Tomato Ivan da Marya: vše o pěstování odrůd

Tmavá barva rajče vzbuzuje zájem zahradníků a vybízí je k nákupu semen. Někteří zahradníci upřednostňují právě taková rajčata a tvrdí, že jsou užitečnější. Dnes existuje bohatý sortiment odrůd černých rajčat, jednou z nich je Ivan da Marya.

Obsah:

Charakteristické rysy odrůdy

Charakteristické rysy odrůdy

Odrůda Ivan da Marya je nový hybrid z kolekce Myazina. Jméno dostává podle kontrastního zbarvení. Nezralé plody jsou dvoubarevné: spodní část je zelená a zadní strana je zdobena výraznou fialovou skvrnou. Čím chladnější jsou noci, tím větší je skvrna. Když je zralá, skvrna je téměř nepostřehnutelná, na pokožce zůstane pouze hnědý povlak.

Masitá dužina ovoce má perleťově hnědou barvu, výrazné bylinné aroma a sladkou chuť.

Průměrná hmotnost rajčat dosahuje 210 gramů. Rajčata se shromažďují v těžkých shlucích. Výhonky jsou také fialové barvy. Keře jsou silné a mohou dosáhnout výšky dvou metrů. Výhonky jsou slabě listnaté a nepotřebují prořezávání. Ale štípnout keře jsou nutné - tím se zvyšuje množství a kvalita plodiny. Grasshopping se provádí v jednom nebo dvou stoncích, horní část je odříznuta a nad kartáčem zůstává pár listů.

Ivan da Marya je velmi raný hybrid. Zrání ovoce nastává 90–110 dní po výsadbě sazenic. Zralá rajčata jsou hnědočervené barvy. Jsou vhodné pro všechny typy zpracování a konzervace, stejně jako pro čerstvou spotřebu. Výnos rajčat je vysoký. Z jednoho keře lze sklízet až pět kilogramů zeleniny a na jeden metr čtvereční se vysazují tři keře.

Proces pěstování rajčat

Výsev semen rajčat

Můžete pěstovat rajčata Ivan da Marya setím semen v otevřeném terénu nebo prostřednictvím sazenic. Zahradníci dávají přednost druhé metodě. V tomto případě můžete získat dřívější sklizeň a také ušetřit většinu rostlinného materiálu. V případě výsevu semen existuje riziko jejich poškození opakovanými mrazy nebo zničení hlodavci.

Rostoucí sazenice - postup je jednoduchý, ale vyžaduje dodržování některých pravidel a probíhá ve fázích:

 • příprava osiva
 • výběr půdy
 • výběr kontejnerů na výsadbu
 • setí semen
 • zajištění řádné péče

Chcete-li získat silné a zdravé sazenice, měli byste se postarat o správnou přípravu semen. Výběr kvalitních surovin zahrnuje odstraňování poškozených, rozbitých a prázdných semen. Pokud lze první a druhý určit vizuálně, pak pro výběr druhého by měla být semena umístěna do nádoby s teplou vodou. Nevhodné pro výsadbu vzorky vyplují na povrch.

Dezinfekce výsadbový materiál lze provádět několika způsoby:

 1. namočte na půl hodiny do roztoku manganu
 2. umístěte na 15 minut do roztoku peroxidu vodíku
 3. namočte na 12 hodin do roztoku růstových stimulantů

Po každém postupu je nutné semenný materiál dobře opláchnout pod tekoucí vodou a vysušit. Namáčení semen k urychlení klíčení. Za tímto účelem se na jeden den umístí do čisté vody.Po stanoveném čase může být osivo zaseto do připravené půdy nebo vyklíčeno. Pro klíčení semena se umístí do vlhkého hadříku a nechají se na teplém místě několik dní, dokud se neobjeví kořeny.

Pokud je zahradník přesvědčen o kvalitě a svěžesti osiva, je přípustné je zasít bez namáčení a klíčení.

Pro pěstování sazenic jsou vhodné speciální půdní směsi nebo vlastní připravená půda. Půdní směs se připravuje ze stejných částí půdy, humusu a rašeliny. Poslední součást může být nahrazena hrubým pískem.

