Pěstování robustního podnože jablek a tipy pro péči

Pažba je rostlina, na kterou se pěstuje pupen nebo stonek jiné rostliny nebo odrůdy, která je potřebná. naočkovat... Podpník je místo od kořenů spolu se stonkem do místa, kde je naroubován řez. Tato část rostliny je velmi důležitá. Jeho hodnota je skvělá právě pro ovocný strom, protože pod vlivem podnože je rychlost růstu, doba plodnosti, trvanlivost, odolnost proti suchu a mrazu, množství sklizeň... Záleží na populaci, zda bude rostlina náročná na půdu, odolná vůči různým chorobám a škodlivému hmyzu.

Obsah

Osivo

 popis a kultivace

Osivo je poměrně vysoký kmen vyrobený z semínko divoká jabloň nebo jabloně odrůdy Antonovka. Tento druh podnože je dobře kompatibilní s jakýmkoli druhem jabloně.

Osivo poskytuje silné kořeny, které jdou hluboko do země.

Žádné ořezávání jabloň může dosáhnout výšky 7 metrů a dožít se 70 let. Rostlina je odolná vůči špatným vnějším podmínkám, nenáročná na půdu a bez pravidelného zavlažování nevyschne, není nutná žádná podpora. Bohužel takový strom začne přinášet ovoce pozdě, plody se objeví až v 7. roce. Kvůli jejich velké velikosti je péče o stromy nepohodlná. Od jakéhokoli stromu k jabloni by na semenném materiálu mělo zůstat alespoň 5 metrů. Teprve po správném ořezávání a tvorba koruny růst jabloně se může zastavit na 4 metrech.

Existují dva typy podnoží:

 • Semínko
 • Vegetativně množené nebo klonální

Pokud pěstujete podnoží ze semen tradičním způsobem, nebudete k němu schopni okamžitě naroubovat stonek. Očkování těchto podnoží lze provést až ve druhém roce. Přesto můžete získat dobré rostliny, které budou tolerovat roubování hErenkov již během prvního roku. Chcete-li to provést, uměle prodlužte vegetační období ovocných sazenic. Jak toho lze dosáhnout? Chcete-li získat dobrou zásobu jabloně, potřebujete ji na podzim stratifikovat semena.

Existují pouze dva způsoby, jak pěstovat akcie samotné:

 • Pěstování v kontejnerech
 • Výsev na otevřeném terénu

Klonální podnože

Klonální podnože

Klonální podnože lze rozdělit do dvou skupin:

 • Trpaslík;
 • Polotrpaslík.

Tyto podnože mají určité výhody. Stromy vstupují do období plodení brzy, s časem sklizeň jen se zvětšuje a zvětšuje. Tato kvalita získala titul „předčasná splatnost“. Kvalitní sklizeň lze sklízet již 3 roky po výsadbě. Jsou chvíle, kdy si letní obyvatelé musejí sbírat květiny ze sazenic naroubovaných na zakrslé podnože, které nejsou ani rok staré.

Musíte odtrhnout květenství, aby malé rostliny neztratily vitalitu při pěstování ovoce. Během 3 let rostlina roste silněji, její hlavní větve jsou posíleny, rozvíjejí se listy a kořeny. Péče o malé stromy a snazší sklizeň. Z trpasličích a polotrpasličích stromů si člověk může sbírat plody, když stojí na zemi. Není nutné používat žebřík. Boj proti chorobám a škodlivému hmyzu je také snazší.

Mezi zakrslé rostliny patří jabloně, které dosahují výšky ne více než 3 metry, a polokrevné rostliny nedosahují výšky větší než 5 metrů.

Pro letní chaty jsou nejvhodnější malé stromy, které lze pěstovat na polotrpaslících a trpasličích podnožích.

