Doporučení pro zahradníky: jak pěstovat cibuli ze semen v jedné sezóně

Cibule je základní ingrediencí do mnoha jídel v kuchyni. Je také dobré čerstvé! Chcete-li získat zralou cibuli, musí projít nejméně dvě roční období, během nichž se ze semen vytvoří cibule a až poté cibule. Existuje však způsob, jak získat zralou cibuli v jedné sezóně. Poznejme ho lépe.

Obsah:

Vlastnosti pěstování cibule

Vlastnosti pěstování cibule

Pěstování cibule v otevřeném terénu je zcela běžné. Pro většinu letních obyvatel je cibule jednou z nejdůležitějších součástí letní chaty. Samotný postup pěstování cibule je docela nenáročný. Musíte jen znát vlastnosti jeho zemědělské technologie a vytvořit pro něj příznivé podmínky.

Nedávno začali pěstovat cibule ze semen doslova v jedné sezóně. Pro tyto účely jsou nejvhodnější časně zralé hybridní cibule. Jsou již přizpůsobeny klimatickým podmínkám oblasti. Také v této oblasti můžete úspěšně získat dobrou sklizeň. cibulová semínka v jedné sezóně s použitím odrůd této rostliny v polovině sezóny.

Odrůdy Nezhenka, Stuttgarter, Alonso F1 a mnoho dalších jsou oblíbené zejména u zkušených zahradníků a běžných amatérů.

Dnes jsou cibulová semínka prezentována na pultech obchodů v širokém sortimentu a kupující se rozhodne, co mu nejlépe vyhovuje. Když jste se rozhodli pro odrůdu cibule, která bude růst v jednom létě (je žádoucí, aby byla brzy nebo v polovině sezóny), neměli byste se spoléhat na skutečnost, že vysoká sklizeň není daleko.

Přes jednoduchost péče jsou řepné cibule vybíravé ohledně podmínek pro jejich pohodlný růst. Pouze pokud jsou vytvořeny takové podmínky, lze doufat ve vysoký výnos cibule. Při výsevu je třeba dodržovat vzdálenost mezi cibulkami. Příliš časté rozmetání zabrání vzniku velkých cibulovin.

Cibule zbožňuje sluneční světlo, proto pro ně stojí za to vybrat si oblasti, které jsou dobře osvětlené a zahřáté paprsky slunce.

Nejlepší předchůdci cibule jsou:

Cibuli byste neměli vysazovat na jedno místo několik sezón, mohlo by to vést k hnilobě cibulí. Při střídání plodin by návrat tuřínových cibulí na jejich předchozí místo neměl nastat dříve než za pět let. Tímto způsobem můžete získat dobrou sklizeň cibule, která nepodléhá hnilobě v půdě.

Výsadba semen cibule

Výsadba semen cibule pro sazenice

Chcete-li získat velkou cibuli v jedné sezóně, pečující letní obyvatelé se uchylují k výsadbě této kultury ve formě sazenic. Chcete-li to provést, měli byste:

 • Vezměte vařené semena nebo nigella a zasaďte je doma do připravených nádob (krabic).
 • Výsev by měl být proveden nejpozději posledních deset dní měsíce února.
 • Aby semena rychleji vyklíčila, je nutné je po určitou dobu držet v čerstvě připravené šťávě rostliny aloe.
 • Pozemek k přijetí sazenice měli byste si vzít velkou strukturu, protože dobře absorbuje vlhkost a propouští vzduch.
 • Před naplněním země do nádob připravených k výsadbě je na jejich dně vytvořena drenáž.Můžete použít shell jako takový vlašský ořech.
 • Pro zvýšení úrodnosti půdy se do připravených nádob posype malé množství humusu nebo rašeliny. Poté se ve vzdálenosti tří centimetrů od sebe vytvoří malé drážky a nigella se zasije.
 • Výsev se provádí poměrně vzácně, přičemž se mezi rostlinami udržuje vzdálenost až jeden centimetr. Pak jsou semena pokryta půdou, napojena a kryt.

Podle potřeby jsou po výskytu sazenic napojeny. Výsadba cibulí vytvořených ze semen se provádí nejdříve v dubnu poté, co se na rostlině vytvoří třetí list.

Půda pro cibuli se připraví na podzim, oplodní se a vytvoří se záhony.

Poté jsou označeny jámy a vysazeny malé cibule. Podle potřeby přihnojte organickými a minerálními látkami hnojiva... Zalévání cibule je také velmi důležité. Vyrábí se při vysychání Země. Koncem srpna a začátkem září začínají sklízet. Před uskladněním žárovky dobře osušte.

Výsadba semen cibule v otevřeném terénu

Pěstování semen cibule v půdě

Cibule jsou víceúrovňové rostliny. Po výběru odrůdy, která se vám nejvíce líbí, a po přípravě půdy na místě můžete vysadit.