Výsev semen pro sazenice lze provádět v jakékoli dostupné nádobě vysoké až 20 cm, mohou to být sazenice, podnosy, kazety, jednotlivé květináče nebo rašelinové tablety.
Krabice, podnosy a kazety jsou pohodlnější a hospodárnější, ale když mladé keře trochu dorostou, je třeba je zasadit do samostatných nádob, aby se zabránilo tahání stonků a zapletení kořenů. Jednotlivé květináče a tablety zjednodušují postup a minimalizují invazivitu rostlin v době přesazování do otevřeného terénu. Všechny nádoby by měly být vybaveny vypouštěcím otvorem.

Péče o sazenice rajčat

Kvalita sazenic závisí na správném výsevu semen. Proto by mělo být prováděno podle určitého schématu:

 • Nádoby jsou naplněny půdní směsí a napojeny tak, aby se zmenšily. V půdě se vytvářejí mělké brázdy (do 1,5 cm) s intervalem 5 cm (pokud je výsev prováděn v sazenicích nebo zásobnících).
 • Připravený semenný materiál se umístí do drážek ve vzdálenosti dvou centimetrů od sebe a posype se zeminou.
 • Nádoby jsou pokryty průhledným polyethylenem a umístěny na teplé místo, dokud se neobjeví první výhonky.
 • Po výskytu zelených výhonků jsou sazenice umístěny na dobře osvětleném místě. Denní doba by měla být alespoň 15 hodin, takže pokud je to nutné, měli byste se starat o umělé osvětlení.
 • Zalévání sazenic by mělo být prováděno opatrně, zejména před objevením prvního listu. V této fázi byste měli použít stříkací láhev a mírně navlhčit půdu. Když se objeví listy, zalévání lze provést u kořene. Zavlažovací voda by měla být zahřátá na 18 stupňů. Mělo by to být měkké. Tavenina je ideální.

Kromě správného setí je třeba se dobře postarat o sazenice, protože na tom závisí kvalita budoucí sklizně. Není těžké se starat o sazenice rajčat, ale je třeba věnovat zvláštní pozornost teplotnímu režimu. Denní teplota by měla být 15 stupňů. Postupně se zvýší na 25 stupňů a udržuje se, dokud rostliny nezačnou tvrdnout. Noční teplota by měla být o pět stupňů nižší.

Když sazenice dosáhnou výšky 30 cm a na ní se vytvoří 3-4 páry vyvinutých listů, je to signál k přesazení rajčat do země. Zdravá a vyvinutá sazenice má silný, silný stonek, krátké internody a 1-2 kvetoucí shluky.

Pravidla pro přesazování sazenic do země

Pravidla pro přesazování sazenic do země

Výsadba sazenic rajčat Ivan da Marya by měla být prováděna od poloviny května do poloviny června, v závislosti na klimatických podmínkách regionu. Hlavní věc je, že v noci teplota neklesne pod 15 stupňů.

Na poznámku! Samotná příroda vám řekne správný čas výsadby: pokud kvetou šeřík, kaštany a akácie, můžete bezpečně pěstovat rajčata v otevřeném terénu.

Zkušení zahradníci doporučují ošetřit připravenou oblast biostimulanty, které pomohou dezinfikovat půdu a minimalizovat stres rostlin. Pokud jsou keře v době transplantace vyšší než 25 cm, je třeba dbát na instalaci podpěry, aby listy a stonky neležely na zemi.

Při výsadbě musíte vykopat část hlavního výhonku a provést několik hillingů před začátkem plodení. Tyto činnosti stimulují rozvoj a posilování kořenový systém.

Sazenice rajčat Ivan da Marya jsou vysazeny podle určitého schématu, které následně usnadní péči o rostliny:

 • mezera mezi řádky musí být alespoň 60 cm
 • vzdálenost mezi pouzdry - nejméně 40 cm
 • na jeden metr čtvereční nejsou umístěny více než tři keře

Toto schéma vám umožňuje zajistit rostlinám jednotné osvětlení a výměnu vzduchu. Pro každý keř je připraven samostatný otvor, který je oplodněn humusem a superfosfátem, dobře navlhčen a vysazeny sazenice.

