Jak pěstovat kiwi doma: jednoduché tipy pro úspěšný výsledek

Kiwi - úžasná rostlina s mnoha užitečnými vlastnostmi: posiluje imunitní systém (jedno velké nebo dvě střední plody kiwi uspokojí každodenní potřebu vitaminu C), příznivě ovlivňuje funkci ledvin a zažívacích orgánů, zlepšuje odbourávání bílkoviny a zvyšuje srážlivost krve, rychle obnovuje tělo po námaze, obsahuje vitamíny skupiny B a E, minerály hořčík, fosfor, vápník a železo.

Nejúžasnější na tom je, že tuto tropickou a teplomilnou rostlinu lze pěstovat doma po jednoduché radě.

Obsah:

Popis kiwi

Popis kiwi

Kiwi patří do rodu Actinidia, druh Delicious Actinidia. Vlasti kiwi je Čína; v Evropě ji dokonce přezdívali čínská angrešt. Plody Actinidia svým vzhledem připomínají ptáka kiwi, odtud pochází i druhé jméno rostliny - kiwi.

Rostlina kiwi je réva o délce 8 až 10 metrů s velkými zelenými listy.

Květy jsou oranžově žluté, dvoudomé. Plody jsou hnědé, kulaté nebo eliptického tvaru, asi 3 x 5 cm, slupka je pokryta jemnými chlupy.

Reprodukce

Reprodukce

Kiwi lze množit následujícími způsoby:

 • Vegetativní
 • Semena

Vzhledem k tomu, že kiwi je dvoudomá rostlina, musí plodit jak samice, tak samci. Při chovu semena musíte počkat na období květu (obvykle po 6 letech), abyste zjistili pohlaví rostliny. Při tomto způsobu pěstování jsou asi 4/5 sazenic samců, v tomto ohledu je žádoucí vysadit více rostlin.

Vyberte zralé ovoce, nakrájejte na kousky a odstraňte semena.

Opláchněte je tekoucí vodou, můžete je pro větší pohodlí umístit do tenkého hadříku nebo gázy. Poté mohou být semena vyklíčena dvěma způsoby:

První způsob:

 • Naplňte sklenici do poloviny čistou vodou o pokojové teplotě a přidejte semínka. Umístěte sklo na týden na teplé místo. Během této doby by se semena měla začít otevírat, pokud se tak nestalo, musí být voda nahrazena čerstvou vodou.
 • Poté, co se semena otevřou, musí být umístěna do jakési skleníku: položte na malý talíř vlhký hadřík, položte na něj semínka a uzavřete je plastovou nádobou nebo nádobou. Umístěte skleník na teplé místo, například na parapet nad radiátorem.
 • Po 2-3 dnech se objeví kořeny a semena mohou být zasazena do půdy.

Půdu lze připravit jedním z následujících způsobů:

 • Vezměte stejné části černé půdy, rašeliny a písku.
 • Nakupujte v obchodech neutrální nebo mírně kyselou půdu pro citrusové plody a růže.
 • Nákup půdy pro tropické liány.

Druhý způsob:

 • Smíchejte semínka s navlhčeným pískem a udržujte je po dobu půl měsíce při teplotě 10 až 20 stupňů Celsia, poté je vložte do chladničky na 2-3 týdny.
 • Na dno malých nádob položte keramzit, na něj navlhčenou půdu.
 • Umístěte semena (pro každou samostatnou nádobu) na zem a lehce posypte vrstvou půdy ne více než 2 milimetry. Při přípravě semen druhou metodou smíchejte vrchní vrstvu zeminy se směsí semen a písku.
 • Nádoby zakryjte fólií a umístěte do teplé, světlé místnosti. Větrejte skleníky denně a sprej půda a výhonky (když vyraší).
 • Jakmile se objeví výhonky, každý den film na několik minut odstraňte, čímž dobu každý den prodloužíte.
 • Po 2-3 pravých listech se objeví v klíčích transplantace kiwi ve větší nádobě (můžete si vzít stejnou půdu, pouze s nižším obsahem rašeliny).

Pokud je to možné, je lepší koupit sazenice v mateřské škole: samčí a dvě nebo tři samičí rostliny. Potom nebudete muset čekat několik let na určení pohlaví.