Tipy pro pěstování cibule:

 • Pro nejranější možné sazenice ze semen (nigella) je předem namočena ve vodě při pokojové teplotě.
 • Poté jsou namočená semena mírně vysušena.
 • Cibule se vysazují jako semena na jaře, kdy ještě není půda úplně zahřátá, kolem měsíce dubna. Mimochodem, cibule je jednou z prvních plodin zasetých na jaře.
 • Připravená semena se vloží do vlhké půdy, aby rychleji vyklíčila.
 • Semena jsou zapuštěna do půdy do hloubky jednoho centimetru, při zachování vzdálenosti v řadách až třiceti centimetrů.
 • Poté postele produkují mulčování pomocí humusu nebo malého množství rašeliny. Toto opatření zabraňuje tvorbě vrstvy kůry na povrchu lůžka, což významně brání pronikání kyslíku a vlhkosti do kořenů.
 • Aby zahradníci a chovatelé nákladních vozidel uchovali sazenice před jarními mrazy, uchýlili se k způsobu ohřívání záhonů jejich zakrytím. Jako krycí materiál se často používá starý film. S výskytem prvních výhonků je film okamžitě odstraněn.

Pokud se plodiny cibule ukázaly být docela husté, měly by se některé zředit. Na začátku se tato událost provádí, když se na rostlině objeví dvě listová peří, při zachování vzdálenosti mezi výhonky až do dvou centimetrů. Doporučuje se opětovné ředění, když se objeví čtvrtý list, přičemž zůstane vzdálenost až pět centimetrů.

V tuto chvíli je vhodné provést malé krmení rostlin pomocí komplexních hnojiv.

Protože cibule cibule označuje jednoděložné rostliny, má vláknitý kořenový systém umístěný v horních obzorech půdy. Je docela slabá. Chcete-li ji posílit, potřebujete pravidelně zalévání... K posílení a zrychlení růstu sazenic následuje, produkuje vrchní obvaz dřevěný popel, který se často aplikuje před setím cibule, rozptýlený mezi řádky.

Péče o cibuli

Péče o cibuli

Události kvůli péči za touto rostlinou patří povinné uvolnění řádků. Díky tomu se na rostliny cibule dostane více světla, vlhkosti a kyslíku. Cibule navíc potřebuje včasné odplevelení a dobré zalévání.

Zalévání je zvláště nutné pro cibuli v horkých letních podmínkách.

První odplevelení se provádí, když se objeví výhonky cibule. Zároveň musí uvolnit půdu a zalévat mladé rostliny. Tuto činnost je třeba podle potřeby opakovat. Je důležité, abyste cibuli nepřerostli plevelem, jinak budou cibule malé, což je při používání v kuchyni velmi problematické.

Sklizeň takové středně velké cibule také nebude významná z hlediska objemu.Během prvních měsíců růstu cibule by měla zajistit dobré zalévání, díky čemuž rostlina půjde aktivně růst. Před sklizením cibule z lůžek, po dobu několika týdnů, by mělo být zavlažování zastaveno, protože by to komplikovalo podmínky pro sklizeň a mohlo by to vést k hnilobě cibulí. Zalévání cibule lze provádět ve spojení se zavedením malého množství vrchního obvazu. K tomu musíte získat minerální hnojiva.

Doporučuje se krmit mladé rostliny cibule každé dva týdny.

Při prvním krmení je dobré používat dusíkatá hnojiva. To by mělo být provedeno dva týdny po vytvoření sazenic cibule na povrchu lůžek. Pro druhé krmení se doporučuje používat komplexní hnojiva. Poslední krmení se provádí výhradně fosforečnato-draselnými hnojivy. Na poslední zálivku nepoužívejte dusíkatá hnojiva, protože výrazně zpomalují proces zrání cibulí.

Sklizeň

Sklizeň

Zralé cibule se začínají sklízet od chvíle, kdy zažloutlé listy úplně uvíznou. Když se tato rostlina pěstuje v jedné sezóně, sklizeň se provádí v poslední srpnové dekádě.

Sklizeň cibule začíná v suchém počasí, aby byla cibule čistší a nehnilo.

Cibule se vytrhávají z půdy a ukládají se do řad na zemi, aby uschly. Potom se z vytažené cibule odříznou zažloutlé listy a vláknité kořeny. Listy se stříhají ve vzdálenosti až pěti centimetrů od samotné cibulky a kořeny ve vzdálenosti až jednoho centimetru.

Udržování takové vzdálenosti ochrání samotnou žárovku před poškozením jejích horních vrstev a rozpadem. Hotové cibule jsou rozptýleny v tenké vrstvě a vysušeny. Sušená cibule se sklízí na suchém místě úložný prostor.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Cibule
Goshia avatar

Není zcela jasné, jak pěstovat cibuli v jedné sezóně, pouze ze sazenic, nebo mohou být semena odrůd uvedených v článku vysazena do země na jaře a cibule také vyroste do konce léta?

Uživatelský avatar Igor S.

Je docela možné získat ze semen normální cibuli, která je vhodná ne k výsadbě v příští sezóně, ale ke konzumaci. A nejdůležitější věcí zde není technologie (liší se jen málo od tradiční), ale volba odrůdy. Ze sazenic získáte větší cibule. Ideální možností jsou časně zralé hybridy. Měl jsem semena Oporto (holandská odrůda) a Odintsovets, první žárovka dosáhla 300 g, druhá - o něco menší.