Technologie křížení rostlin a výhody hybridních odrůd

Non-specialisté mají podezření na hybridní rostliny, aniž by věděli, že mnoho plodin, které pěstují na svých zahradních pozemcích, je výsledkem mnohaleté práce chovatelů.

Obsah:

Co je křížení rostlin

Co je křížení rostlin

Hybridizace rostlin nebo křížení je jednou z hlavních metod šlechtění rostlin. Podstatou metody je křížení dvou rostlin různých odrůd, druhů nebo rodů.

Výsledkem, který přímo závisí na výběru rodičovských rostlin, je příjem nových odrůd a druhů.

Například jen málo lidí ví, že v přírodě neexistovaly žádné kultury jako např švestka nebo zahrada jahoda. Švestka byl získán křížením trnky a třešně a švestky a zahradní jahody, nebo jak se to nesprávně nazývá, Jahoda, - výsledek křížení divokých druhů jahod - Virginie a Chile.

Technologie křížení

Technologie křížení rostlin

Technologie křížení spočívá v umělém nebo přirozeném přenosu pylu z rostliny jedné odrůdy nebo druhu do jiné, prováděného pod pečlivou kontrolou.

Během tohoto období je důležité izolovat květiny, aby se vyloučil vniknutí cizího pylu.

Algoritmus křížení:

 1. Vyberte si dvě rostliny různých odrůd nebo druhů.
 2. Na mateřské rostlině vyberte nejvhodnější květiny.
 3. Jemně otevřete neotevřené (jeden den před kvetením) pupeny.
 4. Pomocí pinzety opatrně odstraňte všechny tyčinky pylem.
 5. Zabalte květiny s odstraněnými tyčinkami bílou tenkou látkou, abyste zabránili neplánovanému opylení.
 6. Den před odstraněním tyčinek z jedné rostliny z druhé (otcovské) z pupenů, které mají kvést, shromážděte pyl do skleněné nádoby.
 7. Nádoba je pokryta gázou nebo světle průhledným hadříkem a umístěna na suchém místě.

Následujícího dne, po odstranění tyčinek z mateřské rostliny, se provádí hnojení:

 • Nejlepší čas je první polovina dne do dvanácté hodiny.
 • Protřepejte nádobu s pylem.
 • Pyl usazený na stěnách nádoby vatovým tamponem nebo jinými improvizovanými prostředky (můžete dokonce použít prst) se opatrně aplikuje na stigma pestíku mateřské rostliny.
 • Oplodněnou květinu znovu zakryjte lehkým tenkým hadříkem nebo gázou.
 • Opakujte hnojení po dobu 3 dnů.

Oplodněné květiny musí být zakryty po celou dobu růstu, dokud plody nedozrají. Doporučuje se odstranit přebytečné květiny. Po sklizni zralých plodů by měly dozrát od několika týdnů do několika měsíců, v závislosti na době a období zrání. úložný prostor kultura.

Semena rostliny peckovin se vysévají přímo na záhony, plody letního jádra po třech dnech sušení se na podzim zasévají do záhonů. Semena rostlin, které dozrávají na podzim, se sklízejí, když se plody již začínají zhoršovat, nejpozději však v dubnu. Po shromáždění a vysušení se vysejí do připravených nádob.

Prostorová a časová izolace při křížení

Prostorová a časová izolace při křížení

Při křížení opylovaných plodin lze použít prostorovou izolaci: rostliny se pěstují v různých oblastech vzdálených od rostlin dané odrůdy. Mezi takové plodiny patří mrkev, zelí, řepa atd.

U dvoudomých rostlin, jako je špenát, musí při pěstování ve stejné oblasti jedna z odrůd odstranit samčí rostliny.

Křížení křížem opylovaných plodin v izolovaných oblastech výrazně minimalizuje náklady na pracovní sílu: k opylování dochází přirozeně - větrem nebo hmyzem. Kromě toho je možné smíchat několik rostlin stejné odrůdy na jedné izolované ploše, čímž se zvýší počet získaných hybridních semen. Významnou nevýhodou této metody je nemožnost úplného vyloučení vniknutí cizího pylu. Navíc s přirozeným crossoverem opylení asi polovina rostlin je oplodněna svým pylem.

V oblastech s teplým podnebím, kde je vegetační období dostatečně dlouhé, lze u rostlin s rychle slábnoucími květinami použít izolaci v časových intervalech: ve stejné oblasti se provádějí různé kombinace křížení. Různé doby kvetení vylučují neplánované křížové opylování.

V chovatelské praxi se při absenci dostatečného prostoru pro organizaci jednotlivých sekcí používají izolační konstrukce:

 • Design je vyroben ve formě rámu, který je pokryt lehkou průhlednou látkou.
 • K izolaci jednotlivých výhonků nebo květenství jsou malé „domky“ vyrobeny z pergamenového papíru nebo gázy, které jsou omotány kolem drátěného rámu.

U rostlin opylovaných hmyzem je při konstrukci izolátorů lepší použít materiály, jako je kambric nebo gáza, a pro plodiny opylované větrem pergamenový papír.

Výhody křížení

Výhody křížení

Proces hybridizace - křížení rostlin - je zaměřen na získání odrůd rostlin, které mají příznivé vlastnosti rodičovských odrůd, jako jsou:

 • Vysoký výtěžek
 • Odpor vůči nemoci
 • Odolnost proti mrazu
 • Tolerance sucha
 • Krátké doby zrání

Například pokud mají otcovské a mateřské rostliny odolnost vůči různým nemoci, pak výsledný hybrid zdědí rezistenci na obě nemoci.

Hybridní odrůdy rostlin mají lepší vitalitu, jsou méně náchylné ke změnám teploty, vlhkosti, změnám klimatických podmínek než jejich nehybridní protějšky.

Více informací naleznete ve videu.

V naší době se křížení rostlin stalo velmi častým. Lidé se k tomu stále více uchylují a snaží se vytvářet nové jedinečné produkty. Tento článek popisuje velmi dobře a podrobně, jak se to děje.