Jak zasadit semeno avokáda: vlastnosti pěstování stromu

Vždyzelený strom rodiny Lavrovů se nazývá nádherné exotické slovo „avokádo“. Avokádový strom může dorůst až do výšky 18 metrů. Z jeho dřeva se vyrábí nábytek a jeho užitečné plody se používají v potravinářském a kosmetickém průmyslu. Avokádo, které Britové nazývají „aligátorská hruška“, je zdravé a obsahuje spoustu vitamínů a minerálů.

Obsah:

Jak roste avokádo?

Jak roste avokádo?

Rysem avokáda je jejich velmi rychlý růst. Mladé stromy doslova rostou před našimi očima. Za 3 měsíce mohou sazenice dorůst o 50 cm. U vzrostlých stromů se růst zpomaluje.

Avokádo má rovný kmen, poměrně rozvětvený.

Listy jsou velké, podlouhlé, mohou dosáhnout délky 35 cm, doma avokádo nepřináší ovoce. Tuto skutečnost můžete zkusit vyvrátit, pokud víte, jak správně zasadit avokádové semínko, vypěstovat strom a starat se o něj. Ve svém přirozeném prostředí avokádo kvete v malých nazelenalých květech a pak dává velké plody, podobné zelené hrušky... Plody avokáda mohou dosáhnout hmotnosti 1,5 - 1,8 kg. Jejich zelená pokožka zrání zčerná. Buničina je zelená nebo nažloutlá, spíše mastná. Kámen je velký, zabírá téměř polovinu ovoce.

Avokádo je známé již dlouho. I Aztékové ve 3. tisíciletí před naším letopočtem používali avokádo k léčebným účelům. Byly používány k výrobě mastí a tření, ale nebyly podávány těhotným a kojícím ženám, aby nezpůsobily střevní potíže. V moderní době se avokádo pěstuje v zemích se subtropickým a tropickým podnebím.

Ovoce avokáda je velmi oblíbené, ale musíte si uvědomit, že jeho listy jsou toxické.

To je zvláště důležité pro ty, kteří tento strom pěstují doma. Listy avokáda obsahují toxin, který může negativně ovlivnit trávicí systém a způsobit závažné alergie. Pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, ujistěte se, že nikdo z nich nežvýká listy.

Klíčení kosti doma ve vodě

Klíčení kosti doma ve vodě

Chcete-li zasadit semeno avokáda doma, musíte projít přípravnou fází, tj. vypěstovat kost... Chcete-li to provést, vyberte kost ze zralého neporušeného ovoce a odstraňte ji. Při řezání dřeně buďte opatrní, abyste nepoškodili kost. Neprovádějte řez hlubší než 1 cm.

Kámen je pokryt hnědou slupkou, kterou lze odstranit, ale i tak je lepší ji nechat, ta sama po čase spadne. Jámu opatrně opláchněte pod tekoucí teplou vodou, abyste odstranili veškerou zbývající dužinu.

Existují 2 možnosti klíčení semen. Kost můžete jednoduše umístit na dno plastového kelímku s trochou vody tak, aby polovina byla nad vodou. Častěji však stále doporučují metodu s párátky. Vložte 4 párátka do kosti ne hlouběji než 5 mm a umístěte je na povrch sklenice vody. Pod vodou by měla být pouze polovina kosti, tupá část by měla být ve vodě a ostrá část by měla být nad vodou. Umístěte sklenici na dobře osvětlené místo a připravte se na čekání. Voda musí být pravidelně doplňována a měněna, protože je kontaminována prachem a mikroorganismy.

Nalijte čerstvou vodu přibližně každé 2 dny, aby vaše semeno klíčilo rychleji.

S největší pravděpodobností bude čekání trvat dlouho, od 3 týdnů do 2 měsíců. Nejprve hnědá slupka praskne a poté se na samotné kosti objeví prasklina, objeví se kořen a poté v horní části výhonek.

Jakmile se klíček objeví, může být osivo zasazeno do země, velmi opatrně, aby nedošlo k poškození kořene. Hrnce by měl být hned středně velký. Půdu lze zakoupit v každém zahradnickém obchodě. Nezapomeňte na odvodnění. Avokádo netoleruje sucho ani nadměrnou vlhkost a stojatou vodu. Mělo by být zasazeno tupou stranou dolů, aby vrch semene s výhonkem nebyl pokropen zeminou. Pokud je celá kost pokryta, klíček začne hnít a nebudete čekat na strom. I když je strom malý, je třeba jej zalévat denně, ale po malých částech. Dá vám to znamení, že zaléváte příliš: listy zhnědnou.

Klíčení v zemi

Klíčení v zemi

Existuje názor, že semeno zasazené v zemi poroste a rozvětví se a může dokonce přinést ovoce, o čemž se nedá říci klíčení semen ve vodě.

