Rajčatový "japonský lanýž": popis a zemědělská technologie

Mezi odrůdami rajčat prezentovanými v moderním zahradnictví přitahuje pozornost „japonský lanýž“ svými formami a bohatou chutí. Proto jsou ochotně pěstovány za jakýchkoli podmínek a sklízejí pod širým nebem.

Obsah:

Popis a výhody odrůdy

Popis a výhody odrůdy

Podle názoru evropských pěstitelů zeleniny byla odrůda rajčat japonského lanýže chována v Rusku. Ve skutečnosti je to pro zemi nové. Název odrůdy je dán neobvyklým tvarem ovoce. Popularita rajčat je spojena s jejich příjemnou chutí a vysokou kvalitou. Tato odrůda je typickou variantou neurčité odrůdy zeleniny a ovoce. Jeho průměrný výnos je 3-4 kg na keř za sezónu. Neříkat. Že je příliš výnosný, ale poskytuje dostatečnou sklizeň pro spotřebitele. Průměrná doba zrání ovoce je 115 dní.

Rajčata v procesu růstu a vývoje dosahují výšky keře 1,5 metru, což je typické pro pěstování v otevřeném terénu. U skleníku je délka řas keře až 2 m. V procesu růstu vyžaduje keř speciální vázání větví a často svírání.

„Japonský lanýž“ má několik odrůd, jejichž hlavním rozlišovacím parametrem je barva ovoce.

Nyní mezi zahradníky jsou oblíbené červené, černé, oranžové a růžové odrůdy rajčat. K dispozici je také zlatý vzhled. Kromě toho mají všechny poddruhy soubor sjednocujících charakteristik, mezi nimiž je nejdůležitější tvar ovoce.

Odrůdová charakteristika:

 • Všechna rajčata tohoto typu mají tvar "hrušky" s prodlouženým vrcholem a prodlouženým dnem. Tento typ umožňuje jednoznačně identifikovat „lanýž“ mezi ostatními odrůdami.
 • Tělo plodu je obvykle pokryto žebry a hmotnost se pohybuje od 100 do 200 gramů.
 • Pokud jde o chuť, plody mají charakteristickou chuť, mírnou kyselost a čistě individuální chuť.
 • Hustá slupka rajčete pokrývá pevnou dužinu - tento druh rajčat je vhodný pro dlouhodobé skladování.

Rajčatový "japonský lanýž" černý

Vznik typu rajčat „japonský lanýž“ je spojen s dlouhou prací vědců a ověřenou šlechtitelskou prací. V průběhu dlouhých kombinací a realizace studijních programů byl odvozen nyní populární poddruh, z nichž každý má řadu vlastních charakteristik.

Černý japonský lanýž tedy dozrává dříve než ostatní a vyznačuje se průměrnou rychlostí růstu keře. Výška rostliny až 1,5 metru s vysokou hustotou keře a výraznými tmavými listy. Nejlepší možností pro zajištění vysokých výnosů je vytvoření tří kmenů v křoví.

Žlutý poddruh byl vytvořen pro pěstování ve skleníku i venku. Je o něco vyšší a dosahuje výšky 1,7 metru. Ovoce má výrazný podlouhlý tvar, charakteristickou barvu a mírně výrazné žebrování. Hmotnost ovoce je 150 gramů. Tento druh je mnohem sladší než ostatní. Je to on, komu se někdy říká zlatý. Při pěstování se vytvoří dva kmeny keřů.

Pěstování sazenic

Pěstování sazenic

Pěstování rajčat "Japonský lanýž" pochází ze sazenic, jejichž příprava určuje výnos budoucího setí. Příprava začíná přípravou půdy.

Rostoucí funkce:

 • Sazenice půdy se skládá ze 2 dílů trávníku, 2 dílů humusu a 1 dílu prosívaného písku. Právě tato směs umožňuje semenům rychle vyklíčit a zároveň je naplněna potřebným množstvím užitečných minerálů a živin.
 • Pro pěstování sazenic "japonského lanýže" je nutné připravit semena a speciální krabice. Semena jsou ponořena do vytvořené půdy a posypána půdou nahoře. Sazenice by měly být udržovány v teple, aby teploty neklesly pod 16 stupňů.
 • Potápět se nová rostlina se provádí v květináči. Zahájí tuto práci, když se na budoucím keři vytvoří 2 plnohodnotné listy.
 • 1 týden před výsadbou sazenic je důležité se ujistit minerální hnojiva do země. V aplikované směsi by měl převažovat draslík a fosfor.
 • Sazenice by měly být postupně vystaveny volnému vzduchu, aby podstoupily nezbytnou aklimatizaci budoucích rostlin. Bez toho se riziko kontaktu rostlin zvyšuje při kontaktu s atmosférou a silném stresu.
 • Ve standardním schématu pěstování odrůdy rajčat japonského lanýže se doporučuje ponechat 2 stonky. Každý z nich by měl mít asi 6 kartáčů, což znamená, že každý z nich dá 6 rajčat.

