Jak se starat o maliny na jaře?

Maliny jsou lahodné aromatické bobule s léčivými vlastnostmi, které neustále vyžadují péči. I když na vašem webu rostou nejelitnější odrůdy malin, neznamená to, že se o ně nemusíte starat. Nedostatečná péče zaručuje ztrátu plodiny. Péče o maliny na jaře se liší od odchodu na podzim. Zkušení zahradníci již vyvinuli určitý systém pravidel pro pěstování malin.

Obsah:

Takže přišlo jaro, sníh se roztavil z vašeho webu. Jakou péči v tuto chvíli malina potřebuje?

Prořezávání malin na jaře

Na začátku jara je bezpodmínečně nutné pečlivě provést sanitární prohlídku vašeho webu. U malin, počínaje druhým rokem po výsadbě, roste každé jaro 5-10 náhradních výhonků ze spodní části keře a nové výhonky rostou kolem keřů. Zmrazené výhonky by měly být odstraněny.

Pokud je zmrzlá pouze část výhonku, musíte jej odstranit na zdravé místo. Maliny vám umožňují získat sklizeň, i když je hlavní část výhonku zmrzlá. Hlavní věc je, že živé ledviny zůstávají dole. Je také nutné vystřihnout všechny tenké a zlomené výhonky. Jim odříznout úroveň se zemí, aby nezůstalo konopí.

Jak se starat o maliny na jaře

Jakmile se růst objeví, obvykle v květnu až červnu, musí být okamžitě odstraněn. To je nezbytné, aby všechny prospěšné živiny a vlhkost šly do hlavního keře.

Aby byly maliny větší, zahradníci doporučují na jaře stříhat výhonky ve výšce 120 - 160 cm ročně.

Výsadba nových výhonků

Jakmile přijde dlouho očekávané jaro, začíná zahradní sezóna. Sezóna, na kterou se mnoho zahradníků těší, protože to je nevysvětlitelný pocit radosti, že jste mohli pěstovat úrodu vlastními rukama.

S příchodem teplých dnů je čas na přemýšlení výsadba malin... To je nejlepší čas na výsadbu nových a opětovných výsadby starých výhonků. Vysazují se výhonky červených odrůd, které se prohlubují do země na předchozí úroveň výsadby, černé a fialové odrůdy - trochu hlouběji. Poté, co jsou maliny zasazeny, musí být dobře napojeny na kořeny, poté je půda mulčována. Kromě toho je lepší řezat červené maliny do výšky 25-30 cm.

Při výsadbě malin nezapomeňte, že milují hlinitou půdu s dobrou schopností absorbovat vodu a přítomností velkého množství humusu. Proto by bylo dobré před výsadbou do země přidat velké množství zahradního kompostu a shnilého hnoje. Malinový kořenový systém je poměrně silný a hluboký.

Místo pro výsadbu malin by mělo být slunečné. Nedoporučuje se pěstovat maliny v těsné blízkosti rostlin z rodiny růží. Jedná se o jabloně, šípky, růže, ostružiny a ovocné stromy. Také malí sousedé pro maliny jsou brambory, paprika, rajčata, lilek, cibulovité květiny a rostliny.

Jak se starat o maliny na jaře

Maliny černé a fialové odrůdy se nejlépe vysazují do samostatných keřů. Půda kolem nich musí být zpracována tak, aby nedocházelo ke společnému růstu keřů. Vzdálenost mezi keři by měla být nejméně 90 cm. Je lepší zasadit červené a žluté maliny do jedné souvislé řady se vzdáleností 60 cm. Příliš hustá výsadba malin brání větrání, což může způsobit různé malinové choroby.

Před výsadbou malin by bylo dobré kořeny nasáknout roztokem divizny nebo shnilého hnoje. Tím se zlepší výživa nových zasazených výhonků, protože proces rozkladu organické hmoty zvyšuje obrovské množství prospěšných mikroorganismů.

Výnos malin závisí více na hnojivech. Pokud se půda vyznačuje průměrnou úrodností, pak každý rok potřebuje 3-4 kg organických hnojiv. Potřebuje také 25-30 gramů superfosfátu a 20 gramů draselné soli na 1 metr čtvereční půdy.

Jarní hnojení

Maliny, které přežily zimu, potřebují na jaře správné krmení. Pokud je půda v oblasti, kde pěstujete maliny, dobře nasycená dusíkatými minerálními hnojivy, pak s příchodem jarních dnů začnou na malinových výhoncích aktivně růst mladé výhonky.

Se slabým růstem takových výhonků můžete produkovat vrchní obvaz na konci května pod každým samostatným keřem. Kuřecí trus nebo čerstvý divizna jsou pro takové krmení ideální. Tato metoda hnojení poskytne keřům užitečné látky po celé vegetační období. Bylo by hezké pod každý keř dát mulčovací mulč ze slámy nebo pilin a hnoje.

Jak se starat o maliny na jaře

Mezi hnojením hnojem by měly uplynout nejméně dva roky. V opačném případě, pokud každoročně hnojíte hnojem, nebudou výhonky schopny dozrát, zvláště pokud je zima zasněžená.

Vzhledem k tomu, že kořeny malin jsou hluboko v zemi, je nutné hnojit půdu hnojem do hloubky 10 cm, když byly dříve zavedeny kapalné hnojiva. Při použití mulče není nutné uvolňovat půdu.

Maliny lze podle potřeby minimálně ošetřit insekticidy.

Chcete-li získat sklizeň vynikající kvality, zahradníci vědí, že před rozkvětem pupenů musí být malinové keře ošetřeny nitrafenem a týden před kvetením nastříkány karbofosem.

Bez ohledu na to, jaké odrůdy malin na vašem webu rostou, je třeba mít na paměti, že k dobré sklizni nedojde bez investice času a úsilí. Maliny, i když nejsou příliš rozmarné, vyžadují péči, včasné prořezávání, krmení a zalévání. Pouze v případě řádné péče vás potěší nádhernou voňavou sklizní.

Kategorie:Rostoucí | Maliny
Goshia avatar

Na jaře maliny stříháme, stříháme, vysazujeme a zaléváme, hnojíme, jen občas. Je možné, že to je důvod jeho nízkých výnosů. Je pravda, že v létě dávají maliny 2 sklizně a vždy se nám podaří zajistit si džem z tohoto lahodného bobulí.