Reprodukce vegetativním způsobem:

 • Pro vegetativní množení je nejjednodušší použít výstřižky.
 • V létě odřízněte výhonky 2-3 pupeny ořezávačem (dole při sklonu 45 stupňů, nahoře, 1 centimetr nad prvním pupenem, řez by měl být rovnoměrný).
 • Umístěte řízky do nádoby naplněné vodou do výšky 5 centimetrů, zakryjte vlhkým papírem a nechte jeden den.
 • Aby se řízky dobře zakořenily, jsou zasazeny do rašeliny s vrstvou 30 centimetrů ve skleníku, ve kterém musí být udržována vysoká úroveň vlhkosti vzduchu.

Podmínky pěstování

Podmínky pěstování

Kiwi velmi miluje vlhkost, takže půda by měla být vždy vlhká, ale neměla by být povolena stagnace vody. Pro zalévání je nejlepší použít rozprašovací láhev: vlhkost bude rovnoměrná a nebude nadměrná.

Jako jižní rostlina je kiwi velmi náročné na dobré osvětlení a teplo. Pro pěstování kiwi doma je vhodný okenní parapet nebo izolovaný balkon na jižní straně, můžete použít lampy pro umělé osvětlení. Je důležité si uvědomit, že přímé sluneční světlo může způsobit popáleniny rostlin, proto umístěte nádoby s kiwi tak, aby světlo dopadalo z boku, nebo zakryjte okno gázou nebo použijte žaluzie.

Každým půl měsícem trochu otočte nádobu s rostoucím kiwi, abyste získali svěží, rovnoměrnou korunu a rovnoměrnou révu.

Jednou za rok krmit kiwi s kompostem nebo vermikompostem. Vykopejte drážku kolem rostliny a naplňte ji kompostem, nahoře zakryjte zeminou. Při zalévání dostanou minerály i ty nejhlubší kořeny.

Tipy pro péči

Tipy pro péči

Kiwi je silná rostlina, která silně roste. Mějte to na paměti při výběru místa pro vinnou révu. V zimě se kiwi může zbavit olistění, musí být umístěn ve světlé místnosti s teplotou deseti stupňů, snížit zalévání.

Přesaďte rostlinu na jaře a odstraňte všechny slabé větve. Je lepší zalévat kiwi usazenou teplou vodou s teplotou mírně nad pokojovou teplotou.

Zalévejte rostlinu jednou nebo dvakrát týdně na jaře a v létě.

Jak rostou kořeny, musí být kiwi přesazeno do větších nádob. Rostliny do tří let se přesazují dvakrát až třikrát ročně, tříleté - jednou ročně, od pěti let - jednou za dva až tři roky.

Ukazatel nutnosti transplantace rostliny je:

Transplantace zkuste to udělat rychle, aby kořeny neměly čas vyschnout. Půda je částečně nebo úplně nahrazena. Nová nádoba by měla být přibližně o 2 centimetry vyšší a širší než ta předchozí.

Nezapomeňte dát na dno vrstvu keramzitu pro odvodnění. Jako draslík a fosfor hnojiva do půdy můžete přidat 2 gramy popela a 16 gramů drcené skořápky. Při dobré péči může kiwi přinést ovoce déle než 40 let.

Více informací naleznete ve videu.

Kategorie:Rostoucí | Kiwi
Uživatelský avatar Alena

Nikdy jsem nepřemýšlel o pěstování kiwi, dokonce ani doma. Bylo by zajímavé zasadit semena a vyklíčit je, dokonce by bylo zajímavé počkat a šest let potřebných k rozkvětu.

Lorinta avatar

Opravdu chci na balkóně pěstovat něco exotického, slyšel jsem o kiwi poprvé, ale velmi mě to zajímá. Určitě se pokusím na sklizeň počkat dlouho, ale stále je to zajímavé.

Uživatelský avatar Ivan Sergeev

Pokusil se pěstovat kiwi doma několikrát. Bohužel se nic neděje, semena nevyklíčí. Ačkoli je trochu extrahuji z docela zralých plodů. Hudba bude pokračovat v mých experimentech.