Sazenice by měly být zahájeny v březnu. Pokud se rozhodnete pěstovat rajčata venku, samozřejmě. U pěstování ve skleníku je načasování mírně odlišné. Vylodění se provádí koncem května - začátkem léta. U skleníku jsou data posunuta o 1 měsíc dříve.

Přesazování sazenic do otevřeného terénu

 podmínky a pravidla

Sazenice, které začnou růst v březnu, jsou tedy na konci května přesazeny do otevřeného terénu. V každém případě bude rostlina vystavena vážnému stresu a úkolem osoby je připravit ji na výsadbu a pečlivě sledovat podmínky a stav rajčete po transplantaci.

Konečně hotové sazenice se přesazují na záhon až poté, co zmizí riziko nočních mrazů.

Klíčovým indikátorem je úroveň teploty půdy v hloubce 20 cm - značka by měla být 13 stupňů nad nulou. Každý sazeničný keř je pečlivě vyšetřen na výskyt chorob. Je důležité vykořenit a zlikvidovat keře s prvními příznaky nemoci.

Před výsadbou by měla být rajčata připravena a postele. Pro výsadbu rostlin potřebujete místo s dobrým osvětlením a půdní plocha pro krmení těla by měla být asi 40x40 cm. Je důležité připravit samotné postele již na podzim, protože pro vývoj rajčat musíte mají velkou zásobu živin. Během vývoje rostliny se doporučuje minerální hnojiva... Umístění „japonských rajčat“ na otevřeném terénu je přípustné po dosažení 2,5 měsíce vývoje rostlin. Nezapomeňte kontrolovat agroklimatické ukazatele na výsevním místě.

Tipy pro péči o rajčata

Tipy pro péči o japonské rajče lanýže

Japonské lanýžové rajče není příliš náročné na péči, což zvyšuje zájem o tuto zeleninu. Správně naplánovaná a provedena příprava zaručuje vysoké výtěžky a vynikající chuť produktu.

 1. Dokonce i na podzim, dlouho před chovem sazenic, byste měli začít připravovat půdu. Za tímto účelem se do něj zavádí humus v poměru 1 metr čtvereční půdy = 1-3 kilogramy humusu. Nezapomeňte přidat potašová hnojiva v kombinaci s 1 lžící na 2 lžíce. lžíce superfosfátu.
 2. Půda pro výsadbu rajčat by měla mít neutrální prostředí. Za tímto účelem se do půdy vloží asi 1 sklo. dřevěný popel... Je bezpodmínečně nutné kopat půdu s obratem vrstvy půdy. Aby byla zachována nutriční hodnota vytvořeného půdního horizontu, měly by být na povrchu postele ponechány velké hrudky - to pomáhá zabránit pronikání sněhu do spodních horizontů a vyplavování živin.
 3. Čerstvý hnůj se nedoporučuje. To může vést ke vzdělání padlí a vytvoření velké vegetativní hmoty. Výsledkem vývoje těchto procesů je snížení výtěžku.Na jaře jsou postele vykopány, ale tentokrát bez obracení půdy. Velké hrudky jsou rozbité a teprve poté začnou vysazovat sazenice. Samotná tvorba postelí závisí zcela na přáních a preferencích zahradníka.
 4. Vysazené sazenice musí být pokryty připraveným materiálem z náhlých změn teploty a možných srážek. Může to být suchá zeleň, sláma, různé zbytky obilí.
 5. Při péči o plodinu je nutné udělat různé obvazy, včetně listových. Živiny se přidávají v určitou dobu. Listový obvaz se aplikuje venku, postříká se listy a stonky keře připraveným roztokem superfosfátu a kyseliny borité.
 6. Pokud jsou sazenice přerostlé, jsou vysazeny pod úhlem.
 7. Rajčata by se neměla vysazovat po plodinách lilku. Optimální předchůdce je cibule.
 8. Včasné vázání vám umožní vyhnout se odlomení větví. Měli byste také pečlivě sledovat vzdělávání nevlastních dětí. Rajčata jsou náchylná k jejich tvorbě. Je důležité, aby je zahradník včas odstranil.
 9. Půda musí být pravidelně kypřena a hnojena. Je důležité sledovat režim zavlažování.

Odrůda rajčat japonského lanýže láká svým neobvyklým vzhledem, kořeněnou chutí a relativně jednoduchým pěstováním. Popularita této odrůdy v zahradě proto není překvapením.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Pěstovali jsme růžový japonský lanýž. Rajčata této odrůdy jsou velmi chutná. keře byly formovány do dvou stonků. Zkoušeli jsme to ve tři, ale zrání rajčat se zpomaluje, výtěžek také a zelená hmota roste.