Tomato Shalun: výhody a kultivace odrůdy

Odrůda byla vyšlechtěna sibiřskými chovateli a získává si stále větší oblibu. To je způsobeno skutečností, že sibiřské odrůdy mají stabilní imunitu vůči chorobám, poskytují bohaté výnosy a vyznačují se časnou splatností. Poskytují úrodu i v nestabilním podnebí v oblastech rizikového zemědělství.

Cherry rajčata ze sibiřské kolekce jsou vhodná pro pěstování venku, ve sklenících i doma. V prvním případě je sklizeň velmi ovlivněna povětrnostními podmínkami. Při pěstování ve sklenících jsou výnosy stabilnější a dozrávají o několik týdnů dříve. S domácím pěstováním je možné hodovat na sladké zelenině po celý rok.

Obsah:

Charakteristika shalunských rajčat

Charakteristika shalunských rajčat

Rajčata odrůdy Shalun byla zařazena do ruského státního rejstříku jako plodina pro pěstování v otevřeném terénu a pod filmovými úkryty. Tato rajčata jsou vhodná pro čerstvou konzumaci a pro všechny druhy konzervování.

Shalun patří k časně zralým odrůdám.

Keře mohou dosáhnout výšky dvou metrů, takže byste se měli postarat o podporu. Odrůda potřebuje svírání a vytvoření keře do jednoho nebo dvou stonků. Listy jsou malé, sytě zelené.

Květenství je složité a ve výsledku se vytvářejí dlouhé ovocné shluky, na které je umístěno až 40 rajčat. Plody jsou vejčité malé, váží až 12 gramů, malované v malinově růžové barvě. Buničina má střední hustotu a je pokryta tenkou, silnou slupkou, proto při konzervování plody nepraskají. Zelenina dosáhne zralosti 105–110 dní po vyklíčení.

Výhody odrůdy jsou:

 1. vysoká míra přepravitelnosti
 2. předčasná splatnost
 3. bohatý a stabilní výnos
 4. imunita proti plísni a viru mozaiky tabáku
 5. vytrvalost v nestabilním klimatu

Plodinu lze sklízet jak štětci, tak jednotlivými plody. Na jednom metru čtverečním jsou vysazeny tři keře, jejichž výnos je až pět kilogramů. Výsev semen pro sazenice se doporučuje provádět 55-65 dní před výsadbou na trvalém místě.

Pro dřívější sklizeň, stejně jako v oblastech s dlouhými zimami, se rajčata pěstují sazenicemi. Chcete-li získat vysoce kvalitní sazenice, měli byste pečlivě zvážit každou fázi.

Příprava semen

Sklizeň semen

Semena lze zakoupit na specializovaných místech nebo sklízet sami. Semena se shromažďují podle standardního schématu:

 • Zralé jsou vybrány rajče správný tvar z nejproduktivnějších pouzder.
 • Vybraná zelenina se umístí na teplé místo až do úplného zrání (rajčata by měla být měkká).
 • Semena se odstraní ze zralých plodů a promyjí se pod tekoucí vodou. Semena by měla být od sebe dobře oddělena.
 • Promyté semeno se položí na savý suchý hadřík, aby se nedotýkaly a dva dny nevyschly.
 • Sušená semena by měla být distribuována v papírových pytlích a skladována na suchém a teplém místě až do jarního setí.

Příprava půdy

Příprava půdy

Zkušení zahradníci doporučují sklízet půdu na podzim. K přípravě půdní směsi, zahrady nebo lesní půdy se shnilý humus a písek smíchají ve stejném množství. Přípravné postupy probíhají v několika fázích.

 1. Půdní směs se prosívá sítem, jehož průměr ok není větší než 8 mm.
 2. V půdě (1 vědro) přidejte proseté popel (200 gramů) a drcené vaječné skořápky (100 gramů), které lze nahradit křídou.

Připravená půdní směs se vaří v páře, aby se zničily spóry hub a semena plevelů. Za tímto účelem se na dno kovové nádoby umístí cedník nebo plechovka s otvory a nalije se trochu vody. Nádoba je naplněna půdní směsí, zakryta víkem a ponechána na středním ohni po dobu jedné a půl hodiny. Po uplynutí času by měla být půda nalita do širší nádoby a ponechána úplně vychladnout.

Ochlazená půda musí být zabalena do velkých plastových sáčků, bezpečně uzavřena a uložena. Je důležité přinést popel na podzim, aby mohl být neutralizován před jarem. Aktivní popel může spálit kořeny sazenic.

Pokud je půda připravena těsně před zasetím semen, neměl by se přidávat popel.

A když sazenice povstanou, dvakrát ji zalijte popelníkem. Chcete-li připravit kapotu, musíte naplnit sklenici popela deseti litry vody a nechat na jeden den. Před zaléváním roztok přeceďte.

Příprava a klíčení semen pro sazenice

Příprava a klíčení semen pro sazenice

Příprava semen začíná na konci zimy:

 • třídit a třídit osivo, vybírat velké vzorky správného tvaru
 • vybraná semena se vloží do gázového nebo látkového vaku a udržují se v silném roztoku manganu po dobu asi 30 minut
 • dezinfikovaná semena se promyjí pod tekoucí vodou po dobu 20 minut bez vyjmutí z vaku
 • promytá semena se rozetřou na vlhký hadřík hnojený mikroživinami pro domácí květiny a stimulátor růstu
 • zakryjte semenný materiál nahoře polyethylenem, aby se nedotýkal semen, a umístěte jej na teplé místo
 • za den se semena umístí do dolního oddělení chladničky po dobu 3-4 hodin a poté znovu na jeden den na teplém místě. Střídání se opakuje třikrát a ponechá se teplé pro klíčení.

