Nejlepší odrůdy a technologie pěstování ozimé pšenice

Cenné potravinářské plodiny vyžadují zvýšenou pozornost jejich pěstování, znalost požadavků zemědělské technologie. Při setí odrůd pšenice ozimé je třeba vzít v úvahu řadu faktorů - odolnost vůči chladnému počasí, suchu, výběr určitého typu půdy. Odrůdy přizpůsobené klimatickým podmínkám jsou schopné produkovat vysoký výnos zrna - až osmdesát, dokonce sto centů na hektar.

Ve světové zemědělské praxi je na prvním místě pšenice, protože bez této plodiny není možné vyrábět kvalitní potraviny. Výhodou zimních druhů rostlin je, že je lze pěstovat v oblastech s různým podnebím. A výnos zimních druhů je vyšší než u jarní pšenice. Technologie pěstování však vyžaduje vážné znalosti o načasování a pravidlech výsadby, péči o obilné plodiny a prevenci nemocí.

Obsah:

Nejlepší odrůdy ozimé pšenice

Nejlepší odrůdy ozimé pšenice

Pro každý region si můžete vybrat odrůdu pšenice, pro kterou budou optimální povětrnostní a klimatické podmínky:

 • Odrůda Augusta se vyznačuje zakrnělou stonkou s válcovitým uchem. Středně velká zrna s načervenalým odstínem obsahují velké množství bílkovin, lepku. Rostlina odolává suchu, dobře mráz, je odolná vůči houbovým chorobám, nocování. Produktivita až 90 centů na hektar.
 • Za dobrých podmínek pěstování potěší odrůda Governor of Don sto centů obilí na hektar. Ozimá pšenice tvrdohlavo snáší pozdní jarní mrazy, zvýšené teplo a může přežít pod ledovou kůrou. Hodnota odrůdy spočívá ve vynikajících pekařských vlastnostech. Nevýhodou je neschopnost rostliny odolat mnoha chorobám obilovin.
 • Pšenice Kamyshanka-3 se vyznačuje vysokým hrotem, dlouhým válcovitým hrotem. Přestože poskytuje nízké výnosy, je schopen odolat nízkým teplotám, velkému suchu a není ovlivněn nebezpečnou chorobou septorií. Z minusů odrůdy - obsahuje méně lepku a bílkovin než standard.
 • Mezi nejcennější druhy ozimé pšenice patří odrůda Galina, která poskytuje vysoké výnosy, dobré ukazatele výtěžnosti chleba a sílu mouky i při pozdním výsevu.
 • Odrůda Nemchinovsky byla vytvořena chovateli pro pěstování nejen v evropské části Ruska, ale také na Altaji a na Sibiři. Cereálie obsahují spoustu cenných bílkovin a lepku a síla stonku nedovoluje rostlině poddat se mrazu a lehnout si dopředu.
 • Vysoké výnosy potěší Prestige, který vydrží mrazy pod minus třináct stupňů.
 • Jedna z nově vyvinutých odrůd pšenice, Moskovskaya-56, může přežít dlouhé zimy pod sněhem. Přátelské výhonky rostliny vám umožní získat až osmdesát centů na hektar.Mouka získaná z vysoce kvalitního obilí se používá k výrobě chleba a pekárenských výrobků.

Všechny odrůdy ozimé pšenice jsou převážně měkké druhy, které se vyznačují vysokou odolností vůči teplotním extrémům.

Prekurzory kultury, přípravné práce

Prekurzory kultury, přípravné práce

Slabý kořenový systém a náročnost na složení půdy jsou hlavními charakteristikami ozimé pšenice. Musíme proto brát vážně stav půdy, na níž bude zaseta ozimá pšenice. Obilné rostliny se vysazují buď v čistém ladem, nebo po pěstování na polích kukuřice, siláž určená pro zelená krmiva i melouny a tykve. Výsevu zimních odrůd může předcházet vojtěška, sainfoin vysazený na jednom řezu a včasné vyklízení území.