Proces pěstování je následující:

 1. Kosti musí být z plodu opatrně odstraněny. Chcete-li to provést, rozřízněte ho podélně a prohněte nůž asi o 1 cm v kruhu. Potom jemně otáčejte polovinami ovoce, dokud nejsou bez kostí.
 2. Opláchněte jámu pod tekoucí vodou.
 3. Vyberte místo přistání. Pokud pěstujete v květináči, který vyroste doma, na místě nezáleží. Hrnec jednoduše přesunete na základě jeho potřeb. Pokud teplota ve vaší oblasti neklesne pod +10 stupňů, můžete zasadit avokádo na otevřeném terénu. Není snadné najít takové klima v Rusku, proto jsou častěji vysazovány doma.
 4. Hlubu úplně prohloubte do země a trochu navlhčete půdu, ale ne natolik, aby se země proměnila v bahno.
 5. Někdy se klíček doporučuje zakrýt sklenicí nebo fólií, aby se vytvořil skleníkový efekt.
 6. Pokud je to možné, zasadte avokádo do párů. Tímto způsobem rostou lépe.
 7. Půda by měla být čerstvá, s dobrým odtokem na dně díry nebo květináče.
 8. Nehnojte půdu, dokud neuvidíte první výhonky. To může narušit správný vývoj kořenového systému. Proto byste neměli spěchat ke krmení. Zpočátku stačí zalévání.
 9. Okamžitě vezměte hrnec velkého nebo středního průměru, avokádo nemá rád těsnost. Průměr hrnce by měl být asi 25 cm. Nejlepší je dávat přednost hliněnému nádobí před plastovým.
 10. Nalijte půdu do hrnce téměř k okraji a ponechejte jen 2 cm prázdného prostoru. Vyrovnejte půdu a vytvořte malý otvor, ale dostatečně velký, abyste označili celou jámu.

Neočekávejte, že hned uvidíte plody. Při správné výsadbě a správné péči se ovoce může objevit pouze po dobu 3-4 let. Obvykle jsou vybírány zeleně, ne zralé, vloženy do papírového sáčku a ponechány tam zrát.

Funkce péče o avokádo

Funkce péče o avokádo

Avokádo je neobvyklá rostlina pro naše klima a půdu. Proto musíte znát některé funkce péče o něj, abyste za několik let překvapili přátele a blízké užitečným ovocem:

 • Avokádo - tropický strom, ale to neznamená, že sucho a teplo jsou pro něj dobré. V tropických zemích je nejčastěji vlhké podnebí. Pro domácí avokádo musíte vytvořit stejnou vlhkost. Pokud listy zežloutnou, je vlhkost vzduchu příliš nízká. K dosažení požadovaného výsledku můžete listy nastříkat nebo použít zvlhčovač, který pravidelně udržuje požadovanou úroveň vlhkosti.
 • Pokuste se umístit hrnec tam, kde je dostatek světla. Ale pozor na přímé sluneční světlo, zanechávají na listech popáleniny. V zimě, kdy je málo světla, můžete použít speciální fytolampy, ale neměli byste používat zářivky.
 • Strom roste velmi rychle. Doma nejsou listy příliš silné.Chcete-li povzbudit růst bujnějších listů, ořízněte korunu zpět, až strom dosáhne požadované délky. Pokud se tak nestane, bude dále růst a poté, co dosáhne stropu, zemře.
 • Pokud chcete své avokádo vyrůst, měňte každý rok hrnec a půdu. Kromě toho by se průměr hrnce měl každý rok zvyšovat.
 • Někdy avokádo odhodí listy. K tomu může dojít v důsledku prudkého poklesu teploty nebo z jiných důvodů. Není třeba se obávat, že rostlina uhynula. Pokračujte v péči a listy se znovu objeví.
 • K výsadbě avokáda nepoužívejte kyselou půdu. Do půdy lze přidat písek, vápno, mech, rašelinu.
 • Pokud chcete pěstovat avokádo na zahradě, ale teplota to neumožňuje, zasaďte stromy do nádob. Za teplého počasí je můžete vzít ven, a když se ochladí, dejte je do domu nebo do skleníku.

Avokádo lze pěstovat doma i na parapetu. objeví se tropická exotika... V průběhu času můžete dokonce získat ovoce.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Avokádo

Nějak jsem se pokusil vyklíčit kost, ale nefungovalo to. Nyní vím, že jsem udělal všechno špatně. A jaký nádherný strom roste. Po přečtení jsem dostal nápad pěstovat si domácí avokádo sám od začátku.

Uživatelský avatar Alena

Pěstování avokáda ze semene je docela zábavné. Moje dcera a já jsme to zkusili a uspěli jsme. Bylo velmi zajímavé vypěstovat semínko a potom sledovat, jak listy začaly růst.

Uživatelský avatar Zhenya

Dvakrát jsem vyklíčil kost a dokonce jsem z ní dostal malou rostlinu, ale rychle vyschla. Na pěstování avokáda něco nefunguje, očividně vlhkost vzduchu v bytě tomuto stromu nevyhovuje.