Tajemství pěstování sazenic rajčat bez sbírání a sbírání

Rajčata patří do rodiny hnízd. Roste v přírodě jako vytrvalá bylina. Doma se pěstuje jako jednoroční. Rajčata pocházejí z jihoamerických tropů. Po dlouhou dobu, poté, co se objevily v oblastech Ruska a Evropy, byly pěstovány jako okrasné rostliny. Rajčata byla zasazena do květinových záhonů a jako domácí květiny v květináčích.

Rajčata Jsou to byliny, které mohou dosáhnout výšky 1,8 metru. Větve se šíří, pubertální, malované ve světle zelené nebo zelené tóny. Listy jsou měkké, nerovné, reliéfní, na konci špičaté. Květy jsou malé, okvětní lístky jsou žluté.

Obsah:

Populární odrůdy rajčat pro pěstování

Populární odrůdy rajčat pro pěstování

Chovatelé z celého světa každý rok pěstují nové odrůdy rajče... Dnes je jich asi 700. Odrůdy jsou vyvíjeny s ohledem na rostoucí region, počet teplých dnů a vlhkost půdy.

Existují také druhy s růžovými, žlutými, černými a oranžovými rajčaty:

 • Růžový med. Keře této odrůdy se táhnou na výšku 60-100 cm. Větve jsou silné, pubertální, potřebují další podporu. Plody jsou velké, masité, sladké, v dospělosti růžové barvy. Odolný vůči různým nemoci, normálně toleruje teplotní extrémy.
 • Oranžový. To je vysoká odrůda. Dřík keře se táhne 1,5 metru a vyžaduje podporu. Plody ve zralém stavu získávají jasně oranžovou barvu. Jsou kulatého tvaru, maso je masité, sladké. Hmotnost jednoho ovoce může dosáhnout 400 gramů.
 • Griffin. Odrůda patří k časnému zrání. Keře střední velikosti mají silné větve. Zralé plody mají růžovou jednotnou barvu, mají kulatý zploštělý tvar. Odrůda je odolná vůči chorobám a je v péči poměrně nenáročná.
 • Christina Plume. Toto je raná odrůda rajčat. Bush je vysoký, stonky jsou silné, ale potřebují podporu. Listy jsou hustě umístěny na větvích a pokrývají rajčata před horkým letním sluncem. Plody mají neobvyklou žíhanou zeleno-červenou barvu. Tvar rajčat je ve tvaru švestky, dozrává celá parta najednou.
 • Ivanhoe. Odrůda patří mezi rané a má vysoký výnos. Často se používá pro průmyslové účely. Keř má průměrnou výšku stonků, silné větve. Plody jsou kulaté, lesklé, rovnoměrně zbarvené do červena.

Péče o rajče

Péče o rajče

Jak se starat rajčata známý každému letnímu obyvateli. Rajčata jsou tak populární rostlinou, že každá rodina má svá vlastní pravidla a rituály pro její pěstování. Mnoho z nich je zasazeno sazenice v určité fázi měsíce se někteří páří s nějakou dovolenou.

Odrůdy rajčat jsou nenáročné a odolné vůči různým chorobám:

 • Melodie. Super raná hybridní odrůda. Keře jsou vysoké, větve jsou dostatečně silné, ale doporučuje se je uvázat na podporu. Plody zaobleného mírně zploštělého tvaru jsou zbarveny jasně červeným tónem. Hmotnost jednoho rajčete může dosáhnout 230 gramů. Odrůda je nenáročná a odolná vůči chorobám.
 • Růžová slečna.Toto je hybridní odrůda s časným dozráváním. Keře jsou středně velké, větve jsou silné. Plody jsou oválně zploštělé, růžové barvy. Buničina je sladká, šťavnatá a masitá. Odrůda je nenáročná v péči a odolná vůči chorobám.

Rajčata relativně ne náladové rostliny a dobře rostou a rozvíjejí se téměř na jakékoli půdě. Jedinou podmínkou je, že je nelze každoročně vysazovat na stejném místě. To znamená, že se doporučuje místo výsadby střídat s jinými rostlinami na místě.

Po vystoupení sazenice v otevřeném terénu se doporučuje léčit antivirotiky. A po 3 týdnech můžete začít kríky krmit organickým hnojivem. K tomu dobře funguje roztok divizny a malé množství hnojiva.

Rajčata jsou rostliny milující vlhkost, proto se doporučuje pravidelně je zalévat velkým množstvím vody.

To platí zejména během horkých a suchých měsíců léta. Po zalévání můžete vlhkou půdu posypat malou vrstvou rašeliny nebo kompostu, který rostlinám poslouží jako kompost a udrží vlhkost po delší dobu. Přeplnění rajčat se také nedoporučuje, protože může dojít k poškození kořenového systému. Snižte zalévání během deštivého počasí nebo oblačných dnů.