Příprava pozemků pro plodiny se provádí s přihlédnutím k rozmanitosti obilné kultury, její reakci na její předchůdce.

Po sklizni předchůdce začnou bránit místo. Jakmile na poli unisono rostou plevele, začnou hluboko orat. Nejprve můžete zabít plevel herbicidy... Tento postup se provádí dva týdny před setím. Hloubka orby je obvykle dvacet centimetrů v stepních oblastech a až třicet centimetrů v lesostepních oblastech.

Po dlouhých deštích musí být plocha pro zimní plodiny proorána a zavalena pomocí jarních kultivátorů. To pomůže udržet vlhkost v půdě. Krátce před setím musí být na půdu aplikována dusíkatá hnojiva a sloučeniny fosforu. Krmí pole hnojem a důkladně ho mísí s minerálními komplexy a půdou.

Příprava a setí semen - pojmy, normy, pravidla

Příprava a setí semen - pojmy, normy, pravidla

Zrna ozimé pšenice se vysévají po ošetření léky, které chrání před chorobami a škodlivým hmyzem. Termíny setí se liší od začátku srpna do poloviny října. Závisí na počasí, době sklizně předchůdců, stavu půdy. Výsevní kampaň je nutné počítat s přihlédnutím ke skutečnosti, že vegetační období vývoje ozimé pšenice trvá od zimy od 270 do 350 dnů. Pokrytí přistání sněhem je důležité. Po dlouhou dobu, bez ochrany před mrazem se sněhovou pokrývkou, semena nebudou moci zůstat - zemřou.

Důkladnost přípravných prací má pozitivní vliv na růst a vývoj ozimé pšenice po setí.

Pšeničná zrna se vysévají do souvislých nebo úzkých řádků; vhodný je také způsob křížového výsadby. Normou je distribuce sedmi milionů zrn na hektar půdy s hloubkou zalití v těžkých půdách do tří centimetrů, v písčitých půdách do osmi.

Po zasetí se půda odvalí a uvolní. To pomůže udržet vlhkost v půdě a umožní proniknutí vzduchu do ní.

Tipy pro péči o zimní pšenici

Tipy pro péči o zimní pšenici

Sazenice ozimé pšenice se objevují na začátku zimy, takže jsou otuženy špatným podzimním počasím a na jaře pokračují v růstu. Síla mladých keřů bude záviset na nasycení rostlinných buněk vodou, protahování a na zvýšení počtu embryí uší.

Když klíčky vyjdou do zkumavky a zrno dosáhne zralosti mléka, potřebuje pšenice kompetentní péči:

 1. Je nezbytné kulturu zalévat před položením embryí klásek ve fázi tvorby květu. V důsledku vlhkosti dojde ke zvýšení počtu zrn v uchu. Zalévání bude prospěšné, pokud bude podzemní voda v hloubce větší než tři metry. Jejich těsné přilnutí k povrchu vyžaduje před zasetím pšeničných zrn zavlažování půdy.
 2. Kvetoucí uši vyžadují teplotu vzduchu čtrnáct až dvacet stupňů Celsia. Během tohoto období nadměrné teplo, nízká vlhkost vzduchu, suchý vítr negativně ovlivňují výsadby.
 3. Při ozimování je plodina krmena dusíkem. To je obzvláště nutné brzy na jaře, kdy v půdě zůstane jen málo látky. Fosfor hraje roli při normalizaci vývoje kořenového systému.Je představen při vzniku sazenic a na počátku vývoje kultury. Hladování draslíku vede ke zpoždění vývoje, zvýšené citlivosti na kolísání teploty, vlhkosti půdy. Vysoké kvality výnosu lze dosáhnout aplikací komplexního listového hnojení a zaléváním.

Abyste se o kulturu starali, musíte znát rysy jejího rozvoje. Načasování zavlažování a orovnávání závisí na době setí, sklizně a půdních podmínkách.