Kořeny by se měly objevit za tři až pět dní, poté můžete začít setí. Doba setí rajčat se liší v různých klimatických pásmech. Přistání se provádí, když pomine hrozba jarních mrazů. Za příznivých podmínek budou sazenice připraveny k přesazení za dva měsíce. Pokud se plánuje pěstování rajčat ve skleníku, pak se setí semen pro sazenice provádí o tři týdny dříve.

Nádoby na sazenice jsou naplněny připravenou půdou a do ní jsou zaseta semena rajčat, prohloubená o 5 cm.

Plodiny jsou napojeny, pokryty polyethylenem a umístěny na teplé místo. Semena vyraší do týdne. Se vznikem sazenic se polyethylen odstraní, půda se zvlhčí a sazenice se umístí na dobře osvětlené místo.

Pokud sazenice pěstované ve společné krabici, pak když se objeví dva páry listů, potřebuje to potápět se v samostatných nádobách. Děje se tak, aby se sazenice neroztahovaly a jejich kořenový systém byl silnější. Po sklizni je třeba sazenice pravidelně zalévat a krmit komplexem minerální hnojiva... A dva týdny před přesazením do země by měly být vypěstované sazenice vytvrzeny. V této době je zalévání omezené a sazenice jsou postupně zvyklé na sluneční světlo.

Péče o transplantace a sazenice

Kompetentní přesazování sazenic do země

Sazenice rajčat jsou na postelích vysazeny v polovině června a v jižních oblastech počátkem května. Před výsadbou je půda navlhčena a zavlažována mikroživinami pro vývoj prospěšných mikroorganismů. Jamky se připravují v intervalech 35 cm a vzdálenost mezi řádky by měla být alespoň 40 cm.

Keře by měly být pohřbeny v listech dělohy.Pokud jsou sazenice podlouhlé, pak jsou keře umístěny šikmo, směřují vrchol na jižní stranu a klesají je do třetiny výšky.
Na konci výsadby, napojena a mulčování.

Péče o rajčata Shalun spočívá v pravidelném zavlažování, hubení plevele a hnojení:

 1. Zavlažování Zalévání se provádí zřídka, ale hojně. V období jaro-podzim - jednou týdně a půl a v létě - jednou týdně, ale v extrémních vedrech by se intervaly mezi zavlažováním měly zkrátit. A během období plodení se zalévání provádí nejméně dvakrát každých sedm dní. Voda pro zavlažování by neměla být studená. Je bráněn a ohříván na slunci v nádržích. Pokud je zavlažování časté, rajčata vytvoří silné keře, které ovlivní kvalitu a množství plodiny.
 2. Odplevelení. Výsadba rajčat by měla být pravidelně plevelována, což nejen pomůže zbavit se plevelů, ale také zajistí uvolnění půdy. Tento postup je nezbytný k zajištění kořenový systém potřebný kyslík.
 3. Oplodnění. Během sezóny se aplikují dva hlavní obvazy: tři týdny po výsadbě sazenic v zemi a během kvetení pro aktivní tvorbu plodů. Jako hnojiva se používají kapalná a suchá hnojiva. Při přípravě prvního by měl být potaš, fosfor a dusíkatá hnojiva zředěn ve vodě. Také rajčata potřebují organickýpokud nebyl aplikován v dostatečném množství při přípravě záhonů k výsadbě. Pro přípravu kapalných organických hnojiv můžete zředit suspenzi nebo hnůj v poměru 1:10. Můžete také použít infuzi ptačí trus, který se připravuje den před krmením.

Ohrožení chorobami a škůdci

Ohrožení chorobami a škůdci

Rajčata odrůdy Shalun jsou odolná proti plísni, protože brzy dozrávají a nemají čas se nakazit. Tato odrůda také prakticky není náchylná k viru tabákové mozaiky. Není však imunní vůči houbovým chorobám, rakovině a napadení hmyzem.

Aby se předešlo chorobám, jako je hniloba, hniloba šedých plodů, hnědá skvrna a phomosis, mělo by být osivo řádně zpracováno a dezinfikujte půdu před nástupem na palubu. Musíte také dodržovat základní pravidla chovu rajčat. A když se objeví první příznaky nemoci, provede se léčba fungicidní přípravky.

Z hmyzu mohou být rajčata ohrožena medvěd, drátoví červi, hryzavé můry, molice a mšice... Pro hubení škůdců jsou instalovány pasti a výsadby ošetřeny speciálními prostředky.

Obecně platí, že rajčata Shalun jsou nenáročná a pokud budete postupovat podle doporučení, můžete získat stabilní vysoké výnosy sladké zeleniny.

Hlavní věcí je správně pěstovat a vysazovat sazenice a dodržovat správný režim zavlažování. V případě potřeby můžete v létě zasít rajčata do květináče a v zimě pěstovat v domě. Postup při opuštění je prakticky stejný, pokud uspořádáte dodatečné osvětlení.

Více informací naleznete ve videu:

 

Kategorie:Zelenina | Rajče
Goshia avatar

Jakákoli odrůda rajčat, je lepší pěstovat ne v jednom stonku, ale ve dvou nebo třech. Zlobivá rozmanitost není výjimkou. Hlavním problémem při pěstování je podle mého názoru potřeba instalovat poměrně vysoké podpěry pro keř. Zbytek péče je stejný jako při pěstování mnoha jiných odrůd rajčat.