Vysoké odrůdy potřebují podporu, protože jejich větve nejsou dostatečně silné, aby unesly váhu zralých plodů. Chcete-li to udělat, poblíž každého keře, když ještě není příliš vysoký, jsou pohřbeny dlouhé kůly. A jak roste, rajče je s ním svázáno. Také, pokud byly pěstovány sazenice ve skleníku, často je každý keř svázán striemi k horním obloukům.

Pěstování sazenic rajčat bez sbírání a sbírání

Pěstování sazenic rajčat bez sbírání a sbírání

Reprodukce rajčat probíhá pomocí semínko, které se sklízejí ze zralých plodů. Sbírání semen však nestačí k tomu, aby bylo dobré. sazenice, stonky rostliny byly silné a pevné, bylo nutné připravit semena. A podle toho, jakých výsledků je třeba dosáhnout, se provádějí různé postupy.

Sazenice se pěstují dvěma způsoby:

 • V první metodě se mladé výhonky potápějí
 • Druhou metodou je pěstování rajčat bez sbírání.

Pěstování sazenic bez sběru:

 1. Semena se dezinfikují ve slabém roztoku manganistanu draselného po dobu 20 minut.
 2. Poté je zabalen do vlhké gázy a ponechán na parapetu v talíři po dobu 2-3 dnů.
 3. Pravidelně je nutné přidávat vodu, aby materiál nevyschl.
 4. Materiál pro přistání je připraven. Je nutné připravit nádoby a půdu pro práci.
 5. K těmto účelům se dobře hodí rašelinové hrnce nebo speciální talíře s buňkami s kostkami, které se často používají při pěstování sazenic rajčat bez vychystávání. Pokud se sazenice ponoří, můžete použít běžné dřevěné krabice.
 6. Rajčata jsou nenáročná na typ půdy, takže si můžete koupit hotový substrát pro noční stíny v obchodě.
 7. Při přesazování se nedoporučuje pěstovat rajčata v čisté rašelině v otevřeném terénu nemusí se dobře přizpůsobit. Celá půda je ošetřena horkým roztokem manganu pro dezinfekci.
 8. Období očkování se počítá pro každou oblast. V závislosti na povětrnostních podmínkách a teplotním režimu, stejně jako na přítomnosti skleníku v zemi, se období vybírá od konce zimy - začátku jara nebo jarních měsíců.
 9. Sazenice mohou být zasazeny do země, když se horní vrstva země zahřeje o 10 cm.
 10. Od výsadby až po hotovou sazenici se rajče vyvíjí asi za 60 dní.

Semena se položí do připravené nádoby do hloubky ne větší než 1 cm. Při přípravě sazenic s následným sběrem je vzdálenost mezi sazenicemi vyčleněna asi 1 - 2 cm. Tato výsadba umožní sazenicím zůstat v krabici po dobu dlouho a kořenový systém každého klíčku bude mít čas se dostatečně zesílit. Pro vlastní pěstování každého jednotlivého rajčatového keře jsou semena rozložena do samostatných buněk, každá po 2 kusech. Po výsadbě se nedoporučuje zalévat semena, protože spolu s vodou mohou jít hlouběji do půdy.Připravené nádoby musí být pokryty fólií nebo sklem, aby se vytvořil skleník. Krabice jsou umístěny na světlém místě v místnosti, kde teplota vzduchu neklesá pod 25 stupňů. Půda se pravidelně stříká postřikovací lahví, aby nevyschla. Sazenice by se měly objevit týden po výsadbě.

2 týdny po vyklíčení a když se objeví dva dospělé listy, je možné sazenice ponořit do samostatných nádob. K tomu je nutné dobře zalévat půdu v ​​nádobě, kde rostou mladá rajčata. Dále je každý jednotlivý výhonek vyňat lžící a přenesen do připravené skleněné nebo rašelinové nádoby s půdou. Do substrátu uděláme díru a zasadíme do ní mladé rajče. Studna. Další zalévání se doporučuje až po týdnu.

Při pěstování rajčat bez vychystávání se klíčky převalí do nádob větších než ty předchozí.

Proces je o něco jednodušší, protože mladé sazenice lze vysadit společně s rašelinovými šálky, které se samy rozkládají a slouží jako další potrava.

Nemoci a škůdci sazenic rajčat

Nemoci a škůdci sazenic rajčat

Při pěstování sazenice problém rozpadu stonku je běžný. Toto onemocnění může nastat z následujících důvodů:

 • Silný přetečení substrátu a zamokření půdy.
 • Hustá výsadba semen.
 • Pro klíčení a vývoj bylo vybráno nedostatečně světlé místo.
 • Okolní teplota je příliš vysoká.

Rajčata se používají hlavně k jídlu. Po dlouhou dobu pěstování této rostliny v kultuře existuje mnoho receptů na přípravu tohoto ovoce, zralého i zeleného. Rajčata jsou také konzervována na zimu samostatně nebo jako součást salátů.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Rajčata