Zde jsou některé další výhody klonovaných podnoží:

 • Výtěžek jsou vyšší než u běžných stromů. Menší stromy mohou produkovat méně plodů než větší, ale mini-jabloně mohou být umístěny těsněji k sobě, čímž se zvyšuje množství sklizně.
 • Sklizeň je z hlediska kvality lepší. Jablka ze stromů. které jsou naroubovány na nízko rostoucí podnože vyšší kvality. Plody jsou velké, světlé a zvyšuje se v nich obsah živin.
 • Pěstování těchto rostlin je mnohem ekonomičtější. Mzdové náklady na pěstování jednoho kilogramu jablek jsou mnohem nižší.
 • Díky zakrslým rostlinám můžete výrazně zpestřit zahradu odrůdami. Mnoho letních obyvatel chce mít několik odrůd na stejném území, malé stromy pomohou realizovat tento podnik.
 • Mini jabloně lze pěstovat v různých tvarech - šišky, pyramidy atd. To dá letní chatě dekorativní efekt, pomůže krásně vyzdobit váš oblíbený roh.

Jaké jsou nevýhody trpasličích stromů:

 • Hlavní nevýhodou je umístění kořenů blízko povrchu země, kořenový systém je asymetrický a může se snadno zlomit.
 • Někdy je to kvůli této vlastnosti, že trpasličí stromy potřebují rekvizity.
 • Kořeny velmi trpí, protože nejvyšší vrstva v horkém počasí nejsilněji vysychá a mráz na ni působí obzvláště tvrdě.
 • Buďte připraveni, pokud chcete vytvořit mini-zahradu jabloní, že tyto stromy vyžadují větší opatrnost péče.

Péče o zásoby

Péče o zásoby

Péče je docela jednoduchá. Rostlinu je třeba jen občas zalévat a krmit dvakrát ročně. Top dressing může sloužit jako řešení divizna nebo dusičnan amonný.

Nejlepší místo pro pěstování podnože jablek je v chladné, ale dobře osvětlené místnosti. Pro tyto účely můžete použít parapety nebo prosklené lodžie na jižní straně.

Sazenice začněte kalit deset dní před výsadbou.

Otevřete okno na balkóně nebo lodžii několik hodin a šest dní předem transplantace v půdě lze sazenici vyvést na čerstvý vzduch. Klíček můžete zasadit na trvalé místo okamžitě. Nezapomeňte je nalít vodou, aby byly pohodlněji vyjmuty z nádob. Ihned po výsadbě je třeba rostliny zalévat a mulčovat.

Pokud tímto způsobem pěstujete podnože pro jabloně, stanou se z nich na konci léta krásné vyvinuté stromy. Kmen dosáhne takové tloušťky, že bude možné naočkovat pupeny na pažbu.

Výsadba trpasličí jabloně

Výsadba trpasličí jabloně

Pamatujte, že místo očkování stonek musí být umístěna nad povrchem půdy, protože jinak se podestýlka přenese ke svým kořenům, odrůda přestane být trpasličí.

Tipy pro výsadbu:

 • Pro sazenici je charakteristické, že kořeny jsou mělké, proto se snažte je rovnoměrně rozdělit do kruhu, aby se neohýbaly a nevyčnívaly na povrch.
 • Půda by měla být velmi těsná ke kořenům, neměla by být prázdná místa. Chcete-li to provést, pokaždé, když hodíte část země do díry, lehce na ni poklepejte nohou.
 • Utáhněte více na okraji než ve středu.
 • Zatlačte do kůlu a umístěte sazenici na severní stranu kolíku. To jej ochrání před popáleninami.
 • Vyhoďte kolem sazenice díru, naplňte ji vodou a pokryjte půdu rašelinou, aby se udržela vlhkost. I v dešti rostlina potřebuje zalévání.
 • Nevkládejte malou podnožovou vložku do půdy, protože by mohla začít hnitět.

Nezapomeňte nainstalovat nějaký druh podpory. Je lepší to udělat okamžitě, když přistání... Stromy mohou padat kvůli povětrnostním podmínkám a těžkým plodům. Asi 15 centimetrů od stromu položte malý kůl nebo trubku a připevněte k ní kmen.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Podnože