Zemědělci doporučují umístit postele z východu na západ. To pomáhá prodloužit dobu přirozeného světla mezi řádky.

Kompetentní péče o rajčata

Kompetentní péče o rajčata

Když sazenice zakoření a začnou růst, budou potřebovat standardní péči, která spočívá v pravidelném zavlažování, hnojení a vytváření keřů:

 1. Zalévání... Voda rajčata v kořenu, čímž se zabrání vlhkosti z půdy kolem rostlin. Aby byl proces jednodušší, můžete poblíž výhonků kopat plastové lahve s oříznutým dnem a používat je jako trychtýře. Tento trik vám umožní vyživovat kořeny rostlin bez rozlití vody. Denní zavlažování se provádí za suchého počasí. Procedura by měla být prováděna večer, když slunce není tak aktivní. Během tvorby plodů se zavlažování zastaví, aby nedošlo k praskání.
 2. Top dressing. Rajčata se krmí dvakrát měsíčně pomocí roztoků minerálních směsí fosforu a draslíku. Jedinečná barva rajčat Ivan da Marya závisí na množství antokyanů v půdě. S jeho nedostatkem získávají rajčata špinavou růžovou barvu. K udržení nezbytné acidobazické rovnováhy v půdě lze mezi řádky rozložit řezané hořčičné nebo hrachové keře. A také krmivo s kuřecím trusem. Pokud není déšť, zředí se vodou a aplikuje se na kořen. Tento vrchní obvaz se doporučuje střídat s křídou nebo popelem. Vrh by měl být přidán první týden a vápník další.
 3. Tvorba keřů. Když se rajčatové keře začnou aktivně rozvíjet a růst, přebytečné boční výhonky by měly být odstraněny a ponechat jeden nebo dva hlavní stonky, jejichž vrcholy by měly být sevřeny. Během procedury nemusíte konopí ponechávat na stoncích - zvyšují riziko opětovného vývoje postranních stonků. Správná a včasná tvorba sníží riziko chorob a zvýší množství plodiny.

Ochrana před chorobami a škůdci

Ochrana před chorobami a škůdci

Nejčastěji je výsadba rajčat ovlivněna virovými houbovými chorobami:

 • pozdní plíseň
 • makrosporioza
 • listová skvrna
 • hnědá hniloba
 • septoria

Je docela obtížné s nimi zacházet, takže má smysl provádět prevenci, která spočívá v uvolnění půdy, odstranění tmavých listů, ztenčení výsadby a mírném zalévání. Sazenice se doporučuje před výsadbou zpracovat bordeauxská kapalinaa přidejte do půdy popel.

Pokud došlo k infekci, musíte odstranit všechny poškozené rostliny a zbytek keřů ošetřit insekticidem nebo fungicidní roztoky.

Rajčata mohou také trpět útoky hmyzu:

 • Colorado brouci
 • třásněnky
 • mšice
 • křískovití
 • molice
 • medvěd

Zabráněním jejich šíření je minimalizace hnojení dusíkem, zachování čistoty výsadby. Když se objeví škůdci, mělo by být okamžitě provedeno ošetření insekticidy, velké brouky by měly být odstraněny ručně.

Dodržování pravidel setí semen, pěstování sazenic a poskytování kompetentní péče vám umožní získat vysoce kvalitní a bohatou sklizeň rajčat Ivan da Marya. Zelenina nejen ozdobí a zpestří stůl, ale pomůže připravit nakládané okurky na zimu.

Více informací naleznete ve videu:

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Jakákoli odrůda rajčat musí být napojena dvakrát týdně, jinak budou jejich kořeny slabé. Kromě toho musíte štípnout keře ne jednou, ale každý týden. Podle mého názoru jsou červená rajčata užitečnější.

Avatar uživatele Lima

Na našem trhu jsem viděl, že prodávají žlutá rajčata, ale takové skvrnité jsem neviděl.Netvrdím, že jsou lahodné, ale na červená rajčata jsem zvyklý. A zdá se mi, že péče a prevence nemocí jsou stejné pro všechny odrůdy rajčat.