Prevence nemocí a kontrola škůdců

Prevence nemocí a kontrola škůdců plodin

Ztráta většiny ozimé pšenice je spojena s chorobami důležité potravinové plodiny:

 • Uši rostliny jsou ovlivněny plísněmi pevné nebo páchnoucí. Onemocnění se přenáší prostřednictvím infikovaných semen. Sáčky vytvořené v uších místo zrn jsou naplněny spórami, které vydávají nepříjemný zápach sledě.
 • Zimní sazenice se mohou infikovat trpasličí hlínou v půdě. Nemocné obiloviny se vyznačují nízkou stopkou a křovinatostí.
 • Poškozením z rzi je oslabení rostliny, pokles organických látek v zrnu. Nemoc se obvykle šíří během chladného jara. Když se na stoncích objeví rez, rozpadnou se, aniž by vytvořily listy.
 • Zakrytí stonků a listů bělavými polštářky naznačuje infekci. padlí... Tím je ovlivněna časná výsadba s nadbytkem výsevku.
 • Během období vysoké vlhkosti je pšenice postižena septorií nemoci, zvláště náchylné jsou odrůdy s krátkými stonky.
 • Oslabené rostliny jsou náchylné ke kořenové hnilobě, která se projevuje hnědými skvrnami na semenáčcích, kořenovém límci a základech listů výhonků.
 • Plísňové choroby se vyskytují v důsledku zahušťování výsadby, infekce semen, půdy. Pro prevenci nemocí je nutné semena před výsadbou vydezinfikovat, dodržovat podmínky a normy setí.
 • Škodlivý hmyz šíří mnoho nebezpečných patologií obilnin. Cikády, obilné mušky infikují rostliny viry, které začínají žloutnout a chřadnout. V tomto případě se počet zrn rychle sníží na polovinu. Na podzim přinesou mšice virus do sazenic, zvláště pokud je po dlouhou dobu teplý. Po roztavení sněhu se virus aktivuje, což vede ke zčervenání vrcholků listů a zaostává v růstu ucha.
 • Nebezpečný pro obiloviny hlísticekteré zhoršují kvalitu semen. Mezi příznaky poškození patří zakřivení stonku, výhonky a zpomalení růstu. Místo obilí se v uchu tvoří koule s larvami parazitů.

Hubení škůdců začíná pravidly střídání plodin - zasadit plodinu až po rostlinách, které jsou mírně zasaženy parazity - luštěniny, technické. Včasné zničení plevele vám umožní zbavit se zimního kopečku, jehož larvy hlodají sazenice, jedí listy rostliny. Použití bactokoumarinu ušetří plodiny před hlodavci, před larvami, hmyzími vejci - třásněnkami, chlebovými brouky.

Z chemických prostředků na ochranu rostlin je slibná léčba semen insekticidy, jako je Fundazol. Účinné jsou také fosforové organické produkty, například Actellik.

Sklizeň, pravidla skladování

Sklizeň, pravidla skladování

Plná zralost ozimé pšenice je indikována voskovou zralostí zrna, když obsah sušiny dosáhne vysoké koncentrace. Čištění bude muset být provedeno v krátké době. Zpoždění sklizně povede ke ztrátám zrna v důsledku praskání klasů.

Pokud mají shromážděná semena vysoký obsah vlhkosti, musí být sušena.

Pak jsou připraveny k čištění, ohřevu teplým vzduchem a moření. Aby bylo zrno zdravé, silné, je sušeno, čištěno a mláteno v samostatných dávkách na proudu.

Pšenice se skladuje v místnostech, které jsou důkladně větrány. Vlhkost vzduchu v nich by neměla být vyšší než 70 procent a teplota vzduchu by měla být pět až osm stupňů nad nulou. Zrno se pravidelně míchá, aby se zabránilo zahřívání a vysychání.Dodržování technologie pěstování, sběru a skladování ozimé pšenice umožňuje udržení vysokých výnosů plodin až do příštího roku.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Rostoucí | Pšenice
Avatar Lera1

Samozřejmě, aby bylo možné pěstovat pšenici, bude muset být ošetřena různými chemikáliemi od škůdců. Jak to s touto chemií nepřehánět? Chtěl bych normální a vysoce kvalitní výrobky bez GMO.