek je zaměřen na normalizaci fungování mazových a potních žláz. Kromě toho aktivuje zvýšenou produkci kolagenu a aktivně bojuje s kožními vyrážkami různé etiologie.

Charakteristickým rysem rostliny je, že léčivé látky připravené na jejím základě aktivně bojují proti vypadávání vlasů a lupům. Výrobek posiluje vlasové folikuly, podporuje růst vlasových vláken a zvlhčuje jejich strukturu.

V kosmetologii se používají následující recepty:

 1. Aby byly vlasy zvládnutelné a krásné, je nutné si připravit leštidlo - 4 lžíce. plechové desky drceného typu se nalijí do 1 litru. vařící voda. Musíte počkat, až vroucí voda vychladne, poté po každém umytí napněte a opláchněte celé vlasy.
 2. Chcete-li odstranit lupy, opláchněte je šťávou z topinamburu a vtírejte do pokožky hlavy;
 3. Aby se zabránilo vypadávání vlasů, stojí za to nalít vodu na listové desky, vařit 3 hodiny na mírném ohni. Poté napněte přes několik vrstev gázy a výsledný produkt vtírejte do pokožky hlavy alespoň třikrát za 7 dní.
 4. Při odlupování citlivé pokožky obličeje je nutné použít tento druh masky: 3 lžíce. drcený produkt se spojí s žloutkem, důkladně se promíchá. Výsledná konzistence se nanáší na obličej po dobu 20 minut. Při častém zánětu musíte použít masku: 4 lžičky. nasekaný topinambur je kombinován s 0,5 lžičky. citronová šťáva. Výsledný produkt se nanáší na pokožku obličeje.

Díky správnému a systematickému používání můžete získat hedvábné a krásné vlasy a také upravit vzhled pokožky obličeje.

Aplikace na vaření + recepty

Vaření aplikace

Kořenovou zeleninu lze smažit, vařit, konzumovat syrovou, sušenou a pečenou. Jakékoli recepty na výrobu topinamburu jsou podobné bramborám. Současně však produkt, který je podroben tepelnému ošetření, získává specifické chuťové vlastnosti, které nejasně připomínají houby.

Nejčastěji používané recepty čerstvého salátu na přípravu zajímavé kořenové zeleniny pro výživu se vyznačují:

 • Recept číslo 1. Budete potřebovat 2–3 kořenovou zeleninu, 0,2 kg bílého zelí, 1 pochodeň cibule, nakládané houby ne více než 3 lžíce, citronovou šťávu (1 lžíci) a bylinky podle chuti. Veškerá zelenina a bylinky musí být opláchnuty pod tekoucí vodou.Zelí je nakrájeno na malé kousky a hněteno pomocí rukou, poté je přidána citrónová šťáva. Hliněná hruška by měla projít struhadlem se standardními otvory. Zelení a cibule jsou řezány samostatně. Všechny ingredience jsou kombinovány s nakládanými houbami a promíchány. Je nutné jíst jídlo pouze čerstvě uvařené.
 • Recept číslo 2. Hliněná hruška se odebírá v množství 2-3 kořenů, 2 ks. mrkev, 1 nakládaná okurka, olivový olej a bylinky podle chuti. Zelenina je rozdrcena, všechny ostatní přísady jsou jemně nasekány a smíchány. Salát je oblečený s olivovým olejem.

Saláty tedy v zimě zvyšují imunitu pacienta, doplňují přísun vitamínů a živin. Pomáhá předcházet nachlazení.

Poškození a kontraindikace

Poškození a kontraindikace

Neexistuje žádný kategorický zákaz používání topinamburu, ale v některých situacích se nedoporučuje konzumovat produkt jako potravinu nebo pro léčebné účely. Existují následující situace, kdy se vyplatí zdržet se používání produktu na bázi hliněné hrušky:

 1. Individuální nesnášenlivost k produktu nebo jeho složkám.
 2. Lidé trpící zvýšenou plynatostí.

Nepoužívejte nadměrně zavádění produktu do těla. Jinak můžete vyvolat zhoršení celkového stavu, způsobit nevolnost, zvracení a bolesti hlavy.

Jak správně sbírat topinambur?

Topinambur se sklízí před nástupem chladného počasí a silným poklesem teploty. Vysoké stonky se zelenými listy se stříhají samostatně, přičemž je nutné ponechat konopí nepřesahující výšku 6-10 cm.

Listy jsou odděleny od stonku a odloženy stranou. Stonky jsou rozdrceny a poté usušeny ve stínu pod baldachýnem. V zimě se sušený produkt používá jako infuze do koupele. Pokud je pro krmení hospodářských zvířat zapotřebí listí, pak musí být připraveno seno.

Více informací o topinambur naleznete ve videu:

Kořenové plodiny se také vykopávají na podzim, ale ne v plném rozsahu. Doporučuje se nevykořenit část ze země, ale nechat ji na obnovu na jaře oblasti výsadby. Takové čištění je rozděleno na 2 části: jedna se shromažďuje na podzim a používá se v zimě, druhá se doporučuje vykopat na jaře, aby se doplnily použité vitamíny a živiny. Charakteristickým rysem jarní sklizně je, že hlízy jsou chutnější a mnohem sladší.

Metody skladování topinamburu

Metody skladování topinamburu

Jediným problémem při pěstování a používání topinamburu je to, že jej prakticky nelze skladovat. Pokud vykopáváte produkt, je nutné jej buď vysušit, nebo okamžitě jíst nebo pro léčebné účely ve formě odvarů. Krátkodobé skladování znamená, že vnitřní složení produktu rychle ztrácí své příznivé vlastnosti a vitamíny. Proto se doporučuje kořenovou plodinu z půdy neodstraňovat a ukládat ji, dokud ji nebudete potřebovat.

Někteří zahradníci doporučují, naopak, hlízy vykopat a uložit do garáže nebo suterénu ve vrstvách sena.

Toto rozhodnutí bude správné, pokud se po krátké době spotřebuje celý shromážděný objem produktu. V jiné situaci může být produkt uložen na spodní polici v chladničce, ale za tímto účelem by měla být kořenová plodina zabalena do vlhkého hadříku a neustále se ujistit, že je mokrá. Pokud není dostatek vlhkosti, hlíza se rychle zhorší a bude nevhodná k jídlu nebo k použití jako léčivé účely.

Jeruzalémský artyčok je tedy rostlina, která se pěstuje na pozemcích pro domácnost ve formě okrasného keře, ale také se používá jako lék. Používá se také ve vaření a kosmetologii. Jeho vitamíny a živiny mají schopnost vyživovat tělo po dlouhém zimním období. Hlavní věcí je správně sestavit produkt a uložit jej tak, aby všechny živiny zůstaly v jeho složení.

Kategorie:Zelenina | Topinambur

Zde topinambur zaplnil celý prostor kolem zahrady, musíme zničit polovinu. Sklízíme z ní na podzim, jako brambory. Pro diabetiky je velmi dobré jíst je místo brambor.

Avatar Lera1

Chci si dát jeruzalémský artyčok a zasadit ho do mé zahrady, mé matce byl diagnostikován diabetes mellitus a topinambur podle pověstí vypadá, že dokáže snížit hladinu cukru v krvi u člověka.