Hlavní způsoby, jak pěstovat jahody doma

Jahody jsou považovány za nejkrásnější, nejchutnější a velmi zdravé bobule. Lidé jí také říkají „Královna bobulí“. Téměř každá letní chata nebo soukromý dům má pro svou kultivaci malé území. A tak vždy chcete dosáhnout vynikajícího výsledku po dlouhodobé péči o jahody. Ale jaké jsou způsoby, jak pěstovat jahody?

Obsah:

  Domácí hřebeny

   domácí postele

Jedna z nejpopulárnějších pěstitelských metod jahoda jsou hřebeny. Hřebeny jsou lichoběžníkové záhony, na kterých jsou zasazeny jahodové keře. Poté jsou pokryty světlým nebo tmavým mulčováním (filmem).

Pokud jde o období výsadby jahodových keřů, může k nim dojít kdykoli kromě zimy.

  • Nejčastěji se jahody vysazují po roztavení sněhu. Kolem začátku dubna se pak bude vyvíjet velmi rychle.
  • Pokud se výsadba uskuteční v květnu, pak se vývoj mírně zpomalí.
  • Pokud budou vysazeny v prvních měsících léta, bude sklizeň pro příští sezónu.
  • Poslední měsíc pro výsadbu jahodových keřů spadá do září.

Počasí pro výsadbu jahod by mělo být vlhké a oblačné. A hřebeny jsou vytvořeny ze severu na jih.

Metody výsadby jahod v zahradnické metodě:

  1. Přistání jedné lodi. U této metody lze pozorovat následující proporce: vzdálenost mezi hřebeny je asi 70 centimetrů a mezi samotnými jahodovými keři je v hřebenech asi 20 centimetrů. Tato metoda mluví sama za sebe. Jinými slovy, jeden pás s pouzdry je vyroben v jedné pásku.
  2. Dvouřadý střih. Tato metoda je velmi podobná jedné linii. Rovněž má vzdálenost mezi hřebeny přesně 60-70 centimetrů. Teprve nyní se místo jedné délky pásky s rostlinami vyrábějí dvě. Vzdálenost mezi nimi je přibližně 30 cm a mezi jahodovými keři - 15-12 cm.

Před výsadbou jsou všechny kořeny jahod zkráceny na 7 cm.

Aby byly řádky rovnoměrné a krásné, jsou hřebeny označeny šňůrkou. Chcete-li to provést, vezměte svinovací metr a označte místa. Vložte knoflík z opačných konců území. Přivázat na něj šňůru z jedné strany a vytáhnout ji na opačnou stranu, čímž vytvoříte rovnoměrné stužkové lože pro výsadbu jahod. Pak se vezme čtvrtmetrová police a místa podél linie šňůry jsou označena pro budoucnost křoví... Půda je pokryta plátnem - střešní lepenkou nebo lutrasilem. Na tomto plátně je vytvořen výřez pro výsadbu keřů. V těchto otvorech jsou vytvořeny otvory, do kterých se nalije litr vody. Jakmile Země absorbuje vodu, vloží tuto díru sazenice a pevně jej upevněte mokrým bahnem, na konci posypte keř suchou zemí a pevně přitlačte zemi kolem rostliny rukama. Pokud rostliny nejsou pevně zakořeněny v zemi, mohou zemřít. „Srdce“ sazenic jahod by mělo být zasazeno tak, aby bylo v rovině se zemí.

Poté, co jsou jahody zasazeny do země, musí každý den zalít půl litru vody. Dělejte to po celý týden. Země musí být mulčována, aby se nezakrývala a nezadržovala vlhkost. Pečlivě vybírejte a vysazujte pouze zdravé sazenice.

  Pěstování přístřeškem nebo tunelováním

přístřeší metoda

Jinými slovy, pěstování jahod, metoda přístřešku, se také nazývá přístřešek s filmovými tunely.S pomocí takové výsadby se rostliny mohou vyvíjet mnohem rychleji než na otevřeném prostoru (po dobu půl měsíce).

Takový tunel se navrhuje v polovině jara.

Takto se pěstují jahody, které přinášejí plody již 1 nebo 2 roky. Na postele jsou položeny drátěné oblouky. Výška, která je půl metru, a její konce jdou hluboko do země. Tyto oblouky jsou umístěny ve vzdálenosti jednoho metru od sebe a jsou povrchně pokryty filmem. Aby se zabránilo ochabnutí filmu, je fixován provázkem.

Na jedné straně filmu podél postele je umístěna kolejnice a na druhé straně - nějaký druh těžkého znamení. Jde o to, že jahodové keře bude třeba zalévat, oplodnit, větrat a sklízet. A tak je to pohodlné, stačí tuto položku odstranit a začít s námluvami. V takovém tunelu by měl být teploměr. Pokud teplota dosáhla 25 stupňů, je nutné vyvětrat.

Film je odstraněn za dobrého počasí a kvetení jahod.

V létě by měly být jahody zalévány ráno teplou vodou. S příchodem podzimu pokrývají jahodové keře listy kukuřice nebo slámy.

  Způsob pěstování ve svislých záhonech

vertikální hřebeny

Tato metoda výsadby také mluví sama za sebe. To znamená, že jahody se pěstují ve speciálních nádobách ve svislých záhonech.

Výhodou takového pěstování je velká sklizeň bobulí na malé ploše.

U jahodových keřů si můžete vzít kuželovité nebo pyramidové nádoby, jejichž výška je 10 cm a objem jeden a půl litru. Vzdálenost mezi keři je 10-20 cm, půda by měla být označena rašelinou, trávníkem, pískem a humusem.

Nádoby jsou umístěny jeden na druhého se sazenicemi a tvoří svislé lůžko. V takovém případě jej musíte často zalévat teplou vodou - 250 ml ódy až 3krát týdně.

Kategorie:Rostoucí | Jahoda
Manažer88 avatar

Pokud na jaře sadíte jahody, nebude úroda tak dobrá, jako když je budete vysazovat na podzim. Na podzim, v zimě a na jaře získávají sazenice jahod sílu a zakoření. Na jaře je země plná vlhkosti a tepla. Rostlina může volně růst a rozvíjet se. A pokud jsou vysazeny na jaře, pak jahody potřebují čas na zakořenění a kvetení a na tvorbu plodů. Podle toho bude ovoce menší.

Anna fotka uživatele

Na obrázcích mám vždy rád vertikální pěstování jahod - vypadá to úžasně! Ale zdá se mi, že se jedná o inscenované fotografie - s takovou kultivací, bohužel, nemůžete získat sklizeň jahod ...